Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

przeźroczystość roślin

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
FREESTYLER
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2016, 11:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: iława
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Wiek: 57

przeźroczystość roślin

Post autor: FREESTYLER »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
akwarium odpalone sierpień 2015 rok , 400 litrów zbiornik podłoże aqua baza 3cm , kulki 300 sztuk , żwirek rzeczny 6 cm , oświetlenie 2 belki led cree każda po 150 cm czas świecenia 10h na dobę . filtr unimax 500 wypełnienie - Chemi pure 1333ml , purigen 250ml , skała wulkaniczna 5 litrów , przed filtrem głównym prefiltr . co2 butla 10 litrów sterowana komputerem co2 rozpuszczane w dwóch dzwonach narurowych , lampa uv 18 watt 24/24 h , wew. filtr wypełniony weglem . podawane nawozy : carbonium codziennie dawka na 400l , mikro novolab 2 razy w tygodniu dawka na 500l , pierwiastki śladowe novolab 2 razy w tygodniu dawka na 500l , potas codziennie 4ml / na 400l . obecnie testy : ph 7,4 - gh 14 , kh 12 , po4 0,25 . innych testów nie posiadam - proszę o sugestie jakie mam kupić . od miesiąca obserwuję odpadanie listków , przeźroczystość listków - nie wiem co się dzieje proszę o pomoc ;[ kolegów akwarystów

[ Dodano: 2016-01-24, 12:09 ]
zapomniałem dodać obsady : duch amazoński 30 cm , 2 trzciniaki po 35 cm , 2 bocje wspaniałe , 2 bocje lamparcie , 10 molinezji czarnych , 10 molinezji żółtych , 5 mieczyków , 1 drewniak , krewetka filtrująca , 5 glonojadów sjamskich , 5 kosiarek . podmiany wody kranowej tylko 1 raz w miesiącu ( powód załadowany filtr chemii purem 1333ml )
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Filtr .....ta 5setka nadaje się do zbiornika 200litrowego ...wogóle masz czystą wode nie zapycha ci się
Awatar użytkownika
FREESTYLER
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2016, 11:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: iława
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: FREESTYLER »

unimax jest do 300 litrów akwarium ( tak podają ) zapychać się nie zapycha , używałem go do poprzedniej 400l z paletkami i było wszystko ok -czyli filtr to przyczyna ???
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

FREESTYLER, nie słuchaj, filtr jest wystarczający, nawet z pewnym naddatkiem - mimo zupy rybnej jako obsady.
Na pewno eksperci od nawożenia Ci pomogą, tylko zdaje mi się, że może być potrzebne podanie bardziej precyzyjnych informacji nt. lanych nawozów - niekoniecznie każdy będzie wiedział dokładnie co w nich siedzi ;)
No i KH jest spore - na pewno chwastom nie pomaga.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na wstępie dzięki, że zaraz po rejestracji używasz wgrywania na forum - solidna firma z Ciebie.
Wobec tego nie można być niepoważnym i nie wejść w dyskusję.

Objawy roślinne dosyć typowe i to podwójne - brak azotu i brak potasu.
Czasem nie wynika to z tego, że ich nie ma, ale że nie są pobierane. Z uwagi na wysokie gH potas może być blokowany przez Mg i Ca. Brak azotu pewnie z braku nim nawożenia mimo dużej masy zielonej.
Częściowo tak się też zachowują zbiorniki z długo nie podmienianą wodą. Kumulacja różnych śmieci, głównie DOC, powoduje rozkład i gnicie liści. Lampa UV może powodować rozkład źle skomponowanych nawozów mikro.
Nie znam nawozów novolabwięc nie mogę zasugerować czy nawożenie jest "typowe" czy eksperymentalne..

No i...
...podmiany wody kranowej tylko 1 raz w miesiącu ( powód załadowany filtr chemii purem 1333ml )
Nie do końca jestem przekonany do preparatu. Opis marketingowy ze strony http://www.akwa-marin.pl/sklep/i/chemi-pure.483 jest w mojej opinii niestety częściowo bełkotem naukowym.
Chemi Pure może być używany we wszystkich typach zbiorników jako filtr pochłaniający substancje chemiczne oraz generator jonów i wymieniacz jonowy, umożliwiający utrzymanie stabilnego odczynu.
...
Produkt nie usuwa pierwiastków śladowych, a jest jedynie substancją filtrującą, pomagającą w zachowaniu naturalnej równowagi jonowej, z przewagą korzystnych jonów ujemnych.
...
Przewaga anionów powoduje zwiększenie objętości protoplazmy, przewaga kationów – jej kurczenie się
...
Kiedy w wodzie znajduje się więcej kationów (jonów dodatnich) ryby doznają szoku; gorzej żerują, zachowują się agresywnie, a nawet szybciej padają. Niektórzy badacze określają kationy jako „jony samobójstwa” lub „nieszczęścia”, przeciwstawiając im aniony, nazywane – jak łatwo się domyślić – „jonami szczęścia”.
itd. Nie będę naśmiewać się z całości ale chciałbym się dowiedzieć jak jest możliwe że woda nie posiada ładunku elektrycznego gdy ma więcej jonów + niż jonów -.

