Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pojemność , a ilość Watów

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

domelek33
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2012, 20:53
Imię: Darek
Lokalizacja: Świdnik
Płeć:

Post autor: domelek33 »

comatose pisze:Zaciemniaj śmiało na tydzień. Robiłem tak kilkukrotnie i tylko na dobre to wyszło. Jedyną rośliną jaka tego nie przetrwała była elatine triandra.
Zaciemnienie, to jest usuwanie skutków, czy przyczyny?

Może i pomogło, ale czy poprzez brak światła usuwamy to, co generuje glon?
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Zaciemnienie, to jest usuwanie skutków, czy przyczyny?
To chyba logiczne, że skutków? A usuwanie skutków jest tak samo potrzebne jak usuwanie przyczyny prawda?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
domelek33
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2012, 20:53
Imię: Darek
Lokalizacja: Świdnik
Płeć:

Post autor: domelek33 »

comatose pisze:
Zaciemnienie, to jest usuwanie skutków, czy przyczyny?
To chyba logiczne, że skutków? A usuwanie skutków jest tak samo potrzebne jak usuwanie przyczyny prawda?
To zależy jak dla kogo - ja np. olałem to co mam - walczyłem na przyszłość.

Inni z powodu glonów robią restarty, wywalają rośliny - ja nic takiego nie robiłem. Czekałem.
Diagnozowałem, walczyłem i czekałem.
Ktoś powie: taki syf ma. No fakt, ale gdybym wywalił to co mam, to nie wiedziałbym, co pomaga.
Zielone nitki - rozpuszczą się, gdy rośliny dostaną to, co potrzebują.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

To fajno - jakbyś zaciemnił to miałbyś pożądany efekt szybciej.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
spongebob
Posty: 26
Rejestracja: 24 kwie 2012, 20:15
Imię: ....
Lokalizacja: mam: wiedzieć:
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: spongebob »

Panowie , nie kłócimy się :)
Fajnie że jest tyle odpowiedzi ,spodziewałem się czegoś o wiele gorszego - głównie ze względu na ryby. Ale ok. Skoro kalkulator zulixa "obsługuje " też nawozy EL to spróbuję go rozpracować.
A teraz planuję zrobić tak:

W piątek dolać azot ,potas i żelazo
Zaciemnienie będzie obowiązywało do piątku - ze względu na moją nieobecność do tego czasu . Później zrobię jak radzicie. Dwie świetlówki i CO2 na maksa. Mam tylko nadzieję że do tego czasu będę wiedział ile nawozu wlać. Skoro mówicie - zignoruj problem , to tak zrobię .
Teraz powoli będę studiował po kolei Wasze odpowiedzi aby zapadło mi w pamięć to co najważniejsze.
Jeszcze tylko trzy sprawy - Ile godzin świecić ? W jakich proporcjach rozrabiać herbatę do akwarium? (zieloną ,czarną ,zwykłą ? ) I ostatnia - ta roślina Alternatera Reineka rośnie dość szybko ale nie podoba mi się że z łodygi wyrastają miliony białych korzeni - na całej wysokości rośliny,wygląda to ohydnie. Jak myślicie ,czym to jest spowodowane ? Brak jakiegoś składnika , czy może to normalne ?
domelek33
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2012, 20:53
Imię: Darek
Lokalizacja: Świdnik
Płeć:

Post autor: domelek33 »

spongebob pisze: Jeszcze tylko trzy sprawy - Ile godzin świecić ? W jakich proporcjach rozrabiać herbatę do akwarium? (zieloną ,czarną ,zwykłą ? ) I ostatnia - ta roślina Alternatera Reineka rośnie dość szybko ale nie podoba mi się że z łodygi wyrastają miliony białych korzeni - na całej wysokości rośliny,wygląda to ohydnie. Jak myślicie ,czym to jest spowodowane ? Brak jakiegoś składnika , czy może to normalne ?
Miałem/mam to samo. Zauważyłem, że jak czegoś brakuje (nie wiem sam czego), to od razu pojawiają się boczne korzenie u roślin łodygowych.

Na forach jest wiele odpowiedzi dotyczących tego zagadnienia, jednak trudno wyłapać konkretną.
Ogólnie, to wydaje mi się (zresztą chyba nawet zulix coś na ten temat pisał), że jest to ogólny brak makro - co potwierdzałyby wyniki Twoich pomiarów (no i moim zdaniem - również zakwit glonów - brak makro, duże mikro).
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

