Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Proszę o identyfikację glona

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Proszę o identyfikację glona

Post autor: nazer »

Witam, na glonach mało się znam, a nie wiem co dopadło moje akwarium...
Mam chyba sinice i coś jeszcze...
akwarium 173L brutto
oświetlenie hqi: 150W
no3: ok 10
po4 ok. 1
makro z soli
mikro aquabotanique

podmiany robię raz w tyg ok 40%
wyrównuje no3 do 10 i codziennie podaje ok 1.3 ppm
po4 po podmianie ok 0,3 i x w tyg podaję po 0,3 ppm
codziennie mikro 3 ml ( jeden klik na 50 litrów ( jak zaleca producent)
byłbym wdzięczny o identyfikację i ew. jak to zwalczyć...
na sinice wlałem 200 ml kwasu borowego... mam jeszcze wodę utlenioną
oto glony:
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

Mi to na sinice wygląda ja bym odstawił mikro całkowicie podmienił 50% wody zaciemnił akwarium na 3-4 dni i znów podmiana po zaciemnieniu.
Jeżeli to nie pomoże to zastosować by trzeba było chemiclean ponoć najlepszy środek na sinice ale nie wiem bo nie stosowałem.
Micro podawałbym tak jak podajesz ale tylko dwie dawki na tydzień ;) a nie codziennie reszta to archiwum X bo brak więcej info xd
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

nazer pisze:na sinice wlałem 200 ml kwasu borowego... mam jeszcze wodę utlenioną
Teś próbowałem tych środków. Niestety nie działają (przynajmniej u mnie nie działały). Na sinice tylko chemiclean. Na coś innego szkoda czasu, wysiłku i pieniędzy.

A tak poza tym wydaje mi się, że za dużo nawozisz.
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Hej chłopaki, dzięki za odpowiedź, wczoraj w pracy poszperałem trochę w internetach i prócz sinic mam chyba jeszcze zielenice pędzelkowate, takie krótkie zielone glony wyglądające jak falujące pędzelki...
ten chemiclean strasznie drogi :) Jakbym go kupił narzeczona udowodniłaby mi że jestem śmiertelny :)
Na razie polewam to wodą utlenioną te sinice. na zielenice właśnie zamówiłem tropical alginpond (moim zdaniem najlepszy na glony zielone) jutro zrobię 50% podmianki, wyrównam makro ( wstrzymam się z mikro) i wleję tego alginu...
Na zaciemnienie nie mogę sobie pozwolić, gdyż mam gatunki roślin, które by miały nawet 2 dni ciężko przetrwać bez światła ...
Mirek za dużo to może mikro dawałem ( może dawki producenta są za wysokie) natomiast łącznie ok 20 ppm azotu na tydzień to chyba nie aż tak dużo...
No ale tak myślę że jutro zrobię tak by mieć azotu po podmianie ok 5ppm i codziennie podawać przez 6 dni po 1,3 ppm co da łącznie cosik ok 15ppm tydzień, myślę że będzie sensownie... Fosfor w 3 dawkach tak by było go ok 1 ppm tyg. mikro przez pierwszy tydzień się wstrzymam, a później połowa zalecanej dawki producenta....
Myślę, że to ma sens, a wy ??
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

