Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

glony oraz gaz na podłożu i roślinach

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

glony oraz gaz na podłożu i roślinach

Post autor: TMK »

witam,

Z dwa miesiące temu wystartowałem akwa, po miesiącu większość roślin padła. Od restartu minęły ze 3 tygodnie i zaczyna się powtórka z rozrywki... Glonowisko zaczyna się od czegoś między okrzemkami, a brunatnicami, rośliny przestają rosnąć, całość zaczyna gnić, do tego na kamieniach i głównie z przodu wszystko wieczorem pokryte jest jakimś gazem. Bąbelki są śliskie i dobrze trzymają się podłoża. Wygląda to to jak sinice, jednak nie śmierdzi, zastrzyk z azotu nic nie zmienia, rano jest bardzo mało, do teraz biały dywan...
Od dwóch tygodni 10 godzin dziennie chodzi CO2 (4 bąble/s), dyfuzor strzykawkowy i resztki rozgania strumień z sumpa.
Nie wiem jak to ustabilizować, mam paru podejrzanych....

z obowiązków:
1-litraż akwarium: 500l plus sump 128l (lawa, włóknina i ceramika)
2-oswietlenie: 4x80W 11 godzin dziennie
3-jakie podłoze: bazalt 1-3mm plus kulki gliniane
4-ile czasu istnieje akwarium: 2 m-ce
5-obsada: 50 neonów
6-roślinność (wymień, zdjecie zbiornika): fotka
7- nawożenie: pierwsze dwa tygodnie potas, teraz jeszcze azot. Sole z kalkulatora, proporcje 20:10
8-ogrzewanie/ temperatura w zbiorniku: 24'C
9-pokarm: płatki, nie zostają
10-podmiany: stała podmiana, ok 200l/tydzień
11- filtracja: sump, pompa 4000l/godz, chodzi na 70%
12-parametry wody: PH (7.1),NO2 (0), NO3 (15) , GH (8), KH (15)
13-wprowadzone ostatnio zmiany: nie

Z podejrzanych:
1. twarda woda pełna krzemianów (zamówiłem wczoraj kationit) która blokuje CO2
2. Z CO2 jest coś nie tak, może to nie czyste CO2 i nie rozpuszcza się?
3. bazalt?
4. sinice?

po restarcie
Obrazek

teraz (fotki z komórki, sorry)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

woda
Obrazek

Blyxa pada, jednak ma białe korzenie i od środka puszcza szczepki, rotala na końcówkach puszcza od trzech dni szczepki (wygląda fatalnie), trawy też powoli na środku coś rosną - wszystko po zwiększeniu azotu. Jednak nie wiem czy nie zdążą zaglonieć i pokryć się tym gazem zanim odbiją. Lawa znów brunatnieje jak i część roślin. Zamówiony korpus narurowy wraz z kationitem (żywica MB20) dojedzie w środę, planuje przepuścić 1/3 wody przez złoże.
Co jest nie tak z akwarium? Błędne nawożenie czy coś innego? Małżowina zaczyna marudzić....
Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

Czytałem ale nie znalazłem, co to są za skałki? Sprawdzałeś czy nie reagują w wodzie?
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Skałki to lawa wulkanicznego, powinna być obojętna dla wody.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Sinice babluja. Coś ta woda ma sodu za dużo. Ona jest z jakiejś stacji uzdatniajacej?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Nie, woda idzie przez filtry wstępne sedymentacyjne i węglowy. Zaciemnienia nie chce robić, rośliny są na tyle słabe, że raczej padną. Ewentualnie mogę wykręcić część świetlówek, jeśli to jest przyczyna zahamowania wzrostu i glonów.
Charakterystycznej plechy sinicowej nie ma.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

TMK pisze:. Zamówiony korpus narurowy wraz z kationitem (żywica MB20)
To nie jest kationit tylko mieszanka żywicy do demineralizacji, czyli kationit + anionit. Podłączać tego w obiegu akwarium nie polecam.
No i będziesz musiał się nakłopotać żeby rozdzielać żywice do regeneracji, znacznie wygodniejsze jest jednak posiadane dwóch żywic osobno.

