Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

brązowe gloniska wrrrrrr

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

brązowe gloniska wrrrrrr

Post autor: proxlee »

Od dłuższego czasu borykam się z brązowymi nitkami na wylocie z filtra. Równierz wszystko co znajduje się na lini wylotu nabiera brązowego koloru i gnije. Gąbka również jest cała rdzawo brązowa, czy to okrzemki? Akwarium stoji juz pare miesięcy, na początku nie było problemu z glonami. Nawoże mikro i makro. Niestety testów wody nie mam.

Obrazek

Obrazek

Można się jakoś pozbyć tego nalotu?
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

No okrzemki :) Lubią słabe światło, twardą wodę, małe wiecznie niedojrzałe zbiorniczki.
Do tego masakryczna ilość krzemionki w wodzie, charakterystyczna właśnie dla świeżych, niedojrzałych zbiorników. Rośliny sobie jakąś tam część krzemionki pobiorą, ale resztę wykorzystają glony i przy słabym świetle + twardej wodzie to bardzo chętnie ją wciągają.
Krzemionka głównie bierze się ze świeżego podłoża (może wymieniałeś ostatnio, dosypywałeś?).

Jakie oświetlenie i ile czasu świecisz?
Jaki litraż zbiornika?

Opcji masz kilka:
-mocniejsze światło
-zakwaszenie środowiska - jak są tam ryby z zasadowych i twardych wód to proponuję nie brać tego punktu xd
-czekasz aż zbiornik po prostu dojrzeje i nie grzebiesz w nim bez potrzeby
-regularnie podmieniasz 10-20%, nawet lepiej częściej i mniejsze ilości np 2x w tygodniu po 10%
-jak nie chce Ci się czekać to lejesz Easylife Blue Exit :P

Postaraj się chociaż o testy NO2, NO3, PO4 dla świętego spokoju ;)
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Ciekawy co to za grys na dnie. Jestem na to uczulony .
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Ogólnie zbiornik 25l, oświetlenie to naświetlacz led 10W 650Lumenów chodzi 10h. 5h 2h przerwy 5h znow swieci. Obsada bojownik, dziś dorzucam krewetki rc.

Grys na dnie? Chodzi ci o te białe jakby małe kawałki ryżu? Właśnie się zastanawiam co to może być i jak tego również się pozbyć.
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Ten grys to bazalt chyba :D Raczej kiepska opcja na podłoże, ale trudno. Jak będziesz miał możliwość to wymień se to na piasek ;) A kawałki ryżu to może wypławki? Żyje ten ryż czy się raczej nie rusza? :D
U mnie wypławki się pojawiają jak jest ewidentny syf w akwarium, który prosi o pomstę do Nieba :P Odmulasz dno może?

Filterki Claro 300 i chyba Pat Mini teraz? (pozwoliłam sobie podglądnąć Twój temat)
Claro 200 i Pat Mini przerabiałam w kostce i do cudów świata nie należą, Pat Mini wyleciał szybciej niż wleciał, zamiast filtrować to cały syf zostawiał pod sobą. Claro 200 jechał w 60l jako dodatkowy waciak i do tego to się nadawał akurat, ale jako główny filtr nie dawałabym go nawet do 20l.

Sama gąbka do filtracji to mało nawet w takiej szklance, przydałaby się chociażby ceramika, jak możesz sobie pozwolić to siporax - jest drogi ale nieziemski.
Teraz w kostce mam kaskadę Hagen 20 z gąbką, ceramiką i aż 3 bioballami xd Różnica jest kolosalna w wydajności. Dobrze by było żebyś skombinował jakiś filtr gdzie można wepchnąć trochę tych mediów, FZN-Mini kosztuje koło trzech dyszek i taki by tam styknął.

Niestety przy małych zbiornikach wbrew pozorom trzeba się więcej narobić niż przy większych :P
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Dlaczego proponuesz piasek? Na początku miałem piasek ale to porażka.. wszystko wypływało, w dodatku piasek + okrzemki.. pociągało mnie na wymioty :D Jeśli chodzi o żwir to jest bazaltowy z Aquaela 2-4mm

Faktycznie wygląda to na wypławki ale się nie ruszają. Odmulacza nie mam. Jedynie przy podmianie staram się przy samym dnie zasysać. Mam pare kawałków ceramiki. Da coś, jak położe je na dnie? O tej kaskadzie myśle już właśnie od dawna.. Znając życie to przegram z okrzemkami i za miesiac zrobię restart, wtedy pewnie dam kaskade xd
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Piasek wypływał? :D Czy rośliny? Bo nie bardzo czaję bazę :P Jak masz za gruby piasek to zmieszać z drobnym kwarcem, wtedy nic Ci wypływać nie będzie :P
Przy tym bazalcie co masz, Twój Bojownik i krewetki walą klocki, które wpadają w szczeliny między kamykami, gniją i wtedy jest problem też z glonami, sinicami czym sobie wymarzysz ;)
W dodatku jak dla mnie - grube podłoża w małym zbiorniku wyglądają paskudnie i optycznie pomniejszają jeszcze szkło ;)

Przy drobnym podłożu nie musiałbyś mieć odmulacza bo zbierasz tylko z powierzchni syf. A tutaj wpada Ci wszystko głęboko w żwir i się po prostu psuje.
Nie wiem czy ceramika na dnie da jakiś efekt, bakterie lubią mocny przepływ wody dlatego najwięcej gromadzi się w filtrze. Coś tam Ci się pewnie zalęgnie, ale nie będzie to zastępowało filtracji biologicznej w żadnym razie.

Nie rób restartu bo na tym to polega, żeby akwarium dojrzało. Jak co chwilę będziesz restartował to nigdy nie ustabilizujesz baniaka. Dwa, że restart nie daje żadnej gwarancji, że okrzemki nie powrócą. To nie jest wyjście. Trzeba cierpliwości, czasu i rutyny.
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Oczywiście, że to rośliny wypływały :) Ogólnie rośliny bąblują.. Z dnia na dzień przybywa odrostów nurzańca, jednak po osiągnięciu 10cm zaczyna gnić od góry.. Więc już sam nie wiem co z tym światłem robić... Mam jeszcze potas, może też go zacząć lać?
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Z nawożenia mam pałę więc nic nie doradzę.
Nurzaniec wymagający nie jest, ale woli chłodną i twardą wodę do 23°C najlepiej. Jak masz Bojownika to zakładam, że temperaturę masz +25°C. Może dlatego Ci się nie trzyma.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Ja też nie jestem ekspertem ale z tego co zauważyłem u siebie to nurzaniec nie lubi bardzo węgla w płynie a przy temperaturze 25 stopni nawet ładnie rośnie :)
charta non erubescit
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

W sumie ja też w 25 trzymam i rośnie ładnie :mrgreen:
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Odstawiłem węgiel w płynie ale nic to nie dało, pytałem gościa od którego brałem nurzańca i mówił że leje cały czas i nic sie nie dzieje.. Od dzisiaj zaczne znowu lać, i tak mi gnije i tak. Może reszta roślin ładnie odbije :)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

proxlee, ja do swojego leję i nie rośnie aż tak bardzo jak bez ale nie gnije ;)
charta non erubescit
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

XerX, A lejesz codziennie ten węgiel czy co tydzien?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

proxlee, Codziennie :D Chyba że sobie zapomnę o nawożeniu to co dógi dzień xd
charta non erubescit
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”