Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Ja widzę na blaszkach sporo fe unieruchomionego przez po4. Cu to kiler jeżeli chodzi o faune i florę. Zabilbys tym stężeniem faune i florę bez podłoża.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Ja widzę na blaszkach sporo fe unieruchomionego przez po4. Cu to kiler jeżeli chodzi o faune i florę. Zabilbys tym stężeniem faune i florę bez podłoża.
Jeśli widzisz niedobór Cu, to znaczy, że mi podłoże wchłania Cu szybciej niż rośliny.

Znalazłem: ten mój test PO4 kupiłem w 2015. Na pewno jest przeterminowany. I się pomyliłem: to nie PO4 kupowałem w zeszłym miesiącu tylko Ca, Cu i Mg. Więc zamówię ;)
Awatar użytkownika
Blondona
Posty: 339
Rejestracja: 15 sty 2017, 18:24
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Mam!!!!!!!!!
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Blondona »

Oldmike, czekam na zaproszenie, to będzie akcja, kiedy nie będę w stanie rozchylic ust :))), pomijając reakcje "ze zdziwienia" :))))
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:
oldmike pisze:Ja widzę na blaszkach sporo fe unieruchomionego przez po4. Cu to kiler jeżeli chodzi o faune i florę. Zabilbys tym stężeniem faune i florę bez podłoża.
Jeśli widzisz niedobór Cu, to znaczy, że mi podłoże wchłania Cu szybciej niż rośliny.

Znalazłem: ten mój test PO4 kupiłem w 2015. Na pewno jest przeterminowany. I się pomyliłem: to nie PO4 kupowałem w zeszłym miesiącu tylko Ca, Cu i Mg. Więc zamówię ;)
Moim zdaniem szkoda kasy na testy. Masz ryby, karmisz je, to masz po4. Korzenie Ci rosną, masz po4. Zielenice kolonie również to potwierdzają.

Flirciara jesteś Blondyna. :lol:
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Moim zdaniem szkoda kasy na testy. Masz ryby, karmisz je, to masz po4. Korzenie Ci rosną, masz po4. Zielenice kolonie również to potwierdzają.
Uh, już zamówiłem. No trudno.

[ Dodano: 2018-06-16, 01:50 ]
Myślałem, że zwariuję. Ale doszedłem już do końcowego etapu liczenia tej tabelki z trzech lat. Mam już wszystkie dane z pomiarów. I po kolei liczę ile czego i kiedy akwarium zżera. Chyba ustaliłem jaką wodę lałem w różnych okresach (proporcje miksowania kranówy z wodą ze zmiękczacza 126ppm Na).

Nie jestem pewien w jaki sposób to Ci pokazać, tak żeby miało to sens. Ani co powinienem konkretnie liczyć.

W tej chwili to zrobiłem w ten sposób, że podaję takie dane w kolumnach:

1. całkowita ilość wlanych [mg/l] od pomiaru do pomiaru, sumowane przez wszystkie dni.
2. Potem kolumna "poprzedni pomiar"+"suma_wlanych".
3. Następnie jest kolumna z pomiarem.
4. A potem jest kolumna "zeżarte". Liczę ją w ten sposób, że:

"pomiar"ZNANY = "poprzedni pomiar"ZNANY+"suma_wlanych"ZNANY - "całe zeżarte"NIEWIADOMA

czyli:

"całe zeżarte"="poprzedni pomiar"+"suma_wlanych" - "pomiar"

ale interesuje mnie zżeranie na dobę, więc liczę:

"zeżarte/24h"=("poprzedni pomiar"+"suma_wlanych" - "pomiar")/"ilość dni"

Czasami dochodzą ekstra kolumny dotyczące podmiany wody. Wtedy liczę miksowanie wody użytej do podmiany z wodą która być może jest w akwarium (na podstawie ostatnio policzonej kolumny "zeżarte/24h" oraz "suma_wlanych") w chwili podmiany. Lub jeśli podmiana była tuż przed pomiarem, to liczę odwrotnie, modyfikuję wyniki pomiarów o to co wlałem żeby policzyć "zeżarte".

