Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

kwas salicylowy na glony

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

kwas salicylowy na glony

Post autor: Witek Miszczak »

Na nitki świetnie działa kwas salicylowy i jest nieszkodliwy.

Wydzielono z http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 502#129502 - zulix
Ostatnio zmieniony 06 maja 2012, 17:27 przez Witek Miszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A jak ten kwas stosować i skąd go nabyć
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Witek Miszczak, Zapodawaj więcej info na temat tego kwasu - jak go stosowałeś?
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Kwas salicylowy dostępny jest w spirytusie salicylowym, ale są tam też środki zapachowe więc się nie opłaca, choć kiedyś odparowywałem aby mieć źródło surowca do robienia atramentu. Kupić można na pewno w sklepach chemicznych. Można kupić preparat na bazie kwasu salicylowego: http://www.rotala.pl/p1421_aquatic_natu ... 150ml.html - tu dozowanie jest długotrwałe. Ze względu na małą rozpuszczalność być może, że w preparacie jest jego sól sodowa lub coś podobnego.

Ma bardzo małą rozpuszczalność więc z dozowaniem może nie być problemów. Po prostu więcej się nie da. Według wikipedii działanie trujące wykazuje przy zawartość 1 g na 1 kg masy więc jest w miarę bezpieczny. Był używany jako konserwant, ale z uwagi na działanie trujące został zastąpiony kwasem benzoesowym.

To oczywiście jest już "ta zła chemia" :P

Jeżeli kolega stosował czysty preparat to prosimy o instrukcję i pomysły :).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Najpierw popatrzyłem na googlu, ale zgodnie z intuicją niewiele było. Na roslinyakwariowe moonrider opisał zastosowanie:
-algicyd
-hormon roślinny
-zabija wypławki
Nikt jednak nie podał nic konkretnego.

======

Poszukałem w literaturze naukowej i oto co znalazłem:
- w małych stężeniach kwas salicylowy wspomaga wzrost (czyli w jakiś sposób wpływa na syntezę hormonów wzrostu - są to na prawdę małe stężenia ale cóż - do wykańczania glonów muszą być większe.
Najciekawszą zależność znalazłem w artykule: Y. Kamaya, S. Tsuboi, T. Takada, K. Suzuki, Growth Stimulation and Inhibition Effects of 4-Hydroxybenzoic Acid and Some Related Compounds on the Freshwater Green Alga Pseudokirchneriella subcapitata, Arch. Environ. Contam. Toxicol. 51, 537–541 (2006):
Obrazek
Kwas salicylowy znaczony jest tu jako 2-HBA a na wykresie pokazano zależność "spowalniania wzrostu" wobec stężenia. Szczegółów nie doczytałem boi mi się nie chciało.
I widać, że nasz zainteresowany ma skuteczność bliską 100% ale przy stężeniu 1 mmol/dm3. Przeliczając teraz....
M=136 g/l - stężenie w wodzie podczas badań 0,136 g/l. Rozpuszczalność kwasu w wodzie to ok. 1,8 g/l. Aby dozować go do akwarium np. 250 l jak moje muszę dodać jakieś 35 g kwasu - całkiem sporo. W wersji "czystej" wymagałoby to rozpuszczenia kwasu salicylowego w minimum 20 litrach ody przed dodaniem do akwarium. Stąd trzeba raczej zrobić sól sodową lub potasową - te mają lepszą rozpuszczalność. Kwas jest baaaardzo lekki. Taka ilość to (na oko) ponad szklanka proszku nieubitego.
Mam pewną ilość (ale mniej) i zrobiłbym nawet test, ale to trochę za dużo aby wsypać :( na moje akwarium. Ciekawe jest to działanie na wypławki. Nawet bym zrobił test w słoiku, ale obecnie ich nie mam.

Przy okazji, skuteczność kwasu poprawia dodatek kadmu, ołowiu bądź miedzi. Pokazuje to więc pośrednio co może być w preparatach antyglonowych.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

zulix jesteś niesamowity.

To może nie będzie odpowiedź na takim poziomie, ale zdaje mi się, że warto ja tu zawrzeć. W początkach moich upraw miałem problem z nitkami różnych typów i krasnalami (tylko w baniakach z rybami). Stosowałem nawóz ProFito i CO2. Nabyłem preparat femangi, w składzie którego był kwas salicylowy. Zadziałało świetnie, chociaż nie na krasnale. Później nabyłem Algexit EasyLife'u - działanie podobne skład pewnie też. W instrukcji można m. in. przeczytać:
"...zwalcza zielenice t.j. glony nitkowate, pędzle i zrostnice. Bezpieczny dla ryb, krewetek i roślin. Do zwalczania 10 ml/100 l, profilaktycznie 5ml/100 l (na tydzień)...Działanie opiera się na salicylatach. Nie przedawkowywać!"

Zwracam uwagę na ostatnie zdanie. zulix - twoje dawki są extremalnie większe.

