Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

kwas salicylowy na glony

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

cyklista pisze:właśnie ze względu na przemianę w wolny kwas salicylowy
O widzisz... Nie myślałem, że to tak łatwo zachodzi, chociaż dalej nie wiemy, czy w w akwarium by zaszło. Oczywiście można poszukać. Z tym, że nie wiem, czy wyszłoby taniej. Można kupić "chemiczną aspirynę" ale jest droższa od kwasu salicylowego. Oczywiście jakby działało to dawałoby nam możliwość reagowania w akwarium natychmiast a nawet użycia przeterminowanych pigułek więc jest to temat ciekawy :)

P.S. Czarne krasnale uległy posiwieniu od wczoraj. Rozpuszczalność kw. salicylowego - przypominam 0,18 g/l a więc nie było tego dużo. Zobaczymy jak dalej. Nawet jakby nie w akwarium, ale moczenie w misce było O.K. to i tak by się opłacało przebadać dokładniej ten temat :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Jak zwykle z ciekawości poszukałem
np. http://www.kii3.ntf.uni-lj.si/analchemv ... etics2.htm

ważne że rozkłada się na kwas octowy więc mamy połączenie walki glonowej z nawożeniem octem :-),

zresztą Ty masz dostęp do baz chemicznych więc możesz dokładnie sprawdzić szybkość hydrolizy w ph 7 (w ph pow 8 jest duużo większa)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

cyklista pisze:zresztą Ty masz dostęp do baz chemicznych
Do prawdziwych baz chemicznych mniej bo są to specjalistyczne rzeczy a Wydziału nie stać na olbrzymie pieniążki. Mamy jednak dostęp do baz dużej ilości artykułów naukowych (od 1996 r). Konsorcjum uczelni polskich wykupiło dostęp za chyba kilka milionów Baksów :) - tak więc szkoda czasem nie skorzystać aby rozszerzyć swoje horyzonty.

Po powrocie z pracy krasne zrobiły się praktycznie białe, W takich sytuacjach krewetki dawały sobie już radę. Poszedłem mało na całość i wlałem słoik w którym była próba do akwarium. Będę patrzył i obserwował i co dzień sypał jakąś małą ilość. Na razie jest to tak mała ilość, że musiałby to chyba być cyjanek, aby się coś ze zwierzyną stało.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

10 i 12.05 wsypałem po 0,25 g na 250 l (0,001 g/l = 1,0 mg/l). Ryby i krewetki czują się dobrze - krasne też :(

Przed chwilą wsypałem 0,5 g (2 mg/l).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

zulix pisze:Po powrocie z pracy krasne zrobiły się praktycznie białe
Podobny efekt uzyskałem stosując "jakąś" sól z preparatu sery phosvec, która przenikając przez błonę komórkową powodowała reakcję, w wyniku której zmagazynowany w krasnalu fosforan przechodził w nierozpuszczalny związek. To dość prosta reakcja i też skuteczna, ale tylko na krasnale. Niestety, nie popiszę sie teraz wiedzą (coś czuję, że nie muszę) i nie podam prawdopodobnego związku, chyba, że to będzie naprawdę konieczne.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Witek Miszczak pisze:nie podam prawdopodobnego związku, chyba, że to będzie naprawdę konieczne.
Byłoby miło :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Kolego zulix - jestem akwarystą z podstawami elektroniki, a z chemii wiedza pozostała szczątkowa z zakresu liceum. Nie pamiętam tablicy chemicznej, która podawała aktywność kationów w solach. Generalnie chodzi o sól (rozpuszczalną) z której metal zwiąże się z resztą fosforanową i stworzy sól nierozpuszczalną w wodzie. Dla chemika nieco wyższych lotów niż ja to pikuś, dla mnie jest to osiągalne, ale... mam lenia.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie chodzi mi absolutnie o przepytywanie Cię, ale jak wspomnisz, że coś wiesz a ja nie wiem to mnie to ciekawi. Cóż może poszukam na podstawie nazwy preparatu, chociaż rzadko która firma chwali się składem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Wiesz, wiesz... tylko poganiasz do nauki. Stawiam nowy moduł z baniakami i mam zlecenie na poprawienie stawu, więc troszku się oszczędzam z zaqmaniem nowej/starej wiedzy.


