Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pobity

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Pobity

Post autor: qntek »

Witam i bardzo proszę o pomoc. Niby przewaliłem pół internetu, niby wiem, ale przychodzi zmierzyć się z realnym problemem i jestem głupi. Glony zjadają mnie żywcem.

Akwarium 85 litrów. Założone końcem listopada 2014. Oświetlenie pierwotnie 2x24W 6000k i 8500k. Potem dodałem dwa naświetlacze led 10W. Obecnie mam nowe świetlówki grolux 8500k i 10000k.
Filtr unimax 150, gąbka, wata, ceramika, keramzyt. Plus mały filtr wewnętrzny. Pod żwirem ziemia ogrodowa. Podmiany cotygodniowe 30 litrów. Świecę 3h rano i 6h popołudniu.

Akwarium wystartowałem z nawożeniem solami potas, azot, magnez, fosfor plus mikro wg kalkulatora zulixa. Korzystałem także z bimbrowni i carbo. Tutaj zdjęcia z tego okresu.
Rośliny bardzo fajnie rosły ale stopniowo zaczęło przybywać mi glonów (zdjęcia poniżej). Próbowałem zmieniać nawożenie ale bez większych sukcesów. Szyby wymagają czyszczenia co tydzień, mocno zarośnięte części roślin usuwam.
Próbowałem garbników i związków humusowych, nie pomogły (przyznać muszę jednak, że może za krótko stosowałem, bo tylko dwa tygodnie, nie mogłem jednak zdzierżyć koloru wody).
Moim ostatnim pomysłem było uspokojenie tego wszystkiego i próba poprowadzenia zbiornika w formie LT. Usunąłem naświetlacze ledowe i zostawiłem 2x24W, stopniowo zmniejszałem dawki nawozów schodząc do zera. Przestałem podawać carbo i odnawiać bimbrownię. Podmianki wody zacząłem robić dużo mniejsze bo 10 litrów na tydzień. Taki stan rzeczy trwa już trzeci miesiąc. Jedyna zmiana w akwarium to powolny wzrost roślin. Natomiast glony wyhamowały ale w stopniu minimalnym.
Ostatnie parametry wody to:
ph 7,5-8 (sera w skali 0,5)
kh 6
gh 10
No3 10-20
PO4 ciężko mi odczytać z testu zooleka ale w granicach 0,25 - 0,5 chyba.

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek[/center]

Jutro zamierzam odpalić bimbrownię i ponownie zacząć wracać do soli ponieważ w pierwotnej formie dużo bardziej baniaczek mi się podobał.
Bardzo proszę o jakąś pomoc, co robię źle? Co to dokładnie za glony? Najgorsze to te pędzelkowate na liściach, prawdopodobnie krasnorosty.
Awatar użytkownika
krutysz
Posty: 36
Rejestracja: 16 kwie 2013, 11:23
Imię: krutysz
Lokalizacja: rzeszów
Akwarium: ogólne
Płeć:

Post autor: krutysz »

Jak dla mnie to masz za wysokie pH wody w stosunku do kh czyli brak co2 wtedy krasnorosty fajnie osna obnirz pH wody krasnorosty nie lubią kwaśnej wody musisz podnieść po4 bo stosunku do no3 jest stanowczo za niskie najlepszy stosunek 10 do 1 czyni jak no3 masz 20 to po4 powinno być 2 rosliny musza wygrać walkę z glonami
krutysz
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Przy wysokim pH na glony może zadziałać carbo.
Nawożenie choć małe bym nadal kontynuował.
Na początek spróbowałbym zrobić 2-3 dni całkowitej ciemności, potem solidna podmiana wody i nawożenie z Carbo. Bimbrowni bym nie uruchamiał. KH można nieco zbić za pomocą nawet octu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Minęło trochę czasu. Nie próżnowałem, oj nie. Zrobiłem sobie pokrywę i teraz nad akwarium świeci mi 3x24W, 10000 i 2x8500.
Przez cały czas gazuję bimbrownią. Podmianki ok 40% co tydzień. Świecę 10h, a ryby karmie raz dziennie.
Parametry wody wg testów jakie mam:
NO3 - 20 mg/l
PO4 - 1 - 1,5 mg/l
K - 25 mg/l
Fe - 0,25 mg/l
Ph - 6,5 - 7 (skala testu co 0,5)
kH 8
gH 13

Rośliny pięknie rosną, glony też sobie chwalą:
[center]Obrazek[/center]
Ta szyba była wytarta trzy dni temu.

[center]Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
[/center]
Zmiany w nawożeniu jakie ostatnio poczyniłem to podniesienie forsforu z wartości 0,5 do 1,5 i podniesienie mikro z 0 - 0,1 do aktualnej 0,25.
Tak z odległości trzech metrów to nie powiem, bardzo mi się podoba. Natomiast szlag mnie trafia na miejscu ilekroć się zbliżę do zbriornika.

Mój plan jest następujący i proszę o waszą ocenę. Wycinam tyle porośniętych roślin ile się da, czyszczę wszystko na zicher i podmieniam jak zawsze 40% wody. Zaciemniam wszystko bez co2 na 3 dni. Podmieniam wodę i nawożę w dawkach o połowę mniejszych.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

qntek pisze:podniesienie mikro z 0 - 0,1 do aktualnej 0,25.
Napisz dokładnie co to znaczy
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Moim zdaniem za dużo kombinujesz. Skoro wcześniej były glony i teraz też są to dalej coś jest nie tak. Przestań nawozić, światełko 8h i troche słabsze, więcej roślin i efekt murowany :-) Nie no, żart oczywiście, ale życzę powodzenia bo szkoda baniaka.
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

debrzyna pisze:
qntek pisze:podniesienie mikro z 0 - 0,1 do aktualnej 0,25.
Napisz dokładnie co to znaczy
Mam namyśli żelazo. Wcześniej dawkując mikro żelazo utrzymywało mi się na poziomie 0 - 0,1 mg/l. Obecnie zwiększyłem tą dawkę do poziomu 0,25.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Utrzymywało sie zaraz po podaniu czy w jakimś późniejszym terminie
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Ostatnio dozowane o 5 rano, pomiar o 21.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Dokładnie ile jakiego mokro dajesz
Jeżeli dajesz o 5 a mierzysz o 21 to jest nieporozumienie / za duzo mikro/

[ Dodano: 2015-08-22, 22:54 ]
nie mokro tylko mikro
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Mikro Plus Intermagu 5ml uzupełniam do 500ml woda dest. I podaje 2g chelatu żelaza 13%. Takiej mieszanki podaje 10ml na 85 litrowy zbiornik.
Faktycznie gdzieś już słyszałem, że pomiar żelaza wykonuję się zaraz po podaniu, tyle tego jest :/
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

To jeszcze napisz że podajesz 10 ml/dzienie czy na tydzień
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Dziennie
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

No to masz odpowiedz na swoje kłopoty Wylej to mikro i zrób nowe 5ml intermagu 1g chelatu 13% 500ml wody i podawaj 5 ml/dzien
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Tak zrobię, dziękuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”