Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Forum o akwarystyce i zagadnieniach pokrewnych

Nawożenie roślin - Mój nowy kalkulator

zulix - 2010-10-04, 16:10
Temat postu: Mój nowy kalkulator
Od dłuższego czasu bawię się eksperymentami z nawożeniem itp. Stąd powstał mój kalkulator: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=71#71
Miał on jednak pewne wady koncepcyjne i wprowadzanie nowych substancji chemicznych zmniejsza czytelność a przez to i użyteczność kalkulatora. Stąd zarzuciłem pracę nad tamtym kalkulatorem i powstał nowy... który co jakiś czas jest ulepszany o nowe możliwości.
=================

W ramach liftingu dość sporo pozmieniałem i dołożyłem usuwając te kilka drobnych błędów (np. dotyczących korekty KH).

Link do kalkulatora: http://podforak.rzeszow.p...chemia_wody.xls

Główne zmiany były w modułach:

MAKRO:

W pionie mamy aniony, np. siarczany, azotany, fosforany a w poziomie metale: potas, magnez, ...
Na skrzyżowaniu takiego "siarczanu" i magnezu leży siarczan magnezu, MgSO4 i tam należy wpisać liczbę gramów proszku. Pod tą liczbą wpisuje się też liczbę cząsteczek wody. Dla MgSO4 zwykle jest to 7 bo zwykle mamy do czynienia z MgSO4 x 7H2O lub 0 jak mamy preparat bezwodny.
Tradycyjnie wpisujemy wielkość akwarium, objętość nawozu i jego dawkę.
W podsumowaniu mamy to co zwykle, czyli zawartość składników nawozowych jako dawka jednorazowa i po pomnożeniu przez 7 (tygodniowa).

MIKRO:


Dorobiony moduł KUMULACJE:
(już wiele razy musiałem liczyć więc w końcu mi się znudziło pisanie tych prostych wzorów)


EDIT: Dopisałem nagłówek ogólny do postu...

kusay - 2010-10-06, 17:21

dziś z niego korzystałem, jak dla mnie jest bardziej przejrzysty, w sumie korzystam tylko z arkusza makro i dla mnie jest git ;)
zulix - 2010-10-12, 19:57

Do modułu Kumulacje (który zmieniłem na "stężenia") dorobiłem moduł rozcieńczania wody w akwarium. Przydaje się jak chcemy zbić kH, lub oczyścić wodę ze zbędnego NO3, PO4, itd. poprzez podmiany wody.
Wygląda to teraz tak:


Przy okazji naprawiłem moduł PMDD, który w ogóle nie działał po zmianach oraz poprawiłem "dymki" w module MAKRO.

Zaku - 2010-10-12, 23:54

Właśnie próbowałem policzyć makro i... jest to zbyt skomplikowane. Nie pokazują się chmurki i tabele do wpisywania można by podpisać - tu wpisz swoje wyniki. Trochę się kalkulator pokomplikował według mnie, może dlatego że do starego byłem przyzwyczajony.

Co do posta powyżej - dlaczego stężenie najpierw rośnie dość gwałtownie, a później niewiele? To jest skala logarytmiczna, a jeśli tak to dlaczego?

zulix - 2010-10-13, 11:36

Zaku napisał/a:
...Nie pokazują się chmurki i tabele do wpisywania można by podpisać

...dlaczego stężenie najpierw rośnie dość gwałtownie, a później niewiele? To jest skala logarytmiczna, a jeśli tak to dlaczego?


1. Kwestia przyzwyczajenia. U mnie dymki się pojawiają w MS Office i w Open Office. Oczywiście mówimy o wersji, którą wgrałem wczoraj a nie wcześniej.

2. Skala potęgowa, chociaż tutaj ułamkowa.

Oprócz dozowania nawozów (wtedy byłaby zależność liniowa) dochodzi usuwanie jakiegoś procentu nawozów z podmianami. Od dużej zawartości nawozu w wodzie - usuwamy dużo. Stąd w pewnym momencie zrównuje się ilość dodawanego nawozu i usuwanego podczas podmianki - wtedy wartość parametru się stabilizuje w czasie. Jeżeli mamy do czynienia z czystą wodą przy podmiankach i rośliny nic nie konsumują to końcową zawartość nawozu można nawet policzyć z banalnego wzoru:
Max = ile mg/l substancji dzielone przez procent podmiany.

A więc dodając np. 10 mg czegoś i podmieniając 15% wody RO maksymalne stężenie tej substancji będzie wynosić 10/0,15 = 66,67 mg/l. Dodawanie wody zawierającej co nieco i dołożenie konsumpcji przez rośliny wydłuża czas dojścia do maksimum.
Zaku napisał/a:
dlaczego stężenie najpierw rośnie dość gwałtownie

Jak mamy 0 złotych i co miesiąc dokładamy 50 zł to ilość uzbieranych pieniędzy jest liniową funkcją czasu. Jeżeli jednak policzymy dodatek naszych pieniążków w przeliczeniu na całą sumę to po pewnym czasie dokładamy wręcz ochłapy. Ta sama zależność...
1 miesiąc 50 zł
2 miesiąc + 50 zł - dodajemy 100% tego co było
3 miesiąc + 50 zł - dodajemy 50% tego co było
4 miesiąc + 50 zł - dodajemy 33%....
itd. w końcu dodajemy praktycznie 0% kwoty którą uzbieraliśmy - kwota końcowa praktycznie się stabilizuje bo wobec np. 1 mln zł te 50 zł to leży w granicach błędu.

Zaku - 2010-10-13, 13:40

zulix, dzięki za tak dogłębne pojaśnienie :) chmurek nie było w starszej wersji. Wieczorem sprawdzę sobie nowszą.
zulix - 2010-10-13, 15:35

Jest mi niezmiernie przykro, ale znalazłem błąd.
W module do obliczeń nawozów ogrodniczych, np. używanego przez sporo z nas do obliczeń dozowania Mikro z Intermagu liczyłem koledze Mikrovit. Zapomniałem o tym i nagrałem plik. W kalkulatorze pisze jednak, że wstępnie wstawione są dane z nawozu Mikro Plus z Intermagu co pozwala wyznaczyć jego dozowanie. Stąd próbując nawozić Mikro z Intermagu dostalibyście absurdalne namiary nawozu. Aby utrzymać stężenie Fe na odpowiednim poziomie trzeba by było dać 4-5X więcej koncentratu. Prawdopodobnie nie byłoby to z zyskiem dla akwarium :P

Na szczęście dzisiaj liczyłem komuś nawóz i nie zgadzały mi się uzyskane namiary Mikro co doprowadziło do znalezienia błędu.

daquid - 2010-10-21, 17:20

A ja mam taką propozycję:
Czy dałoby się jakoś zrobić, że podświetla się na np. czerwono dana komórka soli, gdy dana sól nie zdoła się w całości rozpuścić w przygotowywanym roztworze przy temp np. 20*C??

zulix - 2010-10-21, 17:36

daquid napisał/a:
Czy dałoby się jakoś zrobić, że podświetla się na np. czerwono dana komórka

Tak było, ale się zbyło. Coś w trakcie konwersji Open - Office MS Exell zaczęło pokazywać głupoty więc wyciąłem na amen.

Mirro - 2010-10-29, 22:50

zulix, jak się korzysta z modułu mikro? Chodzi o to, że nie wiem jak wpisać 8% chealt żelaza.
zulix - 2010-10-30, 09:02

Chyba nie powinno być problemów - wpisujemy tam gdzie nie oblicza się chelatora. Czy to żelazo II, czy III to nie ma znaczenia. Na screenie wygląda to tak:


Jeszcze mógłbyś sprawdzić datę wypuszczenia kalka (jest w I arkuszu) bo był chyba 2 lub 3 razy poprawiany. Nie pamiętam co poprawiałem, ale może nawet coś w Mikro i dlatego miałeś kłopoty jak używasz najstarszej wersji...

Zaku - 2010-11-11, 23:36

Czy MgSO4 które podaję to nie jest MgSO4x7H2O? Zapis w starym i nowym kalkulatorze się nie różni, ale wspominałeś kiedyś ze to jest uwodniony siarczan albo danych było zbyt wiele i mi się pomieszało :)

ed:

W instrukcji pisze:
Punkt 2: Poniżej wpisz liczbę cząsteczek wody w soli (np. 7 przy MgSO4x7H2O).

No dobra... dopiero teraz zrozumiałem o co chodzi - wpisz poniżej, ale nie ponizej instrukcjitylko tylko dawki :)

Ed2. Fajnie że odblokowane są pola od 2 komórki w prawo (oprócz azotanów i fosforanów?). Przy którymś wcześniejszym kalkulatorze miałem problem w znalezieniu komórek w których obliczałbym dozowanie suchych soli 2 razy na tydzień.

zulix - 2010-11-12, 11:37

Siarczan uwodniony to 7-wodny. W tym kalkulatorze zaznaczono na niebiesko te 4 sole, które się używa najczęściej. No i po masą MgSO4 już jest wpisane 7 co oznacza, że normalnie należałoby tę cyfrę tam wpisać.
Co do odblokowywania to moim zamysłem jest, aby wszystkie poza ważnymi były odblokowane, ale jak robię coś przy kalkulatorze to koncentruję się na ważnych rzeczach i zwykle o tym zapominam :(

Max - 2010-12-16, 08:10

Z tym chelatem żelaza to już nic nie rozumiem... To ile go trzeba sypać do akwarium?
W tym kalkulatorze mikro - czeski film... Mam 50 g chelatu i nie wiem co z tym zrobić... Wczoraj wziąłem na czubek noża i sypnąłem do baniaka... :podwójnie widzę:

Darek - 2010-12-16, 09:05

Max zrobiłem tak, oczywiście przykład
akwa netto 160 litrów. chelat 8% rozmieszany w 500 ml wody i dawka 1ml codziennie,
Musisz wpisać jakie stężenie ma chelat np. 8% lub 10% itd
Potem ile gram chcesz rozpuścić i w jakiej ilości wody, oto rysunek


zulix - 2010-12-16, 18:25

Można liczyć dokładnie tak jak podał kolega. Żelazo jest w formie II i III (wartościowość). Zwykle stosuje się żelaza (II), ale w niektórych nawozach jest mieszanina obu form żelaza. Stąd obie formy są w kalkulatorze i kalkulator podaje sumę obu form.

Co do ilości żelaza to zwykle przyjmuje się od 0,3 - 1,2 mg/l (tygodniowo). Według powyższych obliczeń kalkulator daje dawkę dzienną (0,05 mg/l) i tygodniową (0,35 mg/l).

Co do podziału na 2 części (chelatowana i nie) to obecnie już to wywaliłem w kolejnej wersji bo i tak był błąd, tj. liczyło chelator niezależnie, czy była potrzeba, czy nie (widać niezerowe wartości Na2EDTA itd.).

Max - 2010-12-16, 18:57

Molibdenu też na czubek dałem i mam różowa wodę... Mam nadzieję że nic się nie stanie... :>
Nie rozumiem , jak wiem ile chcę rozpuścić w jakiej ilości wody i ile podawać ... to ... po co mi kalkulator?
No nijak się w tych kalkulatorach nie mieszczę... :?:

zulix - 2010-12-16, 19:04

Max napisał/a:
Nie rozumiem , jak wiem ile chcę rozpuścić w jakiej ilości wody i ile podawać ... to ... po co mi kalkulator?

Ale ci co zaczynają nawożenie tego nie wiedzą :P I potem szukają i pytają na forach ile gramów tego a tego trzeba rozpuścić w ilu wody i jak podawać. Jak zmieni substancję to od nowa pytanie. Stąd kalkulatory są czasem użyteczne :D
Podobnie przy testach. Aby można było porównać różne baniaki trzeba się kierować czymś co można porównać. A tym jest np. stężenie czegoś tam.
Czasem ktoś zrobi nawóz na 50 l i da przepis. No i potem ci co mają 1000 litrów korzystając z tego przepisu leją do akwarium szklankę nawozu dziennie. I odwrotnie. Ktoś ma mały baniak, np. 10 l. i musiałby podawać 0,1 ml nawozu dziennie. A wystarczy rozcieńczyć, aby wygodnie podawać. Do tego też się przydaje kalkulator.
Dajmy takie Mikro z Intermagu. W postaci stężonej można go lać w małych ilościach do baniaka 500 l, ale już do baniaka 20 l trzeba byłoby podawać 1 kroplę. A wygodniej podać 1-2 ml. Tak rozcieńczone znowu należałoby lać wiadrami do dużego baniaka.

Kalkulatory dają więc:
- niezależność od innych,
- wygodę w komponowaniu nawozów pod późniejsze dozowanie,
- możliwość porównania z innymi i proponowania innym uniwersalnych i ścisłych rozwiązań a nie np. takich "dodaj 1 płaską łyżeczkę...." bo każdy ma inną łyżeczkę :)

Max - 2010-12-16, 19:11

No właśnie - jeszcze żebym wiedział...
a nie można jakoś prościej? no bo żadnych danych nie mam - nie wiem ile mam tego zelaza rozpuścić - mam paczuszkę 50 g żelaza z napisem chelat Fe i 5g - (NH4)Mo7o24*4H2O , akwarium 200l brutto/160l wody w nim (około), chciałbym oba jakoś rozpuścić i podawać 2x w tygodniu. Czy ten chelat łyżeczkami można odmierzyć?

zulix - 2010-12-16, 19:29

Kolega dał ekran z kalka.
Wpisał dane:
- Wielkość akwarium - 160 l
- ilość nawozu - 500 ml - jest to ilość nawozu jaka wyjdzie ze zmieszania 50 g chelatu (związku o zawartości 8% żelaza) z wodą.
- dozowanie gotowego nawozu - 1 ml dziennie
- no i ilość chelatu 8% - 50 g.
Dozując codziennie po 1 ml do akwarium 160 l uzyskujemy 0,35 mg/l Fe. Jak chcesz inną ilość Fe to trzeba zmodyfikować dodawaną ilość.
Tu jest właśnie zaleta kalkulatorów - gdy ustalisz, że u ciebie najlepiej podawać 0,8 mg/l żelaza a nie uda ci się kupić 8% tylko 13% to wystarczy tylko zmienić dane w kalkulatorze i przeliczy na nowo jak trzeba rozcieńczać lub dozować.
=================
Czy prościej? Może tak:
Rozpuszczenie 50 g chelatu żelaza 8% w 700 ml wody daje:
0,4 mg/l żelaza po dodaniu 1 ml tego roztworu codziennie na każde 100 l wody w akwarium.
Dawkę można modyfikować dając 1, 1,5, 2, 3 ml nawozu co daje po kolei dawki: 0,4, 0,6, 0,8 mg/l żelaza. Po ustaleniu takich proporcji, które się u nas sprawdzają nie jesteśmy już związani z konkretnym chelatem.

zulix - 2010-12-16, 19:34

Zapomniałem o molibdenianie....

W kalkulatorze można wpisać 5 g w polu "molibden" - bo jest tam molibdenian amonu. Wtedy kombinujemy dawką i ilością gotowego nawozu tak, aby uzyskać właściwą dawkę molibdenu. Jaka ona jest to nikt ci nie powie (podobnie jak i dawki żelaza) bo to w każdym baniaku jest inne. Zwykle daje się 0,05 mg/l Mo a więc aby uzyskać takie dawki Mo należałoby:
- wziąć 5 g molibdenianu
- rozpuścić w 2 litrach wody
- podawać po 1 ml dziennie na każde 100 l wody w akwarium
Tygodniowa dawka wyniesie 0,05 mg/l

Oczywiście szkoda rozrabiać cały molibdenian. Można zrobić z połowy albo wręcz ćwiartki i dać połowę (ćwiartkę) ilości wody.

Max - 2010-12-16, 20:19

zulix napisał/a:
dając 1, 1,5, 2, 3 ml nawozu co daje po kolei dawki: 0,4, 0,6, 0,8 mg/l żelaza

coś brakuje... dając jest 4x a daje jest3x... czy brakuje 1,2 mg/l?

Tak myślę że dawka powinna być na pół roku , bo może się zepsuć (nie mam konserwantów), a stężenie tygodniowe 0,8 mg było by dobre... To jak rozrobić?

Bo kalkulator coś dziwnego pokazuje a nie to co ja potrzebuję...

zulix - 2010-12-16, 20:41

Max napisał/a:
czy brakuje 1,2 mg/l?

Dokładnie :oops:

Max napisał/a:
To jak rozrobić?

Nie wiem do którego baniaka chcesz stosować, więc może rozrób podobnie j.w., ale może z połowy i rozpuść w połowie (350 ml) wody. Dodajesz wtedy dziennie po 2 ml (na 100 l) i masz 0,8 mg/l. Jak będziesz dawać do większych baniaków to może będzie celowe rozpuścić od razu wszystko.

Edit: Zrób zrzut ekranu z kalka i wgraj tutaj - zobaczę co jest dziwnego.

Max - 2010-12-16, 20:48

Na 160 litrów po 2ml dziennie 25g w 350ml? a ile molibdenu do tego wsypać? połowę czy ćwiartkę? Czy muszę zrobić osobny roztwór?
Wiem ze mękolę, ale kalkulator dziala odwrotnie na koncu podaje stężenia czy coś, sam tego w życiu nie załapię stężenia/ gestosci jakieś...
No tak ! Wiem , jestem tępy... :roll:

ale poważnie - gdzie wpisać żądane stężenie - wpisałem litraż , ile chcę roztworu, ile dziennie chcę podawać, i nic... pisałeś żeby zrobić zrzut z ekranu kalkulatora, no mogę skopiować - pod prawym przyciskiem nic wiecej nie mem... Z filmu mogę zrobić ale z excela - sorki...

aha - w polu molibden nie można nic wpisać bo arkusz jest chroniony... :evil:
NO to pa... :sylwester: :podwójnie widzę:

zulix - 2010-12-16, 21:20

Ja liczyłem na 100 l więc na 160 jest 1,6 X więcej :P

Może inaczej:
- połowa żelaza, czyli 25 g chelatu 8%
- rozpuszczasz w 450 ml wody
- dodajesz 4 ml dziennie co da ci 0,78 mg/l żelaza tygodniowo.

Podaje ekran z wyciętymi rzeczami, które Cię nie interesują:

Wpisujesz tylko te pozycje z lewej, których nie wykasowałem a po prawej w podsumowaniu masz wyniki.

Co do Molibdenu to nie wiem, czy wchodzi w reakcje z chelatem żelaza. Podejrzewam, że może stąd ja bym dał osobny roztwór.

Ja tam wpisałem "5". Może zrozumiałeś zbyt dosłownie i próbowałeś zmienić napis "Molibden"?

Max - 2010-12-16, 21:55

Właśnie w tej rubryce jest komunikat "ochrony"... :lol: przy borze też... :lol:

ooo, z żelazem poszło! Ale teraz wiem co gdzie... :lol:

ale z tym Mo dalej bryndza...

Darek - 2010-12-16, 21:57

Max, przysiądź chwilę przy kalku i zobaczysz że jest prosty ;)

Pozdrawiam

zulix - 2010-12-16, 22:26

Max napisał/a:
Właśnie w tej rubryce jest komunikat "ochrony"... :lol: przy borze też... :lol:

Nazwy typu "molibden" itd. są zablokowane do edycji bo ktoś mógłby coś poprawić a potem zamieścić np. na innym forum (a mój kalk jest już chyba na kilkunastu - w większości jako link, ale niektórzy załączali plik). Nie chcę się wstydzić i nie chcę aby ludzie popsuli obliczenia stąd zablokowałem wszystko co nie jest potrzebne. Jak jest przypadkowo zablokowane za dużo to zgłaszajcie bo czasem coś przeoczę :(

Max - 2010-12-17, 09:26

Jarku, toć przecie tłumaczę że w nowym kalku jest zablokowane wpisanie ilości boru i molibdenu! Daj cynk jak wymienisz! OK? (na wpisywanie gramatury w miejscu nazwy jakoś nie wpadłem :lol: )

P.S. właśnie na poprzedniej stronie sprawdziłem - nadal zablokowane... :evil:

Max - 2010-12-17, 22:35

Halo! kiedy będzie odblokowany?
zulix - 2010-12-18, 16:57

O.K. Postaram się przyspieszyć prace nad nową wersją kalka. W tej chwili ściągam aktualną wersję, odblokowuję i wgrywam z powrotem :P
Max - 2010-12-19, 18:54

Dzięiki , ściągnąłem i działa! :brawo:
zulix - 2010-12-26, 21:32

Ale wam mieszam... :P

Tym razem robię moduł dla osób, które nie mają wagi i tylko to ich wstrzymuje od stosowania soli.
Mamy np. 100 g K2SO4 z allegro, ale nie mamy wagi. W kalku ogólnym wychodzi, że trzeba odważyć np. 18,5 g K2SO4 aby zrobić 500 ml nawozu. Jak to zrobić?

W nowym module po wpisaniu tradycyjnie wielkości baniaka, ilości gotowego nawozu, który chcemy zrobić możemy sobie obliczyć komponowanie i dawkowanie nawozów bez wagi.

Wygląda to tak (na razie tylko szablon, wzory wpiszę niedługo):


Całość opiera się na pomyśle, że roztwór nasycony w danej temperaturze ma stały skład. Można więc przygotować roztwór nasycony soli (czyli taki w którym już się więcej soli nie rozpuści) i potem odmierzać nie masy, ale objętości.