np. gdyby nie było podmiany 25%:

"pomiar gdyby nie było podmiany"*0.75 + "woda użyta do podmiany"*0.25 = "pomiar"
"pomiar gdyby nie było podmiany" = ("pomiar" - "woda użyta do podmiany"*0.25)/0.75

W ten sposób teoretycznie się dowiaduję ile akwarium zżerało na dobę pomiędzy dwoma pomiarami. Oczywiście czasem wychodzi wartość ujemna, np. tak jakby skała lub podłoże samo produkowała wapń. Lub w wyniku jednego z tysiąca możliwych błędów pomiarowych, systematycznych, metodycznych itp ;)

Prosiłeś żebym sumował całkowity wlany Bor, mam więc też ekstra kolumnę z "suma_wszystkich_wlanych" nie tylko od poprzedniego pomiaru, ale w czasie istnienia całego akwarium.


Potem pozostanie tylko wygrzebać jak najwięcej zdjęć z różnych okresów, żeby to razem pokazać :)

EDIT: być może niektórzy widząc co liczę już uznali, że zwariowałem :)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Nie zwariowałeś. Też mam takie tabelki w Excelu, że sobie zliczam ile podałem nawozów w tygodniu a przy podmianie proporcjonalnie zdejmuje z sumy. To mi pomaga w określeniu co jest w wodzie.
Gdybyś nie podał nawożenia dziewięć miejsc po przecinku, to pewnie bym się nie odezwał na wątku. Ale urzekła mnie Twoja dokładność. :lol:

Szczerze powiedziawszy ja już mam dość żwiru. Ze względu na odwieczny problem z fosforem oraz na problem z doborem dawki mikro. Był tutaj wątek, gdzie kolega pokazywał bordową blyxę a obok cała biała roślina. Z tego co pamiętam to było podłoże. Tak właśnie działa fosfor które puściło podłoże u niego. Część roślin pokazuje mangan, część nie. U mnie Mayaca rosła od żwiru do lustra cała biała.
Jak fosfor jest w wodzie to preferowany jest magnez. Magnez jako szybszy od Ca, potrafi pokręcić i zminimalizować stożek. Żeby zniwelować to, trzeba lać potas w dużych ilościach no i leję. NO3 preferuje zarówno K i Mg. Po4 tylko Mg. Zatem wyrównać szansę można dać tylko mając PO4=0. Dlatego podłożowcom nie wierzę, że im podłoże się nasyca PO4 i oddaje. W te pomiary z dna podłoża. Nawet to, że mają fosfor w wodzie, bo już wierzchnia warstwa się przez PO4 zapchała, nie oznacza że roślina to łyka. Kolejny granulat to strąci i nie odda.
Tylko raz w życiu jony weszły mi do liścia bez udziału korzenia. Przegiąłem z dawką chlorków, rozmiękczyłem blaszkę i czarna plama od Fe się zrobiła.
Zatem na żwirze musiałbym sobie odpuścić ryby i krewetki. Odstana i wielokrotnie wypłukana karma zawsze mi wprowadzała fosforany do wody. Nawet cudny holender (pod warunkiem, że wyjdzie) bez stada ryb i krewetek nie ma jednak uroku.
Mogę pokombinować z podnoszeniem kH by phosquard lepiej chwytał fosforany, bo lać codziennie phosvec'a by się pozbyć fosforanów to raczej kiepska idea. I to są poziomy takie, że test na PO4 był wiecznie biały. Nie do wykrycia przez takie testy.
Aczkolwiek schodzę mocno ze światłem i tu widzę światełko w tunelu. Z 1,3W/l na 0,7W może pomóc. No i się motam. :lol:

