Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co im dolega?

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
mib86
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2017, 11:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 120
Płeć:
Wiek: 38

Co im dolega?

Post autor: mib86 »

Witajcie

Czy ktoś z was wie może co dolega moim roślinom ze zdjęć? Roślina na 2 zdjęciu wie ktoś może jak się nazywa ?

Dane ogólne zbiornika:
120 litrów
56 power led /obecnie ustawione na 70% mocy/
Podloze to ziemia ogrodowa z auchana + kulki,na to od 3 do 10 cm zwirku o granulacji 3mm
Co2 podawane z butli
czas świecenia około 9 godzin

Parametry wody:

Ph 7,4
Kh 6
Gh 14
No3 25
Po4 1,8
Mg 8
Fe 0,02
SiO2 3

Podmiany co tydzień po 28 litrów czyli niecałe 30%, nawożenie solami + profito

1. Obrazek

2. Obrazek
Norek
Posty: 29
Rejestracja: 14 sie 2016, 11:40
Imię: Norbert
Lokalizacja: Tuchola
Akwarium: 120L
Płeć:

Post autor: Norek »

Jakich testów używałeś ?
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

Dlaczego tak mało CO2 podajesz?
Przy kH 6 powinieneś mieć pH w granicach 6,9-7,0.
Zrób 50% podmianę i przez tydzień nie podawaj nawozów.
Masz RO? Czym nawozisz i w jaki sposób?
Ile lumenów ma ta lampa co Ci świeci?
Nie udzielam porad na pw.
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Słabo trochę widać ale roślina nr 2 to chyba rotala marcandra Green (?)
mib86
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2017, 11:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 120
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: mib86 »

mirek5566 pisze:Dlaczego tak mało CO2 podajesz?
Przy kH 6 powinieneś mieć pH w granicach 6,9-7,0.
Zrób 50% podmianę i przez tydzień nie podawaj nawozów.
Masz RO? Czym nawozisz i w jaki sposób?
Ile lumenów ma ta lampa co Ci świeci?
No wlasnie wydaje mi sie ze podaje duzo co2 bo staly tester co2 pokazuje mi jasno zielony kolor. Nie mam Ro ale zamiast niej uzywam destylowanej 50:50 z kranowa. Nawoze solami podajac dawki dzienne tak aby utrzymac:

No3 20-25
Po4 1,6 -1,8
K - 20
Mg - 15

Maksymalna moc tej lampy to 3200 luxow, nie wiem ile to lumenow bo lumeny bardziej do swietlowek sie podaje. Podobno swiatlo bardzo jasne ma powyzej 1800 luxow.

A czy powodem tego nie bedzie za mala ilosc zelaza ? Staram sie dobic do 0,5.
Ca w kranie jest okolo 90 wiec magnezu jak bedzie 15 to rosliny powinny ladnie wchlaniac wszystko. Co do Ph to mam strasznie duzy problem zeby je zbic, moze to kwestia zwirku i kamienia w akwarium, ale tutaj nie wiem jak sobie z tym poradzic. Jak cos moge podac wiecej zdjec.

[ Dodano: 2017-04-06, 20:59 ]
Norek pisze:Jakich testów używałeś ?
JBL

[ Dodano: 2017-04-06, 21:00 ]
Krzych82 pisze:Słabo trochę widać ale roślina nr 2 to chyba rotala marcandra Green (?)
Patrzac po grafice google to trafiles :) Dzieki
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

Jak to masz problem, żeby zbić pH?
Popatrz sobie na tabelkę zależności pH-kH-CO2.
Przy kH 6 pH powinieneś mieć między 6,8 a 7,0. Po prostu podaj więcej CO2.
Co do testu na CO2, to może masz go źle zrobionego? Albo źle mierzysz pH.
Tego azotu nie musisz tyle ładować, wystarczy 10-15 ppm/tydzień, fosforu nie więcej niż 1 ppm (ja bym dał 0,7). Solami zawsze możesz podbić coś, jak wyjdą niedobory.
Żelaza nie dawaj dużo, bo zielenice je lubią. Na razie podawaj tyle żeby było nie więcej niż 0,2 ppm.
Mg też nie dawaj tak dużo - 10 ppm wystarczy aż nadto.
Co do lumenów, to właśnie dla ledów się je podaje. Dla świetlówek podaje się waty.
Luxy nic mi nie mówią.
A tak wogóle to pokaż zdjęcie akwarium. Ile tam masz tych roślin?
Nie udzielam porad na pw.
mib86
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2017, 11:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 120
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: mib86 »

