Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Forum o akwarystyce i zagadnieniach pokrewnych

O roślinach i glonach - Gnijąca moczarka.

robin31 - 2011-01-02, 10:43
Temat postu: Gnijąca moczarka.
Witam mam problem z moczarką ,chyba zgniła.
Akwarium 30L zalane dwa tygodnie temu ,światło żarówka energooszczędna 11W świeci 9-10h na dobę,temp.wody ok.23 stopnie,filtr hanza HJ-111B ,żwirek czarno-biały dość gruby.
Obsada jaka ma być to 1x bojownik + 6 krewetek.
Jest jeszcze jeden problem woda w akwarium trochę śmierdzi ,taki dziwny zapach ,jakby muł.
Zdjęcie moczarki ,obecnie roślinę wyciągnąłem wypłukałem i trzymam w misce ,dodam że przez pierwszy tydzień moczarka rosła była zielona,puszczała pędy i nagle zaczęła gnić.
Nie używam żadnych nawozów,może byście doradzili jakieś nawozy na początek bo nie bardzo wiem co kupić.

bols88 - 2011-01-02, 12:09

Więc tak:
- jak to żarówka. Jeśli zwykła to nic Ci przy niej nie urośnie. Musi mieć barwę 6500, bo wtedy jest najbardziej zbliżona barwą do światła dziennego. Poczytaj np jak inne baniaki roślinne mają oświetlenie. Np przy zestawie Aquashrimp jest oświetlenie 11W o barwie 6500.

- czas oświetlenia zbyt mały. Skąd rośliny pochodzą, słońce świeci średnio 12 godzin, lub nawet więcej. Ja świecę od 12 w południe to 21:30, bo rano akwa łapie dzienne światło.

- filtracja to chyba za mała. Nie sugeruj się tym że producent napisał od 20 do 60l. Po pewnym czasie, kilku dniach filtr przytyka gromadzące się nieczystości na gąbce, więc musisz przynajmniej co tydzień czyścic go, ale w wodzie z akwarium.

- podmiana wody. Raz w tygodniu podmieniaj np 10l na świeżą wodę. Może być kranówka, ale odstana, bo nie wiem jak u Ciebie z uzdatnianiem wody.

- temperatura ok

- jeśli chcesz trzymać rośliny to przynajmniej zaopatrz się w kulki gliniano-torfowe, które wtyka się pod korzenie.

- nawożenie. Na przykładzie moczarki możesz się przekonać że trzeba lać nawozy. Moczarka jest szybko rosnącą, i potrzebuje azotu, więc pewnie dlatego Ci padła. Poczytaj o nawożeniu słupa wody ( lejesz płynne nawozy) w odpowiednich proporcjach. Możesz się zaopatrzyć w sklepie w gotowe preparaty, albo poczytać na temat suchych nawozów. Tu masz obszernie napisane http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=3780

- zapach mułu. Musisz zwiększyć filtrację, napowietrzanie, podmiany wody.

- obsada. Poczytaj czy bojownik może być z krewetkami. Gdzieś czytałem że nie bardzo, bo je kasuje, czytaj zjada.

Pisz, pytaj, czytaj, analizuj, po to jest to forum.

Pozdrawiam

Łoren - 2011-01-02, 12:38

Z tego co widać a widać niewiele ;) to po pierwsze wymień to podłoże na jakiś żwirek .bo to co masz wygląda mi na grys marmurowy i to się zupełnie nie nadaje do akwarium ponieważ będzie wydzielał do wody ogromne ilości związków wapnia . poszukaj nawet zwykły żwir taki jaki sie używa na budowie i odsiej drobny albo kup w sklepie akwarystycznym żwirek do takiego akwarium to niewielki koszt. O podłożach znajdziesz wiedzę tu
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20
o ile maja tam być jakieś rośliny :)
kolejna sprawa to na start należy użyć soli akwarystycznej
i jeśli akwarium nowe to bakterie nitryfikacyjne np."Bactozym" lub inne pozwolą na szybsze dojrzewanie .
I wtedy można zaczynać czymś obsadzać ale wcześniej poświęć jednak trochę czasu na poczytanie tego forum, znajdziesz tu dużo niezbędnej wiedzy dla początkującego akwarysty.