Patrzymy na rozpuszczalności soli w wodzie i wychodzi, że K2SO4 rozpuszcza się tak: 11 g w 100 ml wody o temperaturze 20 C (zaznaczyłem na czerwono, ostatnia czerwona pozycja). Warto to wcześniej sprawdzić wcześniej, aby nie wypaprać całego sypkiego nawozu, który kupiliśmy. Te 18,5 g K2SO4 to około 1/5 kupionej torebki więc po co psuć więcej.

Podczas rozpuszczania w wodzie zwiększa się objętość gotowego roztworu a więc 100 g wody to nie 100 ml nawozu. Nie można stosować zamiennie ml = gram. Stąd powstaje ten moduł kalkulatora.

Będziemy więc robić tak:
- obliczamy ile potrzebujmy objętości nasyconego r-ru K2SO4 aby skomponować nawóz który chcemy (pierwsza od góry pozycja na czerwono),
- przyjmujemy, że ta ilość nasyconego roztworu to ilość wody (pi razy drzwi, wiadomo, że jest to z naddatkiem),
- przygotujemy r-r stężony nawozu w wodzie w temp. 20 C sypiąc do wyliczonej ilości wody tak dużo nawozu, aż się przestanie on rozpuszczać.
- dla pewności i sprawdzenia mamy obliczenia dozowanych makro (czerwona pozycja w zielonej tabelce).

Przykładowo, aby mieć 18,5 g K2SO4 w nasyconym roztworze potrzebujemy około 170 ml stężonego roztworu więc bierzemy 170 ml wody i sypiemy tyle K2SO4 i rozpuszczamy aż się przestanie rozpuszczać.
Teraz odmierzamy tyle stężonego roztworu ile trzeba (choćby te 170) i komponujemy dalej swój cudowny nawóz. Po odmierzeniu żądanej ilości roztworu nasyconego zawsze coś niecoś jeszcze zostanie. Wyrzucić szkoda więc można zrobić inaczej....

Można albo zrobić duuuużo stężonego roztworu i co jakiś czas komponować kolejne porcje nawozu, bądź przeliczyć ilość gotowego nawozu tak, aby zużyć cały roztwór.
Przykładowo weźmiemy 200 ml wody (za dużo) i sypiemy K2SO4 cały czas mieszając, aż nic więcej się nie rozpuści. Na dnie pozostanie biały osad. Teraz można zmierzyć całą objętość nasyconego roztworu - niech będzie to 210 ml i wtedy przeliczyć ilość docelowego nawozu - niech to będzie np. 550 ml (zamiast wcześniejszych 500).

Możliwości koncepcyjne są duże. Nie trzeba korzystać z modułu makro. Tu też będzie można policzyć podstawowe rzeczy do komponowania nawozów Makro. Można nawet nie robić dalej nawozu tylko korzystać z roztworów nasyconych podobnie jak niektórzy dozują stałe proszki łyżeczkami.

P.S. W tym poście większość danych liczbowych jest z kapelusza dla ilustracji zasady działania. Proszę się nie sugerować konkretnymi liczbami. Jestem całkiem trzeźwy więc starałem się pisać zrozumiale, ale jakby ktoś nie zrozumiał idei proszę pytać. Na dniach będziecie mogli testować.

Zaku - 2010-12-27, 00:29

Pomysł trochę ciężki w realizacji bo żeby uzyskać roztwór nasycony trzeba mieszać "godzinami". Dla przykładu rozpuszczalność cukru w wodzie jest bardzo duża, ale robiąc słabą bimbrownię i tak trzeba się sporo namieszać żeby cukier się rozpuścił. Dla upartych metoda może dobra, ale mniej czasu stracicie znajdując wagę za 30 zł na alledrogo i chętnych do zakupów kolegów.
zulix - 2010-12-27, 11:10

Pomysł jak pomysł :P Zawsze znajdą się zwolennicy i malkontenci :D
Nie każdy jednak musi mieszać i czekać aż się rozpuści w danej temperaturze. To nawet odradzam. Podczas rozpuszczania się pochłaniane jest ciepło i temperatura potrafi spaść nawet w okolice zera, gdzie jak wiadomo rozpuszczalność jest mniejsza (dotyczy to np. KNO3, NH4NO3, MgSO4). Cukier we wrzątku też się szybciej rozpuszcza więc przy robieniu bimbrowni nie rozumiem jak można mieszać godzinami... :P (chyba, że ktoś lubi się umartwiać).

W tabelce są rozpuszczalności w różnych temperaturach więc można rozpuścić więcej w wyższej temperaturze a po oziębieniu wytrącą się kryształy - mamy wtedy roztwór nasycony. I tę drogę proponuję. Można też odstawić roztwór na kilka dni co jakiś czas "wstrząsając butelką". Przypuszczam, że nie jest to jakoś bardzo męczące nie trzeba:
Zaku napisał/a:
mieszać "godzinami..."


A po zrobieniu np. litra roztworu nasyconego jednak wygodniej odmierza się objętość co jakiś czas niż waży, nawet gdy ma się wagę. Oczywiście ma to wadę, że wytrącające się kryształy też czasem przeszkadzają, np. przy nabieraniu koncentratu strzykawką, nie mówiąc już o wyglądzie pojemnika obrośniętego kryształami.

Moduł kalkulatora można też wykorzystać do obliczeń przy oczyszczaniu soli podczas rekrystalizacji. No i są rozpuszczalności więc bez szukania mamy w jednym miejscu jak stężony roztwór możemy zrobić.

Zaku - 2010-12-27, 12:50

zulix napisał/a:
A po zrobieniu np. litra roztworu nasyconego jednak wygodniej odmierza się objętość co jakiś czas niż waży,...


Chodziło mi o to że ciężko jest uzyskać roztwór nasycony, bo nie ma pewności że mieszając chwilę dłużej coś jeszcze się nie rozpuści, a chyba im bardziej roztwór nasycony tym wolniej kolejne porcje substancji się rozpuszczają? Można rozpuszczać w gorącej wodzie, ale wtedy zrobi się dużo kryształów o których pisałeś wyżej.

Bimbrowni nie robię na wrzątku, bo drożdże nie lubią jak mają za ciepło :P

zulix - 2010-12-27, 13:20

Zaku napisał/a:
Bimbrowni nie robię na wrzątku, bo drożdże nie lubią jak mają za ciepło

Ale syrop można zrobić :P

Tak czy siak jest to jakaś alternatywa dla tych wszystkich, co nie chcą mimo wszystko kupować wagi. Możliwe błędy, np. związane z inną o 2-3 stopnie temperaturą i możliwość nie uzyskania całkowicie nasyconego roztworu nie mają znaczenia. Błędy w granicach nawet 10% są nieistotne przy nawożeniu. Inaczej odmierzanie łyżeczkami byłoby całkowitą herezją :)

zulix - 2010-12-27, 20:32

Trochę posiedziałem i dopracowałem 2 moduły, które są nowe w kalku. Przy okazji usunąłem drobne błędy w poprzednich Makro, Mikro a w ogrodniczych zmieniłem z podawania mg na g (wygodniejsze - 3 zera mniej do pisania). Starałem się wywalić wszystkie zablokowane komórki, które nie są ważne, abyście mogli sobie coś "policzyć na boku". jak się pomyliłem i coś znowu zablokowałem to proszę o sygnał.

1. Moduł "rozpuszczalność". Omawiałem wyżej więc teraz tylko ekran jak to wygląda działające:

2. Moduł eksperymentalny do liczenia ilości węgla z substytutów CO2:

teraz już każdy będzie mógł robić własne testy :D - tylko ostrożnie - szkoda ryb :P

DarekP - 2011-06-15, 22:43

Pytanie do autora kalkulatora Zulixa .
http://podforak.rzeszow.pl/upload/Dok1.doc

Pozycja zaznaczona na czerwono czy przypadkiem nie powinno być napisane "Dodatek rozcieńczonego nawozu" ? Bo skoro dodajemy 50 ml stężonego KNO3 w ilości 13,9g do 450 ml wody i dozujemy w ilości 10 ml to wyjdzie nam 11,97 NO3 , a to nie nie jest stężenie nasycone w tej ilości wody , czy dobrze rozumuję?
Dodatkowo zauważyłem rozbieżność w wyliczeniach, pewnie nieistotna bo na 2 miejscu po przecinku, pomiędzy zeszytem rozpuszczanie a macro, czy dobrze to interpretuje. Przyznaje że z chemii jestem noga do kwadratu.

zulix - 2011-06-16, 11:42

onem napisał/a:
powinno być napisane "Dodatek rozcieńczonego nawozu" ?

Tak właśnie być powinno - poprawię przy okazji.
onem napisał/a:
...zauważyłem rozbieżność w wyliczeniach, pewnie nieistotna bo na 2 miejscu po przecinku

Przy obliczaniu stężeń w zakłądce "makro" korzysta się z mas molowych, które są w miarę dokładne. Stąd, abstrahując od sensu korzystania z dokładnych wyników, te są lepsze. W zakładce "rozpuszczanie" następuje nawarstwianie się błędów pomiarowych i rzeczywiście może wyjść pewne odstępstwo od poprzednich wyników. Dokładność tzw. pomiarów technicznych wpływa niestety na wyniki obliczeń. Tym większy jest błąd im więcej operacji matematycznych się zrobiło. Wiedząc o tym masy substancji o pewnej objętości podawane są z dokładnością do 1 miejsca po przecinku. W kolejnej pozycji, tj. w pozycji "mg/l" zdecydowałem się jednak zaokrąglać do 2 miejsc po przecinku aby przy małych wartościach (fosfor) były wiarygodne wyniki a więc aby wyróżnić np. 0,051 od 0,149 (oba zaokrąglają się do 0,1). Przy liczbach jak u ciebie - 11,97 ta druga po przecinku jest w zasadzie losowa.
Mógłbym pokombinować coś z tzw. "cyframi znaczącymi" aby precyzować dokładność wyniku, ale wydaje mi się to mało potrzebne. Tak dociekliwych osób jak ty jest znikoma liczba :)

DarekP - 2011-06-16, 21:58

Tak dociekliwych osób jak ty jest znikoma liczba :) [/quote]j
Sorry za cierpliwość. Uwierz mi nie jestem taki dokładny . Ale znam takich co ważą do 2 miejsca po przecinku. Poprostu rzuciło mi się w oczy i spytałem .

zulix - 2011-06-17, 14:02

onem napisał/a:
Ale znam takich co ważą do 2 miejsca po przecinku

Ja też znam.. Znam też takich co nawożą substancją cz.d.a. co w porównaniu do jakości "cz." daje różnicę rzędu 0,5-1%. Co ciekawe nie są konsekwentni bo nie mierzą objętości wody w akwarium (powinni to robić precyzyjnie) tylko przyjmują "na pałę". Nawozy odmierzają też strzykawką lub menzurką (dokładność do 5%) i wszystko zwalają na to, że są precyzyjni. No, ale trzeba odróżnić działania sensowne i bezsensowne :) Te o których piszemy, tj.nadmierne dbanie o dokładność ważenia przy popełnianiu grubych błędów w innych miejscach, są raczej bezsensowne.

Nadmierni pedanci stężenia i tak mają nie takie sobie policzyli, ale im nie przegadasz :)
Laboratorium to laboratorium a akwarium to akwarium :) Zawsze mówię, że "nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu". I pozostawmy to takim jakim jest :)

DarekP - 2011-07-05, 18:40

Ponownie chciałbym prosić o wyjaśnienie. Czy w kalkulatorze saletra potasowa KNO3 ma taki skład;
NO3 13,5%(m/m)
K 38%(m/m)
K2O 45%(m/m)
Pytam bo jak używam kalkulatora procentowego to wychodzą mi inne dawki a jak stosuje w kalkulatorze opcje bezpośrednią KNO3 to wychodzi mi coś innego. Z czego to wynika? Czy coś błędnie wpisuję?
Jak pisałem wyżej nie jestem chemikiem a i matma raczej używana jest na poziomie 2+2 więc problemów wiele. ;)

comatose - 2011-07-05, 19:38

onem z jakie zakładki te % wziąłeś? Nie widze tego u siebie ;[
DarekP - 2011-07-05, 20:04

W załączniku widać różnice. Nawet w Zulixowym kalku wychodzą inne wartości azotu.Prawdopodobnie błędnie wpisuję jednostki dla tego proszę o wyjaśnienie. Ten kalkulator z holenderskich też ma inne jednostki niż na moim opakowaniu saletry rolniczej.
zulix - 2011-07-05, 21:16

onem napisał/a:
Czy w kalkulatorze saletra potasowa KNO3 ma taki skład;
NO3 13,5%(m/m)

NO3 nie jest i nigdy nie było pierwiastkiem. Zawartość %N (a nie %NO3)= 13,5

Masa molowa saletry to: 101 g/mol. Masa molowa NO3 to 62 g/mol a więc %NO3 = 62/101=61%
Zawartość potasu: 39/101 = 38-39%
Zawartość w K2O jest mniej istotna a nawet sztuczna.
Ty wpisałeś obie pozycje K i K2O co oczywiście równocześnie jest błędne.

Oczywiście znalazłeś błąd w tej dodatkowej tabelce u dołu za co ci dziękuję. Rzeczywiście 10 g związku o %N=13,5 odpowiada KNO3 i wyniki powinny być jednakowe. Poprawię oczywiście w chwilach wolnych.

DarekP - 2011-07-05, 22:00

Widzisz wcale nie szukałem błędu. Kupiłem saletrę ogrodniczą i dane które podałem przepisałem z opakowania próbując sprawdzić jak to wyjdzie. Zupełnie mnie dezorientuje jednostka wagowa podana na opakowaniu (m/m) co to jest.
Za błędy w zapisie (NO3 a nie N) przepraszam.
Wracając do pytania czy podając w tabelce NO3 ogrodnicze miałeś na uwadze takie jak to które kupiłem? Nie wiem czy istnieje jakiś inny skład saletry potasowej.

zulix - 2011-07-05, 22:05

Saletra potasowa to saletra potasowa (czyli mniej lub bardziej zanieczyszczony azotan potasu, KNO3) stąd nie miałem tego na uwadze a nawozy typu Florowit, czy inne w których jest podany skład kilku pierwiastków i trzeba próbować ustalić dawkowanie. Oczywiście przy saletrze też można stosować, ale wyniki powinny wyjść identyczne, bądź prawie identyczne jak przy KNO3. Może być tak z kilka % odstępstwa ponieważ nawóz ogrodniczy jest zwykle nieco zanieczyszczony. Jak wszędzie piszę nie ma to jednak żadnego znaczenia w akwarystyce.
OKO - 2011-07-22, 15:44

Witam
Mam problem z kalkulatorem.
Po otwarciu w Open ofisie pokazuje się komunikat: błąd wejścia/wyjścia.
W zwykłym Excelu pojawia się takie coś :
<Usunięto przeterminowanego linka - zulix>

comatose - 2011-07-22, 16:09

OKO to jest problem z Twoim kompem. Kalkulator działa ok.
zulix - 2011-07-22, 19:33

Kliknąłem na linku w 1 poście i arkusz wczytał mi się w Open Office z opcją "do odczytu". Jeżeli masz tak samo to należy zapisać u siebie na dysku i już wtedy możesz mieć "nie tylko" do odczytu.
OKO - 2011-07-23, 21:22

Chyba znalazłem przyczynę. Problem jest po stronie dostawcy internetu (Resman). Pojechałem do Helltakera i normalnie pobrałem. Oni mają taką chorą zajawkę żeby strony blokować. Czasami na alledrogo blokowało różne przedmioty. Normalnie jak w Chinach :? Sory za post nie na temat.
spy - 2011-08-26, 11:40

Witam.

Popełniłem modyfikację kalkulatora zulixa i mimo, że nie jestem z Podkarpacia, to odsłonę umieszczę tutaj, aby oddać honory autorowi oryginału i udostępniać arkusz z jednego miejsca: [link sam usuwam, do momentu wyjaśnienia kilku spraw]

Oryginalny kalkulator został rozbudowany praktycznie o jedną zakładkę, która liczy makro, mikro i nawożenie suplementami węgla. Wprowadziłem do niej większość potrzebnych składników nawozów oraz uwzględnianie ich wpływu na chemię wody. Bazowałem na tych najpopularniejszych moim zdaniem związkach chemicznych. Starałem się umieścić wszystko "pod ręką" tak, aby można było łatwo skomponować potrzebny nawóz i widzieć zmiany w parametrach wody bez skakania po zakładkach kalkulatora. Oryginalne obliczenia w reszcie arkusza nie zostały w żaden sposób zmodyfikowane. Można więc korzystać z oryginału, jeśli odrobinę różniące się wyniki w mojej zakładce budzą wątpliwości. Co daje zakładka "Kompozycja"?

1) Wprowadzane wartości są automatycznie przepisywane w inne zakładki, a wyniki pobierane do zakładki. Niektóre komórki liczę "po swojemu", więc wyniki mogą się nieznacznie różnić z oryginałem. Różnice nie są duże, wynikają z wartości mas molowych związków (w jednym miejscu w oryginale moim zdaniem był błąd) oraz źródeł, z których je brałem i nie należy się nimi przejmować, bo akwarium to nie laboratorium. Dodatkowe informacje są w komentarzach dopisanych do komórek. Warto więc włączyć pokazywanie ich po najechaniu myszką na komórkę, by nie zasłaniały tabelek.

2) Kalkulator pilnuje rozpuszczalności składników i pokazuje ile wody powinno się dodać oraz ile nawozu wystarczy przygotować. Czasem nie trzeba robić litra nawozu, gdy wystarczy np. 300 ml. Jeśli wody jest za mało, albo objętość wody z rozpuszczoną chemią przekroczy objętość jaką chcemy sporządzić, to pojawią się informacje na czerwonym tle.
Jeśli arkusz twierdzi, że nawozu można rozrobić mniej, to wystarczy zmieniać objętość, którą chcieliśmy mieć i ewentualnie korygować dawkę dzienną.
Rozpuszczalność jest liczona z mas związków, zaś końcowa objętość roztworu z gęstości. Masy i gęstości były brane z kart charakterystyk związków chemicznych POCHu - http://www.poch.com.pl

3) Wszystkie związki chemiczne są uwzględniane w obliczeniach, a ich wzajemny wpływ na parametry lub na siebie nawzajem też jest brany pod uwagę. Np. dodanie 10 ml Mikro Intermagu, spowoduje, że woda z tego nawozu zostanie wzięta pod uwagę w obliczeniach rozpuszczalności całości nawozu.

4) Obecnie istnieją osobne pola na wprowadzanie nawozów mikroelementowych. Są na sztywno wprowadzone wartości Mikro i Mikro+ Intermagu. Można też w zakładce "Ogrodnicze Mikro" wpisać wartości z innego nawozu ogrodniczego lub sporządzić własne mikro. Arkusz policzy mikroelementy wprowadzane przez dowolne nawożenie lub zmieszanie ze sobą. Można np. dać 10 ml Mikro+, 6ml Florovitu i 4 ml własnego mikro. Wynik będzie widoczny od razu.

5) Nawożenie węglem za pomocą cytrynianów uwzględnia zmiany w KH brane pod uwagę przy zobojętnianiu kwasu cytrynowego węglanem potasu. Czyli jeśli najpierw wpisaliśmy ilość K2CO3, to dodawanie kwasu cytrynowego wpłynie na KH dopiero od pewnej ilości. I na odwrót. Przy dodawaniu alkoholu czy glutaralu rozpuszczonego w wodzie objętość tych cieczy jest automatycznie brana pod uwagę, a woda w nich zawarta wykorzystywana do obliczeń rozpuszczalności.

6) Zmiana twardości KH ciągnie również za sobą zmianę GH. Wcześniej nie było to uwzględniane.

7) Newralgiczne komórki w arkuszu są zabezpieczone przed modyfikacją. Zrobiłem to po to, by ktoś niechcący sobie nie zmienił jakiejś formuły i nie uzyskał błędnych wyników. Hasło podam zulixowi na PW, jeśli będzie chciał :) Dopisałem też u góry "autor zakładki Kompozycja: spy". Nie dlatego, że jestem żądny sławy, ale po to, by nie męczono zulixa pytaniami dlaczego w tej zakładce coś się liczy tak, a nie inaczej.

8) Jeśli w zakładce widać jaką wartość, która jest zabezpieczona, a Waszym zdaniem powinna być modyfikowalna, to zapewne jej edycja jest możliwa w innej zakładce, np. Węgiel.

Miłego użytkowania :)

****

Mam nadzieję, że uda mi się zrobić jeszcze to:

- poprawienie błędów, które może gdzieś są
- dodanie zatwardzania wody sodą oczyszczoną
- dodanie chemicznego zmiękczania wody

zulix - 2011-08-26, 13:33

Właściwie to powinienem takie sytuacje zgłaszać na policję lub do sądu. Post zaś powinienem zgłosić jako łamiący prawo i wnioskować o obciążenie ciebie ostrzeżeniem.
Oszczędzę jednak problemów twoim rodzicom a ciebie tylko pouczę. Może wyrośnie z ciebie "porządny chemik" i spotkamy się na niwie "pracowej" i przy piwie będziemy się śmiać z dzisiejszej sytuacji. Jak dorośniesz będziesz jednak wiedział, że tak nie wolno. Stąd będą ciężkie słowa.

