Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem brązowe plamki ,nalot i dziurki

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

pirek
Posty: 24
Rejestracja: 10 cze 2015, 9:41
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rybnik
Płeć:

Problem brązowe plamki ,nalot i dziurki

Post autor: pirek »

Witam
Posiadam akwarium 200l wysokie 60cm ,oświetlenie power led 96w.Powerled 3w.
Świece 10 godzin.Mam problem z roślinkami :

HYGROPHILA PINNATIFIDA
HYGROPHILA CORYMBOSA COMPACT
Mianowice pojawiają się brązowe plamy taki brązowy nalot , który potem przetwarza w dziurki.
Oto moje testy:
Po4-2ppm
No3-20ppm
K-18
Mg-9
Ca-45
Fe-okolo 0,5
Kh-4
Co2 z butli-30 ppm.
Czy przyczyną może być za mocne oświetlenie i mam skrócic czas świecenia do 8 godzin??
Dawkuje nawóz makro oraz mikro intermag.

Obrazek
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

Wygląda na potas, magnez lub micro,ale poczekaj lepiej na mocniejszych akwarystów,ja ostatnio sobie nie mogę pomóc 8)
Jakie masz GH? powinno być około 8 jak jest więcej to kamyczki mogą coś puszczać i powodować blokadę np. potasu.
Mało opisałeś wszystko i dlatego było zero wpisów.
Weź kilka tych małych białych kamyczków z podłożą i kilka większych z dekoracji.
Daj do szklanki zalej octem i po jakims czasie zobacz czy ocet jest mętny,czy coś się dzieje z kamieniami.
U siebie miałem blokadę jak kamienie puszczały Ca,ale blokowało chyba magnez ,bo liście się zniekształcały.W sumie u Ciebie też to widzę,że liść na tylnim planie dostał deformacji.

Nie napisałeś chyba jednej z najważniejszych informacji jak stary jest baniak,ale widać,że młody.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

pirek pisze:Co2 z butli-30 ppm.
Czym i jak to mierzysz?
pirek
Posty: 24
Rejestracja: 10 cze 2015, 9:41
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rybnik
Płeć:

Post autor: pirek »

Baniak mam okoo 2lata raz w tygodniu podmianka wody pzrynajmniej 30% .Dokupiłem roślinek i w zeszły piątek przesadziłem roślinki.
Zrobiłem test na Gh mam 7.
Jeśli chodzi o kamienie to ja sprawdzałem tak przed dodaniem ich do akwarium.Kropiłem
Aquacid - ZOOLEK no i jak ten aquacid się gotował na danym kamieniu to takiego nie dawałem do akwarium.
Wszystkie kamienie co mam w akwarium były badane Aquacidem ale sprawdze jeszcze tym octem.
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

Jak sprawdzałeś kamienie to ok,tymbardziej jak masz takie GH to raczej nic nie puszcza.
Skąd wiesz,że masz 18 mg/l potasu?
Wygląda jak potas lub /i magnez-Co2 jak pisałe DavyJones tez nie można wykluczyć...ale,sam musisz pomyśleć co dawałeś ostatnio do akwa i czego może brakować.Nawet micro nie można wykluczyć-zgadywanka szklanka ;d
Za mało info i zero o nawożeniu nawet nie widomo jakie podłoże i co pod nim :)
pirek
Posty: 24
Rejestracja: 10 cze 2015, 9:41
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rybnik
Płeć:

Post autor: pirek »

ostatnio lałem potas około 1,3ppm na dzień. a Test mam pernament jlb.
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

Daj więcej ze 3 ppm na dzień.Uważaj też ,by nie przesadzić w miekkej wodzie bardzo łatwo przesadzić z potasem.
Jak mozesz dać osobno to teraz juz bym dał z 6 ppm od jutra 3 ppm dziennie i obczajał rośliny.większe podmiany niż 30% też nie zaszkodzą ;xd

Pisałeś,że masz 18ppm potasu,jak mineralizujesz wodę do tego poziomu to i nawet 1,3 powinno wystrczyć,a jak te 18 ppm wyszło z testów lub ,tylko myślisz,że tyle masz to może być potas.
Co2 też warto sprawdzić napewno nie jest 30 mg/l :)
pirek
Posty: 24
Rejestracja: 10 cze 2015, 9:41
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rybnik
Płeć:

