Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Krasnorosty a może coś innego

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

karafka123
Mecenas
Posty: 69
Rejestracja: 11 gru 2016, 19:04
Imię: staszek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Roślinne 375L
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: karafka123 »

cześć Jaro a może ta setka nie na 0,8 l tylko na więcej, jak to stosowałeś ?
Ale jak kropki czarne zostają to i tak D......... tu zzieleniały ale rośliny już nie ma może odbije z kłącza -dam jej szansę .
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

karafka123 pisze:tyle zostało po 3 dniach z anubiasa moczonego w carbo
Gdybym tyle dni leżał w Carbo to zapewne i po mnie została by tylko konstrukcja.
Pozdrawiam Darek :)
karafka123
Mecenas
Posty: 69
Rejestracja: 11 gru 2016, 19:04
Imię: staszek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Roślinne 375L
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: karafka123 »

Darek trzeba wzrokiem sięgnąć wyżej a nie tylko na ostatni post bo to cały temat rozwojowy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tu nie chodzi o stężenie tylko o czas. Ja trzymałem góra z pół godziny.

Aldehyd glutarowy to jeden z silniejszych środków odkażających więc nie można przesadzać. Kiedyś zostawiłem na noc i szlag trafił anubiasy.
marian
Posty: 82
Rejestracja: 13 lis 2016, 19:54
Imię: marian
Lokalizacja: Rio
Płeć:

Post autor: marian »

Mojego szlag trafił po 5 min, choć agonia zdecydowanie mniej spektakularna i wolniej postępująca niż u karafki.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

karafka123 pisze:To teraz pytanie do chemików:
Czy dwutlenek albo carbo zbijają twardość węglanową ?
Jeśli tak to czy trwale ? i czy może następować proces odwrotny czyli woda po ro 0kh może nabierać np. kh z osadu na podłożu lub szybach .
Kwasy siarkowy,octowy,cytrynowy ,oto fosforowy wiadomo że zbijają kh.

[ Dodano: 2017-02-22, 18:31 ]
tyle zostało po 3 dniach z anubiasa moczonego w carbo
[url=http://podforak.rzeszow.pl/upload/u3964_1487784607_thumb.jpg]Obrazek[/URL][/quote Wszystkie te metody działają jak je podajesz ,,,przestaniesz podawać wszystko wraca do tego co przed podaniem ,,,sprawdziłem i tak jest ,,,,wlej do szklanki taką wode z akwarium i zmierz następnego dnia i parametry będą inne nawet próbkę zbadanej wody zostaw kilka godzin i zobaczysz jak barwa z np żółtego będzie powoli wchodziła w seledyn a potem w niebieskie..Możesz sobie zrobić experyment ..nabierz 5ml wody z akwarium wkropl odczynnika , pokarze ci przykładowo jasno zielony kolor i potem do tej prubówki dodaj jedną krople octu 10% spirytusowego ,,,zobaczysz jak spadnie ph i zmieni się barwa fiolkiWszystkie te kwasy zbijają KH a co za tym idzie to ph też leciAle ciekawostką jest fakt iż po wlaniu wody utlenionej do takiej miękkiej wody wzrasta PH o ok pół stopnia ....Tak przy okazji to jak ja bym sprawdzał przykładowo moczenie anubiasa w jakiś roztworach to bym to zrobił na jednym liściu a nie na całej roślinie bo najlepiej ufać tylko sobie a nie ludziom z netu bo potem wychodzą takie klocki jak na zdjęciu
karafka123
Mecenas
Posty: 69
Rejestracja: 11 gru 2016, 19:04
Imię: staszek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Roślinne 375L
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: karafka123 »

dla tych co nie doczytali moczyłem 5 minut a potem chlup do akwarium a nie 3 dni , następnym razem 2 sekundy i 1 liść . Pytanie do Janka to jakim cudem masz kh1 skoro nic nie lejesz oprócz węgla i co2 skoro te substancje nie zbijają kh jedyne wyjaśnienie kwaśne podłoże.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Wlewam wodę z kranu wężem podłoże mam typowe , jest to żwir budowlany z wisły do dałem teraz wodę utlenioną i poszło do góry teraz jest KH 4 ale za tydzień już będe musiał kontrolować parametry bo będą spadać nic nie dodaje ,,nie bawię się w RO Trzymaj KH nisko to glon nie wejdzie
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

karafka123, moje nie dopatrzenie ;) Aldehydem wystarczy w akwarium polać ze strzykawki i wypali glona. Zabieg możemy wykonywać co dziennie. Ja właśnie w ten sposób pozbywałem się krasnego. Zawsze po postawieniu zbiornika pojawiały się u mnie krasnorosty i tak je zwalczałem. Co dziwne zbiornik stoi już przeszło 3 lata na tym samym podłożu i jest ok. pomimo że różnie bywało z pracami pielęgnacyjnymi.
Pozdrawiam Darek :)
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

no widzisz karafka123 , jak byś mieszkał blisko Grudziądza to bym Ci podrzucił anubiasa bo mam duże i bez glonu xd xd xd
Piotrek
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:31
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Piotrek »

Witam.
U mnie walka z krasnalami polegała na moczeniu w kwasku cytrynowym, ale robiłem to w ten sposób, że w słoiku litrowym miałem przegotowaną chłodną wodę i wsypywałem tam 4 torebki kwasku, mieszałem do całkowitego rozpuszczenia i moczyłem anubiasy przez minimum 15 minut. Na drugi dzień glony robiły się różowe, później białe i znikały. Czasami robiły się różowe tego samego dnia. Jak stosowałem wodę utlenioną efekt był jeszcze szybszy, ale później robiły się dziury w liściach. Metoda z kwaskiem według mnie jest najbezpieczniejsza i skuteczna.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”