Prawo autorskie jest jednoznaczne a ja nie udzieliłem nikomu zgody na modyfikacje. Co więcej modyfikacja wiązała się ze złamaniem hasła co jest kolejnym łamaniem prawa. Wiem, że hasła w starym Excellu są do złamania "od ręki" ale nie znaczy to, że masz prawo to robić. Nie zakładałem hasła aby uniemożliwić wejście do arkuszy, ale by początkujący nie zniszczyli zawartości.

Podstawą, którą powinieneś zrobić jest zapytanie mnie o zdanie. Nie mam czasu, czasem nawet chęci do konserwacji kalkulatora i być może zgodziłbym się na pomoc. Już wykryto kilka błędów. Może nawet zleciłbym ci wykonanie kolejnych modułów bo mam pomysły co jeszcze byłoby ciekawe do obliczeń. Nie mówię, że nie potrzebuję pomocy.

Z tego co widzę to: do moich arkuszy powstawiałeś odsyłacze do "kompozycji" - niby do takiego "centrum działań". W moich arkuszach prowadzone są obliczenia po czym kopiujesz wynik do zakładki "kompozycje".
W ten sposób nie mogę np. nic policzyć po swojemu bez skasowania twoich odwołań. A jak ktoś je skasuję to ma je odtwarzać na nowo? Komu by się chciało? I kto umie z typowych użytkowników? Po jednokrotnym użyciu mojego modułu z wpisaniem ręcznie danych twoje kompozycje liczą już bzdury. Nie godzę się na taki mod pod moimi skrzydłami, który rozwala moje rzeczy i zmniejsza wiarygodność obliczeń (mimo błędów jakaś tam wiarygodność jest).

Może i sposób z "centrun uwagi" jest wygodny dla początkujących, ale po co wtedy wszystkie inne zakładki w kalkulatorze. Można skorzystać z prostszych kalkulatorów dostępnych w necie. Lepiej więc w ogóle ukryć te zakładki i zostawić tylko "kompozycje". Masz pomysł - rób po swojemu całość a nie podpinaj się pod innych. Pomysły nie są objęte prawem autorskim.

Jeżeli chcesz aby dzieło było wspólne lub chociażby abyś miał czyste sumienie to myślę, że wiesz co powinieneś zrobić. Zgodnie z prawem możesz zrobić jedynie nakładkę na mój arkusz, ale bez zmieniania czegokolwiek - choćby 1 komórki. Na razie nie jest to nakładka. Przy okazji modyfikacje czyli tzw. "mody" dotyczą modyfikacji programów o licencji GNU lub Public Domain czyli mają zgodę autorów na zmiany. Ja takich deklaracji nigdzie nie pisałem.

Jak wspomniałem nie zamierzam nic "z tym robić" i tylko twoja wola czy zrobisz to zgodnie z prawem, czy zawsze kiedyś ktoś będzie ci to mógł wypomnieć.

Przy okazji... kilka uwag chemicznych ale tylko "pokrótce" bo nie mam czasu dokładnie analizować obliczeń.
spy napisał/a:
6) Zmiana twardości KH ciągnie również za sobą zmianę GH. Wcześniej nie było to uwzględniane.

Wybacz, ale wydaje mi się, że tego nie rozumiesz i kalkulator wprowadza w błąd. Odsyłam np. do mojego artykułu omawiających twardość wody: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=1606 .

Cytrynian 3-potasu jest związkiem wysoce zasadowym i praktycznie jest bezużyteczny przy suplementacji węgla. Lepszy jest diwodoro- (podobnie zresztą jak diwodorofosforan jest częściej używany niż 3-podstawiony związek).

Podobnie więcej krzywdy niż pożytku robi etanol. Nie powinno się go polecać - to eksperymentalne kuracje. Kwasek cytrynowy i cytryniany - w zasadzie już udowodniłem jego przydatność i można polecać, ale etanol nigdy w życiu.

NaCl jako najważniejszy "makro"? Podobnie K2HPO4? To chyba żarty.

Cytryniany z K2CO3 są tak liczone (zakładka: cytryniany), że żaden nie-chemik chyba sobie z tym nie poradzi.

=====
W przypadku umieszczenia informacji na innych forach o modzie będę zmuszony pisać że zamieszczony "mod" nie jest przeze mnie autoryzowany i powstał po złamaniu praw autorskich.

spy - 2011-08-26, 16:02

Ostre słowa... Nie sądziłem, że tak do tego podejdziesz, Ale ok. Rozumiem. Skoro jest tak, to usuwam link, załącznika nie mogę, bo nie mam możliwości. Chcesz, usuń sam albo zostaw sobie jako dowód dla Policji, prokuratury czy do pozwu. Jest mi to obojętne. Nie zależy mi na rozsyłaniu tego po innych forach czy ludziach. Zresztą jak się powoływałem na na Twoje informacje, to zawsze odsyłałem na podforaka. Zrobiłem coś dla siebie, co miało mnie głównie ułatwić życie, a że kalkulatora wcześniej używałem, to postanowiłem zamieścić ten post i plik tutaj, w tym wątku, aby inni też z tego mogli skorzystać. Co do aspektów prawnych... rób jak chcesz. Ja już linka do arkusza nie wstawię. Jak zmienisz zdanie, to wstaw go sam. To też mi jest obojętne.


Teraz kilka słów wyjaśnienia.

Haseł nie łamałem, nie potrzebowałem. Umieszczenie pliku xls na prywatnym koncie w jednym z serwisów, gdzie pliki "office'owe" można edytować przez web od razu pokazuje formuły. Podejrzałem bodaj dwie z nich, aby zachować jak największą zgodność z Twoimi obliczeniami. Resztę liczyłem sam. Duża część tej zakładki jest po prostu kopią części zawartości reszty arkuszy, ale tak właśnie miało być i o tym też wprost napisałem.

Zauważ, że Twój arkusz w żaden sposób nie jest zmodyfikowany, więcej, nawet Twoje zabezpieczenia są pozostawione. Dodatkowa zakładka jedynie miała skoncentrować wszystko w jednym miejscu, aby przewijać stronę, zamiast skakać po zakładkach.
Odsyłacze są porobione po to, by wszystko się przepisywało i w żaden sposób nie są zabezpieczone. Można z nich zrezygnować i używać kalkulatora tak, jak wcześniej. Tym bardziej, że bardziej zaawansowane obliczenia lepiej wykonać właśnie na tamtych zakładkach.

NaCl zostało tam dlatego, że niektórzy wciąż używają dodatku soli do podmian wody. Więc pomyślałem - niech sobie będzie, bo i tak właściwie na nic nie ma wpływu. K2HPO4 dlatego, że jest sprzedawany na równi z kH2PO4. Obie sole dostarczają fosfor, więc czemu ma ich tam nie być? A to, że jedna lepsza od drugiej, to będzie widać po wpisaniu ilości substancji.

Cytryniany są liczone tak, aby widać było ile zostanie kwasu i jaki będzie miał wpływ na chemię wody. Nie jestem chemikiem, więc stechiometrię sprawdzałem po kilka razy, żeby się zgadzało z rzeczywistością. Bo na pewno zgadzało się z Twoimi wynikami, gdy się wprowadziło poprawkę na właściwą masę molową hydratu. Cytrynian potasu wg kart technicznych ma pH 7,5-9. Na jednym z forów chemicznych moderator napisał mi, że cytrynian ma odczyn jest lekko zasadowy, bliski obojętnego, więc mu uwierzyłem.

Twardość ogólna wszędzie jest podawana jako suma twardości węglanowej oraz twardości niewęglanowej - siarczany, chlorki itd Ca i Mg. Ja obserwowałem spadek GH przy spadku KH, więc ta zależność jest, pomimo innej natury tych twardości. Testy na twardości pokazywały różnice, a to jest jedyna metoda pomiaru jaką zwykle dysponujemy i do niej się odnosimy.

Czy są błędy i coś się źle liczy? Może. Nie prosiłem Cię o pomoc gdy pracowałem nad tą zakładką, bo jak piszesz "jesteś na emeryturze". W usuwaniu ewentualnych błędów też nie zamierzałem Cię prosić i nie zamierzam w ogóle. Kiedyś Ci wysłałem PW na temat Na3PO4 i obecnie żałuję, że to zrobiłem.

I z łaski swojej daruj sobie wycieczki w kierunku rodziców i co ze mnie miałoby wyrosnąć. Spójrz na mój wiek przy nicku. Ustawę o prawie autorskim czytałem, a o aspektach kradzieży intelektualnej też co nieco wiem. A przy tej pracy zrobiłem wszystko, by Twoich praw nie naruszyć. Uważasz, ze naruszyłem? OK. Masz do tego prawo. Niech i tak będzie. Nie chcę z tym polemizować.
Mój ostatni intensywny kontakt z chemią był 15 lat temu, gdy ją miałem w szkole średniej, więc nie sądzę byśmy mieli kiedykolwiek możliwość porozmawiania o takich sprawach, nawet w luźnej atmosferze. A nawet gdyby ona istniała, to szczerze mówiąc nie sądzę bym obecnie miał na to ochotę.

zulix - 2011-08-26, 17:14

Przepraszam co do wieku. Musiałem przewinąć poprzedni nick i wyszło mi 17 lat kolegi OKO. Wobec tego jest to moje przeoczenie i nieporozumienie. Pisałem szczerze i z sympatią, że jeżeli masz 17 lat to może z ciebie wyrosnąć wspaniały chemik a że wyszło jak wyszło - mój błąd.

Chyba nie zrozumiałeś o czym pisałem. Pisałem o tym, że tak się po prostu nie robi. Jakbyś zapytał bądź nawet napisał do mnie, że chcesz coś takiego zrobić, że robiłeś i chcesz upublicznić to byłoby inaczej. A tu startujesz z jakimś kalkulatorem opartym na mojej 1,5 rocznej pracy.
Jeszcze się nie zdarzyło abym komuś nie pozwolił czegoś zrobić: skopiować artykułu, użyć regulamin, zdjęcie itp. Zapytanie na prawdę nic nie kosztuje. Ciekawe czy byłbyś zadowolony jakbym się dopiął do twojej kilkuletniej pracy.

Co do żałowania że wysłałeś mi pw to pozwól, że zostawię bez komentarza.

Tym niemniej i tak pewnie zareagowałem za mocno za co przepraszam. Życzę wszystkim aby zachowali spokój gdy podobna sytuacja będzie ich dotyczyć.

spy - 2011-08-30, 13:51

Nie miałem kiedy wcześniej odpisać.

Nie podpiąłem się pod Twoją pracę, tylko dodałem kilka elementów, których nie zrobiłeś, bo nie miałeś czasu, albo np. zniknęły przy konwersjach. Ten mod miał być dodatkiem, który pozostawia oryginał nieruszony ale przy okazji ułatwia korzystanie z kalkulatora w podstawowych funkcjach. Do tego liczy to, czego mnie brakowało. A po postach z forum widać, że innym też - jak np. informacji o ilości nawozu i rozpuszczalności wszystkich składników. Zresztą nieważne.
Na PW zaraz wyślę Ci link do pliku i hasło do mojej zakładki. Możesz sobie ją pooglądać, pozmieniać, przerobić, udostępnić plik albo i nie. Nie robi mi to żadnej różnicy. Nie roszczę sobie żadnych praw do pomysłu, algorytmów czy czegokolwiek. Zabezpieczenie było tylko po to, by inni nie pozmieniali niczego w obliczeniach. Zresztą i tak miałem zamiar za niedługo podać to hasło publicznie.
Jeśli udostępnisz, to będę rozwijał i udostępniał tylko tę właśnie część. Jeśli nie, to będę to robił tylko dla siebie, choć mnie na razie wystarcza to, co zrobiłem.

zulix - 2011-08-30, 21:00

Mimo wszystko pozwolę sobie mieć inne zdanie w kwestii "niezmieniania" kalkulatora. Każdy twórca ma niezbywalne prawa do stanowienia o swoim utworze bez ograniczeń, tj. może zezwalać lub nie na nawet najmniejszą jego zmianę, sposób udostępniania, czy sprzedaży.

Utwór jest dawany "jaki jest" tj. w takiej formie jak podał ją twórca. Choćby zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia, skadrowanie już jest aktem na który twórca może nie zezwalać. Każda zmiana, choćby i przekopiowanie z jednego nośnika na drugi to już złamanie prawa jeżeli na to akurat nie zezwalał właściciel praw autorskich (dotyczy np. programów komputerowych). Zmiana zawartości niektórych komórek, dodanie nowych zakładek itp. jest ingerencją w utwór niezależnie od twoich intencji. A na takie zmiany niekoniecznie muszę wyrazić zgodę.

Ciekawe, czy jakbym bez zmiany właściwości MS Office dołożył tam moduł akwarystyczny i rozdawał całość jako kalkulator akwarystyczny "MS Office mod akwarystyczny zulix" to czy BSA byłoby zachwycone? Pewnie tak, bo mieliby kolejnego jelenia którego by pozwali.

To, że ktoś nie ma czasu nie znaczy, że mogę sobie wziąć coś aby mu "nie zawracać głowy". Czasem trzeba czekać na odpowiedź długo, czasem się nawet nie doczekujemy. Nie znaczy to, że skoro tak to możemy to brać.

Tak na prawdę to oczekiwałem tylko przeprosin. Skoro jednak to jest za trudne i jeszcze udowadniasz mi, że to moja wina to jest to ostatni mój głos w tej sprawie. Nie mam zamiaru nic robić w tej sprawie. Robiłem kalka dla przyjemności ale to już chyba odeszło i pewnie będzie to ostatnia wersja kalkulatora.

Same pomysły, wzory matematyczne itp. nie są patentowalne i nie podlegają prawu autorskiemu. Stąd każdy może napisać od nowa kalkulator nie-zulixa i dowolnie go rozbudować, Nie mam prawa komukolwiek tego zabraniać.

zulix - 2012-02-01, 18:06

Aby się odstresować zabrałem się za kolejną odsłonę kalkulatora. Usunę znalezione wcześniej błędy i dodam nowe możliwości.
Co myślicie o czymś takim?

oczywiście jako dodatek a nie "zamiast".


Na razie wersja robocza. Już działa, ale trzeba sprawdzić i ładniej graficznie zrobić.

Łoren - 2012-02-01, 18:13

No cóż ...czapka z głowy :) :glosuj:
SDD - 2012-02-01, 18:19

zulix napisał/a:
ale trzeba sprawdzić i ładniej graficznie zrobić.

A co Ty na to Jarku aby zrobić ładną aplikację okienkową w javie? ;> Taką full wypas :D

zulix - 2012-02-01, 18:21

Już mi sowa proponował :P
SDD - 2012-02-01, 18:23

I jak? ;>
zulix - 2012-02-01, 18:24

Na razie tematu nie podejmuję.
SDD - 2012-02-01, 18:25

W razie czego wiesz w które drzwi pukać ;)
jober19 - 2012-02-01, 19:02

zulix napisał/a:
Aby się odstresować zabrałem się za kolejną odsłonę kalkulatora. Usunę znalezione wcześniej błędy i dodam nowe możliwości.
Co myślicie o czymś takim?
[url=http://podforak.rzes...lk.jpeg]Obrazek[/URL]
oczywiście jako dodatek a nie "zamiast".


Na razie wersja robocza. Już działa, ale trzeba sprawdzić i ładniej graficznie zrobić.


Jest okay! Z mojej strony dodałbym jeszcze dane dotyczące kranówki: ja np. w kranówie mam 12mg/l NO3 - co w akwariach LT może się okazać wystarczającym źródłem azotu. Przydatne jest też Mg z kranu i może SO4 (za chwileczkę napiszę dlaczego).
A więc dawki tygodniowe powiązałbym z tym co "wlewamy razem z wodą". Dlatego w tabelce zamiast nazw kolumn: pojedyncza dawka, 7 krotna dawka, dałbym 1ml roztworu dostarcza w zbiorniku następujące stężenie, a w drugiej kolumnie: 7 dawek dziennych + pierwiastki z wody z podmian.

Do tego dorzuciłbym 12 tygodniowy kalkulator stężeń, aby móc pomanipulować % podmian i dawkami tygodniowymi, w oparciu o szacowane nadmiary/niedobory.

Może moje uwagi się przydadzą ;)

Pozdrawiam

EDIT: miało być o SO4 - no więc czasem tego w kranie jest dużo i jak już się sypie MgSO4 i K2SO4 to dobrze by było też obliczyć sobie ile tego SO4 się skumuluje.. Jak by było niebezpiecznie dużo, to można zacząć kombinować z KCl, jako innym źródłem potasu.

No to chyba wszystko. Jak mi się jeszcze coś przypomni ciekawego to napiszę:)

zulix - 2012-02-01, 20:53

jober19 napisał/a:
jak już się sypie MgSO4 i KH2SO4 to dobrze by było też obliczyć sobie ile tego SO4 się skumuluje

Ten arkusz ma być dla ludzi o mniejszej chęci zdobycia wiedzy. W tym "podstawowym" kalku chciałbym zrobić jak najprościej. Stąd wolałbym za bardzo nie rozbudowywać, aby ci słabsi zrozumieli o co chodzi.

Stąd przyjąłem tylko typowe związki zawierające makro bo 99,9% ludzi stosuje tylko K2SO4, KNO3, KH2PO4, MgSO4x7H2O. Aby samemu korzystać dodałem KCl bo tutaj sporo z nas korzysta z niego. Dla ludzi niezaawansowanych SO4 jest zbędne. Dla nas - speców można sobie wszystko policzyć w zakładce "MAKRO" - tam można wiele więcej policzyć.

Moduł do przeliczania stężeń długoterminowych już był w kalku (przy okazji twojego problemu poprawiłem w nim błędy, bo były - dzięki). Wygląda to tak:


Oczywiście wszelkie pomysły i krytyki mile widziane.

comatose - 2012-02-01, 20:56

Nie mogę się doczekać wersji stabilnej do pobrania :mrgreen:
jober19 - 2012-02-02, 15:24

Z tabelki drugie półrocze można zrezygnować:

a) nikt przez 42 tyg nie zdoła tydzień w tydzień postępować zgodnie z planem ;)
b) po miesiącu - dwóch zmiany są już nie wielkie :)

zulix - 2012-02-02, 17:12

Sama tabelka pokazuje jak się to wszystko stabilizuje. Nie mówię, że komuś jest potrzebny cały rok, ale z drugiej strony to na którym zakończyć. Tak jest i jeść nie woła :)
Obliczenia byłyby lepsze jeżeli na bieżąco (powiedzmy raz w miesiącu, lub nawet co 2 tygodnie) byłaby korekta zużywanych nawozów i ewentualnie składu kranówki. No, ale to by już pachniało nauką...

Mirro - 2012-02-04, 16:24

Ano pięknie by było. Pytanie tylko czy dane nawozów firmowych, które można znaleźć w necie są prawdziwe.
buktor - 2012-02-16, 19:35

zulix napisał/a:
Aby się odstresować zabrałem się za kolejną odsłonę kalkulatora. Usunę znalezione wcześniej błędy i dodam nowe możliwości.
Co myślicie o czymś takim?
[url=http://podforak.rzes...lk.jpeg]Obrazek[/URL]
oczywiście jako dodatek a nie "zamiast".


Na razie wersja robocza. Już działa, ale trzeba sprawdzić i ładniej graficznie zrobić.


Czy mógłbyś uwzględnić w kalkulatorze oraz w tym nowym dodatku, gotowca MIKRO z Intermagu tak jak wpisałeś MIKRO Plus? - oba nawozy są już archiwalne, ale zapasy jeszcze istnieją u akwarystów jaki i w niektórych sklepach.
Możesz zapowiedzieć termin premiery kolejnej wersji?

Pozdrawiam

zulix - 2012-02-16, 21:27

Brakuje mi czasu. Miałem sobie wziąć dzień urlopu ale nie dało radu. Może wkrótce...
Co do nawozów archiwalnych to chyba nie będę tego robić. Ci co używają Mikro Intermagu robią to od lat więc im nie jest to potrzebne a nowych osób raczej nie będzie. Nawóz ma trwałość 2 lata więc i większe zapasy niedługo pójdą do gnoju (o ile pamiętam nawóz został wycofany z 1,5 roku temu).

zulix - 2012-03-12, 21:12

Sorki za "jeszcze nie wypuszczenie", ale wymyśliłem, że w takiej wersji jak pokazałem to jeszcze nie to.
Stąd pokazuję Wam nową odsłonę tego arkusza (niestety na razie tylko u mnie).
Teraz typowy nawóz można sobie policzyć na 2 sposoby:
1. Tak jak wynika z logiki - do tej pory w każdym z arkuszy było nieco nielogiczne, ale wynikało to z możliwości uwzględnienia dużej liczby substancji nawozowych. Teraz jak jest na palcach policzyć można było zrobić logicznie. Wpisujemy ile chcemy mg/l i wychodzi ile odważyć...

2. Sposób poprzednio pokazany, czyli tradycyjny. Wpisujemy ile soli odważamy i wychodzi ile mg/l.Powiedzcie jak to można bardziej czytelnie zrobić.

buktor napisał/a:
Czy mógłbyś uwzględnić w kalkulatorze oraz w tym nowym dodatku, gotowca MIKRO z Intermagu...

