Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z wysypem glonów

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Problem z wysypem glonów

Post autor: misiekdz »

Na początek:

Akwarium: 80x35x40 112l

Filtracja: HW 302 + Ceramika

Ogrzewanie: Brak, temperatura zazwyczaj nie schodzi poniżej 25 C

Oświetlenie: 3xT5 24W
SYLVANIA GROLUX 8500K i 6500 DayLight, 6500 DayLight

Podłoże: Ziemia ogrodowa z biedronki + kapsułki made in debrzyna a na to bazalt 1-3 mm

Nawożenie: Aldechyd 24%, K2SO4 + KNO3 + K2HPO4, Intermag

Co2: butla wysokociśnieniowa


No i zaczynają mi się problemy wczoraj posadziłem jedną roślinkę a z 10 cm dalej tyle bąbli wyleciało jak w dżakuzi hehehe naciskałem podłoże a tam tyle bąbli wylatuje to szok ale to jeszcze nic, jak z roślin pozbyłem się nitek tak zauważyłem że ogarneły mi żwirek prawdopodobnie to Spirogyra bo jak złapałem za nitki to wyciągnąłem ze żwirem :ściana: i jest tego coraz więcej. Jakieś sugestie ??
parametry:
PH 6,8
GH 17
KH 7
NO3 10
PO4 0,25-,05
K 45

No i doszły jeszcze krasnale (krasnorosty) na wolno rosnących roślinach :( zielenice na roślinach i pył na szybie ( nie nawożę mikro już pawie tydzień). Zastanawiam się jeszcze czy nie mam słabej cyrkulacji w akwarium (deszczownica z lewej strony u góry, wlot wody do filtra prawy dolny róg)
Ostatnio zmieniony 28 sie 2015, 20:30 przez misiekdz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zwykle "dżakuzi" jest gdy warstwa ziemi jest za gruba. Po jakimś czasie mija (jak "przefermentuje"). Niestety emisja babli daje dużo DOC-u do wody i przez to wspomaga kransnorosty i inne gloniska.
Zwykle więc trzeba to przetrzymać robiąc doraźne kroki dla opanowania sytuacji (odmulanie, zaciemnianie, większe podmianki wody...).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
marho760816
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:28
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 360
Płeć:

Post autor: marho760816 »

I gazuuuuuu bo światła masz w pip ;)
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Poprawka w poście, trochę mniej mam światła. Juz jest oki. Co do ziemi dalem jej nieco wiecej jak 1cm ale nie więcej jak 2cm
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

misiekdz pisze: kapsułki made in debrzyna
Nie cygań ostatnie kapsułki miałeś na wiosne A K kto mierzył ?
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Przy przeprowadzce znalazłem jeszcze kilka sztuk ;) a K mierzylem sam, mam test z zooleka

[ Dodano: 2015-08-29, 09:12 ]
I K miało być 50mg/l przepraszam za pomyłkę
Michal_ONE
Posty: 16
Rejestracja: 26 kwie 2015, 20:03
Imię: Michał
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: Michal_ONE »

Czy krasnorosty mogą pojawić się od zbyt szybkiego obiegu wody w akwarium np. poprzez dodanie pompy cyrkulacyjnej? Mam akwarium 54l i filtr Minikani80,, ale woda dość wolno płynie zwłaszcza jak fragmenty roślin znajdą się na powierzchni (akwarium jest mocno zarośnięte). Czasem pojawiają się drobne krzaczki, stąd moje pytanie czy mocne dołożenie w postaci pompy może pomóc, czy zaszkodzić?
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Krasnorosty lubią prąd wody i lubią dużo minerałów , ale nie lubią gdy woda jest dobrze przefiltrowana
Michal_ONE
Posty: 16
Rejestracja: 26 kwie 2015, 20:03
Imię: Michał
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: Michal_ONE »

No tak, wiem też, że lubią DOC, gdyż kiedyś miałem zapuszczone akwarium i na anubiasach masę krasnorostów. Zacząłem regularnie podmieniać wodę i czyścić filtr (wówczas wewnętrzny, który miał dużą gąbkę, ale dawał bardzo duży prąd wody) i liczba krasnorostów znacznie spadła.
Obecnie przy tym Minikani80 prąd wody jest wzrokowo nawet sporo słabszy. Podmiany robię w miarę regularnie i wycinałem parę liści, gdzie ten glon występował i ogólnie jest go bardzo mało (na kilku liściach anubiasa i troszeczkę na korzeniu). Jak się pojawił na lignicie niedaleko filtra to potraktowałem go Carbo, zczerwieniał i zniknął. Dla anubiasa ten proceder jest zabójczy.

