Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Światło 1,2 W/l

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Przemek-Umbrosorium pisze:bardziej wziąłbym pod uwage różnicę w wodzie z kranu.
Nawet nie z kranu, tylko oczywiście w akwarium. Im miększa woda tym lepiej się rośliny wybarwiają - zaobserwowane na wielu baniaczkach. Dosłownie pojedyncze pięknie wybarwione są na wodzie twardej.
Przemek-Umbrosorium pisze: nie wiem czy nie przeceniasz siły hormonów...
Z hormonami się nie bawiłem więc jeszcze nie mam opinii :) Na pewno wspomagają one wzrost, ale czy wybarwienie to ośmielałbym się wątpić.
Dużo nauki i praktyki jeszcze przede mną (choć początkującym którym czasem coś poradzę pewnie się wydaje inaczej :P).
Przemek-Umbrosorium
Posty: 349
Rejestracja: 11 lis 2010, 21:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Górny Śląsk ;)
Akwarium: 112,60,54,30,20
Płeć:

Post autor: Przemek-Umbrosorium »

zulix pisze: Dużo nauki i praktyki jeszcze przede mną (choć początkującym którym czasem coś poradzę pewnie się wydaje inaczej :P ).
Ja się stosuje do rady znajomego, który lat pare wstecz uczył mnie. grunt to się nie przejmować i nie kombinowac w akwarium, a rosliny same będą rosly :)
U mnie sie to sprawdza :D
Pozdrawiam Serdecznie :)

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Przemek-Umbrosorium pisze:grunt to się nie przejmować i nie kombinowac w akwarium, a rosliny same będą rosly :)
Rośliny mi rosną, ale chcę aby rosły tak jak chcę :P a kombinowanie (czyt. eksperymenty) to w mojej naturze - nie jestem w stanie z nich zrezygnować bo co mi zostanie w akwarystyce? Dezajnerem i skajperem nie będę ani mnie to nie pociąga ani talentu nie ma :(
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

zulix pisze: Rośliny mi rosną, ale chcę aby rosły tak jak chcę :P a kombinowanie (czyt. eksperymenty) to w mojej naturze - nie jestem w stanie z nich zrezygnować bo co mi zostanie w akwarystyce? Dezajnerem i skajperem nie będę ani mnie to nie pociąga ani talentu nie ma :(
Ale za to medrcem mozesz zostac i szkolic mlodziez :D

Tak naprawde z wielu zbiornikow jakie widzialem na metodzie EI tylko jeden zbiornik zasluguje na uwage pod wzgledem wybarwienia jest to zbiornik T. Barr`a,chociaz jak sam mowi ze twardosci nie maja znaczenia to sam utrzymuje niskie twardosci :D jak pamietam taka woda leci mu z kranu :/ Mozna rzec ze ma naprawde rosliny wybarwione ale nie bylbym soba kiedy zwrocilem mu uwage na zachodnim forum czy moglby wybarwic Didiplis diandre ktorego to w danym czasie mial i wygladal na zielonego z lekko zoltymi szczytami,co moje oko wypatrzylo :roll: powiedzial mi ze nad nim popracuje,ale z czasem juz go usunal.

Co ciekawe uzywa w swoich zbiornikach czesto lamp do akwarystyki morskiej rzedu 22000Ki czasem dosc kolorowych lamp co uwidacznia rowniez kolorystyke roslin do tego tez sie przyczepilem :D kiedy zapodal powiedzmy zwykle oswietlenie juz niebylo az takiej czerwieni ale nie powiem rosliny byly wybarwione.