Przemyślałem, że może to być w sekcji nawozów firmowych a więc tam wpiszę i ten nawóz :)

Łoren - 2012-03-12, 22:33

zulix napisał/a:
1. Tak jak wynika z logiki - do tej pory w każdym z arkuszy było nieco nielogiczne, ale wynikało to z możliwości uwzględnienia dużej liczby substancji nawozowych. Teraz jak jest na palcach policzyć można było zrobić logicznie. Wpisujemy ile chcemy mg/l i wychodzi ile odważyć...
Byłoby kapitalnie - chyba o wiele prościej dla początkujących... zresztą chyba dla wszystkich :) Super !
Mirro - 2012-03-12, 22:40

zulix napisał/a:
Powiedzcie jak to można bardziej czytelnie zrobić.
A co jest nieczytelne?

P.S. mam takie wrażenie, że kalkulator liczy zbyt duże dawki. W praktyce można stosować mniejsze. Ale to chyba tylko mi się tak wydaje, bo nikt wcześniej czegoś takiego nie zgłaszał.

zulix - 2012-03-13, 08:34

Cytat:
A co jest nieczytelne?

Teraz są 2 kalkulatory w 1 arkuszu co może niektórym utrudniać percepcję. Z drugiej strony zrobiłem to w oddzielnym arkuszu i.... te kilka linijek nie są chyba warte tego nowego arkusza.

Mirro napisał/a:
mam takie wrażenie, że kalkulator liczy zbyt duże dawki.

W jakim sensie? No i zawsze jest prośba do wszystkich aby sprawdzali. Jest trochę kalkulatorów w necie, można wpisać i u mnie i tam i zobaczyć czy wyniki się pokrywają.

zulix - 2012-03-13, 19:08

Szanowni Koledzy i koleżanki. Uprzejmie proszę o testowanie nowej odsłony kalkulatora, podsumowanie jak się wam podoba nowy moduł i zgłaszanie błędów. Obecnie jestem "na fali" a więc znalezione błędy zostaną poprawione bardzo szybko. Jak się znajdą później to kto wie ile będzie trzeba czekać?
Zgłoszone wcześniej błędy (o ile pamiętałem) to poprawiłem.

Link oczywiście w pierwszym poście się nie zmienił.

comatose - 2012-03-15, 17:08

Podoba mi się nowa wersja. Jest możliwość żeby w zakładce "Podstawowe" kalkulator uwzględniał alternatywne źródła azotu? Np NH4NO3 - mógłby wyliczać zawartość jonów NH4, przeliczać to na NO3 i N jako pierwiastek :D Z fosforem można by tak zrobić? Przeliczałby fosforany na fosfor?
zulix - 2012-03-15, 18:43

Pomyślę, czy nie wprowadzić tego o czym piszesz w dolnym kalku :)
Oczywiście za dużo tych substancji nie będzie. Nie proponuję więcej niż teraz z KCl i NH4NO3 jako tymi, którymi "zwykły" człowiek nie używa. Ostatnio bawię się więcej NH4NO4 więc wpisałem to tam :)

comatose - 2012-03-16, 18:58

Jedno pytanie jeszcze. W zakładce "Podstawowe" po wklepaniu wartości jakie chcemy mieć kalkulator sam liczy ile soli w danej ilości wody się zmieści, jak przegniemy to pojawia się napis "nie rozpuści się". Gdyby była taka sytuacja, że mamy np dwa związki które osobno rozpuszczą się, ale razem już spowodują, że wody do ich rozpuszczenia jednak będzie za mało to komunikat jakiś się pojawia? czy to jest liczone po prostu dla każdej zoli z osobna?
zulix - 2012-03-16, 19:10

Jest to liczone dla każdej z osobna. Kiedyś gadaliśmy na temat współ- ale tego nie zrobiłem :(

EDIT: A w przypadku fosforanów magnezu i to z dodatkiem amonu to rozpuszczalność byłaby bliska zeru - fajna informacja by była dla ludzi... ale na razie tego nie zrobię (musiałbym przeliczyć na stężenia molowe czyli znać gęstości - nie chce mi się).

cyklista - 2012-03-17, 12:01

i jeszcze powymyślać wszystkie kombinacje jakie ludziom mogą przyjść na myśl
chyba żeby była tylko ograniczona ilość związków do wybierania z listy

koszmarna robota, a i tak potem znajdzie się wielu niezadowolonych bo jakiegoś kosmicznego połączenia nie wziąłeś pod uwagę

zulix - 2012-03-17, 12:03

comatose napisał/a:
Jest możliwość żeby w zakładce "Podstawowe" kalkulator uwzględniał alternatywne źródła azotu? Np NH4NO3 - mógłby wyliczać zawartość jonów NH4, przeliczać to na NO3 i N jako pierwiastek :D Z fosforem można by tak zrobić? Przeliczałby fosforany na fosfor?

Zrobiłem to, ale dłużej nie testowałem. Może nie ma błędów, może są. Jak znajdę czas to sprawdzę dokładniej. Można jednak testować.

DarekC - 2012-03-29, 09:31

Proszę mi dwie rzeczy wyjaśnić bo do tej pory wyliczenia swoje odnośnie ilości soli opierałem o inny kalkulator a ten wydaje mi się prostszy.

W zakładce PODSTAWOWE cześć 1 wpisuję podstawowe informacje kalkulator liczy mi automatycznie ile soli mam odmierzyć

W części drugiej jak przepiszę te same ilości wyliczone z części pierwszej wychodzi, że dawka tygodniowa Mg jest poniżej 1mg/l zwiększając ją z 26g na 80g mieści się w zakresie 5-20mg/l

I tu moje pierwsze pytanie czemu takie wyniki wychodzą, oraz kolejne pytanie stosując metodę EI z innym kalkulatorem lałem w tygodniu 3x makro i 2x micro A wg tego zaleca się 7x micro i 7x macro. Czy lać te nawozy razem, bo gdzieś kiedyś czytałem, że obu nawozów nie powinno się dozować w tym samym dniu?

Tak wyglądają moje wyliczenia

zulix - 2012-03-29, 10:39

DarekC napisał/a:
W części drugiej jak przepiszę te same ilości wyliczone z części pierwszej wychodzi

A mi wyszło praktycznie dokładnie to samo:

więc nie miałem powodów zwiększać MgSO4.
(uwaga - na ekranie zabiłem muchy :P )

Myślę, że kłopot z koncepcją. Ja założyłem, że wszyscy porównują dawkę tygodniową i ta jest najważniejsza. Założyłem też, że dajemy dawki co dzień. W taki sposób są obliczenia.
Jeżeli wychodzi ci 25 ml dziennie to zawsze możesz dać 50 ml co drugi dzień. To jest kwestia wiedzy o nawożeniu a nie zależna od obliczeń w kalku.

Co do wiedzy natomiast to ta jest różna. Jest i tak jak piszesz:
DarekC napisał/a:
...bo gdzieś kiedyś czytałem, że obu nawozów nie powinno się dozować w tym samym dniu?

i tak, że ludzie dają codziennie. Mnie osobiście jest wygodnie co dzień. Nie zastanawiam się czy mam, czy nie mam lać :)

DarekC - 2012-03-29, 11:55

Wszystko porządku tylko, że gdy dawka Mg wyniesie 26g to w dozowanych dawkach siedmiodniowych wychodzi 2,99mg/l a obok zalecane dawki 5-20mg/l i czy nie będzie za mało Mg wodzie?
comatose - 2012-03-29, 13:56

To zależy od wody jaką wlewasz do akwarium, jak jest trochę twardsza to w ogóle nie musisz Mg nawozić. Zalecane dawki to jedynie podpowiedź ile czego może być, nie musisz na to w ogóle patrzeć.
zulix - 2012-03-29, 16:32

Cytat:
obok zalecane dawki 5-20mg/l i czy nie będzie za mało Mg wodzie?

Woda twarda zawiera Ca i Mg. Stosunek pomiędzy nimi w kranówkach to 5-10:1 (czyli wapnia jest w Polsce zawsze więcej. Zwykle dodajemy trochę magnezu aby dojść w okolice stosunku 4:1, który "podobno" jest dobry. Duże ilości magnezu blokują wchłanianie potasu (i odwrotnie) stąd przy dozowaniu jednego trzeba uzupełniać drugi.
A teraz szacunkowe obliczenia:
Gdy woda jest twarda, np. 15 niemców to ilość wapnia jest pewnie z 200 mg/l (strzelam szacunkowo) a więc i magnezu w najgorszym przypadku 15-20 mg/l.
Stąd zalecane dawki (dozowane) do akwarium w przypadku magnezu bardziej przydają się w akwariach w których leje się sporo RO, lub gdy z innych względów woda jest miękka. Przyznaję, że w ostatnich latach do naszej kranówki (15 niemców) daję najwyżej 2-3 mg/l Mg. Stąd i tak wpisałem w kalku. Może w innych rejonach trzeba to skorygować.

DarekC - 2012-03-29, 18:55

Dziękuje za wyczerpujące wyjaśnienie, zabieram się za tworzenie nowego nawozu i będę obserwował akwarium.
wojtas87 - 2012-07-04, 20:52

witam pobrałem kalkulator i pokazało mi się coś takiego:

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

zulix - 2012-07-04, 20:59

wojtas87 napisał/a:
i pokazało mi się coś takiego

i tak się większości z nas po pobraniu pokazuje :D

Bartosss - 2012-07-04, 21:15

Jak to otworzysz to na dole możesz przełączać arkusze
trax2005 - 2012-08-14, 14:32

Witam serdecznie, mam pytanie:
1. czemu jeśli wychodzi ze chce dziennie dawać 10ml nawozu, to w kalkulatorze suma w kolumnie AD23 do AD26 nie powinna wynosić tez 10?? bo mi wychodzi 4,41
2, jeśli osobno zrobię w drugiej butelce nawóz H2PO4 to go wtedy w jakiej ilości dawać
3. jak tu wpisać w kalkulator nawóz mikro plus intermagu bym wiedział jaką dawkę dziennie podawać. ( rozrobić chce 50ml nawozu na 450ml wody)

LINK DO WYLICZEŃ MOICH :
LINK DO WYLICZEŃ MOICH

debrzyna - 2012-08-14, 15:02

Ad.1 Podajesz 10ml nawozu /razem z wodą / a 4,41 to ilość podanego nawozu w mg/l
Ad.2 Podawać tyle żeby było około 10% NO3

Mirro - 2012-08-17, 12:21

trax2005 napisał/a:
3. jak tu wpisać w kalkulator nawóz mikro plus intermagu
Chyba któraś starsza wersja kalkulatora miała taką opcję. Udało mi się odgrzebać taką. Jest w linku. Zakładka "ogrodnicze".

http://podforak.rzeszow.pl/upload/intermag.xls

sum - 2012-08-23, 23:21

Albo coś źle robię albo któryś z kalkulatorów ma błąd w Easy-life ProFito.
Ta sama dawka w takim samym baniaku daje różnicę 50% w porównaniu do tego kalkulatora :arrow: http://calc.petalphile.com/pl/

tao - 2012-08-24, 09:34

sum napisał/a:
Albo coś źle robię albo któryś z kalkulatorów ma błąd w Easy-life ProFito.
Ta sama dawka w takim samym baniaku daje różnicę 50% w porównaniu do tego kalkulatora :arrow: http://calc.petalphile.com/pl/

Potwierdzam u mnie również jest tak samo,czyli coś nie tak?
10ml profito na 100l akwa bo tak zakłada dawkowanie producent,po wklepaniu do kalku daje tygodniowo Fe=0,84mg/l.Czy to aby nie za wiele,czy robię coś źle?

sum - 2012-08-24, 16:16

W kalkulatorze zulixa jednorazowa dawka 10ml./100l. daje 0,12mg/l.Fe.
0,84mg/l. to jest siedem dawek.
W tym kalkulatorze :arrow: http://calc.petalphile.com/pl/ jednorazowa dawka 10ml./100l daje 0,24mg/l.Tu jest coś nie teges.

zulix - 2012-08-25, 19:43

sum napisał/a:
Albo coś źle robię albo któryś z kalkulatorów ma błąd w Easy-life ProFito.

Nie to ja zrobiłem źle. Błąd w kalkulatorze.

Proszę o zgłaszanie kolejnych ewentualnych błędów to poprawi się hurtowo.

sum - 2012-08-31, 08:36

zulix napisał/a:
Nie to ja zrobiłem źle. Błąd w kalkulatorze.

Z tego co ostatnio czytam to chyba jednak pomyłka jest w tym drugim kalkulatorze.Pisał o tym Tomek(tmaciak) na holenderskich.
Skład Profito jest znany
Fe(2+): 0,12%
K: 0,7%
Mg: 0,09%
Mn: 0,04%
I: 0,02%
B: 0,008%
Cu, Mo, Zn, Li: 0,002%
Ni, Co, Al, Sn, F: 0,001%
V, Se: 0,0005%
Zakładając,że to są prawdziwe dane to Twój kalkulator liczy prawidłowo.

zulix - 2012-08-31, 08:54

Skleroza niestety jest postępująca. Sporo nawozów brałem z "informacji ogólnych" a część wprost z http://calc.petalphile.com/pl/ co zresztą napisałem jawnie w kalkulatorze. Moja pamięć nie pozwala mi stwierdzić, co skąd wziąłem. Stąd może się okazać, że skład Profito jednak jest u mnie poprawny skoro kolega to sprawdził. Ja niestety poszedłem na łatwiznę i po krytyce wolałem się wycofać niż sprawdzać - brak czasu niestety.
sum - 2012-08-31, 09:13

zulix napisał/a:
i po krytyce wolałem się wycofać niż sprawdzać
Ale jakiej krytyce,to było tylko grzecznie zadane pytanie i próba dowiedzenia się gdzie jest błąd.
Czyli zakładając,że ten skład jest prawdziwy to w Twoim kalku jest ok?Pytam,dociekam gdyż ja sam nie potrafię tego stwierdzić.Po prostu nie wiem jak się to oblicza :cisza:
ps.zulix, jesteś moim mentorem"chemicznym" więc nie posądzaj mnie,że próbuję wyjść przed szereg :)

zulix - 2012-08-31, 10:46

sum napisał/a:
nie posądzaj mnie,że próbuję wyjść przed szereg :)

Nie, nie myl krytyki z zawiścią czy czymś podobnym. Krytyka podana w odpowiednich słowach jest budująca gdyż zmusza do myślenia i do znalezienia odpowiedzi. Przez to uważam, że pytając czy krytykując robicie dobrze bo można znaleźć chociażby błędy obliczeniowe. Daleki jestem od tego aby uważać swoje dzieła, pomysły, czy wiedzę za bezbłędną.
Nie zawsze odpowiedź jest oczywista. Wiele się na forach nauczyłem przez to, że ktoś "się czepiał" co zmusiło mnie do wysiłku i przemyślenia sprawy jeszcze raz. Nigdy nie miałem mu za złe a raczej mu dziękowałem. Wszyscy mamy tendencję do szablonowego podejścia. Wszyscy mówią, że... i powtarzamy bez sprawdzenia a czasem nawet bez zastanowienia się nad sensem.
Sorki, oczywiście w twoim przypadku nie była tak naprawdę krytyka w takim znaczeniu jak się zwykle pisze. Po prostu pytanie. Niestety z braku czasu się nie wgłębiałem w problem :( więc wolałem wziąć "co złe" na bary :) A jak jest jednak dobrze to tym bardziej cieszy :) Jeszcze tego nie sprawdzę bo malowania okien czas zacząć :P

sum - 2012-09-02, 08:16

zulix napisał/a:
Jeszcze tego nie sprawdzę bo malowania okien czas zacząć
Tylko szyb nie zamaluj :P
W takim razie nie pozostaje nam nic innego jak poczekać aż znajdziesz trochę czasu i sprawdzisz.

zulix - 2012-09-10, 07:44

Cytat:
...pozostaje nam nic innego jak poczekać aż znajdziesz trochę czasu i sprawdzisz.

Hmmm. Sorki za poślizg. Zastanawiałem się co napisać i zapomniałem. Tak na prawdę to dalej nie wiem co napisać. Nie wiem czego oczekiwałbyś ode mnie.
Nie przeprowadzę analizy chemicznej nawozu aby sprawdzić jak jest na prawdę. Dzięki twojej dociekliwości domyślam się, że mój kalkulator liczy poprawnie według składu znalezionego w necie. Prawdopodobnie innego składu nie znajdę. Pewnie więc nie mogę nic więcej już zrobić niż ty zrobiłeś (za co dzięki oczywiście).

Posty dot. mieszania nawozów z aldehydem glutarowym są tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=16522
Prosimy w miarę trzymać się tematyki wątków - zulix

thors - 2012-11-18, 11:30

Hej
Brakuje mi w kalkulatorze spadku pH oraz powiązania zakładek między sobą :mrgreen: . To znaczy jeśli wklepiemy, że dodaliśmy do wody 1gr kwasu cytrynowego to po dodaniu w innej zakładce K2CO3 powinno wzrosnąć CO2 w zakładce "węgiel" a tak nie jest. Wiem, że można to ująć jako jedno zakładając cytrynian potasu ale... I teraz pytanko. Czy co2 pochodzące od kwasku cytrynowego obliczane jest tylko jako produkt bakterii, czy uwzględniana jest reakcja kwasek cytrynowy + CaC03 zawarte w wodzie ? Nie wiem czy z punktu widzenia chemicznego tak jest skoro KH wraca po jakimś czasie do siebie. Może to co się rozpuści z kwaskiem jest asymilowane z podłoża ???

Aha brakuje mi jeszcze kwasu octowego w zakładce obniżania kH :całuski:

zulix - 2012-11-18, 18:03

Powiązań pomiędzy zakładkami rzeczywiście nie ma. W jednej z wersji było i wtedy robiłem różne eksperymenty z obliczeniami. Później robiłem kolegom z forum różne nawozy. W pewnym momencie zobaczyłem, że w jednej z zakładek miałem niezerowe wartości jakiegoś odczynnika. Wszystkie obliczenia od jakiegoś czasu były więc bezsensowne i dawałem ludziom nawóz o "przypadkowym" składzie. Aby zabezpieczyć się przed możliwością pomyłek polegającą na przeoczeniu wartości w innych zakładkach są one obecnie całkowicie rozłączne.

Obliczania pH nie ma i nie będzie. Układ buforowy w akwarium może być na tyle skomplikowany, że nie da się tego policzyć w ogóle. Obecność fosforanów, związków humusowych, kwasu cytrynowego, kwasu octowego i wielu innych substancji tworzy złożony układ buforowy.
Stąd wychodząc z założenia "lecząc najważniejsze aby nie szkodzić" nie chcę wprowadzać w błąd i w połowie przypadków tłumaczyć dlaczego kalkulator liczy źle. Właściwie tylko przy braku CO2 i bardzo świeżej wodzie można byłoby próbować coś liczyć.

W typowym układzie buforowym, tj. złożonym z węglanów pH można obliczyć z KH i stężenia CO2, które bez nasycania CO2 wynosi ok. 0,4 mg/l. Jeżeli podajemy CO2 to układ równań staje się nierozwiązywalny. Również spadek pH po dodaniu pewnej ilości kwasu da się tu liczyć ponieważ znamy o ile zmieni się KH. Dotyczy to jednak pojedynczych wariantów a więc nie chcę tego pisać wproat "spadek pH" itd. bo jak napiszę, to sporo ludzi będzie pisać, że "obliczyłem w kalkulatorze zulixa, że pH...." bez rozumienia, że może być to wartość mało prawidłowa.

Kalkulator rzeczywiście nie liczy:
- ilości CO2 wytworzonej podczas wypierania go z węglanu,
- obniżki KH za pomocą octu,
....bo na etapie pisania kalkulatora takie pomysły nie były zrealizowane i wydawałoby się, że nie znajdą wykorzystania. Stąd nie było do nich obliczeń. Przykładowo ocet wydawał się potencjalnie interesującym substratem, ale i możliwą trucizną. Nie wiedziałem na 100% czy nie zaszkodzi rybom. Stąd przy obniżaniu KH brałem tylko te substancje, których byłem pewien. Oczywiście kwestię octu można dorobić prawie od ręki.

Kalkulator nie ma też kombinacji elementów obniżających i podwyższających KH, np. dowolny kwas i węglan. Uznałem to za bez sensu, ale oczywiście ktoś może i tak zrobić.
thors napisał/a:
Może to co się rozpuści z kwaskiem jest asymilowane z podłoża ?