mirek5566 pisze:Jak to masz problem, żeby zbić pH?
Popatrz sobie na tabelkę zależności pH-kH-CO2.
Przy kH 6 pH powinieneś mieć między 6,8 a 7,0. Po prostu podaj więcej CO2.
Co do testu na CO2, to może masz go źle zrobionego?
Patrzylem ta tabelke. Nie jest dla mnie problem dac wiecej gazu tylko nie chce obsady stracic. Co do testu co2 to on robi sie sam bo to jest indykator wewnatrz akwarium a plyn zmienialem 2 tygodnie temu.
A co do poziomow pierwiastkow to ziemia mi juz ich pewnie wchlonela wiec zanim mi to z niej wyjdzie to tez minie. A tak czysto teoretycznie nie powinno byc tak ze skoro jest tyle pokarmu swiatlo dobre to powinny rosliny wchlaniac tego wszystkiego. Bo tak na chlopski rozum duzo zarcia to kazdy gatunek sie powinien mnozyc i rozrastac.

Zdjecia dodam dzisiaj jak wroce do domu

Załączam zdjecia. Poniewaz jest ich troche to podam same linki zeby nie zasmiecac watku

Zdjecie 1 Zdjecie 2 Zdjecie 3 Zdjecie 4 Zdjecie 5 Zdjecie 6
Zdjecie 7 Zdjecie 8
Zdjecie 9 Zdjecie 10
Zdjecie 11 Zdjecie 12
Zdjecie 13 Zdjecie 14
Zdjecie 15 Zdjecie 16
Zdjecie 17 Zdjecie 18
mib86
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2017, 11:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 120
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: mib86 »

Ok po moim dochodzeniu (mozliwe ze blednym) wydaje mi sie ze sa to braki potasu. Wszystkie objawy na to wskazuja. Problemem nie jest jego brak w wodzie bo jest go okolo 30 ppm ale co innego. Problem polega na tym ze w mojej kranowce jest okolo 70 ppm wapnia i okolo 6-7 ppm magnezu. Wapnia oczywiscie nie podaje ale podaje magnez (maksymalnie jest 15) i robi sie zapora ktora powoduje nie przyswajanie potasu. Pytanie co mam zrobic, znaczy sie co bedzie lepsze? Wode do podmian leje 50:50 z demineralka

1. Zaprzestanie podawania magnezu co by dawalo przy podmianie okolo 4 ppm magnezu i okolo 35 ppm wapnia. Podawanie potasu w dotychczasowych dawkach (tygodniowa wynosi 30 ppm ale rozdzielam ja na 7 dni)
2. Lanie potasu do oporu i liczyc na to ze w koncu w jakis sposob przelame ta bariere i zacznie sie dobrze wchlaniac ? (podobno potas do 100 ppm jest nieszkodliwy)

Co o tym sadzicie? Bo chcialbym rozwiazac problem :)
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Się nie znam zbytnio ale chyba najrozsądniej zlikwidować zaporę anie walić potasem aż ja przeskoczy albo i nie.
Powiem Ci tak, chciałem sobie polepszyć a zbiorniku i zacząłem podawać Mg, po tygodniu niektóre rośliny zaczęły wyglądać żałośnie, a duży Heniek prawie mnie opuścił. Przestałem podawać i wróciło do normy ;)
mib86
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2017, 11:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 120
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: mib86 »

Krzych82 pisze:Się nie znam zbytnio ale chyba najrozsądniej zlikwidować zaporę anie walić potasem aż ja przeskoczy albo i nie.
Powiem Ci tak, chciałem sobie polepszyć a zbiorniku i zacząłem podawać Mg, po tygodniu niektóre rośliny zaczęły wyglądać żałośnie, a duży Heniek prawie mnie opuścił. Przestałem podawać i wróciło do normy ;)
Po przemysleniu masz racje. Zrobilem inaczej. Zrobilem podmiane tylko sama woda demineralizowana (okolo 40) litrow. I parametry wygladaja lepiej, KH mam 4 a GH 8, PH 7.
Jak jeszcze zacznie mi leciec gaz to pecha tez troszke spadnie. Na chwile obecna magnezu w wodzie mialem 7-8 wiec dobilem do 10-12. Dodatkowo uzupelnilem makro i mikro. Zobaczymy co wyjdzie ale mowie sobie ze musi byc dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”