Być może preparat działa - różne są oblicza nauki ale poza tym marketingowym opisem nie znamy szczegółów jego działania. Tym niemniej nigdzie nie pojawia się sugestia dotycząca akwariów roślinnych. Filtry na bazie węgla aktywnego mogą usuwać z wody niezbędne dla roślin składniki nawozów. Dlatego uważam, że jakbyś prowadził akwarium bardziej tradycyjnie to łatwiej byłoby nad nim zapanować.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
FREESTYLER
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2016, 11:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: iława
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: FREESTYLER »

dziękuję wszystkim co odezwali się na tym poście - zulix przychylam się do twojej uwagi podstawowym problemem będzie tu brak azotu i fosforu ( fosfor wytrąca mi chemii pure ) fakt woda jest kryształ zdjęcia tego nie oddają ale zapewniam woda jest w tym świetle led cree brylantowo-diamentowa . No nic czeka mnie zakup fosfor i azot , na pewno dam znać jaki to przyniosło efekt , pięknie pozdrawiam wszystkich i życzę miłego wieczoru .
Awatar użytkownika
FREESTYLER
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2016, 11:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: iława
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: FREESTYLER »

możecie mi doradzić jakie kupić testy ? , obecnie posiadam ph , po4 , gh , kh chce kupić potas i fe - coś jeszcze ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wygodnie mieć NO3.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
FREESTYLER
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2016, 11:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: iława
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: FREESTYLER »

Obrazek[/URL]
dziś zrobiłem test fosforanów i wreszcie mam 0,25 myślę że ten poziom wystarczy ? jutro zrobię testy potasu , żelaza też nie omieszkam tu zamieścić - będę wdzięczny jak ktoś poda mi odpowiednie wartości które powinny być w akwarium najbardziej zależy mi na potasie , azocie , żelazie . Jak macie jeszcze jakieś wskazówki lub rady bardzo proszę o nie - wiedzy nigdy za dużo . pozdrawiam
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Twoje akwarium posiada raczej mało wymagające rośliny.
Stąd parametry pożądane mogą być u Ciebie w granicach:
PO4 = 0,5 - 1 mg/l
NO3 = 5 - 10 mg/l
K = 10-15 mg/l
Fe = 0,1 - 0,15 mg/l
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
FREESTYLER
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2016, 11:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: iława
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: FREESTYLER »

Obrazek[/URL]
wynik testu na żelazo to powiedzmy 20 , Obrazek[/URL]
wynik testu na azotany to miedzy 0,0 a 0,1 ,
wynik testu na potas wyszedł mi taki najpierw w menzurce pokazalo mi 0,25mg/l to zrobiłem test na oznaczenie wysokich stężeń ( choć nie wiem czy nie zrobiłem błędu wykonując ten test ) i tam mi wyszło 10mg/l co by oznaczało 10mg x 5 = 500mg/l i tu dostałem szoku .
zrobiłem też wynik KH I GH i kh mam 12 a gh 15
teraz słucham uwag i porad ...... " dodam ze w głowie mam teraz totalny mętlik " w poniedziałek robię zakup osmozy bo choć fakt że mam kwas to już po paletkach nie mam zamiaru w tym akwarium bawić się z kwasem .
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

FREESTYLER pisze:wynik testu na żelazo to powiedzmy 20 , [/URL]
wynik testu na azotany to miedzy 0,0 a 0,1
Chyba odwrotnie? :P
FREESTYLER pisze:mi wyszło 10mg/l co by oznaczało 10mg x 5 = 500mg/l
ja też doznałem szoku widząc obliczenia :ale jaja:

Jak teraz rosną rośliny? Mniemam, że zdjęcie z I postu jest nieaktualne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
FREESTYLER
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2016, 11:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: iława
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: FREESTYLER »

zulix jak mam rozumieć " chyba odwrotnie " to znaczy że mam dobry poziom ? czy wykonałem test beznadziejnie ? co do roślin nie widzę nagłej poprawy , może to za krótki okres co dziennie odpada fakt mniej liści i mniej jakby są przeźroczyste no ale są i odpadają - co sądzisz o zakupie tej osmozy ? ma to cel w moim przypadku czy ....wydatek jako wydatek ?

[ Dodano: 2016-01-30, 17:38 ]
;) aaaa już wykryłem błąd :mrgreen: żelazo 0,0-0,1 a azotany 20 gamoń ze mnie
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jeśli tylko się daje radę to osmoza jest najlepsza. Niestety przy dużych baniakach jest to nieco uciążliwe logistycznie. Sama osmoza to pikuś, dochodzi koszt wody, czas i miejsce składowania wody. Ja przykładowo mam 2 kanistry 30 l w łazience ale idealnie byłoby mieć 4. Nie będę jednak rodziny katować.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
FREESTYLER
Posty: 11
Rejestracja: 24 sty 2016, 11:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: iława
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: FREESTYLER »

ja miałem przy paletkach ale sprzedałem została mi beczka 100l plastik też w łazience pompowałem :lol: co do kosztów za wodę to nie było aż talk drogo licząc tygodniowo podmiane 100l osmozy to odpad z osmozy jakieś 300l w miesiącu 1,5m sześcienngo to 12-15zł

[ Dodano: 2016-01-30, 18:06 ]
Obrazek[/URL] mam jeszcze po tamtym akwarium z paletkami samorobioną tubę nitryfikacyjną - tam sprawdzała sie bezapelacyjnie zastanawiam się o podłączeniu jej i tu jak sadzisz te beztlenowce w roślinnym będą przynosiły pożytek czy wręcz odwrotnie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”