Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Krzemiany poza skalą testu

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
aqua_nauta
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2023, 11:06
Imię: Slawek
Akwarium: 240L

Krzemiany poza skalą testu

Post autor: aqua_nauta »

Akwarium 240L, Oświetlenie: Lampa DIY, wymiary: 30cm x 110 cm, 96 diod POWER LED RGB + białe, wszystko na sterowniku świt zmierzch.
Obsada: 7 skalarów Rio Nanay, 10 Kirysów Sterby, 5 Badis Bengalski, 4 Sumiki szkliste, 3 Molinezje czarne, 3 Zbrojniki Rio Paraguay, 10 slimaków Helmet, 6 ślimaków Zebra.
Rośliny: Rotala Red, Ludwigia Rubin, Cryptocoryny, anubiasy, bucephalandry, mchy, Hygrophile pinantifida i polisperma, valisneria, lotos zielony i tiger.
Podłoże: trochę lawy drobnej na dno potem na połowie substrat pod żwirowy TROPICA PLANT GROWTH SUBSTRATE, druga połowa akwarium: mieszanka ziemi ogrodowej z kretowiny, glina, trochę torfu Fluval (wkład do filtra) ok 0,5-1,0 cm wysokości. Na to żwir kwarcowy z firmy Zoologia ok 5 cm + żwir firmy ProGrow takie małe otoczaki.
Wystrój: Spory korzeń najprawdopodobniej Wiązu + parę skał Dragon Stone.
Woda RO+ mineralizator VIMI lub Qualdrop GH+ plant, nawozy robie z soli Azot (azotan mg+ azotan Ca), fosfor (diwodofosforan potasu) potas (K2 SO4), Micro Seachem Trace, Żelazo Saeachem Iron.
Filtracja: 1. kubeł Aquael ultramax 2000 + prefiltr gąbkowy z narurowca, w środku ceramika: Prime pore, hiper pore, neo media soft, sera siporax, matrix denitryfikacyjny, 2. filtr Sera fil Bopactive 400+UV cały załadowany ceramiką neo media soft +ceramika aqua nova + wkład na krzemiany Sera Silikate. Wyloty ustawione po przeciwnych stronach, + skimmer powierzchniowy NEO.
CO2 z butli wysokociśnieniowej + komputer PH Mirekon + nowa sonda Hydromet AQ-1. Świecę 8h na ok 80% wydajności, podmiany ok 30-50% na tydzień. Parametry : PH 6,3-6,5, GH- 6, KH-2, K- 15-20, NO3- 10-15, PO4- 0,2-0,5, żelazo – 0,1-0,3, micro raz w tygodniu po podmianie. Sio4- > 6,0. Karminie ryb rano i wieczorem suchy pokarm + 2x w tygodniu morożona szklarka, solowiec, itp max 2 kostki/dzień. Akwarium było zaciemnione przez 5 dni, po pladze glonów z któeymi nie dawałem rady, głównie zielenice połaciowe, potem brązowy nalot jakby kurz w gęstych roślinach szczególnie mchy, microzoria i gęste rośliny, po potrząśnięciu brązowy nalot rozpływa się po całym akwarium, rośliny słabo rosną dodatkowo na roślinach roślin wolno rosnących jest sporo Oedogonium , który dodatkowo trzyma nalot w sobie. Wygląda na to że mam ogromne ilości krzemianów w wodzie najprawdopodobniej przez żwir ProGrow (małe otoczaki). Po zamoczeniu żwirku w wodzie RO na 24V jest wynik dodatni ok 3. Pytanie co robić jak prowadzić takie akwarium z taką ilością krzemianów , jak ustawić parametry wody, PH , GH, KH, CO2, NO3, PO4, K, Fe żeby zminimalizować glony? Restart odpada bo na razie nie mam na to siły, odessanie żwirku spowoduje wydostanie się substratu i ziemi do słupa wody, czyli też odpada. Muszę na razie się pogodzić i z tym żyć. W krewetkariach prowadzonych na kranówce z dużą ilością krzemianów nie mam problemów z glonami, więc nie wiek który dodatkowy czynnik wpływa na taką sytuację w akwarium?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Krzemiany poza skalą testu

Post autor: oldmike »

Gdzie mangan?
Pozdrawiam
Michał
Robbb
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2024, 15:31

Re: Krzemiany poza skalą testu

Post autor: Robbb »

Słuszna uwaga - niedobór manganu może prowadzić do zaburzeń w rozwoju roślin oraz problemów z ich wzrostem. Stąd dostarczanie go w odpowiednich ilościach poprzez nawożenie jest kluczowe dla utrzymania zdrowego i zrównoważonego ekosystemu w akwarium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”