Te parametry to są z wodociągu, a dopiero potem filtry?
pH, które podajesz tutaj:
TMK pisze: PH (7.1),NO2 (0), NO3 (15) , GH (8), KH (15)
Przepisałeś z tabelki czy mierzone w akwarium?
Bardzo dużo żelaza.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Greek pisze:Bardzo dużo żelaza
Dlaczego tak uważasz ?
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

debrzyna pisze:
Greek pisze:Bardzo dużo żelaza
Dlaczego tak uważasz ?
Może mu sie pomerdało z mg/l. :P
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

No kurczę pomerdało :mrgreen:
Chociaż... wciąż więcej niż w przeciętnej wodzie kranowej. Zazwyczaj w badaniach podawane są wyniki typu <0,025mg/l bądź <0,020mg/l, być może taki jest próg, który są w stanie wykryć wykonując jakieś tam swoje rutynowe badania. A to sugeruje, że tego żelaza są śladowe ilości. Tutaj jest mimo wszystko wyraźnie więcej.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

To 1 zdjecie to jest zaraz po zalaniu?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Po kolei:

1. PH w sumie z tabelki i z testów.... Mam tylko paski jbl'a i mniej więcej jest tyle patrząc na kolorki.
2. Żywice kupiłem, aby pozbyć się krzemianów z wody. Czytając inne fora, ta konkretnie w tym celu była polecana. Już mam paczkę.
3. Zdjęcie ze dwa dni po restarcie, fajnie było :)

Teraz ciąg dalszy, po drodze kupiłem 4 flaszki wody utlenionej i strzykawkę z dużą igłą. Na sprzedaż erytromecyny nie dali się namówić :mrgreen: Wstrzyknąłem z 40ml w żwir pod miejscami gdzie jest najwięcej gazu i widać reakcję. Bąble odpadają, a z podłoża ulatniają się duże bąbelki. Wskazywałoby to na sinice. Zaczekam jeszcze ze dwie godziny i podam łącznie 200ml wody utlenionej do słupa wody. Jeśli pomoże, zrobię za dwa dni podmianę 1/3 wody na puszczoną przez MB20.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

TMK pisze:1. PH w sumie z tabelki i z testów.... Mam tylko paski jbl'a i mniej więcej jest tyle patrząc na kolorki.
Zaraz zaraz. Jak z tabelki, skoro żeby je odczytać potrzebujesz mieć KH i CO2? ;)
2. Żywice kupiłem, aby pozbyć się krzemianów z wody. Czytając inne fora, ta konkretnie w tym celu była polecana. Już mam paczkę.
Chodzi o demineralizację. Dlatego uważam, że dwie osobne są wygodniejsze. Wiesz jak ją regenerować, gdy się wyczerpie?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Greek pisze:Jak z tabelki
Z tej w pierwszym poście Coś się gubisz dziś

[ Dodano: 2017-01-03, 18:41 ]
Greek pisze:Wiesz jak ją regenerować
Kupi nową
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

debrzyna pisze:Z tej w pierwszym poście Coś się gubisz dziś
Napisał, że z "tabelki i z testów", co zinterpretowałem jako tabelę pH-KH-CO2 + wykonywane testy ;) Ale fakt, chodziło pewnie o tamtą tabelę. To od razu mówię TMK, pH z wyników z wodociągów jest nic nie warte.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
TMK
Posty: 28
Rejestracja: 29 gru 2011, 19:47
Imię: Tomasz
Lokalizacja: dolnośląskie
Płeć:

Post autor: TMK »

Na ile warte nie wiem, w tym roku mamy nową firmę wodociągową i na razie starają się. Poprzednicy za skarby nie chcieli udostępnić żadnych wyników.
Testy paskowe pokazują podobny zakres PH, na tę chwilę dokładniej nie sprawdzę parametrów.

Odłowiłem neonki do szkiełka kwarantannowego i do akwa poszło 400ml wody utlenionej. Jest lekkie zmętnienie oraz spore bomblowanie całego podłoża oraz zielska. Zaczekam dobę i okaże się ile znikło glonów, na razie trawa na środku dosyć mocno oczyściła się. Nadal najgorzej wygląda monte carlo. Jak coś zostanie chyba za parę dni spróbuje jeszcze Borasol, zobaczymy.
Pytanie podchwytliwe, teraz przy kuracji utlenioną podawać CO2 czy nie ma sensu? Światło świecę bez zmian, pompa na maksa - 4000l/h plus dodałem turbinę wewn. 1500l/h żeby zbierać odrywające się drobiny.

Złoże można regenerować kwasem solnym o ile pamiętam, na razie kupiłem do testów. Docelowo nie wiem czy nie założę pełnego RO, tylko musiałbym jakoś rozwiązać zbieranie wody odpadowej. Na lanie takiej ilości do szamba nie ma szans.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”