Edit. 14-05-2012. Może to być rozpuszczalny w wodzie azotan, chlorek lub siarczan wapnia lub magnezu. Związki te są rozpuszczalne w wodzie i tworzą nierozpuszczalne fosforany. IMHO azotan jest dość bezpieczny dla akwarium. Dawka: przy namaczaniu w osobnym zbiorniku można podać więcej, ale i w akwa azotan magnezu nie jest toksyczny i jego nadmiar będzie wiązał na bieżąco fosforany. O tyle nie można przesadzić, że pozbawienie fosforu roślin na dłuższy moment może oprócz zatrzymania wzrostu spowodować ich deformacje. Dozowanie "na oko" jest dość proste: robimy roztwór wodny i podajemy małymi porcjami najlepiej pod wylot filtra. Dopóki każda dawka będzie powodować przejściowe zmętnienie wody (efekt wytrącania fosforanów) oznacza to, że jeszcze w wodzie występują. Ta dawka. po której już nie mętnieje powinna być ostatnią i krasnale już powinny być białe. Jeszcze dla ostrożnych: zmętnienie jest przejściowe (do 10 min), opada w podłoże ew. wyciąga i filtruje się w kubełku a fosforan jest stabilnie nierozpuszczalny w różnych warunkach akwariowych.

Idę nakarmić rybki ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wczoraj (15-05) zobaczyłem że jeden ze starszych piskorków dał nogę z życia. Nie mogę stwierdzić powodu śmierci więc jeszcze tego nie łączę z eksperymentem. W tym samym dniu dałem kolejne 0,5 g kwasu.
Dzisiaj nic jeszcze złego nie zaobserwowałem. Jak jutro nic się nie będzie działo to dam kolejną porcję.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

U mnie sakury żyły bez reklamacji. Piskorek chyba twardsze b... stworzenie.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Widziałem drugiego już po kolejnej dawce 0,5 g. Myślę, że poprzedni zgon to jakiś przypadek. Może i taki, że kwas salicylowy słabo się rozpuszcza, staram się go wrzucić tak, aby kaskada zassała i przemieliła. Jakby wiórki opadły na dno to hipotetycznie piskorek mógł się nażreć. Raczej hipotetycznie bo to na prawdę małe ilości.

Neonki, krewetki (kundle + "pszczoły"), kirysy żyją i nie wykazują aby coś się działo. Jest też kilka niedawno narodzonych platek których nie udało mi się wcześniej wyłowić. Z nimi też nic się nie dzieje.
Dzisiaj kolejne 0,5 g.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Łączna dawka jak do tej pory to 2,5 g na 250 l akwarium czyli około 0,1 g/litr.
Piszę o tym dlatego bo robię podmianę około 1/5 objętości a więc w akwarium po podmianie zostanie 2 g.
Krasne nieco bieleją, ale może to tylko sugestia. Nie widać super reakcji przy takich małych dawkach w takim czasie. Mimo, że mam już aldehyd glutarowy pociągnę jeszcze trochę ten eksperyment.

Na ściankach pojawił się pył. Sprawdziłem i CO2 się zacięło - nie leciało. Jak widać w tym stężeniu kwas salicylowy nie działa na tego typu glony. Mam nadzieję, że po kilku dniach z CO2 pył zniknie bo nawożenie jest poprawne a akwarium ma około 3 miesiące.

EDIT: Po podmiance. Dosypuję wylane 0,5 g.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Może rób fotki w tych samych parametrach - będzie można porównać odcienie.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Robiłem zdjęcia przed i po bo właśnie chciałem zademonstrować. Niestety mój głupol wyostrzył mi nie na glony tylko na tło więc jak wrzuciłem do kompa zdjęcia z tygodnia to niewiele widać :(
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”