Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

przeźroczystość roślin

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

W akwariach roślinnych usunięcie azotu źle raczej skutkuje dla roślin.
Denitryfikacji raczej nie widziałem w akwariach roślinnych, szczególnie nawożonych. Po prostu usuwa ona nawozy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
FREESTYLER
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2016, 11:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: iława
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: FREESTYLER »

o i to jest super wiadomość ;] bo w obecnym ustawieniu miałbym problem z odpaleniem tej tuby , dziekuję bardzo za wszystkie wskazówki i rady ostanie pytanko bezpieczny poziom potasu w jakich granicam mam utrzymać ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Z potasem to jest science fiction.
Większość ludzi skłania się do tego, że potasu nie można przedawkować ale jest to oczywista bzdura. Najważniejsze, że potas może być w szerokich widełkach. Ponieważ w kranie też często go mamy więc to dobra wiadomość bo zwykle możemy się po prostu nie za bardzo przejmować tylko sypać. Potas może blokować magnez i wapń, powodować palenie czubów w roślinach, głównie przy niższym pH.
Dlatego nie ma co przesadzać. Według mnie dodatek 10-15 mg/l potasu tygodniowo jest wystarczający przy standardowej podmiance. Ty podmieniasz rzadko więc może rzeczywiście będzie trzeba robić testy wody. Niestety testy na potas są bardzo niedokładne. Błąd sięga nawet 200% czyli często lepiej się nimi nie sugerować tylko obserwować rośliny. Przy dużej twardości gH czasem trzeba dołożyć bo i analogicznie wapń i magnez blokują wchłanianie potasu.
Brak magnezu (lub jego blokowanie przez potas) jest bardzo charakterystyczne - zielone żyłki na liściach roślin. Wtedy albo podwyższamy magnez (najprościej) lub obniżamy potas (ale mogą być wtedy jego braki). tak więc trzeba patrzeć. Brak potasu to zwykle dziury na liściach, szczególnie starych. To wystarczy aby się połapać jak nawozić metodą prób i błedów.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Dodam jeszcze że wysoki potas może zablokować również wapń szczególnie w miękkiej wodzie. To również łatwo zaobserwować bo roślin wyglądają wtedy jakby je mróz ściął.
Awatar użytkownika
FREESTYLER
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2016, 11:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: iława
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: FREESTYLER »

Obrazek kupiłem właśnie nową osmozę membrana 75 wiem mogła by być 100 no ale była okazja 70 zł cały zestaw z dodatkową tubą żywiczną . Ok od tej pory będę podmieniał 1 raz na tydzień 100 litrów wody myślę że w tych 100 litrach będzie 70 osmoza 30 kranówka - proszę o skorygowanie lub radę jak dobrać proporcje , no i czy czasem nie zmienić PH na mniejsze podając większą dawkę co2 .

[ Dodano: 2016-02-01, 10:19 ]
obecnie utrzymuję 7,30 PH
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

FREESTYLER pisze:czy czasem nie zmienić PH na mniejsze podając większą dawkę co2 .
Mając wodę o mniejszej twardości pH dla tego samego stężenia CO2 będzie niższe więc wypada skorygować komputer :)
Pewnie minimum w okolice 7.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”