Co się dzieje z kwaskiem to już inna sprawa, nieznana mi gdyż nie jestem biochemikiem i w ogóle z biologią miałem kontakt ostatni raz w podstawówce. Stąd w kalkulatorze piszę coś w tym stylu: "zakładając, że cały węgiel polega biodegradacji w postać dostępną dla roślin" a dla porównania po przeliczeniu jako CO2. Kolega z Elbląga robiący test dodawał kwasek cytrynowy miesiącami. Podejrzewam, że nie ma podłoża, które by tak długo absorbowało kwas. Z powrotem pH mamy do czynienia z 2 powodów:
- ulotnieniu nadmiarowego CO2, powstałego wskutek reakcji z węglanami tworzącymi KH,
- reakcji biohemicznych albo absorpcji kwasku w podłożu, bądź jego biodegradacji tak jak zakładam (cały czas mówię, że zakładam, a nie że tak jest :D ).

obcy - 2012-12-08, 21:04

hmm zawsze byłem noga z chemi i unikalem jej jak diabeł...
ale chciałem podać w końcu brakujące pierwiastki więc wziąłem się za wyliczanie dawek
chce rozrobić:
H3BO3 99,9% czystości
MgSO4*7H2O 99,9% czystości
FOSFOR - KH2PO4 99,9%
Potas - K2SO4

no to biore się za fosfor + magnez + potas
zakładka podstawowe > samoróbka makro
pierwiastków których nie mam wpisuje 0
K2SO4 15g co daje 2,8 jednorazowo i 19,63 tygodniowo czyli mniej więcej tyle ile powinno
KH2PO4 daje zaledwie 1g co daje 0,29 i 2mg/l tygodniowo czy to mozliwe??
magnez aż 50g daje wynik 1,97 i 13,82mg/l

uzupełnić wodą wpisane 250ml czyli rozumiem że rozpuszczać to w takiej ilości w 250ml otrzymam takie parametry?

czas na Bor z tym to już całkiem nic nie wiem ale robie tak:

zakładka mikro >mikroelement związek

akwa 100l
roztwór 100ml
dawka 1ml

kwas borowy H3BO3 > 5g ile to może być w przyliczeniu na ml? bo nie moglem znalećć
daje to : 0.0874 jednorazowo i 0,6121 tygodniowo więc trochę za dużo?

nie wiem czy dobrze to rozumiem
jesli ktoś znajdzie chęci i czas to prosiłbym o jakieś porady i sugestie jak to prawidłowo zmajstrować;]
pozdrawiam

debrzyna - 2012-12-08, 21:25

Przy macro tak wychodzi przy 100l akwarium i dawce 10ml
Nie wiem poco liczysz ten bor ,może lepiej skorzystać z gotowych micro
I jeszcze jedno sole najlepiej zrobić osobno wtedy mozesz sterować nawożeniem jak chcesz

zulix - 2012-12-08, 21:31

debrzyna napisał/a:
Przy macro tak wychodzi przy 100l akwarium i dawce 10ml

Dokładnie. Tak jak jest w poście powyżej sugeruje, że jest to 1 ml a wtedy:


Przy okazji podałem zawartość boru w kwasie borowym więc można skorzystać z tej samej zakładki - kółeczka na niebiesko - dobrze policzyłeś w drugim module.

obcy - 2012-12-08, 21:47

debrzyna napisał/a:
Przy macro tak wychodzi przy 100l akwarium i dawce 10ml
Nie wiem poco liczysz ten bor ,może lepiej skorzystać z gotowych micro
I jeszcze jedno sole najlepiej zrobić osobno wtedy mozesz sterować nawożeniem jak chcesz


też się zastanawiałem nad osobnym rozrobieniem
faktycznie dopiero zwróciłem uwage że to dotyczy dawki 10ml
w takim razie zrobie to tak magnez rozpuszcze 50g w 250ml i bede podawał po 2ml dziennie
a fosforu rozpuszcze 10g w 250ml i bede podawał po 1ml dziennie
mogą być takie dawki i stężenia?
a odnośnie nawozów to mam juz gotowe ale właśnie ale w moim baniaku brakuje właśnie magnezu, fosforu i boru dlatego chciałem uzupełnić brakujace pierwiastki
a z tym borem właśnie widzę że bedzie problem
bo w 250ml 1g rozpuszczony daje spore stężenie po dodaniu 1ml
jakiś pomysł jak to najrozsądniej rozrobić i dawkować?
dziekuje za sugestie

ps dziękuję bardzo za szybkie wsparcie;)

zulix - 2012-12-08, 21:53

Rozumiem, że masz kłopot z ważeniem bo ten 1 g daje ci za duże stężenie....
Kwas borowy jest jednak w miarę tani więc weź ile chcesz, rozpuść w ilu chcesz i do zrobienia nawozu weź taką część jak ci trzeba. Reszta się zmarnuje - trudno. Przykładowo:
Chcesz odważyć 0,2 g ale nie masz dobrej wagi:
- bierzesz 1 g i rozpuszczasz w 10 ml wody.
- pobierasz 2 ml z tego i wtedy masz 0,2 g. Możesz to wtedy wlać do nawozu, który komponujuesz...

Co do boru... Objawy niedoboru są takie same jak nadmiaru a widełki bardzo wąski. Przyznaję, że nigdy nie bawiłem się borem samodzielnie z uwagi na strach przed zatruciem roślin. Stąd pomocy mojej tu nie będzie bo pomoc typu abyś nie korygował boru nie jest nic warta. Na forum holenderskim giganci rozpracowywali każdy pierwiastek z osobna i musiałbyś tam poszukać szczegółów.

tao - 2012-12-08, 22:05

obcy napisał/a:

akiś pomysł jak to najrozsądniej rozrobić?
dziekuje za sugestie


Wiele kombinowałem z nawożeniem i choć nie jestem chemikiem staram się robić wszystko dokładnie (taki mam charakter). Piszą ze w EI nie ma znaczenia ile wlewamy,ja jestem innego zdania.Od niedawna zmieniam swój pogląd w tej sprawie i uważam ze słabszy nawoź jest w dawkowaniu dziennym jest najlepszym rozwiązaniem.Ogranicza margines błędu w dozowaniu dziennym i choć nie robi to różnicy po tygodniu wielkiej, ale po miesiącu to już zaczyna robić się mały problem.Oczywiście można korygować nawożenie testami ale czy warto wywalać tyle kasy i badać wodę co tydzień?Dlatego uważam ze 10ml nawozu dziennie jest lepsze niż 1ml.

obcy - 2012-12-08, 22:18

zulix napisał/a:
Rozumiem, że masz kłopot z ważeniem bo ten 1 g daje ci za duże stężenie....
Kwas borowy jest jednak w miarę tani więc weź ile chcesz, rozpuść w ilu chcesz i do zrobienia nawozu weź taką część jak ci trzeba. Reszta się zmarnuje - trudno. Przykładowo:
Chcesz odważyć 0,2 g ale nie masz dobrej wagi:
- bierzesz 1 g i rozpuszczasz w 10 ml wody.
- pobierasz 2 ml z tego i wtedy masz 0,2 g. Możesz to wtedy wlać do nawozu, który komponujuesz...

Co do boru... Objawy niedoboru są takie same jak nadmiaru a widełki bardzo wąski. Przyznaję, że nigdy nie bawiłem się borem samodzielnie z uwagi na strach przed zatruciem roślin. Stąd pomocy mojej tu nie będzie bo pomoc typu abyś nie korygował boru nie jest nic warta. Na forum holenderskim giganci rozpracowywali każdy pierwiastek z osobna i musiałbyś tam poszukać szczegółów.


dobrze wytłumaczone a odnosnie boru to jednak lepiej z niego zrezygnuje jak narazie... zobaczę może wystarczą owe pierwiastki do zniwelowania niedoborów;)
dziękuję bardzo za pomoc i wytłumaczenie pozdrawiam;)

DarekP - 2013-02-03, 15:52

Kto mi pomoże obliczyć?
Próbuję za pomocą kalkulatora obliczyć wartość Mg w akwarium po zaaplikowaniu go bezpośrednio do baniaka.Wpisuję jak na załączonym obrazku
http://podforak.rzeszow.p...9243397Dok1.doc
Powiedzcie czy wartość 5,481 jest zawartością magnezu w całym akwarium?
Zastanawiam się czy nie uzyskuję "rozcieńczonego" wyniku, bo:
Ilość sporządzonego roztworu 180000 mililitrów
Jednorazowa dawka 180000 mililitrów
więc ilość wody x2
Jak to obliczyć :podwójnie widzę:
Szkoda do do szkoły było pod górkę i czasem nie po drodze. :evil:

zulix - 2013-02-03, 16:01

Jak sypiesz do akwa suche sole (bez rozpuszczania) to nie ważne ile wpiszesz - 180 000 też może być - :P
Tak o 5.8 mg/l wzrośnie ci stężenie w całym akwarium.

10 g MgSO4x7H2O to 10 000 mg.
Masa molowa Mg = 24,3
a MgSO4x7H2O = 246
czyli magnezu jest z grubsza 10%.

Przeliczając to na gramy mamy więc ok 1000 mg (1 g) magnezu na całe akwarium
Ty masz 180 litrów a więc 1 gram/180 litrów = 1000 mg/180 litrów = około 5 mg/l Mg

onem napisał/a:
czy wartość 5,481 jest zawartością magnezu w całym akwarium?

Zależy od sposobu rozumienia twojego zapytania - prof. Miodek się kłania.
Dla mnie w całym akwarium masz około 1 g Mg co oznacza, że na każdy litr w akwarium (180 l) przypada ci ok. 5 mg Mg.

To tak dla masochistów.... :P

DarekP - 2013-02-03, 18:02

Dzięki.
A może by tak dodać w kalkulatorze opcje dla chcących sypać sole od razu do akwa. ;)
Profesor Miodek fajny chłop, ale moja polonistka z podstawówki to byla .. :evil: zniechęciła by nawet Miodka do nauki .Oczywiście nie usprawiedliwiam się. Postaram się o większą zrozumiałość swoich wypowiedzi.

zulix - 2013-02-03, 20:35

onem napisał/a:
A może by tak dodać w kalkulatorze opcje dla chcących sypać sole od razu do akwa. ;)

Jak wszystko inne zawiedzie trzeba sięgnąć do instrukcji obsługi :P
Innymi słowy jest to napisane zaraz pod tabelką. Oczywiście, że można zrobić tylko to byłoby nieco mnożenie bytów. Zakładam, że z kalkulatora korzysta ktoś kto ma jakąś tam choć minimalną wiedzę. Oczywiście w module podstawowym można byłoby to też jakoś podkreślić.

DarekP - 2013-02-03, 21:17

zulix napisał/a:
Jak wszystko inne zawiedzie trzeba sięgnąć do instrukcji obsługi :P

No tak czytanie ze zrozumieniem instrukcji było .... :mrgreen:

maciekjjj - 2013-02-06, 00:02

Witam

Mam pytanko, czy dobrze skomponowałem swój nawóz. Mikro i Makro.

Chodzi, mi czy dobrze dobrałem stężenia

Używam soli makro, oraz jeżeli chodzi o mikro nawóz z intermagu i chelat żelaza.

Tutaj link:


Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD

Damian23111 - 2013-02-06, 00:10

maciekjjj, z tym żelazem to nieźle poleciałeś :D

[ Dodano: 2013-02-06, 00:14 ]
Żelazo daj na poziomie 0,3 - 0,4 dawki tygodniowej tylko micro daj max 2ml dzień bo reszta związków jest duża mangan, miedz, cynk i bor. Zobacz ile da 2ml micro Fe i resztę uzupełnij chelatem do 0,3 - 0,4 dawki tygodniowej i będzie dobrze. Niby powyżej 2ml micro szyby pylą ale ja u siebie daje 1,5ml a szyby codziennie przecieram z tym, że baniak cały czas się stabilizuje.

maciekjjj - 2013-02-06, 00:21

Dziekuje, za informacje.

Czy tak jest lepiej? DObrze zrozumialem ?Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD

Damian23111 - 2013-02-06, 00:24

maciekjjj, teraz jest dobrze, możesz zobaczyć jeszcze jaka będzie wartość jak zejdziesz micro+ do 2,0ml jak Fe na dawce tygodniowej będzie 0,4 to będzie już elegancko.
maciekjjj - 2013-02-06, 00:29

Problem w tym, ze mam buteleczki ktore dozuja po 1,3 ml :D wiec musi byc 2,6ml.

Ale dzieki Tobie już wiem jak mam to wszystko skomponować. Może poprostu dam jeszcze mniej CHelatu

Naprawdę dziekuję bardzo za pomoc.

Pozdrawiam ;)

Damian23111 - 2013-02-06, 00:35

Chelatu lej 5,2ml i wtedy masz z micro+ żelazo na poziomie 0,4 dawkę tygodniową. Co do reszty się nie wypowiem bo na początku przyjąłem wartości 15 NO3 1,5 PO4 15 K 15Mg 0,3 Fe i baniak ładnie się ustabilizował a teraz zaczynam eksperymentować z większymi dawkami bo widzę jakieś niedobory u roślin czy nitki. Baniak jest nowy? Ile ma czasu? Pasowałoby opisać co tam jest sprzęt podłoże i tak dalej żeby cokolwiek doradzić. Na razie dostrzegłem tylko to żelazo źle policzone reszta może być :)
thors - 2013-03-24, 19:32

Zulix, przydałoby się w kalkulatorze dodać stopień uwodnienia dla saletry magnezowej, bo nie ma :)
zulix - 2013-03-24, 19:34

thors napisał/a:
przydałoby się w kalkulatorze dodać stopień uwodnienia dla saletry magnezowej, bo nie ma :)

Ależ jest.

thors - 2013-03-24, 20:06

Dla wszystkich widzę, ale dla Mg(NO3)2 nie ma :) Link do najnowszej wersji jest w pierwszym poście ?
tao - 2013-03-24, 20:09

thors napisał/a:
Dla wszystkich widzę, ale dla Mg(NO3)2 nie ma :) Link do najnowszej wersji jest w pierwszym poście ?

Kliknij w zakładkę na dole makro i znajdziesz ;)

Kto szuka nie błądzi.

thors - 2013-03-24, 20:13

No niech mnie drzwi ścisną, ale nie ma :)

zulix - 2013-03-24, 20:14

Musiałeś sobie skasować. U mnie jest i liczy - wpisz np. 10 g Mg(NO3)2 - zobacz ile wychodzi mg/l a potem dopisz "z kapelusza" jakąś ilość wody, np. 5 - u mnie się zmienia wynik.
tao - 2013-03-24, 20:15

No jak widać mam chyba starszą wersję i jest :P
thors - 2013-03-24, 20:16

No u Ciebie może tak, ale dla ogółu ta komórka jest chroniona :) Nie da się nic wpisać :)
zulix - 2013-03-24, 20:16

Odwołuję... :(
U mnie mam kalkulator bez blokad a wgrałem zablokowaną więc moja pomyłka :(
Działa, tylko nie dla wszystkich :(

zulix - 2013-03-24, 20:18

Mam kilka drobnych błędów do uzupełnienia w kalkulatorze więc pasowałoby wgrać w końcu poprawioną wersję... Może się niedługo uda.
thors - 2013-03-24, 20:20

No to pozostało z niecierpliwością czekać na nową wersję i poprawkę :)
zulix - 2013-03-24, 20:24

Jako ciekawostkę powiem, że dałem moduł obliczeń wodorowęglanów w dziale "makro" a jak wklepuję dane to nie liczy nic - taka atrapa :P .
Musiałem się rozproszyć i zapomniałem skończyć :(

Jak dasz radę thors to wyłap jeszcze co brakuje... bo mi najcz³ęściej to umyka.

thors - 2013-03-24, 20:51

No przydałoby sie też zrobić kalkulator co2 z delta ph, albo wartość ph pierwotne i ph w czasie podawania co2. Oraz dodać kwas siarkowy, solny i wode królewską do zakładki węgiel :)
zulix - 2013-03-24, 21:17

thors napisał/a:
Oraz dodać kwas siarkowy, solny i wode królewską do zakładki węgiel :)

A po co?

thors - 2013-03-25, 08:11

Bo po podaniu solidnej dawki rybcie mocniej odczuwają problem z brakiem tlenu niż ze spadkiem ph. Dla miękkiej wody byłoby odwrotnie, bo ph leci na łeb na szyję przy małej dawce kwasu, ale przy takiej wodzie podawanie kwasu jest nie zasadne :)
zulix - 2013-03-25, 08:18

Zaczynam kapować. Chodzi o tą ilość CO2, która wydziela się z kH podczas zakwaszania?
Pewnie mało kto leje kwas prosto do baniaka, ale obliczenia zaszkodzić nie zaszkodzą.

thors - 2013-03-25, 09:50

zulix napisał/a:
Zaczynam kapować. Chodzi o tą ilość CO2, która wydziela się z kH podczas zakwaszania?
Pewnie mało kto leje kwas prosto do baniaka, ale obliczenia zaszkodzić nie zaszkodzą.

Dokładnie

zulix - 2013-04-05, 20:55

Nowa wersja kalkulatora (link jak zawsze w I poście) do testowania. Na razie nie ogłaszam na innych forach - może ktoś wyłapie jakieś błędy.

1. Dodałem nowy moduł związany z oznaczaniem kH, gH, Ca, Mg o wysokiej precyzji tj. metodami analitycznymi a nie testami z marketu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=16271
Kilka osób korzysta z mojego rozwiązania, może pojawią się nowi a jak jest to w 1 kalkulatorze to jest wygodniejsze niż szukanie kilku plików. Stąd zamieściłem po odpowiednim uproszczeniu. Wygląda to tak:


2. Poprawiłem prawie każdy moduł. Były różne drobiazgi, które wyłapałem sam lub inni wcześniej. Starałem się też w miarę ujednolicić kolorki bo co arkusz to było inaczej :(

3. Wprowadziłem propozycje kol. thors i ją rozszerzyłem. Blok "węglowy" wygląda teraz tak:


Warto zobaczyć, że można teraz policzyć awaryjne nawożenie CO2 za pomocą wody gazowanej (niesłodzonej :P )

Co do wydzielania się CO2 podczas zakwaszania to jak widać na obrazku jest to znacząca ilość, która jako dodatek do naszej aparatury mogłaby nawet zaszkodzić zwierzynie (jak to wspominał thors). Nie nadaje się do regularnego nawożenia bo jest to jednorazowe :(

Powstający CO2 wskutek "usuwania kH" kwasem jest dodatkowym CO2 poza tym wynikającym z roboty bakterii. Jest to takie "szybkie CO2". Stąd biodegradowne kwasy typu ocet, cytrynka, ... wprowadzają CO2 na 2 sposoby.

Można nawet zamiast dawać "zwykłą" twardość dać np. K2CO3 - wtedy kwas zobojętniając ten K2CO3 wydzielałby CO2 a powstająca sól (np. K2SO4 z kwasu siarkowego) nawoziłaby akwarium. Tak robił kiedyś nasz kolega z Elbląskiego... Dla ciekawości policzmy teraz co wychodzi:
- w slajdzie powyżej mamy około 30 mg/l CO2 jaki powstaje wskutek dodania kwasu "likwidującego" kH = 4 niemce.
- sprawdzamy ile potrzeba do tego kwasu siarkowego:

Cóż - wychodzi całkiem sporo :(

- jeszcze sprawdzamy ile musiałoby być K2CO3:


No i qpa. Zobaczcie jak dużo wprowadza taka operacja potasu. Jako sposób na nawożenie akwarium K i CO2 równocześnie poprzez codzienny dodatek K2CO3 i kwasu siarkowego raczej się nie nadaje.

ale... mogłem się przecież pomylić :(


EDIT: Pisałem pod Linuxem - nie wiem jak się zachowuje pod Łordem. Zobaczę w pracy a na razie wy możecie zobaczyć.

tomeksup - 2013-04-06, 16:48

Witam
Coś mi nie pasuje w zakładce makro w chelatach Fe.
Wpisuje 13%Fe i uzupełniam do 200ml. Podaję 1ml do akwarium 80l. Stężenie tygodniowe wzrasta o 0,09mg/l. (4,7g w 200ml).

Takie same dane w poprzednim kalkulatorze pokazywały stężenie tyg. 0,27mg/l.

Proszę o weryfikację moich uwag.

zulix - 2013-04-06, 18:36

tomeksup napisał/a:
Coś mi nie pasuje w zakładce makro w chelatach Fe...
Wpisuje 13%Fe i uzupełniam do 200ml. Podaję 1ml do akwarium 80l. Stężenie tygodniowe wzrasta o 0,09mg/l. (4,7g w 200ml).
Takie same dane w poprzednim kalkulatorze pokazywały stężenie tyg. 0,27mg/l.

Mnie wychodzi 0,27 mg/l. Zapewne zapomniałeś coś "wyłączyć" lub miałeś inną objętość nawozu itp. - każdemu się zdarza.


Oczywiście dziękuję za testy i proszę o więcej :)

tomeksup - 2013-04-06, 18:58

Już sprawdziłem. Mój błąd, proszę o wybaczenie. Obserwuje temat dalej.
thors - 2013-04-06, 22:11

Zulix, albo mi się wydaje albo nie liczy węglanów i wodorowęglanów. Rzuć okiem w zakładce makro :)
zulix - 2013-04-07, 12:30

U mnie działa. Rzeczywiście poprzednia wersja miała bug i tego nie liczyła. Może uruchomiłeś poprzedni do testów ;) ?

Nikt nie zwrócił uwagi, że w zakładce "węglowej" zablokowałem wpisywanie do istotnych komórek :( - już odblokowałem więc skopiujcie sobie poprawioną wersję.

thors - 2013-04-07, 15:03

Kurka masz rację , odpaliłem stary plik pomyłkowo :)
Tylko szkoda, że nie dodałeś CO2 z H2SO4. Przydałoby się do zakwaszania wody, ale dawki sugerowane byłyby nie spadkiem kH, ale ilością wydzielonego węgla. Bowiem, jak pisałem, groźniejsze jest dla fauny potężne wydzielenie CO2 niż spadek ph. Rybki w tym wypadku bardziej cierpią z przyduchy niż ze spadku ph. Dlatego to ilość CO2 powinna ograniczać dawkę, powinna być wykładnikiem zakwaszania, a nie spadek kh.
Pozdro

zulix - 2013-04-07, 21:37

thors napisał/a:
ilość CO2 powinna ograniczać dawkę, powinna być wykładnikiem zakwaszania, a nie spadek kh.