Poprostu powiedzmy duza czesc roslin jest sie w stanie wybarwic przy wyzszych stezeniach ale sa to przykladowo Aromatica niektore Rotale ale juz np Didiplis lub Proserpnice nie jest tak latwo i prawie nie osiagalne, nie pisze tutaj o pseudo wybarwieniu :D

prosepnica z roslinnego z niskimi stezeniami i wysokim mikro

Obrazek


oraz w zbiorniku z paletkami z wysokimi Ni P

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 21 paź 2015, 18:28 przez macek.g, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dokładnie, właśnie tak samo myślę co do EI i twardości wody. Pisałeś kiedyś o tym przykładzie baniaczka Barra więc częściowo zaczynam uważać, że udał mu się przypadkiem i nawet nie potrafi go powtórzyć (nie wszystko jeszcze wiemy i czasem efekty "nie robienia nic" są interesujące, choć niezrozumiałe :P bo jak zaczyna się podchodzić jakąś wypracowaną metodą to kicha).
Co do 'świetlówek wybarwiających" to stosowanie źródeł światła np. o Ra=70 i mniej jest czasem dobrym sposobem, aby udawać dobre wybarwienie roślin. Dużo jest też w kwestii obsługi programów graficznych. Już ja potrafię solidnie podrasować kolorki zdjęcia a zawodowo nie mam o tym pojęcia to co robią profesjonaliści...
Nic, w ostatnim czasie chcę wzbogacić swoje doświadczenie w kwestii właśnie wybarwiania roślin więc jakoś powoli będziemy ten temat drążyć (podglądając lepszych od siebie oczywiście).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

zulix pisze:efekty "nie robienia nic" są interesujące, choć niezrozumiałe :P
Nic nie robienie jest najlepsze ;]
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

I stała się światłość...
Obrazek

Serdecznie dziękuję koledze Pawłowi, czyli Najcudowniejszy, który tym razem okazał się na tyle cudowny, że przerobił mi rusztowanie swojego autorstwa (bo poprzednie też mi robił) tak, aby zawiesić wszystkie lampy. Czuj, czuj, czuwaj :ale jaja:

EDIT: 2 godziny po dołożeniu i zaczyna się robić woda sodowa :( - pewnie trzeba będzie wyrzucić lampę.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2013, 19:43 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Ło matko więcej światła nie mieli?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jeszcze 1 lampa by się zmieściła :)
Może się zmieszczą jeszcze 2 belki.
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Atio »

Ona na zielono świeci czy to tylko tak na zdjęciu ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tak się aparat ustawił. Światło jest jednak cieplejsze. Na razie nowy żarnik jest 4200 K a stare mają 5600 K. W realu widać różnicę w kolorze.
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Atio »

Czy są już jakieś zauważalne zmiany w rośnięciu lub wybarwieniu roślinek?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Rośliny, które były ciężkie u mnie do wybarwienia przy obecnym nawożeniu rzędu EI z PlantaMIn jako mikro (didek, ludwigie) nabrały brązowych odcieni. Już działa. Jak bardzo wybarwi to zobaczymy. Niedługo zmiana nawożenia więc może uda mi się wybarwić jeszcze bardziej.
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

zulix,Kolorystyka za pewne roślin musi być inna.Mnie nurtuj co innego.
Jak radzisz sobie przy takim oświetleniu z nadmierną fotosyntezą,szampanem w akwarium.Czy nie masz z tym problemu?
Jak taki szampan wpływa na parametry wody PH oraz Fe.
Rozumiem, że to kolejne doświadczenie,co konkretnie chcesz osiągnąć ,sprawdzić a może się mylę i uznałeś że pora podnieść sobie poprzeczkę.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tao pisze:uznałeś że pora podnieść sobie poprzeczkę.
dokładnie. Jak widzę, że osiągnąłem kres czegoś co wiem to muszę to "spieprzyć" czyli rozhuśtać akwarium. Może teraz nie jest to to samo co wtedy gdy zrobiłem hodowlę glonów, ale zawsze jest to coś co wzbogaci moją wiedzę nie na zasadzie "czytałem na ...".

Co do szampana to mój układ filtrów w zasadzie się sprawdza. Mam największy kubeł JBL-a - obecnie jeszcze niezapchany więc sika solidnie. W drugim kącie akwarium pompa obiegowa Atamana (chyba) z przepływem 500-600 l/h (chyba). jest to na tyle solidnie mieszane, że na powierzchni wody są widoczne bąbelki, ale nie stanowi to jakiegoś problemu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”