Post autor: pirek »

tak z testu tyle wyszło okolo 18 -19 ppm potasu.Mniejwięcej obliczyłem dawkę po 3 dniach i podzieliłem dawkę przez 3 i wyszła dawka dzienna. A wodę mam kranówkę nie Ro.
Ale spróbuje z tym potasem i będe obserwował.Naleje 6 ppm i od jutra będe dawał 3ppm.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Skąd wiesz, że masz 30 ppm CO2? Jak to mierzysz?
pirek
Posty: 24
Rejestracja: 10 cze 2015, 9:41
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rybnik
Płeć:

Post autor: pirek »

Mam test stały co2 pernament jlb.
Ale dodatkowo Kh mierze i Ph i z tabelki.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

pirek pisze:Mam test stały co2 pernament jlb.
Ale dodatkowo Kh mierze i Ph i z tabelki.
Czyli obliczyłeś CO2 z tabeli KH/PH. To znaczy, że nie masz CO3 na poziomie 30ppm tylko mniej. No to to oczywiście nie znaczy, że jest CO2 za mało.

Jednakże obstawiam braki CO2 w Twoim akwarium i/plus niewystarczająca cyrkulacja.
pirek
Posty: 24
Rejestracja: 10 cze 2015, 9:41
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rybnik
Płeć:

Post autor: pirek »

Mam pytanko tzn. tak wyglada to w moje akwarium
posiadam filtr kubełek HW-302 Chińczyk jest do niego podłączony reaktor co2 .Na wylocie tego filtra mam deszczownice która jest umieszczona na tylnej ściance. Dodatkowo mam filtr wewnętrzny Który robi mi trafle wody umieszczony jest z lewej strony na ściance bocznej.
Tak jak na zdjęciu.Czy ma sens dołożyć cyrkulator?? Czy mam coś zmienić dla dobrej cyrkulacji Co2 w moim akwarium?? Proszę o kilka wskazówek i bardzo z góry dziękuje.


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

No i gitara.Normalnie bym deszczownię wywalił,ale jak masz dodatkowy filtr ,który robi cyrkulację to jest git.Dobrze jest jak masz reaktor,by woda z filtra (bogata w CO2) docierała prosto na niższe partie wody-tam CO2 jest najmniej.
Ten cylkulator bardziej niech prąd robi w akwarium niż rusza taflą wody.
Pamiętaj,żę za duży rych tafli to jest strata CO2 i oczywiście może być szczgólnie dla ryb na noc,ale wtedy CO2 trzeba ustawić więcej licząc tą stratę.
Ogólnie zawsze robiłem duży ruch tafli wody,ale wtedy CO2 2x więcej.Łatwiej jest wtedy o stabilniejsze Ph i trudniej o nadmiary CO2 bo w takiej sytuacji jak sie gazu robi za dużo i poziom wzrasta ,automatycznie tez wtedy więcdej do powietrza ucieka.
Powodzenia
pirek
Posty: 24
Rejestracja: 10 cze 2015, 9:41
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rybnik
Płeć:

Post autor: pirek »

Matematyk pisze:No i gitara.Normalnie bym deszczownię wywalił,ale jak masz dodatkowy filtr ,który robi cyrkulację to jest git.Dobrze jest jak masz reaktor,by woda z filtra (bogata w CO2) docierała prosto na niższe partie wody-tam CO2 jest najmniej.
Ten cylkulator bardziej niech prąd robi w akwarium niż rusza taflą wody.
Pamiętaj,żę za duży rych tafli to jest strata CO2 i oczywiście może być szczgólnie dla ryb na noc,ale wtedy CO2 trzeba ustawić więcej licząc tą stratę.
Ogólnie zawsze robiłem duży ruch tafli wody,ale wtedy CO2 2x więcej.Łatwiej jest wtedy o stabilniejsze Ph i trudniej o nadmiary CO2 bo w takiej sytuacji jak sie gazu robi za dużo i poziom wzrasta ,automatycznie tez wtedy więcdej do powietrza ucieka.
Powodzenia
Czyli deszczownice mam wywalić woda ma wpadać z co2 bezpośrednio z rurek do akwarium tak mam to rozumieć??
I cyrkulator mam dołożyć czy wystarczy ten filtr wewnętrzny?
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

pirek pisze:Czyli deszczownice mam wywalić
Deszczownica jest lepsza w akwarium roślinnym niż rurka wylotowa albo Lily Pipe. Opisuje to Tom Barr twórca metody Estimative Index.

Deszczownica zapewnia lepsza cyrkulację.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”