Edit:
Tak trochę się wyżaliłem, a to Ty masz problemy nie ja. :lol:
Patrząc na Twoją staurogune masz podłoże które zbija fosforany. Szczyt jest zielony ale dolna partia końcówek liści jest biała. Mangan jest słabo mobilny, ale jest. Masz niedobór manganu. Strzel tym manganem 0,02ppm. Nawet tym przeterminowanym ale pod poniższym warunkiem. Wszystkie nawozy mikro mają naddatki chelatora ale sprawdź tylko w próbówce czy ten manganowy nawóz nie jest w postaci kłaczków, bo wtedy to jakiś inny stopień utlenienia manganu (bodajże Mn4+) i może być trucizną.

Edit 2
Znalazłem to akwa (post przemotbh-p1):
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 247#297247
Spójrz z tyłu na blyxe, mocno bordowa=mangan. Ta przednia chlorotyczna bo fosfor nie pozwala wejść Fe. Dolne dopiero się zazieleniają.
Na RA widziałem akwa z podłożem typu CALC gdzie po pół roku od założenia, młode listki blyxy już bordowieją. Podłoże utraciło zdolność wchłaniania PO4.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Obejrzałem ten mangan w próbówce. Rozcieńczyłem trochę wodą, pomieszałem. Znalazłem tylko jeden kłaczek o średnicy 0.5ml. Reszta przezroczysto-bordowa. Uznałem, że mogę lać.

0.02ppm to wychodzi 40ml, więc będę lał partiami co 2h. Wlałem póki co 10ml.

Oprócz tego wlałem 0.005ppm żelaza w postaci 1.1ml KramerDrak.

Oraz mówiłeś, żebym lał azot aż dojdę do 10mg/l w akwarium. Teraz teoretycznie bym osiągnął 10mg/l gdybym dolał 1ppm. W poprzednie dni dolewałem 2ppm. Więc teraz dolałem 1ppm, czyli 4ml EuDrakon N.

EDIT: poprawka, tutaj miałem podmianę 10%. Czyli teraz po wlaniu tego +1ppm azotu teoretycznie osiągam 9mg/l azotu w akwa.

W mojej tabelce (na razie policzyłem tylko 8 miesięcy - do stycznia 2016) wychodzi, że akwa zżera na dobę 0.9ppm azotu. Wynik mocno niedokładny, bo mało na razie policzyłem. Ale może do czasu aż zrobię następne pomiary, to powinienem teraz lać 1ppm, żeby nie przedobrzyć?

No chyba, że uważasz, że powinienem jednak wlać 2ppm azotu?

Wstawiam podsumowanie ostatnich działań:

Kod: Zaznacz cały

     |pomiar |wlewam|wlewam|pomiar |13.czerwca.2018|    15.czerwca.2018   |    16.czerwca.2018   |
     |11     |40ml  |8ml   |12     |wl.8ml|podmiana|wl.8ml| 26.6ml|  1.1ml|wl.4ml| 40ml  |  1.1ml|
     |czerwca|FerrDr|EuDrak|czerwca|EuDrak|10% wodą|EuDrak|FerrDra|Kramer |EuDrak|RatajMn|Kramer |
     |2018   |akon K|on N  |2018   |on N  |o param.|on N  |kon K  |Drak   |on N  |przeter|Drak   |
-----+-------+------+------+-------+------+--------+------+-------+-------+------+-------+-------+
Temp |       |      |      |       |      |        |      |       |       |      |       |       |
pH(*)| 7     |      |      |       |      | 7.5    |      |       |       |      |       |       |
dKH  | 9     |      |      |       |      | 6      |      |       |       |      |       |       |
dGH  | 7     |      |      |       |      | 9      |      |       |       |      |       |       |
CO2  |       |      |      |       |      |        |      |       |       |      |       |       |
O2   |       |      |      |       |      |        |      |       |       |      |       |       |
Na   |       |      |      |       |      |        |      |       |       |      |       |       |
NH4  | 0.03  |      |      |       |      | 0      |      |       |       |      |       |       |
NO2  | <0.01 |      |      |       |      | <0.01  |      |       |       |      |       |       |
NO3  | 3     |      | 2.0  |       | 2    | 0      | 2    |       |0.00000| 1    |       |0.00000|
K    | 16    |3.0   | 0.4  | 18    | 0.4  | 0.5    | 0.4  |1.99500|0.05770| 0.2  | 0.44  |0.05770|
Ca   | 27.5  |0.01  |      | 35    |      |60      |      |0.00665|0.00000|      |       |0.00000|
Mg   | 3.2 ??|0.75  | 0.1  |  7    | 0.1  | 2.5    | 0.1  |0.49875|0.00946| 0.05 |       |0.00946|
Fe   | 0.03  |0.05  |      |       |      |        |      |0.03325|0.00516|      |       |0.00516|
PO4  | <0.02 |      |      |       |      | 0      |      |       |0.00000|      |       |0.00000|
Cu   |       |0.001 |      |       |      | 0.05   |      |0.00067|0.00025|      |       |0.00025|
Mn   |       |0.02  |      |       |      |        |      |0.01330|0.00197|      | 0.02  |0.00197|
I    |       |      |      |       |      |        |      |0.00031|0.00000|      |       |0.00000|
Zn   |       |0.001 |      |       |      |        |      |0.00067|0.00022|      |       |0.00022|
B    |       |0.003 |      |       |      |        |      |0.00200|0.00019|      |       |0.00019|
Mo   |       |0.001 |      |       |      |        |      |0.00067|0.00012|      |       |0.00012|
Co   |       |      |      |       |      |        |      |0.00033|0.00007|      |       |0.00007|
Li   |       |      |      |       |      |        |      |       |0.00002|      |       |0.00002|
Z tym, że na tę chwilę manganu wlałem dopiero 10ml z 40ml Mn. Do popołudnia wszystko wleję.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Czy ten mangan był zawsze bordowy? Mangan na 2 stopniu utlenienia miałem różowiutki. I tego różu ciężko było się dopatrzyć. Hm, chemik by się przydał.
0,9ppm azotu nie powala, jeżeli to w przeliczeniu na no3. Ale wlewaj od teraz 1ppm no3. Pisałem o widełkach 5-10. Ważne by nie brakło.

I teraz propozycja. Po tych 4 dawkach włącz mocniejsze światło jutro. Ca/k/mg masz już jako tako poustawiane. Teraz od światełka niech poczuje roslina zagrożenie i przetransportuje mangan do szczytu.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

OK, od jutra mocniejsze światło :)

Ten mangan był nawet ciemnobordowy. Po dolaniu wody był nadal bordowy ale wyraźnie było przez niego wszystko widać. Nie wiem jaki miał kolor 3 lata temu. We wtorek się dowiem, bo zamówiłem dokładnie to samo co wlałem.

Na szczęście mam w akwarium bardzo czuły wykrywacz trucizn w postaci 70 malutkich skalarów ;)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Cu strułem faunę, manganem nigdy. To tak ku pokrzepieniu serc. :lol:
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Żaden skalar nie padł :)

Dawać to światło totalnie na maxa? 5 taśm ledowych na 14h? Czy tak normalniej?
Moje aktualne ustawienie stara się symulować dzienną zmianę natężenia oświetlenia:

5 LEDów świeci 4h
4 LEDy świecą 1h
3 LEDy świecą 4h
2 LEDy świecą 5h

razem 14h oświetlenia.

Do dzisiaj były 2 LEDy przez 14h

EDIT: korekta, myślałem, że świeciły 11h, a tak naprawdę to świeciły 14h. Przepraszam za pomyłkę. Więcej w następnym poście.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2018, 14:35 przez cosurgi, łącznie zmieniany 3 razy.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Ja bym ustawił tak, że trzy ledy palą się 11h a te dwie włączał na tylko 4h.