Markiz - 2011-01-02, 12:50

Z tym azotem i dojrzewaniem akwa to przesadzacie troszkę :P
Moczarka (patrząc na grubość łodygi) wygląda na typowego emersa (kolega niech czyta "rosnącu nad wodą" ) więc jak nie miało zgnić-a że sie przyjęło to i nowy stozek wzrostu poszedł bo hormony juwenilne muszą gdzieś mieć ujście.
fakt żwir do podmiany a kulki to kulki-zawsze wskazane.
Co do nawożenia to się nie wypowiadam ale sugerował bym gotowce...
A i jeszcze nieszczęsny bojownik-wszystkie beloncjowate (albo jak się dowiedziałem ostatnio ku memu zdziwieniu "guramiowate" choć druga nazwa systematyczna mi znana to labiryntowe ) to pogromcy larw i robactwa - i raczej małe krewetki nie zostaną inaczej potraktowane :P

krzysiekb4 - 2011-01-02, 13:04

bols88 napisał/a:
- jak to żarówka. Jeśli zwykła to nic Ci przy niej nie urośnie. Musi mieć barwę 6500

A ja się z tym nie zgodzę. Sam mam w akwarium (ok 36 litrowym) świetlówkę 9 W (potocznie żarówkę energooszczędną) o barwie bodajże 2700k. Jest to zwykły LT i nie narzekam na wzrost roślin. Wręcz wszystko ładnie rośnie.

robin31 napisał/a:
świeci 9-10h na dobę

Ja tam podobnie świecę 10 - 11 h w moim HT i nie narzekam :)

robin31 napisał/a:
Obsada jaka ma być to 1x bojownik + 6 krewetek.

Ciekawa obsada zważywszy na fakt że będziesz ją miał przez kilka pierwszych dni.... potem ostanie się sam bojownik w najlepszym wypadku.

Przy samej moczarce nawożenie jest zbędne. Powinny wystarczyć same podmiany wody zwykłą odstaną kranówką. Tylko trzeba podmieniać ok 20 % tygodniowo. Nawożenie nie jest wcale rozwiązaniem uniwersalnym.

robin31 napisał/a:
żwirek czarno-biały dość gruby

Szkoda że nie biało czerwony, bo to moja ulubiona kombinacja. No ale o gustach się nie dyskutuje :)

Łoren napisał/a:
to po pierwsze wymień to podłoże na jakiś żwirek .bo to co masz wygląda mi na grys marmurowy i to się zupełnie nie nadaje do akwarium ponieważ będzie wydzielał do wody ogromne ilości związków wapnia .

I tutaj może być właśnie pies pogrzebany :) Możesz mieć bardzo wysokie pH przez ten żwirek co automatycznie hamuje a wręcz uniemożliwia rozwój jakiejkolwiek roślince.

robin31 - 2011-01-02, 14:44

Dzięki wszystkim za odpowiedzi,a więc tak co myślę zrobić.
-wymiana żarówki na 14-15W o barwie 6500K ,jednak nie wiem gdzie zdobędę taką żarówkę byłem w kilku sklepach nie mają .
-wymiana filtra na Aquael Fan-1 ,powinien być dobry.
-wymiana żwirku (jak go dostanę) w sklepie akwarystycznym mają różnego rodzaju żwir ,na każdym pisze żwir akwarystyczny ,nie pisze czy to bazalt czy marmur pytałem się sprzedawcy nie wie,mają również jakieś kolorowe cuda .
-zakup kulek torfowych i może jakiś nawóz.
-moczarka pochodzi ze sklepu zoologicznego ,jeden z userów napisał że ta moczarka powinna pływać po powierzchni bo to taka odmiana ,a że była w żwirze to zgniła.
-mam jeszcze dwie gałęzatki i im nic nie jest.

Markiz - 2011-01-02, 17:06

Moczarka nie jest rośliną pływającą tylko jak się już by czepiać szczegółów może być w warunkach bagiennych hodowana-no ale na litość nie pływająca. Przeczytaj co to może być w moim poście powyżej-emers-roślina emersyjna....czyli rosnąca nad wodą-jak nie wiem co-jakieś bagienne roślinki gdzie korzeń jest tylko zamoczony...
Pokaż mi który kazał jej pływać :P

robaczek_p - 2011-01-02, 17:30

ja miałem podobny problem i zulix mi doradził żeby puścić moczarke swobodnie i tak zrobiłem moczarka pływa swobodnie i ładnie sie rozwija!
robin31 - 2011-01-02, 17:38

Z mojej prawie nic nie zostało ,nie wiem czy da się ją uratować .
Chodź zbiornik dojrzewa podmieniłem wodę,woda syf ,mętna jakieś paprochy pewnie z moczarki,coś mi się wydaje że z tego nic nie będzie.

robaczek_p - 2011-01-02, 17:46

moja gniła od korzenia ale teraz ładnie pływa
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7609

[ Dodano: 2011-01-02, 17:48 ]
używasz jakegoś uzdatniacza do wody? wtedy przy podmianach nie metnieje!