nazer pisze:Na razie polewam to wodą utlenioną te sinice. na zielenice właśnie zamówiłem tropical alginpond (moim zdaniem najlepszy na glony zielone)
Tylko, że sinice to nie glony zielone. To bakterie, które wyspecjalizowały w sobie zdolność fotosyntezy. Jeśli chcesz, to mógł bym Ci odsprzedać porcję tego specyfiku potrzebą do Twojego akwarium. Mam jeszcze trochę. Lepiej tak niż kupować kolejną butelkę wody utlenionej.
nazer pisze:zielenice pędzelkowate
A jak te zielenice pędzelkowate wyglądają? Nie chcę się wymądrzać czy coś, ale zawsze mi się wydawało, że zielenice to zielenice, a glony pędzelkowate to inaczej krasnorosty 8-)
nazer pisze:tropical alginpond
Nigdy nie stosowałem. Na glona zazwyczaj mem taką metodę, że sprawdzam parametry wody, bo tutaj zazwyczaj jest źródło problemu. Jeśli te są ok, to warto zwrócić uwagę na filtrację. Czy aby filtr nie jest zbyt zapchany i czy syfek na gąbce nie śmierdzi zgnilizną. Ważna jest też dystrybucja wody w zbiorniku. Lepiej mieć dwa mniejsze filtry, które poruszają wodę w każdym zakamarku niż jeden duży, który na połowie akwarium robi pralkę, a w drugiej połowie zbiornika woda stoi. Z ostatnich moich obserwacji wynika, że ważne jest natlenienie wody, a często bagatelizowane.
Oczywiście wycinam wszystkie zaglonione łodygi.
nazer pisze:wyrównam makro
Raczej ogranicz. Mikro też ogranicz. Zmniejsz te dawki przez 4.
nazer pisze:łącznie ok 20 ppm azotu na tydzień to chyba nie aż tak dużo...
A ile CO2 pompujesz?
nazer pisze:No ale tak myślę że jutro zrobię tak by mieć azotu po podmianie ok 5ppm i codziennie podawać przez 6 dni po 1,3 ppm co da łącznie cosik ok 15ppm tydzień, myślę że będzie sensownie... Fosfor w 3 dawkach tak by było go ok 1 ppm tyg. mikro przez pierwszy tydzień się wstrzymam, a później połowa zalecanej dawki producenta....
Myślę, że to ma sens, a wy ??
Podmiana to dobry pomysł. Jednak azot ograniczył bym do 5 ppm tygodniowo, a fosfor chwilowo odstawił. Nie zapomnij o potasie, którego dozuj dwa razy mniej niż azotu (nie dwa razy więcej, choć taka jest obiegowa opinia).
Mikro na prawdę nie wiele. Niech dla mikro wyznacznikiem będzie pył na szybach. Jeśli pojawia się zbyt szybko, to oznacza, że mikro jest za dużo.
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Mirro dzięki za odpowiedź...
Wiem, że sinice to nie glon :) dzięki za chęć odsprzedania ale na razie się wstrzymam... Co do tych zielonych glonów to wyglądają podobnie do krasnali, ale są zielone i jakby z delikatniejszymi pędzelkami takie watowate, na sto procent to nie krasny... to zielenice na 100%. Dlatego zamówiłem preparat z tropicala ( według mnie najlepsza chemia na glony zielone - moim zdaniem lepsza od femengi).
Co do filtracji, to otwierałem kubła ale nic tam nie śmierdzi - nie czyściłem bo nie ma potrzeby... ( czyszczę jak już prawie woda nie chce lecieć). Na razie przepływ jest ok... Mam pompkę cyrkulacyjną, woda w całym akwarium jest poruszana...
Zastosuję się do twoich rad co do nawożenia... Jutro się za to wezmę, zrobię 50 % podmianę i będę utrzymywał to no3 na 5 ppm. Co do pyłu na szybach z moich doświadczeń wynika że raczej braki fosforu powodowały u mnie zawsze pył na szybach... no ale przystopuję z tym mikro ( w przyszłości kupię lepsze niż aquabotanique - myślałem nad profito). Martwie się by mi nie padła Tonina fluviatilis ( to moje oczko w głowie, niedawno kupiłem, a 10 zł za łodygę to nie w kij dmuchał :) )
Jeszcze raz dzięki za rady... Mirro jakbyś miał jeszcze jakieś sugestie to pisz... będę wielce wdzięczny...
Ehhh w akwarystyce roślinnej siedzę od 2007, a o glonach wiem tyle co nic, nigdy za bardzo nie miałem z nimi problemów i olałem edukację na ich temat, a teraz jak mam problem to jestem w czarnej d....
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

nazer pisze:Ehhh w akwarystyce roślinnej siedzę od 2007, a o glonach wiem tyle co nic, nigdy za bardzo nie miałem z nimi problemów i olałem edukację na ich temat, a teraz jak mam problem to jestem w czarnej d....
No to tak jak ja :) Z tym, że z glonami rózne problemy miałem przez kilka lat i doszedłem do wniosku, że przyczyną wszystkiego jest zbyt mocne nawożenie. Obecnie nawoże na prawdę mało i glon się nie czepia. Postawiłem na substrat podżwirowy. Ale zanim doszedłem do tego "co i jak" niezbędna była lektura D. Walstad i zastanowienie się nad ekologią roślin wodnych. Oczywiście rozumów nie pozjadałem :) Jeszcze sam się uczę i poszukuję odpowiedzi :)
nazer pisze: myślałem nad profito
Nie stosowałem, ale podobno jest ok. Mam takie założenie, że mikro rozkłada się z pokarmu dla ryb. Jednak żelazo muszę uzupełniać. U Ciebie jest dużo światła, więc takie założenie nie przejdzie.

nazer pisze:na sto procent to nie krasny... to zielenice na 100%.
Może to Oedogonium?
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”