Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Plamy i nitki na Ludwigii

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Ooooo super konkretna ospowiedź . Szyby nie pylą ale z biologią może być , bo mam filtr aqael 2000 . 5 wkładów w tym trzy gąbki 1kosz słabej jakości ceramikę i jeden kosz ceramiki siporax od niedawna.
Testu na NH4 nie kupowałem bo stwierdziłem że potrzebny tyllo na czas dojrzewania .
Może go kupię i siporaxu też
Mam też 125ml purigenu w filtrze
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: oldmike »

Jak nie pylą to albo zmniejsz dozowanie Ca i Mg albo podnieś dozowanie mikro.
Test NH4 Ci pokaże 0ppm i tyle z tego będzie.

Bez manganu nie będzie tlenu, zatem bakterie nie będą w stanie przeżyć. Wszystko łączy się w całość (chyba ;-) ).
Pozdrawiam
Michał
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

:) :) :) Mikro chyba jest bo jak pisałeś w którymś tsm poście . Kolorowe korzenie to znaczy że mikro jest bor i coś tam chyba molibden. A u mnie na ludwigii barwę łapią . więc stawiam na Ca i Mg . OGROMNE DZIĘKI za wyjaśnienie :) :) :)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: oldmike »

To faktycznie lepiej zmniejszyć Ca i mieć lepszą dostępność mikro. Nie jestem zwolennikiem przebijania makra mikrem.
Pozdrawiam
Michał
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

:) Jeszcze raz DZIĘKI WIELKIE mistrzu chemii. A już się bałem że będę musiał tą welonkę w kuli kupić o której wyżej wspominałem . Teraz wiem na pewno że będzie dobrze DZIĘKI DZIĘKI DZIĘKI :)
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Wiecie co . Dzis około 15:30 zalałem szklany dzbanek wodą RO około 1-1,5 L . Wklikałem do niego kilka mililitrów mojego mineralizatora .Minęło około 5h. I co ?????? ..... NIE ROZPUŚCIŁ SIĘ W CAŁOŚCI .... kilka małych grudek zostało . Zobaczymy rano
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Właśnie zamówiłem 2L matrxa i więcej siporxu
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: mazmaciek »

A co to za mineralizator?
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Od artsyl . Mineralizator nazywa się HYDRO Extra. Cena to 12.99 zł za 500ml .No może mineralizator nie do końca im wyszedł ale rośliny mają pierwsza klasa . Piękne ,tłuściutkie , wypasione i gratisowe roślinki też się trafiają . Rośliny polecam u nich.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: mazmaciek »

Nie miałem takiego. A to co wlewasz do wody jest białe jak mleko? Czy na przykład bardziej glutowate?
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Jest w postaci zawiesiny. Jak długo stoi, to górna połowa jest bezbarwna a dolna biała .Trzeba dobrze wstrząsnąć . I całe robi się białe. Po dodaniu do wody ( szybko ) rozpuszcza się ale zostają takie małe białe kryształki które jak wyżej pisałem kilka godzin mija i dopiero się rozpuszczą. Nie jest glutowate raczej jak mleko.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: mazmaciek »

Jest to pewnie drobniutki węglan wapnia. Chlorki o wiele lepiej się rozpuszczają
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: oldmike »

Twardość ogólna GH = 6
Twardość węglanowa KH=0
https://allegro.pl/oferta/mineralizator ... 8784242309

Czyli nie węglan. Po zamieszaniu siarczan i chlorek powinien się całkowicie całkowicie rozpuścić przy takiej ilości co wlałeś. Podejrzewam siarczan.
Pozdrawiam
Michał
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

W ramach walki z glonami nitkowymi , jak radził oldmike ,postanowiłem zadbać o biologię w moim akwarium . Dziś doszedł 2Lmatrx i trochę siporaxu . W sumie w filtrze będzie 2L matrxa i 4L siporaxu. Przy okazji poczytałem trochę o siporaxie że podobno w pierwszych dniach podnosi pH . Zrobiłem małą próbę . Około 1-1,5 L wody RO pH6 zasypałem litrem siporaxu przepłukanego wodą RO . Po sześciu godzinach pH wzrosło do pH8,5 . To tylko jako ciekawostka . Mam juz w filtrze 2L siporaxu od dwuch tygodni nieświadomy o jego działaniu (podnoszeniu pH) , nie zauważyłem żadnych negatywnych skoków pH ( pewnie dlatego że dozuję CO2 , butla ciśnieniowa ,komputer )

Obrazek
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Podsumowujac temat. Glony odpuszczają .

Ponad to o czym już była mowa wyżej ( mineralizacja ) . Mineralizator o którym była mowa mineralizował w odpowiednich proporcjach , mam co do niego jedno tylko zastrzeżenie. Mogłoby być na nim napisane np. rozpuszczać 12h przed podmianą wody . I jeszcze kilka krytycznych uwag co do mojego akwarium.

- braki fosforu
FOSFOR .... właśnie . Od jakiegoś czasu nie podawałem ,ponieważ cały który wlewałem kumulował się w podłożu a w słupie było ciągle blisko zero. Pomyslałem że rosliny wciągną go sobie przez korzenie i przestałem dodawać .

- wysokie żelazo
Nastepny mój błąd . Dodawałem wysokie dawki . Potrzebna była rewolucja żebym sprawdził dokładnie co leję , okazało się że leje chelat 13% HEDTA i EDTA więc dawka powinna być malutka. W opakowaniu w instrukcji testu Fe pisze że powinno być nawet 0,5 ppm.

- słaba biologia
teraz wypełniłem kubeł po brzegi Matrxem i siporaxem

- słaba biologia
- grzebanie w podłożu ( wyrywanie roslin )

Prawdopodobne przyczyny (podsumowanie)
- mineralizacja
- braki fosforu
- wysokie żelazo
- słaba biologia
- grzebanie w podłożu ( wyrywanie roslin )

Akwarium po rewolucji glonowaej :) Rosliny wygoliłem z glonów i troche dokupiłem innych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”