To jest takie odwrócenie problemu: "ile należy dać soli, aby uzyskać X ppm czegoś tam". Kiedyś kalkulator liczył tak, że wpisywało się ilość soli i pokazywał stężenie (i jest tak nadal w większości moich arkuszy). Dopiero jak jeden z kolegów pisał, że logiczne jest liczyć odwrotnie bo początkujący chce mieć 15 mg/l K a szuka ilości soli do odważenia to dorobiłem moduł "dla początkujących" który liczy właśnie tak. W innych arkuszach jest jednak wg poprzedniej koncepcji. Kwestia co dać jako dane wejściowe: spadek kH czy wzrost CO2 było określone tym co już było w kalkulatorze gotowe a więc możliwość była dołożona do już gotowego modułu obliczeniowego.

Większość obliczeń ma minimum 2 warianty obliczeniowe i możemy je traktować jako wariant 1 i wariant odwrotny. Według mnie poza przypadkiem "dla początkującego" nie jest celowe aż tak rozbudowywać kalkulator aby dawać oba warianty - za dużo będzie rzeczy (dublujących się) i niewprawny się pogubi. Przykładowo większość liczy CO2 z kH i pH ale może ktoś chciałby wyznaczyć do ilu ma obniżyć kH aby uzyskać określone CO2. Szkoda chyba jednak robić taki wariant obliczeniowy. "Wprawny" i teraz sobie poradzi.
thors napisał/a:
Przydałoby się do zakwaszania wody, ale dawki sugerowane byłyby nie spadkiem kH, ale ilością wydzielonego węgla. Bowiem, jak pisałem, groźniejsze jest dla fauny potężne wydzielenie CO2 niż spadek ph

W zakładce "twardości" dowiemy się jak dużo na twardości zbije nam dodatek określonej ilości kwasiora i mamy ilość CO2. Wiem, że to nieco bardziej skomplikowane niż wpisać "chcę mieć 30 mg/l CO2" i uzyskać że trzeba do tego celu Y kwasu. Niestety dla mniej wprawnych sugerowałoby to że aby dostać CO2 wystarczy dodawać kwasior do wody co szybko skończyłoby się tragicznie gdyby ktoś "nie doczytał" i lał codziennie. Wolę aby tej opcji używały osoby świadomie.

zulix - 2013-04-19, 20:54

Dla wyjątkowych fanatyków eksperymentatorów (takich jak ja, ale widzę, że na forum przybywa coraz więcej zaciekawionych chemią) dodałem kilka drobiazgów w dziale "makro". Kiedyś one nawet były w I wersji kalkulatora (tej, gdzie wszystko było w 1 arkuszu) ale potem usunąłem po podzieleniu na moduły. Chodzi o obliczanie stężeń NO3, PO4, .... przy dozowaniu odpowiednich kwasów. Ponieważ mam w planie na dniach zacząć eksperyment to i kalkulator musiałem rozbudować aby nie liczyć na piechotę - może przyda się i innym.
Tak więc jest to tylko drobna zmiana, prawdopodobnie nie będzie wykorzystywana przez 99,9% ludzi, ale raportuję, że jest.

thors - 2013-08-06, 10:11

Jaro, czy czasami przy liczeniu dawek z TPN+ nie ma błędu ? Mn jest mniej 35 razy niż Fe w kalku. A oto skład firmowy:

TPN+
N 1.34%
P 0.10%
K 1.03%
Mg 0.39%
S 0.91%
B 0.004%
Cu 0.006%
Fe 0.07%
Mn 0.04%
Mo 0.002%
Zn 0.002%

zulix - 2013-08-06, 17:48

Skład TPN+ wpisywałem z - http://calc.petalphile.com/ - niewykluczone, że zrobiłem gdzieś literówkę, albo oni się pomylili :(

Trzeba będzie sprawdzić. Na RA zgłaszali mi też, że w niektórych obliczeniach minimalnie daję inne wyniki - będzie trzeba wpisać masy molowe niektórych związków z dużą dokładnością bo czasem ktoś się mnie o to czepia.

Jeszcze ktoś coś znalazł? Poprawiłby od razu wszystko co się znajdzie. Po 20.08 będę mieć dużo czasu urlopowego to mógłbym też dorobić jakieś obliczenia jeśli ktoś ma pomysł. Proszę o zgłaszanie pomysłów i wykrytych błędów.

Dzięki.

thors - 2013-08-06, 21:24

Możesz dołożyć Seachem Fluorish, bo nie ma:

Total Nitrogen
0.07%
Available Phosphate ( P2O5)
0.01%
Soluble Potash
0.37%
Calcium (Ca)
0.14%
Magnesium (Mg)
0.11%
Sulfur (S)
0.2773%
Boron (B)
0.009%
Chlorine (Cl)
1.15%
Cobalt (Co)
0.0004%
Copper (Cu)
0.0001%
Iron (Fe)
0.32%
Manganese (Mn)
0.0118%
Molybdenum (Mo)
0.0009%
Sodium (Na)
0.13%
Zinc (Zn)
0.0007%

i w związku w ogóle z mikro, których jak widzisz % wagowy jest znikomy w roztworach "fabrycznych" przydałoby się podnieść dokładność i miejsce po przecinku przy liczeniu stężeń ze składu wagowego w zakładce Ogrodnicze, bądź poprawa dokładności z zakładce Mikro (zawartość procentowa) bądź w zakładce Podstawowe (samoróbka z innych związków). Lub po prostu stworzyć nową tabelę ze związkami gdzie można wklepać % wagowy do tabeli.

zulix - 2013-08-07, 08:15

Z tego co pamiętam dokładność większości rzeczy jest wystarczająca (poza wspomnianym przypadkiem, gdzie stosowałem masy molowe bez miejsc po przecinku) z tym, że wyświetlany jest wynik o mniejszej liczbie miejsc po przecinku. O ile pamiętam można to samodzielnie zwiększyć - na to chyba nie ma blokady. Jeśli jest to piszcie (ja nie mam Excela w domu - używam darmochy pod Linuksa) więc w tej chwili sam nie sprawdzę.
tao - 2013-09-01, 12:26

zulix,
Gdy twój kalkulator przeliczał jeszcze gramy /ml w nawozach makro,byłby idealny dla wszystkich użytkowników.
Osobiście zmuszony jestem do przeliczenia g/ml z tego kalkulatora
http://www.akwarium-net.p...pnia-p-438.html

Na środku stronki napis "Pobierz"
(Wystarczy wpisać ilość gram i kliknąć w inne pole ilość ml pojawi się powyżej gram,nic więcej nas tam nie interesuje i zmieniać nic nie potrzeba).

zulix - 2013-09-01, 12:45

W innym kalkulatorze (do EI) mamy podawane w łyżeczkach. No wychodzi np. aby podawać 11/17 łyżeczki na dzień. Nie wnikając w wielkość łyżeczki i precyzję odmierzenia całej łyżeczki to taka wartość w ogóle leży poza naszymi możliwościami technicznymi. Nie chcę wprowadzać nieprecyzyjnych rzeczy do kalkulatora bo potem będziemy porównywać nawożenie pomiędzy baniakami, kłócić się i wyciągać wnioski a nasze dane wejściowe będą bezsensowne stąd i wyciągnięte wnioski takie same.
Oczywiście nikt nikomu nie zabrania odmierzania w łyżeczkach - akwarium to przyjmie, ale często te osoby dyskutują z pozycji "ekspert" a podają swoje dozowanie zbyt precyzyjnie np. 1,5 mg/l co wprowadzają młodszych stażem w błąd. Według mnie powinni oni podawać jak to robią, czyli odmierzają w ml - wtedy czytający posty wiedzą że jest to obciążone większym błędem.
tao napisał/a:
Osobiście zmuszony jestem do przeliczenia g/ml

Na prawdę nie stać cię na 15 zł na wagę :P ?

Chyba można sobie jednak poradzić...
Większość pól nieużywanych (tj. białych) została odblokowana do wpisywania liczb (a jak nie to piszcie gdzie). Można więc samodzielnie wpisać przy wybranych pozycjach odpowiednie mnożenie np. 0,8 * coś i będzie wychodzić w mililitrach. Stąd przeliczniki g --> ml można samemu sobie wstawić.

tao - 2013-09-01, 17:18

zulix napisał/a:
Nie chcę wprowadzać nieprecyzyjnych rzeczy do kalkulatora .

Z całej wypowiedzi wyłowiłem te parę słów w moim rozumieniu to jest rozsądne wytłumaczenie i popieram taką postawę autora.
Ps.
Oczywiście,że stać mnie na wagę i nie tylko na wagę,dlatego jeszcze raz dzięki za szybka odpowiedz i szczerość.

akwarystyczny24 - 2013-09-01, 18:36

W wielu watkach można spotkać wpisy odnośnie właśnie takiego kalkulatora,jednak nie wszystkie są na tyle precyzyjne aby brać je na poważnie,ja tak szczerze mówiąc rzadko kiedy z niego korzystam- chyba że muszę i że jest to ostateczność.
zulix - 2013-09-01, 18:48

Gęstość 'nasypowa" drobnego proszku jest zawsze inna niż grubych kryształów, tj. dla różnej granulacji. Proszek "ubity" i luźny ma też zdecydowanie różną objętość. Stąd i przelicznik g --> ml może być bardzo różny.

Klasycznym dla mnie przykładem jest soda (Na2CO3), która występuje w postaci "sody" i w postaci tzw. "sody ciężkiej" (cały czas jest to ten sam związek chemiczny, otrzymywany w tym samym procesie podstawowym). Gęstość tej drugiej sody jest 2x większy niż pierwszej. Podejrzewam, że w przypadku soli wykorzystywanych w akwarium może nie ma aż takiej różnicy, ale szacuję, że błąd może sięgać nawet 30-50%.

Gdy ktoś sprzedaje konkretny proszek to sobie zmierzy objętość 1 g (lub odwrotnie) i wtedy taki kalkulator jak podany powyżej ma nieco sensu. Gdy kalkulator ma być uniwersalny sens jest już mniejszy.

tao - 2013-09-01, 18:52

Nie chcę siać tu niepotrzebnego zamieszania,związanego z tym liczydłem.
Dodam jako informacje bez zobowiązań ,że używam tego przelicznika od samego początku mojej przygody z solami i jak na razie złego słowa nie mogę powiedzieć.

Testowałem nie raz w ten sposób rozrobione sole i zawsze zgadzało się to z wyliczeniami.
Myślę teraz skorzystać z sugestii Jarka i czas kupić wagę,aby być obiektywny w ocenie obu sposobów odmierzania soli.
zulix napisał/a:

Gdy ktoś sprzedaje konkretny proszek to sobie zmierzy objętość 1 g (lub odwrotnie) i wtedy taki kalkulator jak podany powyżej ma nieco sensu.

Zapomniałem o najważniejszym w tym zamieszaniu,że zarówno sole jak i liczydło w moim przypadku są z tego samego źródła.
Sole odmierzam szczykawka, nie ubijam zawsze robię to w ten sam sposób .
Delikatnie pukając w szczykawke, aby sole się ułożyły wypoziomowały a nadmiar wyleciał wejściem na igłę.

zulix - 2013-09-01, 19:03

tao napisał/a:
Dodam jako informacje bez zobowiązań

Tego nie podejrzewałem, abyś był biznesowo powiązany z serwisem i na siłę go promował - dla mnie to była informacja, nie musisz się tłumaczyć. Przecież dyskutujemy :) tylko. To że czasem w dyskusjach trudno dojść do prawdziwych powodów czegoś tam jeżeli każdy w dyskusji mówi o czym innym :D .

Nawozić można w sposób dowolny, nawet korzystając z zepsutych testów i nieprecyzyjnie zrobionych nawozów bo akwarium dużo przyjmie błędów ale przy dyskusjach z innymi dobrze jak każdy robi to tak samo - większy problem jest np. z ilością wody. Najczęściej nawożenie liczy się na puste akwarium wypełnione w 100% (i to po zewnętrznym obrysie, czyli po szkle). Część osób odlicza to, jak również i podłoże. I porównywanie znowu powoduje to, że każdy ma inny błąd. Stąd lepiej ujednolicić sposób popełniania błędów - wtedy każdy będzie miał podobnie w dyskusji i można wyciągnąć jakieś wnioski.
tao napisał/a:
czas kupić wagę

Z mojej wagi korzysta też żona przy plackach (to jeszcze można przeliczyć na objętość), syn waży chomika (to już mniej) - waga na prawdę się przydaje. Mam oczywiście jubilerską +/- 0,1 ale i tak 99% ważę na takiej zwykłej +/- 1 g.

tao - 2013-09-01, 19:20

zulix napisał/a:
Najczęściej nawożenie liczy się na puste akwarium wypełnione w 100% (i to po zewnętrznym obrysie, czyli po szkle). Część osób odlicza to, jak również i podłoże. I porównywanie znowu powoduje to, że każdy ma inny błąd. Stąd lepiej ujednolicić sposób popełniania błędów - wtedy każdy będzie miał podobnie w dyskusji i można wyciągnąć jakieś wnioski..

Tak to ważna uwaga,ale:
Jestem zwolennikiem tej drugiej opcji i zawsze odliczam 20% od litrażu brutto, tak sobie wymyśliłem na samym początku mojej przygody i u mnie to się sprawdza.
Jeżeli wyliczam, że wlewam 10mg/l NO3 to tyle mam w akwarium po wlaniu.
To ale to kalibrowanie-sprawdzanie testów ,w moim przypadku nie zauważyłem różnicy z wyliczeń twojego kalkulatora przeliczając na odpowiednia dawkę do kalibracji,(używając małej ilości wody,tu dodam że wodę odmierzałem precyzyjnie szczykawką 100ml).
Wynik zawsze mi się zgadzał ,chyba że miałem walnięty test wówczas wynik był niezgodny.

Nie było by w tym nic nadzwyczajnego,bo przekonałem się nie raz jak dobry jest twój kalkulator.
Na uwagę zasługuje fakt ,że te sole były rozrobione z twojego kalkulatora po przeliczeniu g/ml.
Wyjaśnieniem tego faktu ,może być tylko to, że zarówno sole jak i przelicznik są z tego samego źródła.

zulix - 2013-09-01, 20:30

Nawozy można robić sobie w dowolny sposób. Oczywiście testy (choć nieprecyzyjne) mogą bardzo dużo pomóc. Przy dyskusjach jest jednak problem właśnie w tym, że ktoś mówi, że dozuje 1,5 mg/l fosforu a nie jest to oparte na badaniach wody tylko na kalkulatorach. Wtedy zawsze jest pewna dysproporcja w porównywaniu pomiędzy różnymi ludźmi.
tao napisał/a:
zawsze odliczam 20% od litrażu brutto,

P.S. Tu może ty robisz nawet bardziej precyzyjnie niż inni. Szkoda tracić dokładność w innym etapie.

Wydzielono temat z postu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=21390 - zulix

krisppl - 2013-11-27, 10:50

Pytanie do autora. Czy jest szansa aby dołożyc zakladke ktora uwzględnia parametry swiatła, Mg i Ca. Przy miekkiej wodzie nawożenie EI mija się z celem z uwagi na blokowanie się Ca lub Mg przez przedawkowanie K.

dla przykładu
1W/L pełno roślin, nawożenie 20:2:20 przy Ca 27 i Mg 4 - wykreca liscieLink Kalkulator XLS

Nie wiem czy to dobrze działa ale powiedzmy ze coś takiego

buktor - 2013-11-28, 20:50

krisppl napisał/a:
...Link Kalkulator XLS

Nie wiem czy to dobrze działa ale powiedzmy ze coś takiego


krisppl przeliczniki (zużycie) w tym kalku są "z sufitu" dla przykładu, czy z obserwacji?

zulix - 2013-12-01, 21:31

krisppl napisał/a:
Czy jest szansa aby dołożyc zakladke ktora uwzględnia parametry swiatła, Mg i Ca.

Wszystko się da jeśli jest ku temu odpowiednia wiedza. Ja niestety jej nie mam na tyle aby stwierdzić, że:
krisppl napisał/a:
dla przykładu.....wykreca liscie


Z tematu wydzielono temat dotyczący nawożenia: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=22187 - zulix

oldmike - 2014-01-25, 09:33

Ja wiem, że takie prace są bardzo trudne ale czy istnieje szansa na pojawienie się zakładki mineralizowanie wody z wykorzystaniem RO i kranówy?
Jest zakładka "makro" w tym kalkulatorze. Gdyby w miejsce komórek "Obliczenia do eksperymentów ...." wstawić parametry kranówy (ca, mg, CO3, Zn id). I wtedy można by wpisać 10l kranówy i 40 RO z wpisanymi gramami związków i suma by się pojawiała po prawo.

Może wyjaśnię w czym problem. Rozpuszczanie węglanu wapnia jest dość kłopotliwe. Jedyny związek łatwo rozpuszczalny jaki mam to K2CO3. Liczenie tego na piechotę jest makabryczne. A chciałbym podnieść CO3 kosztem SO4. Wiem, wiem, mogę dokupić węglan sodu. Ale tych pudełek z prochami już mam od groma.

zulix - 2014-01-25, 12:42

oldmike napisał/a:
Ja wiem, że takie prace są bardzo trudne ale czy istnieje szansa na pojawienie się zakładki mineralizowanie wody z wykorzystaniem RO i kranówy?

To akurat jest dość proste nie robiłem aby nie zapętlać kalkulatora - jak będzie za dużo "opcji" to mało kto połapie się jak liczyć.

Twój problem rozwiązujesz bez "namaczania". Komórki poza zabezpieczonymi opisami i wzorami są dostępne do wpisów. Robisz więc w wolnym miejscu (gdzie ci wygodnie) blok obliczeń dla siebie. Ja zrobiłem poniżej taki zabarwiony na błękit po prawej stronie.
Wypisujesz sobie co masz w kranówce. W opcji sumaryczne wpisujesz wzór, który zsumuje to co jest w kranówce z wynikiem obliczeń winnych częściach arkusza, zwykle będzie to w opcji "pojedyncza dawka danego składnika".
No i wpisujemy ilości soli i samo się liczy.
Gdy chcemy wsypywać proszki wprost do wody należy pamiętać, aby zrównać ilość nawozu robionego i dodawanego.


Dla Ciebie przykład jest więc taki:
- na czerwono wklepałem te wartości, Ca, Mg, K2CO3 jakie chciałem. Ca w formie MgSO4 a Ca w CaCl2. Według mnie jest to najwygodniejszy zestaw do mineralizacji wody.
- Na niebiesko już mówłem.
- Na szaro sa 2 komórki które są sumowane we wzorze na Ca (pokazanym w komórce).

EDIT:
No i został jeszcze stosunek RO:Kran. Zakładając, że RO jest absolutnie czyste to wg powyższego należy liczyć samą kranówkę a potem wyniki podzielić przez współczynnik rozcieńczenia. U ciebie chcesz dawać 10 l kranu i 40 l RO a więc wszystkie wyniki uzyskanych stężeń należy na koniec podzielić przez 5 (10/(10+40). Może to być w nowej kolumnie, lub po prostu trzeba dołożyć do wzoru mnożenie. Gdzieś tam na boku pytać o objętość RO.

Po korekcie wygląda to mniej więcej tak:


F4 to adres gdzie jest liczba litrów do podmianki.

oldmike - 2014-01-27, 07:14

Dzięki, udało się ;D
DarekP - 2015-01-08, 09:31
Temat postu: Rozbiężność
Witaj. Jakoś przy zabawie na kalku dojrzałem rozbieżności które przedstawiam na skrinach. Możesz powiedzieć skąd sie biorą i z którego kalkulatora raczej korzystać
http://podforak.rzeszow.p..._1420705718.doc

debrzyna - 2015-01-08, 10:12

A mógłbyś jaśniej o jakie rozbieżności chodzi, tez jestem ciekaw

[ Dodano: 2015-01-08, 10:15 ]
Myślę że jakbyś dał jednakowe dawki to może by pasowało

DarekP - 2015-01-08, 11:51

No właśnie dawki są takie same, a wynik tygodniowy różny
maxio69 - 2015-01-08, 12:14

Tam w Samoróbka makro masz 5ml a daj 3ml i wyjdzie to samo.
Zaznaczyłem w kółeczko.
DarekP - 2015-01-08, 17:24

:oops2: Bardzo przepraszam za wyrwanie się z konopii. Faktycznie niedopatrzylem w ustawieniach. Dzięki Maxsio. Tak to to jest jak się człowiek spieszy. Jeszcze raz serdecznie przeraszam
macek.g - 2015-04-06, 11:01

Hej,Jaro moglbys rzucic okiem, gdzie moze byc blad,bo chyba sam sie juz zakrecilem.

