Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Światło 1,2 W/l

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

zulix, Holender jak ta lala się zapowiada ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zdecydowanie. Może w końcu będę miał miks kolorów bo miks kształtów liści już mam. Do holendra zawsze brakowało mi kolorów (poza zmysłem aranżacyjnym, ale tu to przyroda czasem sama lepiej zaaranżuje :))
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Przemek-Umbrosorium
Posty: 349
Rejestracja: 11 lis 2010, 21:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Górny Śląsk ;)
Akwarium: 112,60,54,30,20
Płeć:

Post autor: Przemek-Umbrosorium »

zulix, będzie :)
Pozdrawiam Serdecznie :)

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zdaje się, że rośliny pozbierały się po szoku ze zmianą światła i zaczęły zap...ierniczać. Wycinka na weekendzie, ale będzie ciężko - trzeba będzie spalinówkę wziąć. Mam nadzieję, że niektóre nie zostaną zagłuszone na tej łące przez sprinterów.
Nawożenie:
- K - 25 mg/l
- NO3 - 20 mg/l
- PO4 - 2,5 mg/l (tak było ale dosypałem z kapelusza nieco do nawozu więc teraz nie wiem - pewnie ze 3 mg/l)
- Mg - 0 mg/l
- żelazo - nie wiem. Zrezygnowałem z nawozu Tetra PlantaMin zaczynam dawać Tetra FloraPrideRed. Powód był taki, że nawożąc jak poprzednio PlantaMin zaobserwowałem niedobory żelaza. Po zwiększeniu dawki PlantaMin zaczęły się palić stożki wzrostu niektórych roślin. Od soboty nawożę drugim preparatem Tetry w ilości zbliżonej do ulotkowej, ale codziennie. Poprawa wybarwienia (niewielka na razie) nastąpiła na drugi dzień po rozpoczęciu dozowania nawozu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

zulix pisze: rośliny pozbierały się po szoku ze zmianą światła i zaczęły zap...ierniczać. Wycinka na weekendzie.
To dobra wiadomość dla tych którzy liczą na darmowe rośliny. :)
zulix pisze:Mam nadzieję, że niektóre nie zostaną zagłuszone na tej łące przez sprinterów.
Na to bym nie liczył na twoim miejscu.
Pewnie z niektórych roślin trzeba będzie zrezygnować dla dobra ogółu,odpowiedniej kondycji pozostałych roślin.
zulix pisze: Po zwiększeniu dawki PlantaMin zaczęły się palić stożki wzrostu niektórych roślin. Od soboty nawożę drugim preparatem Tetry w ilości zbliżonej do ulotkowej, ale codziennie. Poprawa wybarwienia (niewielka na razie) nastąpiła na drugi dzień po rozpoczęciu dozowania nawozu.
Nic, tylko podziwiać odwagę. ;)
Czy podłoże nie sprawia problemów z utrzymaniem nawożenia na założonym poziomie.
Pewnie małe wiaderko fosforu wlewasz tygodniowo.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ada już wysłużona (ponad rok) więc na pewno nie wyłapuje już minerałów. Fosforu daje jak pisałem. Co do wiaderka to już przygotowane... Będzie nowy test - zakwaszanie kwasem fosforowym - tym złem piekielnym. To jednak za chwilę gdy już będę wiedział, że się ustabilizowało.

Rośliny na pewno się zmienią. Coraz mniej będę trzymał śmieciuchów (tj. roślin banalnie łatwych w obsłudze). To jest ta zła wiadomość - przyjdzie czas że niewielu moje rośliny sprawią dłuższą przyjemność po wycince.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Po 4 dniach... można porównać (z poprzednią fotką kilka postów wcześniej). Pojedyncze roślinki wyciąłem...
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Przemek-Umbrosorium
Posty: 349
Rejestracja: 11 lis 2010, 21:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Górny Śląsk ;)
Akwarium: 112,60,54,30,20
Płeć:

Post autor: Przemek-Umbrosorium »

Niezłe tempo. Naprawdę nieźle rośnie.
Ada już wysłużona (ponad rok) więc na pewno nie wyłapuje już minerałów. Fosforu daje jak pisałem. Co do wiaderka to już przygotowane... Będzie nowy test - zakwaszanie kwasem fosforowym - tym złem piekielnym. To jednak za chwilę gdy już będę wiedział, że się ustabilizowało.
A jeśli to jedynka to spokojnie i dwa lata uciagnie, zapewniam Ciebie.
Pozdrawiam Serdecznie :)

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Przemek-Umbrosorium pisze: jeśli to jedynka to spokojnie i dwa lata uciagnie, zapewniam Ciebie.
Przy tradycyjnym "utrzymywaniu" niskiej twardości przy Adzie zgadzam się.

Przy solidnym nawożeniu i twardości w okolicy 20 niemców raczej jednak nie pochłania już minerałów (ale mogę się mylić).
Natomiast przy tym nawożeniu to będzie trwać aż się mechanicznie rozsypie...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Atio »

Im dłużej patrzę na te zdjęcie po przekroczeniu wata na litr dochodzę do wniosku, że to powinien być standard w roślinnych, a nie coś dziwnego :)
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Atio, czasem się może znudzić wycinka roślin 2x w tygodniu. :lol:
Były już takie tematy w internecie "Jak zmniejszyć tempo wzrostu roślin?" :lol:

Ale widać że światełko roślinom służy.
Całkowity poziom hard mógł by być gdyby ktoś w ogrodzie postawił akwarium w pełnym słońcu w lecie. Trzeba by pomyśleć o wydajnym chłodzeniu i to by było wyzwanie dopiero.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kiedyś czytałem, że "cała zabawa się zaczyna od 1 W/l" i dużo w tym racji (oczywiście przy Holendrach - przy "Nature" to w drugą stronę). Poza oszczędnościami to fajne jest to, że nie trzeba aż tak się "pizdrzyć" z widmami itd. bo przy tak dużej dawce światła i tak jest taka intensywność tego co rośliny lubią, że im wystarczy a że reszta światła jest marnowana to trudno. Pewnie jakby zrobili świetlówkę dającą dokładnie widmo takie jak chcą rośliny to my nie bylibyśmy w stanie znieść takiego koloru :P

Na weekendzie wycinka - zrobię zdjęcie prawie gołego akwa i będziemy mierzyć czas kiedy na nowo full zarośnie...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: kfjat26 »

zulix pisze:Na weekendzie wycinka
zwykłymi nożyczkami sobie chyba nie dasz rady :mrgreen:. Pewnikiem bardziej wyrafinowanego sprzętu będziesz musiał użyć.
http://www.youtube.com/watch?v=IHuJGhe4oGw

Powodzenia
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

kfjat26 pisze:będziesz musiał użyć....
Dobry patent :P ........ do otrzymania nagrody Darwina :)

jak wszystko inne zawiedzie poproszę kolegę Alkarna o nożyczki ADA.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Niestety od wczoraj niektóre rośliny wyraźnie już urosły. Pierwsze zdjęcie sprzed kilku dni, drugie z dzisiaj (choć wycinka była wczoraj).
Nie wiem ile dni różnicy pomiędzy aranżacjami... ale.....

wytęż wzrok i znajdź milion szczegółów, którymi różnią się obrazki:
Obrazek

Obrazek

Do celów testowych zostawiłem rdestnicę kędzierzawą (te długie wąsy na przodzie akwarium).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”