[ Komentarz dodany przez: krzysiekb4: 2011-01-02, 17:56 ]
Poprawiono rażące błędy ortograficzne.

zulix - 2011-01-02, 19:19

Markiz napisał/a:
Moczarka nie jest rośliną pływającą...może być w warunkach bagiennych hodowana...roślina emersyjna....czyli rosnąca nad wodą

Zlituj się Markiz (jeszcze szampan nie wywietrzał :P ) a Prima Aprilis za 3 miesiące :P Moczarka i forma emersyjna... :ale jaja:
Markiz napisał/a:
Pokaż mi który kazał jej pływać :P

Sam, się pokazuję :P
Moczarka jako jedna z nielicznych roślin (podobny np. rogatek) nawet nie ma prawdziwych korzeni tylko takie chwytniki aby się gdzieś umiejscowić. Nie spełnia to definicji korzeni bo nie ciągnie nimi składników mineralnych a służy tylko mechanicznemu zakotwiczeniu się. Jest klasyczną rośliną pływającą. Nie mylić z roślinami pływającymi nad wodą (salwinia, pistia, limnobium). To, że my ją wsadzamy w podłoże bo ładniej wygląda to już nasz wybór. I często w nim gnije.
robin31 napisał/a:
...moczarka powinna pływać po powierzchni...

Pod powierzchnią wody.

robin31 napisał/a:
Obsada jaka ma być to 1x bojownik + 6 krewetek.

I tu jest pies pogrzebany. Nie masz obsady. Rośliny pobrały wszystko co było w kranówce i głodują. A moczarka jest bardzo żarłoczna.
robin31 napisał/a:
...woda w akwarium trochę śmierdzi ,taki dziwny zapach ,jakby muł.

Z braku azotu pewnie zaczynają się mnożyć cyjanobakterie. Powód j.w. Pewnie będziesz musiał zrobić restart. Nie jest to obowiązkowe i ja bym nie robił, ale ponieważ nie masz wprawy zrobiłbym od początku a dobrze.

Reasumując, dojrzewanie, dojrzewaniem, ale niektórzy z nim przeginają. Jak nie będzie obsady to rośliny długo nie pożyją. Nie słuchaj histerii na różnych forach a dot. dojrzewania. Fanatyzm gorszy od faszyzmu jak mówią.
Oczywiście rośliny można ratować dodatkiem nawozów. Zrobiłbym ci taki za 2-3 złote, ale niestety odległość... (szkoda, bo na Szczepana przejeżdżałem przez miasteczko wikliny).
Napowietrzanie obowiązkowe, chyba, że masz je w filtrze. Jak wymienisz filtr będzie idealnie. Resztę masz wystarczające, co nie znaczy, że wskazane.
Gdybyś zmieniał podłoże bo widzę, że cię ku temu ciągnie (nie jest to konieczne) to zrobiłbym podsypkę z ziemi. To akwaria typu LT o których jest całkiem sporo info na forum.
W warunkach "zwyczajnych" kamienie się nie rozpuszczają w wodzie więc tu nie powinieneś mieć problemu. Przy okazji moczarka bardzo lubi twardą wodę więc i tak nie byłby to dla niej problem.

Najważniejsze, podmianka 30-50% wody raz na tydzień. W większości takich przypadków jak u ciebie wystarczy za nawożenie, bo kranówka rzadko jest pozbawiona nawozów. Żadnych uzdatniaczy, kultury bakterii itd. tylko małą obsadę od razu na wstępie, dzień - dwa po restarcie.

robin31 - 2011-01-02, 20:15

Jutro idę kupić nowy filtr .
Co do podłoża ,wymieniłbym ale nie ma na co chyba zostanie .
Rośliny tylko dwie gałęzatki ,moczarka dogorywa w misce,nie mam gdzie kupić roślin u mnie w sklepie będą gdzieś w połowie stycznia.
Bojownik tez będzie gdzieś w połowie styczni ,10 będę w Stalowej Woli to może coś tam kupie.

zulix - 2011-01-02, 20:27

robin31 napisał/a:
...moczarka dogorywa w misce...