Mianowicie chodzi mi Mg(NO3)2.6H20

Dodajac 2gr do 280l porownaj twoj kalk i CAL


Rowniez z CaNO3
zulix - 2015-04-07, 09:13

Jak widzisz masz do dyspozycji sole uwodnione :) a nie bezwodne.
Ca - 4 wodny
Mg - 6 wodny

W moim kalku należy więc tez to uwzględnić. Zamiast zer, które są pod ilościami Mg(NO3)2 i Ca(NO3)2 należy wpisać odpowiednio 6 i 4.

macek.g - 2015-04-08, 00:45

Dzieki Jaro, sie wkrecilem :lol: najlepsze jeszcze ze jest pod spodem instrukcja :lol: :lol:
zulix - 2015-04-08, 08:18

W końcu sam powiedziałeś :P :
macek.g napisał/a:
...chyba sam sie juz zakrecilem

Michal_ONE - 2015-04-26, 21:09

Przepraszam, ale mam kłopot z kalkulatorem Zulixa, gdyż jak chcę wprowadzić zmiany w Dozowaniu MIKRO, to mam wiadomość, że komórka lub wykres jest tylko do odczytu i zapisanie go na dysku nie pomaga. Przy próbie - nie chronienia arkusza, wyskakuje prośba o hasło. Proszę o pomoc, gdyż chcę wyliczyć sobie mikro z intermagu.
zulix - 2015-04-26, 21:30

Zrób kopie ekranu i pokaż gdzie...

Niestety w kalku jest kilka drobnych błędów. Chyba już czas przysiąść i poprawić :P

Michal_ONE - 2015-04-26, 21:37

Tu: w zakładce Podstawowe. Nie wiem jeszcze czy jpg się wczyta.

Chcę zamówić: nawóz Mikro Plus INTERMAG 100 ml koncentrat i Żelazo+ 100 ml koncentrat Fe 6%, aby stworzyć nawóz MIKRO do nawożenia EI - dobry wybór nawozu?

[ Dodano: 2015-04-26, 21:49 ]
Teraz powinno być dobrze :P .

[ Dodano: 2015-04-26, 21:50 ]
PS. Chodzi mi oczywiście o pomarańczowe pola.

zulix - 2015-04-27, 09:51

Pola pomarańczowe są tylko do oglądania i pokazują nawożenie które będzie gdy wrzucisz pewną ilość substancji chemicznych.
Tutaj zasada działania kalkulatora jest "odwrotna" niż myślisz. Dajesz skład nawozu i dozowanie i patrzysz co ci wyjdzie.

Jedynie w "Wariancie 1" kalkulatora podstawowego możesz wpisać, że chcesz np. dozować 10 mg/l NO3 i podaje ile powinieneś wziąć typowej soli. Przy mikro tego nie zrobiłem. Być może warto byłoby zrobić ale wtedy pasowałoby wziąć chyba więcej nawozów mikro do wyboru...

W "Wariancie 2" musisz więc wpisywać odwrotnie. Tylko jasno niebieskie pola są brane do obliczeń. Blokada pól pomarańczowych jest po to aby nie zniszczyć wzorów przez brak zrozumienia jak działa kalk - jak właśnie wyszło teraz :)

Co do Mikro to obecnie Mikro + Intermagu wydaje się być najlepszym z dostępnych nawozów ogrodniczych. Oczywiście też nie jest idealny, ale sporo osób go używało i używa. Czasem jest wzmacniany jeszcze chelatem Fe przez co "rozcieńcza się" pozostałe składniki mikro.

Michal_ONE - 2015-04-28, 00:35

Zagłębię się w ten kalkulator. Jest tu masa interesujących wyliczeń :) . Wcześniej korzystałem z bardziej uproszczonych do wyliczania samego MAKRO. Myślę, by na wstępie rozrobić MIKRO + Intermagu tak, jak podają na stronce:

„Sposób 1 (z większą zawartością Żelaza):
Należy rozcieńczyć 10ml Mikro+ w 500ml wody destylowanej, oraz dodać 4g Chelatu Fe 13%. 10ml takiego nawozu dodany na 100l wody zwiększa poziom Fe o 0,10 mg/l. Zatem aby uzyskać poziom ok. 0,4mg/l należy nawozić jedynie 40ml tygodniowo wg schematu EI.”

Jeśli to rozrobienie jest prawidłowe, to na akwa 310 netto potrzebowałbym jakieś 150ml tygodniowo by otrzymać poziom 0,5 mg/l.

Troszkę mi się spieszy, bo nawoziłem Micro i Ferro Aqua Artu, jednak wciąż miałem za mało żelaza i postanowiłem przejść na ten nawóz, a właśnie Aqua Artu mam już końcówkę. Jednak znalazłem wiele opcji, jak go rozrobić.

debrzyna - 2015-04-28, 09:21

Michal_ONE napisał/a:
Należy rozcieńczyć 10ml Mikro+ w 500ml wody destylowanej, oraz dodać 4g Chelatu Fe 13%. 10ml takiego nawozu dodany na 100l wody zwiększa poziom Fe o 0,10 mg/l.


A mnie wyszło ze podniesie Fe o 0,153 a Mn o 0,02 co jest 4x tyle Mn co zaleca sie na tydzień

zulix - 2015-04-28, 09:39

Michal_ONE napisał/a:
Należy rozcieńczyć 10ml Mikro+ w 500ml wody destylowanej, oraz dodać 4g Chelatu Fe 13%. 10ml takiego nawozu dodany na 100l wody zwiększa poziom Fe o 0,10 mg/l

Coś kompletnie inaczej wychodzi w moim kalku :(

Zmieniałem te fioletowe a ilość żelaza jako jednorazowa dawka został lekko wyniebieszczony.

Michal_ONE napisał/a:
...jak podają na stronce:

Daj ten adres to sprawdzimy....

debrzyna - 2015-04-28, 14:03

zulix, Wpisałeś 40 a nie 10 A 40 to on chce dać na tydzień
Michal_ONE napisał/a:
należy nawozić jedynie 40ml tygodniowo

Michal_ONE - 2015-04-28, 18:49

Oto link: http://www.allegromat.pl/aukcja173179

Pisałem o "Sposobie 1", gdyż wydaje mi się, że w ten sposób najszybciej podniosę poziom żelaza do 0,5 mg/l.

Zmiana linku allegro na archiwum (wymagane przez regulamin forum) - zulix

zulix - 2015-04-28, 21:02

debrzyna napisał/a:
Wpisałeś 40 a nie 10 A 40 to on chce dać na tydzień

Tak to zrozumiałem, że chce dawać dawkę na tydzień i wpisałem te 40 na raz aby zobaczyć jak taka dawka podniesie żelazo. Wydaje mi się, że zasadniczego błędu nie zrobiłem...

Rozumiem, że debrzyna liczyłeś dawkę tę 10 ml na 100 l wody. Tu wychodzi mi identycznie jak tobie - 0,153 a nie 0,10 mg/l.

No to mamy problem kto liczy dobrze? kalkulator zulixa, czy firma Claris?

Sprawdźmy "na piechotę":
Nawóz MI + to 24 g Fe w 1 litrze nawozu.
Dodatek 10 ml nawozu do 490 ml wody (razem jest 500 ml nawozu) daje rozcieńczenie 1:50 czyli ilość żelaza to 24/50 około 0,5 g / litr. Skoro robimy 0,5 l nawozu to jest to ok. 0,25 g Fe na 0,5 litra.
Do tego 0,5 litra dodajemy teraz chelat:
13% chelat to... 13% * 4 gramy = 0,52 g Fe --> na okrągło 0,5 g Fe.

mamy więc: 0,25 + 0,5 = 0,75 g Fe (w 0,5 l nawozu). Stąd stężenie wynosi 0,75 g/0,5 l = 750 mg/ 0,5l = 1500 mg/l.
Pobierając 10 ml i rozcieńczając w 100 l po prostu rozcieńczamy 10000 razy czyli stężenie w wodzie będzie równe 1500/10000 = 0,15.

Uwzględniając więc dokładność obliczeń po dodaniu 10 ml takiego nawozu do 100 l wody ilość Fe wzrośnie o 0,153 mg/l.
Nie mam więc tu uwag do wyników generowanych przez mój kalkulator. Na pewno nie jest to 0,1 mg/l Fe bo odstępstwo od przybliżonych wyników "na piechotę" jest za duże (50%).

Michal_ONE - 2015-04-28, 21:19

Zatem z Twoich wyliczeń wychodzi, że firma zawyżyła zawartość Fe. Dzięki za dokładne przeliczenie tego nawozu na zawartość żelaza, ale czy rozcieńczając go w ten sposób i nawet przy nawożeniu EI nie będę miał za dużo Mn, jak to pisał debrzyna?
zulix - 2015-04-28, 21:26

Według mnie firma zaniża ilość Fe. Wg niej aby uzyskać pewną ilość Fe musisz dać więcej nawozu niż wynika to z moich obliczeń.
Co do ilości Fe --> Mn to są różne teorie. Jedna z nich mówi dokładnie odwrotnie jak debrzyna czyli, że nawóz należy zdecydowanie wzbogacić w Mn. Nie mam, aż takiej wiedzy aby to rozsądzić bo wydaje mi się, że zależy to od podłoża i pH wody. Pewne minerały są chętniej wytrącane z wody przy wyższym pH - tu Fe i Mn.Wtedy ilość Mn pewnie może być większa a może nawet taka być powinna. Mamy wgląd na forum w akwarium kol. Maxa, który nie stosuje CO2 a więc pH ma wyższe niż większość z nas. Dla wybarwienia roślin stosuje on większe ilości metali o zmiennej wartościowości: Fe, Mn, Co. Kiedyś spider72 pisał też, że Mn jest mniej szkodliwe od Fe więc można go podawać więcej.
Sprawa nie jest jednak tak oczywista, abyśmy mogli jakoś opisać to wzorem czy inaczej. innymi słowy rada debrzyny może lecz nie musi być słuszna w twoim akwarium. To musisz sprawdzić sam.

Michal_ONE - 2015-04-29, 19:45

Przepraszam, że chcę zadać głupie pytanie, ale mam w kalkulatorze mg/l, ale gdzie jest wynik ml? Np.na podstawie screena, jakiego wyżej umieściłeś Zulixie. Chcę sobie wedle tych danych obliczyć dawkę Fe do 310 l netto akwarium tak na 0,5 mg/l. Proszę o wyrozumiałość.

[ Dodano: 2015-04-29, 19:47 ]
w "Dodatek nawozu: ml" po lewej stronie, to ostateczna ilość, jaką mam wlać do zbiornika tygodniowo? Mam na myśli Mikro z Intermagu

[ Dodano: 2015-04-29, 19:59 ]
Zatem jeśli wpisałem dobrze, to: 90ml podniesie mi jednorazowo Fe o 0,5370 mg/l w 300 litrowym akwarium (obliczałem do 300, a nie 310 na początek, żeby było łatwiej). Czy tak?

zulix - 2015-04-29, 20:18

Michal_ONE napisał/a:
...gdzie jest wynik ml?

Tu właśnie jest to co pisałem - kalkulator działa tu odwrotnie niż chciałbyś. Musisz więc wpisywać objętość nawozu w ml tak aby wyszło ci nawożenie w mg/l.
Ja w screenie wpisałem te 40 ml które mówiłeś, że dawałbyś tygodniowo. Stąd wynik Fe był podany w dawce jednorazowej na jasnoszaro - 0,7160 mg/l.
Polecam dodawać codziennie a więc wtedy należałoby odczytywać nie wynik dawki jednorazowej tylko dawki 7-miokrotnej. gdy wpiszesz od razu 310 l akwa to może to wyglądać tak:

Ponieważ dosypujesz cheFe do rozcieńczonego Mikro+ to w tabelce musisz wpisać 2X taką samą ilość nawozu, która lejesz do akwarium - tu 14 ml. Przy dozowaniu codziennym wychodzi ci ok. 0,5 mg/l Fe na tydzień. 14 ml x 7 dni to prawie 100 ml więc wychodzi, że możesz lać 100 ml nawozu na tydzień w dowolnych dawkach - nie musisz dawać codziennie po 14 choć to wygodniejsze.

Ponieważ jest to duża objętość nawozu lepiej jest chyba zrobić bardziej stężony. Przykładowo jak weźmiesz 2X większe namiary nawozów a objętość gotowego nawozu zostawisz taką samą to będziesz mógł dozować 2X mniejsze objętości co chyba jest wygodniejsze.

Jakbyś zrobił nawóz 3X bardziej stężony np. jak na zdjęciu poniżej to mógłbyś dodawać po 5 ml/dzień.

Wygoda byłaby i taka, że:
- chcesz 0,5 mg/l Fe - dajesz 5 ml dziennie,
- chcesz 0,4 mg/l fe - dajesz 4 ml dziennie,
- chcesz.... :)

Michal_ONE - 2015-04-29, 21:17

Ogromnie dziękuję Ci za pomoc ! :) Zacząłem rozumieć istotę obliczania nawozu Mikro w Twym genialnym kalkulatorze :P .

Do tej pory wyliczałem sobie Makro w Estimative Index Kalkulator spidera72. W wolnej chwili zapoznam się bardziej z Twoim kalkulatorem, aby wyliczać sobie również i makro. Bardzo podoba mi się w nim to, że również są w nim firmowe nawozy.

Swoją drogą w kalkulatorze spidera72 KH2PO4 na 310 l w 1000 ml nawozu i 50g soli wychodziło mi 0,091 mg/l PO4, a w kilku innych przy tej ilości soli wychodziło mi więcej w 1 ml. Zobaczę, jak będzie w Twoim. Puki co cieszę się, że Intermag został rozpracowany :) .

PS. Idąc Twym tropem uczynię sobie nawóz, który lany 3x w tygodniu da mi 45ml i 0,52mg/l, czyli 3x po 15ml, a jedna dawka wynosiła by 6,4ml. Tak to obliczyłem:


zulix - 2015-04-29, 21:53

Michal_ONE napisał/a:
Bardzo podoba mi się w nim to, że również są w nim firmowe nawozy.

Najwięcej firmówek jest w kalku: http://calc.petalphile.com/
Ja dałem tylko te, które mi się wydawały najpopularniejsze choć już się to zmieniło... :(

Michal_ONE - 2015-04-29, 23:11

Zulixie chyba wkradł się drobny błąd w zaznaczonym przeze mnie oknie:
gdyż w polu RAZEM nie powinno być 500ml w tym wypadku, a 520ml.

W polu: "Uzupełnić wodą do" powinna być suma całkowita, czyli: Koncentrat Mikro Plus + Woda?

zulix - 2015-04-30, 07:40

To mój błąd "koncepcyjny". Aby policzyć objętość całego nawozu założyłem, że bierzemy X koncentratu i Y wody a suma da objętość nawozu. Później tę drugą pozycję już całkowicie olałem i wpisałem ręcznie objętość końcową nawozu - 500 ml. Ta objętość jest używana do obliczeń. Ta 490 nie jest wykorzystywana do obliczeń. Jakoś tak wypuściłem wersję kalka z takim bzdetem :P

Wszystkie obliczenia zakładają procedurę robienia nawozu: "uzupełnij wodą do ..." i tu jest tak samo. Obliczenia stężeń i dodawania nawozu są więc dobre.

hodochwast - 2015-09-11, 00:01

Pytanie dotyczące kalkulatorów.
Czy warto korzystać z tego:
http://rotalabutterfly.com/

Zulix, porównując wyliczenia z twojego kalkulatoraa np znanego mikro profito z tym powyżej to wychodzi całkiem co innego. Gdzie jest błąd?
Ale porównując np nawóz TPN czy TPN+ wychodzi idealnie to samo.

Może jakiś inny kalkulator możecie drodzy forumowicze polecić?
Chodzi mi o taki który podaje stężenia oryginalnych nawozów.

zulix - 2015-09-11, 08:01

Ja wzorowałem się na http://calc.petalphile.com/ - ten też polecam.
Albo tam jest błąd, albo ja się 'walnąłem".

EDIT: Tam już nie ma. Pewnie kalk został przeniesiony bo wdziałem go pod innymi adresami (nawet po polsku), ale teraz na szybko nie znajdę.

hodochwast - 2015-09-13, 11:22

No właśnie ten polecany przez Ciebie nie działa. No i gdzieś czytałem, chyba na "barrreport" że ten http://rotalabutterfly.com/
może być odpowiednikiem.
Tak czy inaczej z ciekawości tam zaglądałem bo i tak zawsze używam twojego kalkulatora. Jakoś najbardziej mi pasuje.
Ale z tym profito trochę się zmartwiłem że się nie zgadza.
Mam nadzieje że w twoim kalkulatorze jest ok.

Jak mogę to sprawdzić? Skład profito mam procentowy czyli:
Fe(2+): 0,12%
K: 0,7%
Mg: 0,09%
Mn: 0,04%
I: 0,02%
B: 0,008%
Cu, Mo, Zn, Li: 0,002%
Ni, Co, Al, Sn, F: 0,001%
V, Se: 0,0005%

Ale ja coś źle liczę i nie mogę sobie poradzić aby przeliczyć to na mg/l.

zulix - 2015-09-13, 11:28

Postaram się sprawdzić. Miałem w planie jeszcze zwiększyć ilość nawozów firmowych bo np. Drak Akwaristik czy Azoo podaje skład na butelce. Nawet obecny nowy produkt Tetry (Macro) podaje skład. Jakby mi się udało to zwiększyłby się zakres możliwości.
hodochwast - 2015-09-15, 23:46

Jak by się udało to super.
Tak się zastanawiałem gdyby w kalkulatorze można było wpisywać gdzieś wartości procentowe i wtedy każdy sam wpisałby sobie z etykiety jakiś nawóz. Faktycznie wielu producentów podaje skład. Wiem że trochę może to trudne bo trzeba by znać gęstość nawozu, ale może można jakoś to uśrednić i zaznaczyć że wyniki nie są idealnie dokładne. Przecież my i tak nie potrzebujemy laboratoryjnej dokładności. Ale tylko tak sobie gdybam.

zulix - 2015-09-16, 07:26

Zawartość % jest już dawno w kalku (zakłfki: makro, mikro). Nawet w nawozach podstawowych są mikroelementy w %. Do zabaw jest nawet dział "ogrodnicze" gdzie można wpisywać i gęstości i zawartości w g/l różnych substancji...
Być może używałeś dotąd tylko 1 zakładki.

zulix - 2015-09-16, 12:24

Cytat:
http://rotalabutterfly.com/

A mi cuś w ogóle nie chce liczyć (próbowałem Firefox i Chrome) :(Jakiś pomysł? Pewnie opcja niedorobiona.

hodochwast napisał/a:
porównując wyliczenia z twojego kalkulatoraa np znanego mikro profito z tym powyżej to wychodzi całkiem co innego.


Niektóre inne opcje liczy, ale nie wiem jak porównywałeś?

pawprz - 2015-09-16, 18:19

Zulix liczy bez problemu we wszystkich przegladarkach. Działa na javie więc sprawdz czy czasem nie masz starej javy
hodochwast - 2015-09-16, 18:27

Tak z zakładek korzystam jak najbardziej ale nigdy nie wpadło mi do głowy aby korzystać z zakładki "ogrodnicze". Jakoś w mojej głowie nigdy to określenie nie pasowało do akwarium choć wiem że można korzystać z "innych" nawozów. Faktycznie tam to wszystko można dokładnie policzyć. Super. To moja ignorancja po prostu.

W zakładce podstawowe jak wpisuje procentowo to coś mi nie działa.

A odnośnie kalkulatora http://rotalabutterfly.com/
Tam faktycznie nie każda opcja obliczania działa, ja klikam PMDD albo Estimative Index
Tak mi wychodzi, zerknij:


A w twoim tak:

zulix - 2015-09-16, 19:11

Ni ma zdjęć. Nie możesz wgrać normalnie tak jak jest na forum? (opcja wgrywanie u góry menu).
hodochwast napisał/a:
ja klikam PMDD albo Estimative Index

ale co kalkulator wtedy liczy? Bo wartości wychodzą różne.

pawprz napisał/a:
liczy bez problemu we wszystkich przegladarkach

Policz dokładnie to co ja - wtedy będę pewien, bo że coś liczy to wiem.

hodochwast - 2015-09-16, 19:23

Sorki, teraz będzie OK

Nutrient Calculator


Zulix kalkulator


zulix napisał/a:

ale co kalkulator wtedy liczy? Bo wartości wychodzą różne.


Przeliczam na podawane żelazo lub potas. Wychodzą całkiem inne ilości nawozu profito który muszę wlać.

zulix - 2015-09-16, 19:29

Nie sprawdzę już, czy różnice wynikają pomiędzy moimi obliczeniami a http://calc.petalphile.com/ :(
ale zacząłem dzisiaj zaglądać do kalka i przypominać sobie jak liczyłem więc pewnie na dniach to zweryfikuję.
Dzięki.

hodochwast - 2015-09-16, 19:38

Zulix to ja dzięki bardzo.

Obojętnie którą metodą liczę (PMDD czu EI) to pokazuje że trzeba wlać ok dwa razy mniej Profito aby uzyskać dane stężenie Fe, czyli niby jest według nich bardziej stężony.