spongebob pisze:Po testach dolałem : 50 ml potasu , 50 ml PO4 , 5 ml Fe. - Easy Life
Czyli rozumiem że Twoje nawożenie zbiornika to Easy Life Potassium, Easy Life Fosfo ,Easy Life Ferro i tyle? Brakuje mi tu jeszcze z tych podstawowych Easy Life Nitro - czyli azotu. Jeśli go masz to ok - jeśli nie to można śmiało zastąpić KNO3 które kupisz w sklepie spożywczym na winklu, to saletra potasowa do peklowania mięsa :)
Według kalkulatora Jarka mnie to wychodzi tak z dozowaniem tych nawozów dawka Easy Life Ferro 3ml ma nam dać jednorazowo 0,0682mg/l tygodniowo 0,48 mg/l - tu by pasowało mniej więcej.
Easy Life Fosfo dawka 7ml ma nam dać jednorazowo 0,16 tygodniowo 1,12 - tu też by mniej więcej było
Easy Life Potassium 12ml ma nam dać jednorazowo 2,25mg/l tygodniowo 15,73 mg/l - tak by to po mojemu mogło być ale nie dam sobie ręki uciąć bo ja nie stosuję nawozów sklepowych tak to wynika z kalkulatora - jak coś spieprzyłem to mnie poprawcie.
Ale brakuje azotanów - myślę że jeśli nie masz EL Nitro to kup to KNO3 - potrzeba Ci 32g /500ml roztworu (najpierw rozpuść w mniejszej ilości wody potem uzupełnij wodę do 500ml) i przy dozowaniu dziennym tego roztworu w ilości 8ml powinno Ci to dać 10mg/l NO3 .Z tym że podając KNO3 w tej ilości podnosimy także potas i przekraczamy nieco 20mg/l tygodniowo łączną dawkę potasu - nie powinno to w niczym szkodzić - mozna ewentualnie podawać odrobinę mniej EL potassium np 10ml. A tak wogóle to kup sobie sole porozrabiaj roztwory jak Bóg przykazał i nawoź jak człowiek nie wydając pieniędzy :mikstury: ;)
Herbata zielona - ja robiłem taki napar - 1 łyżka stołowa i do pełnej szklanki wrzątek i stało aż ostygła - na 500l dawałem pół szklanki jednorazowo i stosowałem w czasie zaciemnienia. Po zaciemnieniu duża podmiana wody (40-50%)
Ale tu przede wszystkim problem jest z nawożeniem - jak to wyprowadzisz na prostą wszystko będzie ok.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
spongebob
Posty: 26
Rejestracja: 24 kwie 2012, 20:15
Imię: ....
Lokalizacja: mam: wiedzieć:
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: spongebob »

Ok , czyli podsumowując : włączam światło, puszczam CO2 , i podaję takie dawki

Ferro - 3 ml dziennie
PO 4 - 7 ml dziennie
Potas - 12 ml dziennie
Azot - ?
Przepraszam za niedomówienie w poprzednim poście, ale Azot też posiadam . Ile mam go wlewać ? I przede wszystkim jak długo świecić ?
Herbaty w takim razie nie będę stosował. Po jakim czasie mogę spodziewać się choćby najmniejszych efektów walki z glonem.
:) W przyszłym tygodniu będę miał nawozy - sole . Mam nadzieję że też mi wtedy pomożecie jak korzystać z tych kalkulatorów. Stosowanie gotowców na dłuższą metę doprowadzi mnie do zapaści finansowej.
Będę na bieżąco informował o ewentualnych postępach , a na porady jestem stale otwarty.

P.S Do ustalania dawek nawozów - soli potrzebna jest waga? Używacie wag ? Jeśli tak to muszę coś kupić , co polecacie ?
domelek33
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2012, 20:53
Imię: Darek
Lokalizacja: Świdnik
Płeć:

Post autor: domelek33 »

Waga o takiej dokładności i tylko do tego celu - nie warto.

Może to się przyda: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15133

Zawsze tez można do kogoś podejść i ewentualnie sporządzi roztwory - trzeba się tylko rozejrzeć w otoczeniu :)
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Oczywiście, że warto kupić wagę precyzyjną. Wiele osób takich używa, ja swojego chińczyka mam ze trzy lata już i działa bardzo dobrze a kosztował ze 20zł.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
spongebob
Posty: 26
Rejestracja: 24 kwie 2012, 20:15
Imię: ....
Lokalizacja: mam: wiedzieć:
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: spongebob »

Czy waga jubilerska może być ? Nada się , będzie dostatecznie dokładna ? Nie orientuję się co było by lepsze.
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

spongebob pisze:Ferro - 3 ml dziennie
PO 4 - 7 ml dziennie
Potas - 12 ml dziennie
Azot - ?
Przepraszam za niedomówienie w poprzednim poście, ale Azot też posiadam . Ile mam go wlewać ?
Według pozostałych nawozów 4ml dziennie nitro powinieneś dozować, co da nam tygodniowo ok 12mg/l NO3. Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów? Trudno to jednoznacznie określić - na pewno nie będzie to tak jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Być może dawka NO3 w początkowym okresie okazać się za mała - rośliny i podłoże natychmiast ją pochłoną i po testach okaże się że pomimo dozowania w wodzie dalej są braki - Ja w takiej sytuacji podaję jednorazowo 2-3-4 dawki dzienne i po dobie robię pomiar jak jest cokolwiek wykrywalne to nawożę już dawkami dziennymi , jeśli nie to znów pakuję dwie trzy dawki.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
spongebob
Posty: 26
Rejestracja: 24 kwie 2012, 20:15
Imię: ....
Lokalizacja: mam: wiedzieć:
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: spongebob »

Dzięki za wszystkie rady. Od jutra zaczynam walkę . Najpierw zrobię test NO3 i PO4 żeby w ogóle wiedzieć od jakiego poziomu zaczynam. Następnie dawkuję nawozy i o efektach będe informował.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”