No, ale oprócz niego zaczął pojawiać mi się też głównie na anubiasie prawdopodobnie compsopogon (bo taki krzaczkowaty troszkę). Polanie go strzykawką Carbo tak, aby nie dosięgnęło anubiasa nie pomogło. Teraz robię regularne podmiany co tydzień RO+mineralizator, bo wcześniej robiłem co 2, bo mi się nie chciało :P. Myślę też nad przeanalizowaniem i poprawieniem nawożenia:

Podaję: Carbo 2ml dziennie, NO3: 1,8mg/l; Po4: 0,4mg/l, K: ok. 40mg/l, Mg: 3,5 mg/l, a testy i tak pokazują sporo NO3 i PO4. Pod żwirkiem mam podłoże Natural Substrate Innych glonów praktycznie nie mam. Ph mam 7,0. Światło mam nietypowe, bo 2x20W E27 6500K + LED plant Aquael 3W :P.

Jak komuś będzie się chciało całość przeczytać i coś poradzić na wypędzenie tych paru glonów, to poproszę ;)

[ Dodano: 2016-06-04, 16:46 ]
PS. Resumując - jak kiedyś miałem dużo gorsze warunki, ale bardzo słabe światło to był tylko krasnale, więc myślałem, że może nieco poprawić do tego wszystkiego cyrkulację montując małą pompkę cyrkulacyjną itp :).
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Powiem ci szczeże że wątpie czy ktoś ma czystego anubiasa chyba , że dopiero go wsadził u mnie jest czysty tylko na dnie gdzie jest głębokość 70cm i tam o dziwo glony nie wchodzą
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Michal_ONE pisze:Czy krasnorosty mogą pojawić się od zbyt szybkiego obiegu wody w akwarium
Pojawić nie ale to lubią więc jak już są to silny prąd im sprzyja.
Michal_ONE pisze:K: ok. 40mg/l
O ile wiem to przedawkowanie K jest bardzo krasnolubne.
Nie wystarczy Ci standard rzędu 10-15 mg/l?
Michal_ONE
Posty: 16
Rejestracja: 26 kwie 2015, 20:03
Imię: Michał
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: Michal_ONE »

Czy nie wystarczy mi mniej K? Miałem drobne dziurki w niektórych liściach, więc zwiększyłem aż do ok. 40. Myślę cały czas nad lekkim poprawieniem obiegu w zbiorniku, bo jak kiryski coś wykopią i parę liści jeszcze odpadnie to w lewej części zbiornika woda prawie stoi. Może pompa cyrkulacyjna i zmniejszyć jej moc do minimum?

W innym większym zbiorniku 350l, który ma również CO2, to K daję na poziomie 34mg/l i glonów brak. Miałem tam krasnale dawno temu - pojawiły się nagle i zaczęły niszczyć microsorium i bacopy w przeciwnym rogu akwarium. Wycinałem kawałki roślin, odmuliłem tam, gdzie nawet tego nie robiłem, a mianowicie wyciąłem rotale i heterantery, bo pod nimi uzbierały się martwe kawałki liści, czyli pewnie DOC i wzbogaciłem podłoże kulkami, dokładnie odmulałem i wycinałem, jeśli coś znowu się pojawiło i w końcu krasnorosty odeszły do lamusa. Całość trwała może ok. 2 miesięcy.

Dlatego nie przypuszczałem, że wysoki poziom K może im służyć, bo tam cały czas leję go dużo :P. Wytnę kilka liści z tym drugim glonem i zobaczymy, czy znów się pojawi :P.

Jeszcze co, do anubiasa, to znam jeden zbiornik, w który nie jest praktycznie nawożony poza odchodami ryb i gdzieniegdzie kulkami nawozowymi w żwirze, światło ma ok. 0,2w/l, a anubias rozrósł się pięknie na korzeniu i ma tylko delikatny, ledwo zauważalny glon. Zatem dalej szukam uniwersalnej zasady hodowania epifitów bez glonowo :D.

[ Dodano: 2016-06-06, 00:24 ]
funio721 pisze:Powiem ci szczeże że wątpie czy ktoś ma czystego anubiasa chyba , że dopiero go wsadził u mnie jest czysty tylko na dnie gdzie jest głębokość 70cm i tam o dziwo glony nie wchodzą
Może mało światła do nich dochodzi, a masz dobrą cyrkulację i nawożenie też. Właśnie tak myślę (może to żadna nowość :P ), ale anubiaski bez glonów, to nawożenie, które nie powoduje glonów na innych roślinach i szybach + kompilacja światła z odpowiednią cyrkulacją wody. Piszę to, bo jak wyżej wspominałem znane są mi przypadki, gdzie prawie nie ma glonów przy bardzo słabym oświetleniu i przy mocnym. Z tym, że ja chcę tą niewielką ilość całkiem wyeliminować :D.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”