Możesz spróbować ją postawić w akwarium, ale najpier musisz wymienić jak najwięcej wody a potem (skoro nie masz obsady) robić podmianki 50% nawet 2X w tygodniu. Być może w kraneksie będzie wystarczająco dużo nawozów.
Jeżeli znalazłbyś (trudno) kupić saletrę do peklowania mięsa (ale nie sól do tego samego) w jakimś spożywcu, najlepiej jakimś starym, rzemieślniczym, bo w zwykłych sklepach nie ma, to mógłbyś rozpocząć nawozić. Może masz jakiś nawóz ogrodniczy do kwiatków "zielonych" to może coś wymyślimy z nawożeniem.

robin31 - 2011-01-02, 20:34

Nawozów nie mam żadnych.
Chyba zrobię restart zbiornika tylko nie wiem jak ,czy tą wodę zostawić czy wszystko zalać świeżą ,może jakieś wskazówki w sprawie restartu.

zulix - 2011-01-02, 20:44

Ja od lat robię warianty ekonomiczne, tj. akwaria na ziemi ogrodowej: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=18

Tutaj komuś tam tłumaczyłem jak się zakłada takie akwarium: http://podforak.rzeszow.p...p?p=64369#64369
Oczywiście tematów tego typu jest na forum dziesiątki.

Jeżeli chcesz robić drożej to jest dużo rzeczy do wymiany i zakupów. Efekty są oczywiście lepsze, ale jeżeli dobrze myślę, że jesteś początkujący to spróbuj akwarium LT. Koszt niewielki, dosyć łatwo się prowadzi a efekt wcale nie jest zły.

Jeżeli masz śmierdzącą wodę to zacznij wszystko od nowa.

robin31 - 2011-01-02, 21:09

Więc zacznę wszystko od nowa .Tylko mam pytanie co zrobić z gałęzatką ile dni mogę ją trzymać w misce żeby nie umarła.
zulix - 2011-01-02, 21:10

Kilka dni na pewno.
robin31 - 2011-01-02, 21:22

Załęże akwarium LT ,jak dobrze zrozumiałem to ziemia ogrodowa taka zwykła ze sklepu.
Czy do tego akwarium filtr Aquael Fan-1 będzie dobry.

aqualuk - 2011-01-03, 09:35

Co do filtra to zauważ, że wewnętrzne zajmują sporo miejsca w akwarium, do 30 wystarczył by nawet mniejszy fan mikro, a może pomyśl o jakiejś kaskadzie?
robin31 - 2011-01-03, 13:38

Kaskada raczej odpada,bo nie chce ciąć pokrywy.
Jakie rośliny wybrać do akwarium low-tech i w jakiej ilości.

zulix - 2011-01-03, 13:51

robin31 napisał/a:
Jakie rośliny wybrać do akwarium low-tech i w jakiej ilości.

Trochę jest tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7733
Są i inne wątki na ten temat, ale akurat teraz nie mogę znaleźć. Co do ilości to, .... jak najwięcej. Filtr im większy tym lepszy, ale przy małej obsadzie (jak planujesz) i dużej ilości roślin Fan-1 da radę. Tylko trzeba go ustawić tak, aby ruszał wodą co zabezpieczy przed zrobieniem bakteryjnej błonki na powierzchni. Napowietrzanie w takim akwarium jest zbędne, a nawet szkodliwe.

Tomasz - 2011-01-04, 13:45

gdzieś czytałem, że moczarka źle reaguje na sól i w początkowym stadium używania następuje zahamowanie wzrostu i gnicie.
rudolf - 2011-01-07, 16:50

Ja tylko jeszcze dodam, że im większe "bagno" w akwarium, tym moczarka lepiej rośnie. Szczególnie jeśli ta co ją posiadasz, pochodzi z lokalnego jeziorka ;) , bo tak często jest. Zobaczymy w jakich ona tam warunkach rośnie. Syfek, aż miło, a latem nawożenie ekstra w postaci płynów fizjologicznych kąpiącej się gawiedzi. A moczarka rośnie, że aż ciężko czasami pływać, bo ciągnie w dół. Zatem im więcej w wodzie związków makro (azot, fosfor, potas, magnez) tym moczarka chętniej rośnie. Światło jest w jej przypadku rzeczą drugorzędną. Jesienią, wiosną i zimą za dużo tego światła nie ma, a moczarka w jeziorze przetrwać potrafi.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group