Wartości które tam wpisałem są tylko przykładowe, żeby ktoś nie pomyślał sobie czytając ten wątek że tyle leje do akwarium. :)

zulix - 2015-09-18, 12:28

hodochwast napisał/a:

Jak mogę to sprawdzić? Skład profito mam procentowy czyli:
Fe(2+): 0,12%
K: 0,7%
Mg: 0,09%
Mn: 0,04%
I: 0,02%
B: 0,008%
Cu, Mo, Zn, Li: 0,002%
Ni, Co, Al, Sn, F: 0,001%
V, Se: 0,0005%


Coś mi tu nie pasuje bo w w/w kalku jest:

Stosunek Fe:K tu jest 1:2 a skład j.w. :5,833

Nie wiem które źródło danych jest pewniejsze. W moim też wychodzi 1:5,833 czyli tak jakby w/w kalk miał coś nie teges.

Sprawdzając na piechotę, przykład kapeluszowy:
Dane:
- akwa 100 l
- dodatek 42 ml

Obliczenia:
1. 42 ml nawozu to 42 g (założenie ale nie mam podstaw aby liczyć inaczej).
2. 0,12 % z 42 ml = 0,0505 g Fe = 50,5 mg
3. Bełtamy to w 100 l a więc dzielimy przez 100 = 0,5 mg/l czyli tak jak w moim kalkulatorze (po uwzględnieniu gęstości która była "zaszyta" w kalkulatorze, który stosowałem jako odniesienia).

P.S. Poprawiłem kilka drobnych błędów (głównie niedokładności mas molowych) i funkcjonalności. Nie wklepałem jeszcze receptur nowych nawozów więc jeszcze nie zamieszczam.

hodochwast - 2015-09-20, 20:40

Jasne i proste. Wszystko w Twoim kalkulatorze się zgadza.
Ja też zwróciłem uwagę na stosunek K do Fe. U nich się to nie zgadza i nie tylko to. Jeszcze raz bardzo dziękuję za sprawdzenie.

Pytanie tylko skąd mamy skład profito i czy jest właściwy. Ja mam tak po prostu z "innych zakątków internetu" :D i nigdy nie dotarłem do jakiegoś oryginalnego źródła.
Ale myślę że to poprawny skład.

zulix napisał/a:
Poprawiłem kilka drobnych błędów (głównie niedokładności mas molowych) i funkcjonalności. Nie wklepałem jeszcze receptur nowych nawozów więc jeszcze nie zamieszczam.

Wyrazy uznania że cały czas coś w kalkulatorze się usprawnia, dodaje i uaktualnia. Bawiąc się tym kalkulatorem jeszcze nigdy nic nie spaprałem w akwarium, zawsze działa jak należy! :)

zulix - 2015-09-20, 20:48

hodochwast napisał/a:
U nich się to nie zgadza i nie tylko to.

Nie sprawdzam niczego innego bo ktoś mógłby mnie posądzić o kontrabandę :P , szczególnie, że3 jestem świadomy że w moim produkcie też są (muszą być jak zawsze) jakieś błędy. Dziękuję tym co je znajdują chociaż nie zawsze mam czas je poprawić od ręki to "kiedyś je poprawiam" :)
Ponieważ nie mogę się skupić tylko na kalkulatorze (rozpoczynam konkurs na forum i musiałem trochę pogłówkować koncepcyjnie) niestety nie obiecuję, że wgram nową wersję na dniach ( choć chciałbym bo później się nie pamięta co się robiło i trzeba analizować wzory od nowa).
Wcześniej pisałem go w Open Office, teraz w MS Office i mimo tego samego formatu (chcę zachować w starym xls, aby można było korzystać i w Linux) w obecnej wersji można samodzielnie formatować wyniki co wcześniej mogło być uciążliwe (wyświetlało np. 0,00 a przy zmianie formatowania komórki mogło to być 0,0018 - stwierdziłem, że będzie to użyteczne) :)

macek.g - 2015-10-26, 14:13

Czesc Jaro :) moglbys rzucic okiem i potwierdzic badz zaprzeczyc?

sprawa dotyczy mineralizator seachema equilbrium i zawartego w nim dosc wysokiego K,w/g kalkulatora wartosc na dawke 16g/80l to K=39ppm

ale liczac:

16g * 0,195= 3,12g

3,12g K2SO4 w 80l RO daje stężenie K= 17,5 ppm?


[img][/img]

zulix - 2015-10-26, 18:29

Wygląda, że liczysz dobrze do tego momentu:
macek.g napisał/a:
16g * 0,195= 3,12g

ale pisze, że jest to ilość K jako pierwiastka a ty wziąłeś K2SO4 :) .
a więc: 16g * 0,195= 3,12g K
Jeżeli przeliczać K na K2SO4 trzeba pomnożyć jeszcze przez: 2,41 a więc:
16g * 0,195 * 2,41 = 7,54 g K2SO4
Po rozbełtaniu tych 7,54 g K2SO4 w 80 l mamy ok. 40mg/l czyli mniej więcej tyle co w kalkulatorze (błąd wynika zapewne z tego, że wpisywałem masy molowe bez dokładności).

Poprawki w kalkulatorze rodzą się w bólach bo brak mi czasu.

macek.g - 2015-10-27, 12:31

Dzieki Jaro,faktycznie wszystko sie zgadza,oparlem sie na k2so4 z wzgledu na uzyte w tym mineralizatorze siarczny,miedzyinnymi potasu.
bartekcholma555 - 2015-10-27, 18:53

Nie mogę rozgryzc linia seachema. Do tej pory stosując mineralizator Seachema w dawce zalecanej myślałem że mam 17 ppm potasu a okazuje się że prawie 40. Dodatkowo potas wpada z nawozem
azotowym i fosforowym . Czyli jest go bardzo dużo. Ale jakoś wszystko rosnie. Nawet ładnie rośnie.

marlowe - 2015-10-30, 22:29

Ja odnośnie zakładki "Podstawowe" i nawozu który w kalkulatorze oznaczony jest jako Aqua Rebell Spezial, robiąc obliczenia rozumię że dotyczy to nawozu "Makro Spezial - N" bo napewno nie "Makro Spezial - K". Można by to zaznaczyć, bo Aqua Rebell Spezial to ogólna grupa nawozów. Co do wyliczeń "Makro Spezial - N" zgadza się obliczenie azotanów i potasu. Ale producent dodaje że po podaniu 1ml na 50L dodajemy Ca 0,10 mg/l, w kalkulatorze tego nie ma.

Może coś ja pokręciłem, nic nie neguje, tylko takie moje refleksje bo stosuje Aqua Rebell

zulix - 2015-10-31, 16:43

Dzięki. Postaram się popatrzyć. Skład tego nawozu pobrany był z kalkulatora www - nie weryfikowałem go.
Dolc1 - 2015-12-14, 13:28

Hej wszystkim czy przypadkiem w zakładce makro po dodaniu k2so4 poziom siarczanów jest wyświetlany nieprawidłowo?
zulix - 2015-12-14, 17:12

Zawsze może, ale lepiej dawać od razu przykład (wraz z ekranem) bo mogę nie wiedzieć o co Ci chodzi czyli możemy inaczej rozumieć daną sytuację.

Załóżmy dane:
akwarium 100 l
zrobiony nawóz 500 ml
dodatek nawozu 5 ml
Nawóz zrobiony z 10 g K2SO4
kalkulator liczy wg powyższych danych 0,551 mg/l SO4.

======= sprawdzamy na piechotę ============
K2SO4 w ilości 10 g jest więc rozbełtany w 0,5 l wody i dodano 5 ml do 100 l wody.

zawartość SO4 w K2SO4 --> 55,1%
a więc w proszku jest 5,51 g SO4
z 500 ml nawozu (w którym jest 5,51 g SO4) odmierzamy 5 ml tj. 1/100 czyli 0,0551 g = 55,1 mg
Bełtamy to w 100 l czyli ponownie liczymy 1/100 powyższej dawki. Wychodzi 0,551 mg/l czyli wg mnie identycznie jak w kalkulatorze.

Jak masz dowód, gdzie kalkulator liczy źle to podaj szczegóły to sprawdzę.

Dolc1 - 2015-12-15, 12:17

hej zulix sorry za brak przykładu ale stukam z telefonu z pracy i mam ograniczony czas.masa molowa K2SO4 - 174,2592 g/mol
potas:
masa atomowa- 39,0983 #2
procent masowy - 44,8737
siarka:
masa atomowa- 32,065 #1
procent masowy - 18,4008
tlen:
masa atomowa - 15,9994 #4
procent masowy - 36,7255Załóżmy dane: 
akwarium 100 l 
zrobiony nawóz 500 ml 
dodatek nawozu 5 ml 
Nawóz zrobiony z 10 g K2SO4 
czyli
zawartość SO4 w K2SO4 --> 18,4%  1/100 powyższej dawki. Wychodzi 0.184 mg/l

chyba że się mylę to mnie popraw

zulix - 2015-12-15, 14:46

Dolc1 napisał/a:
zawartość SO4 w K2SO4 --> 18,4%

a mi wyszło:
Cytat:
zawartość SO4 w K2SO4 --> 55,1%

i daję sobie brodę obciąć, że tak jest (w granicach błędów zaokrągleń i mas molowych).

Dolc1 - 2015-12-15, 15:08

Dam link do strony z której czasem korzystam
http://pl.webqc.org/molecular-weight-of-K2SO4.html
http://pl.webqc.org/molecular-weight-of-SO4.html

[ Dodano: 2015-12-15, 15:11 ]
Sorry zulix mój błąd

[ Dodano: 2015-12-15, 15:18 ]
Zgadza się SO4 masa molowa 96,026 daje 55,1% z K2SO4 18,4% to czysta siarka. Jeszcze raz sorry ale jestem głupi. Nie musisz mnie karcic Zulix sam to zrobie.

zulix - 2015-12-15, 16:50

Ależ ja Cię nie karcę :masz: :a masz: :krzesłem:


:ale jaja:

Ja zwykle liczę masy prostych związków ręcznie (masy molowe podstawowych pierwiastków znam) ale przy większych związkach używam najczęściej: http://www.lfd.uci.edu/~gohlke/molmass/

Dolc1 - 2015-12-16, 12:47

Ciekawy kalkulator bardziej rozbudowany :) skorzystam
Mamschalik - 2016-09-08, 11:18

Witam,

proszę o pomoc, nie rozumiem logiki wyliczania ilości węgla:

- mam 100ml 3-procentowego roztworu aldehydu, wlewam 10ml do 60 litrowego (netto) akwarium wychodzi jakiś wynik; nie rozumiem jaka jest zależność moich 100ml roztworu (przecież mogę mieć go litr, dwa lub sto litrów, ile chcę) a podanej parę komórek wyżej wartości "ilość sporządzonego roztworu nawozu 500ml"; przecież mój roztwór to 100ml 3%.Jaką wartość w takim razie mam wpisać w tę komórkę "ilość sporządzonego roztworu" kiedy gotowego roztworu mam 100ml?
Bardzo proszę o info.
-Paweł

zulix - 2016-09-08, 21:11

Mamschalik napisał/a:
nie rozumiem logiki wyliczania...

Wszystkie zakładki były robione wg tego samego wzorca Czyli robimy pewna objętość nawozu i dodajemy potem pewną część tego nawozu do akwarium.
Ma to swoje komplikacje w zrozumieniu (jak u Ciebie) ale daje i pewne możliwości, które normalnie wymagałyby tworzenia drugiego kalkulatora.

Twój przypadek jest taki sam jak wtedy gdy dozuje się suche sole (wg metody EI itp.). Sole zawierają pewien % formy aktywnej: czy to K, NO3 czy PO4.
Ty masz już gotowy X% roztwór i chcesz go dać do akwarium.

Jeżeli teraz chciałbyś aby kalkulator liczy dawkę suchych soli podawanych do akwarium bądź dawkę węgla z gotowego już nawozu (czyli tego 3%) to powinieneś zrównać wartości 2 opcji:
- ilość sporządzonego nawozu
- ilość dodawanego nawozu.
Wartość liczbowa jest nieistotna. Może to być 10 ml jak i 200. Gdy te wartości są jednakowe to całą policzona ilość suchych soli, czy węgla w x% roztworze trafia do akwarium.

My często korzystamy z aldehydu 24-25% i - opcja "sporządzania nawozu" jest więc o tyle wygodna, że pozwala sporządzać "mocniejsze" roztwory dla ich dozowania do akwarium. Ja mam przykładowo 700 litrów. Dodawanie tak niskoprocentowego "węgla" jak twój powodowałoby chyba, że musiałbym podawać go szklankami :) a tak podaję go mililitrami.
Mamschalik napisał/a:
Jaką wartość w takim razie mam wpisać w tę komórkę "ilość sporządzonego roztworu" kiedy gotowego roztworu mam 100ml?

- jak wspomniałem obie komórki powyżej maja być jednakowe (dowolna wartość - może być i to 100 ml)

Widzę, że kombinujesz też z woda mineralną. Te obliczenia są oczywiście bardzo szacunkowe bo nie wiadomo ile CO2 jest w takiej wodzie (no chyba, że jest na etykiecie). Należy jednak podkreślić, że ilość CO2 z aldehydu jest tzw. "przeliczeniowa" i nie ma żadnego związku z rzeczywistą wartością. Nie można zatem regulować dozowania aldehydu do wartości znanej z forów, np. rzędu 30 mg/l.

Mamschalik - 2016-09-08, 21:40

zulix,
Stokrotne dzięki za szybką odpowiedź i za szczegółowe wyjaśnienia. Czuję, że przydadzą się nie tylko mnie.
Prześledziłem wczoraj i dzisiaj cały wątek raz jeszcze i rzeczywiście - teraz wszystko zaczyna mi się zgrywać.
Już wcześniej wpisywałem te same wartości "100 ml" w obu komórkach i licząc to na piechotę (a raczej kalecząc elementarną matematykę) wychodziły mi dość zbieżne (ilościowo) wyniki ale nie byłem pewien otrzymanych wartości bo nie uwzględniałem mas molowych tylko same proporcje...
Twój kalkulator jest naprawdę dobry, fajnie że na niego trafiłem, a wszystko dzięki postowi Łorena: http://podforak.rzeszow.p...249e5c1bbc7b33c

CO2 z wody gazowanej? Cieszę się, że to zauważyłeś :-) Tak, kombinuję z pozytywnym skutkiem już od roku (a akwarystyką zajmuję się dopiero od 2,5 roku), teraz robię to bardziej świadomie. Zresztą postanowiłem wreszcie sumiennie przysiąść się do tematu chemii w akwarium.
Pozdrawiam!

zulix - 2016-09-08, 22:34

Powodzenia zatem i liczymy na komentarze i galerię :)
marlowe - 2016-09-17, 00:32

Mógłbym prosić o wyjaśnienie co robię nie teges:
Chciałem sprawdzić o ile podniesie się stężenie azotanów po dodaniu 1ml azotanu wapnia do akwarium 200 litrów (100g azotanów wapnia rozpuszczone w 500 ml RO)
zulix - 2016-09-17, 08:15

marlowe napisał/a:
co robię nie teges

Źle liczysz masy molowe i dalej zawartość...

marlowe - 2016-09-17, 14:15

Zgadza się, wpisałem masę molową 4 i wyniki z obu kalkulatorów pokryły się, dzieki
oldmike - 2017-09-28, 09:35

EDIT: Problem rozwiązany
debrzyna - 2018-02-03, 20:03

zulix, Powiedz jak policzyć micro z symfoni złotej Chciałem coś na nowo przeliczyć a tu klops Np 20g symfoni w 1000 ml ile da w 220 l Przeciez kiedys musiałem to jakoś policzyć a teraz jak bym nie wstawił to nic Z innymi firmowymi to samo :(
zulix - 2018-02-03, 20:09

debrzyna napisał/a:
Powiedz jak policzyć micro z symfoni złotej

Nie wiem, czy pamiętam. Daj ekran co wpisujesz.

debrzyna - 2018-02-03, 20:42


tao - 2018-02-03, 22:06

debrzyna, Popstrykałeś trochę w swoim kalkulatorze i dlatego masz problem ja również nie mogłem u siebie sprawdzić tego,ale pobrałem nowy kalkulator i włączyłem edycję .Potem wyzerowałem dawkę dzienną Mikro Plus Intermagu =10 aby nie liczyło samoróbki mikro.W samoróbce mikro z chelatów usuń 2g Fe i wpisujesz sobie gramy symfoni u mnie teraz liczy.
Sorki że się wyrwałem z szeregu,mam nadzieję że to nie problem.

[ Dodano: 2018-02-03, 22:13 ]
Ps.Znalazłem chyba powód tego nie liczenia symfoni,bez samoróbki mikro nie liczy a u ciebie same zera.Ustaw samoróbkę mikro sobie tak jak być koncentratem nawoził a wyzeruj dawkę mikro z intermagu i powinno działać.

debrzyna - 2018-02-03, 22:15

tao napisał/a:
samoróbce mikro z chelatów usuń 2g Fe

Przeciez mam 0

tao - 2018-02-03, 22:18

Janek jak pisałem o kalkulatorze Jarka jak pobierzesz nowy to trzeba usunąć 2 g Fe 13% bo tak ma nastawiony.,ale znalazłem chyba rozwiązanie samoróbka mikro ustaw i będzie liczyć symfonie.
debrzyna - 2018-02-03, 22:22

Nie liczy
tao - 2018-02-03, 22:23

debrzyna napisał/a:
Nie liczy
Zobacz tu
Ustaw samoróbkę mikro z intermagu i będzie liczyć.
Jak usuniesz ilość koncentratu intermag to masz swoje xxxxx ze zdjęcia co wkleiłeś.

debrzyna - 2018-02-03, 22:42

Wyliczyło ci z intermagu a nie z SZ Daj intermag 0 to zobaczysz co zostanie
tao - 2018-02-03, 22:50


Tu też ? to dlaczego nie mam teraz Fe

[ Dodano: 2018-02-03, 22:58 ]
debrzyna, Napisz ile chcesz mieć Fe jednorazową dawkę z symfonii i wkleję zdjęcie jak masz nastawić Kalkulator.Napisz na jaki litraż akwarium i ile ml dawka.

zulix - 2018-02-04, 08:58

debrzyna - "pamiętaj cholero - nie dziel przez zero' :ale jaja:

Innymi słowy kalkulator liczy dawki dodawanych nawozów na podstawie nawozów zrobionych. Jeżeli dasz ilość zrobionego nawozu = 0 a potem dodajesz go 1000 ml to masz dzielenie przez zero i klops.
po prostu dajesz dawkę makro i mikro = 0 a nie robisz nawóz w ilości 0 ml z którego potem lejesz 1000.

debrzyna - 2018-02-04, 09:19

Gdzie to zero zrobionego nawozu Juz durnieje chyba na starosc
tao - 2018-02-04, 09:35

debrzyna napisał/a:
Gdzie to zero zrobionego nawozu Juz durnieje chyba na starosc

Tu taj masz zaznaczone na czerwono,wpisz cokolwiek tam gdzie ? ale nie zero.

Ponadto usuń dawkę 1000ml z Mikro z Mikro Plus Intermagu.
Wstawiłeś dwa razy symfonię w kalkulatorze po lewej stronie firmowe proszki i drugi raz w samoróbki z chelatów .W tej sytuacji liczy podwójnie,jedno trzeba usunąć.

debrzyna - 2018-02-04, 09:43

I tego nie kapuje dlaczego mam wpisywać ilość intermagu jak go nie daje
tao - 2018-02-04, 09:49

debrzyna napisał/a:
I tego nie kapuje dlaczego mam wpisywać ilość intermagu jak go nie daje

Wystarczy że wpiszesz tam same jedynki i już będzie Ok.

Samoróbka Mikro

Koncentrat Mikro Plus 1 ml
Woda 0 ml
Razem 1 ml

zulix - 2018-02-04, 10:32

Zobacz różnicę pomiędzy 2 ekranami.
debrzyna napisał/a:
Gdzie to zero zrobionego nawozu Juz durnieje chyba na starosc

Na czerwono na zdjęciu 1.

zmień na cokolwiek i jest dobrze. o tak (tu na żółto):

debrzyna napisał/a:
dlaczego mam wpisywać ilość intermagu jak go nie daje

nie masz wpisywać w pozycji "Mikro z mikro intermagu..."

======
Jeszcze raz tłumaczę - kalkulator nie ma obsługi błędów. Jak ktoś wpisze "du**" to też wykaże błędy.
Wiadomo, że aby policzyć stężenie pierwiastków w wodzie należy podzielić w jakiś sposób dawkę nawozu i jego stężenie w nawozie. Jeżeli damy ilość rozrobionego nawozu = 0 to będzie dzielenie przez zero. jak wyzerujesz wszystko to będzie dzielenie 0/0 - tego najlepsi matematycy nie potrafią obliczyć więc i taki prosty kalkulator nie obliczy.
Podobnie jeśli wpiszemy wartości ujemne to kalkulator policzy ze znakiem minus.

tao - 2018-02-04, 11:01

zulix,

Czy takie rozwiązanie liczy to samo bo wyniki są identyczne jak z chelatu.
Czy musi być wpisana symfonia tylko w chelatach.

zulix - 2018-02-04, 11:28

O ile pamiętam w chelatach robi się nawóz wkraplany do akwa więc jest rozcieńczany jeśli nie dasz takiej samej ilości zrobionego i wlewanego nawozu. W pozycji konkretne nawozy te 20 g po prostu wsypujesz do akwa. Powinno wyjść na to samo. Jeśli nie wychodzi to albo miałem coś innego na myśli albo jest pomyłka.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group