Co do stosowania kwasu salicylowego, to już znalazłem źródło, ale... poprawiłem EI, zmieniłem CO2 na gluta i nie mam co zwalczać, więc tutaj wam nie pomogę ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Witek Miszczak pisze:zulix - twoje dawki są extremalnie większe.
Trudno porównać dawki gdyż rozpuszczalność kwasu jest tak mała w wodzie, że wyżej wspomniane preparaty muszą je mieć w formie rozpuszczalnych soli. Ewentualnie glony w akwarium mają dużo większą tolerancję na kwas. Wtedy wystarczałoby to co się w niej rozpuści.
Zaraz zrobię eksperymenta, tj. wsypię do słoika ze 2 g kwasu, zaleję wodą i włożę jakieś zielsko, bo mam drobnę kępki krasnali gdzie bądź. Zobaczymy czy oczyści. Bardzo fajne byłoby, gdyby usuwało resztki glonów, np. na anubiasach :)

EDIT: Przeoczyłem zdanie:
Witek Miszczak pisze:Działanie opiera się na salicylatach. Nie przedawkowywać!"
Przy okazji nie ma po polski "salicylatów" - tak tłumaczą marketingowcy. Salicylany to właśnie sole kwasu salicylowego. Innymi słowy nie znamy dawki salicylanów w preparatach firmowych a więc i ekstremalnie duża dawka wg moich obnliczeń nie musi być wcale aż tak duża. Dawka ta jak widać z rysunku wykańcza glony w 72 godziny (3 doby). Preparaty firmowe robią to w kilka tygodni. Oczywiste jest zatem że normalna dawka jest mniejsza niż z wspomnianego artykułu. Pewnie dawkując wg niego wykończylibyśmy też rośłiny.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

dobrze rozpuszcza się w etanolu, więc można sobie zrobić np. 10% r-r kwasu w 10% etanolu.
cena farmaceutycznego to 50zł za 250g, chemiczny na pewno będzie dużo tańszy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

I znowu problem z alkoholem :)
W POCHu 1 kg to 150 zł + VAT.

a i tak pisze,m że salicylany więc nie trzeba rozpuszczać w etanolu, ale w wodorotlenku.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Innymi słowy nie znamy dawki salicylanów w preparatach firmowych a więc i ekstremalnie duża dawka wg moich obnliczeń nie musi być wcale aż tak duża. Dawka ta jak widać z rysunku wykańcza glony w 72 godziny (3 doby). Preparaty firmowe robią to w kilka tygodni.
To zabieg marketingowy - dawka mała, ale "trzeba" lać co tydzień. Sprawdze mojego dostawcę (ale już się boję ;) zapodać cenę).
Czyli czego szukamy? Wodorotlenek salicylu? Jest taki szuwaks?
Ale wpadł mi lepszy pomysł - kora wierzby zawiera to co trzeba i... jest to środek naturalny.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

A jakby tak aspirynkę wrzucić do akwarium raz na jakiś czas?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

To już taniej polopirynkę
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Zalałem krasnego kwasem salicylowym....
Witek Miszczak pisze: Wodorotlenek salicylu? Jest taki szuwaks?
Chyba nie istnieje nic takiego.

Według mnie jest to salicylan sodu lub potasu, który można zrobić w domu mając kwas salicylowy i odpowiedni wodorotlenek.
comatose pisze:jakby tak aspirynkę wrzucić do akwarium raz na jakiś czas?
Być może kwas acetylosalicylowy też ma podobne działanie, chociaż według mnie stracił w wyniku acylowania grupę fenolową, która działa "trująco". Stąd efekt może być żaden.
Witek Miszczak pisze:Sprawdze mojego dostawcę (ale już się boję ;) zapodać cenę)
Pisanie na forum reguluje regulamin. I reklama własnej sprzedaży poza wyznaczonymi działami jest z nim niezgodna. W przypadkach wspomnienia nie reagujemy bo jest to dla ludzi z forum użyteczne, ale w przypadku nachalnej reklamy np. w wielu wątkach, marudzeniem (które np. w jakiś sposób robi z ludzi głupków jak w przypadku a.g.) możemy już wyciągnąć konsekwencję.
Po zainteresowaniu ludzi tematem można zrobić odpowiedni temat w giełdzie (włącznie z tematem przyklejonym) jak i w dziale autoreklama. Oczywiście trzeba przeczytać "warunki" umieszczania tam ofert i się do nich dostosować.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

W takim razie chyba po kolei będzie najsampierw wykonać próby stwierdzające użyteczność, a później poszukiwać odpowiednich substancji.

OT. Regulamin rzecz święta i nie zamierzam robić problemów.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Acetylosalicylowy rzeczywiście przez acetylowanie jest mniej trujący i drażniący, ale tą grupę łatwo traci i znowu jest żrący. Dlatego też przeterminowane aspirynki i polopirynki nie będą trujące ale bardzo drażniące żołądek, właśnie ze względu na przemianę w wolny kwas salicylowy. Jak ktoś poszuka to znajdzie prędkość i kierunki rozpadu kwasu acetylosalicylowego w roztworach wodnych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”