Dopiero teraz to zauważyłem. Tu UV nadal włączasz w nocy?
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Ja bym ustawił tak, że trzy ledy palą się 11h a te dwie włączał na tylko 4h.
Masz na myśli całkowity czas świecenia 11h ?
3 LEDy 7h
5 LEDów 4h
razem 11h.

Czy raczej całkowity czas świecenia 15h:
3 LEDy 11h
2 LEDy 4h
razem 15h ?

Przepraszam, wolę się upewnić :)
oldmike pisze:Dopiero teraz to zauważyłem. Ty UV nadal włączasz w nocy?
Tak, od trzech lat włącza się w nocy na 6h. I ojej, dopiero sobie zdałem sprawę, to nie tylko podłoże wciąga nawozy jak szalone, to jeszcze UV rozbija te nawozy co są w wodzie. Mam to UV wyłączyć?

Dziś trochę zaspałem (ale za to tabelka już na ukończeniu) i dopiero o godz 11 wrzuciłem 1.1ml KramerDrak (+0.005 ppm Fe) oraz 4ml EuDrakon N (+1ppm N). Powinienem to zautomatyzować tymi dozownikami, żeby akwarium nie musiało czekać aż wstanę.

Mam też zimną taśmę ledową z tyłu za akwarium na dole. Zrobiłem ją z dwóch powodów (1) żeby w nocy było widać akwarium (2) żeby symulować słabe światło księżyca. Ona jest dość głęboko schowana i rośliny prawie nie dostają żadnego światła. Ale żebyś miał pełen obraz sytuacji to o tym Ci powiem. To wygląda o tak:

Obrazek


Ona jest podłączona do tego samego programatora czasowego co lampa UV. Ja sobie to tak rozpisałem nawet, kiedy programowałem te włączniki czasowe:

Kod: Zaznacz cały

Jeden znak to 15minut.
       |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|
      24---1---2---3---4---5---6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24
C&#58;                             ++        ++++                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++      
ZC&#58;                              ++++++++    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
ZC&#58;                                                      ++++++++          ++++++++++++
tZ+UV  +++++             +++++++++++++                                                          +++++++
tZ+UV oznacza tą taśmę zimną z tyłu akwarium oraz UV.

Kiedy mi powiedziałeś żebym dał słabsze oświetlenie, czyli cały zeszły tydzień, to konfiguracja była taka (wyłączyłem C oraz ZC):

Kod: Zaznacz cały

Jeden znak to 15minut.
       |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|
      24---1---2---3---4---5---6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24
C&#58;
ZC&#58;                              ++++++++    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
ZC&#58;
tZ+UV  +++++             +++++++++++++                                                          +++++++
I dopiero teraz zauważyłem, że się pomyliłem :( Pisałem, że mam 2 LEDy przez 11h, podczas gdy one świeciły przez 14h. Raz, że zapomniałem o tym porannym kawałku świecenia przez 2h a ten dłuższy segment ma 12h :( a nie, jak mi się wydawało, 11h. Przepraszam za pomyłkę, wiem że ilośc światła jest b.ważna. EDIT: akwa ma 80cm wysokości.

Teraz dochodzę do wniosku, że może to ekstra świecenie rano to nie był najlepszy pomysł; to było dlatego, że rano dzieci wychodzą do szkoły.

Muszę posprzątać z tymi programatorami czasowymi.

Co więcej, wczoraj wieczorem ustawiłem z powrotem ten "zwykły" program świecenia - ta wcześniejsza tabelka. I już teraz widzę, że na szybach w tych fragmentach które były całkiem czyste, pojawiło się trochę glonów. A do tej pory (dziś godz.13) jedyna różnica względem wcześniejszego świecenia jest taka, że ekstra świeciła pojedyncza taśma LEDowa ciepła i od 12:30 świeci druga ZC. Może glony wciągają to co się z tego manganu zrobiło wczoraj?

[ Dodano: 2018-06-17, 15:25 ]
Dotarłem z tą tabelką do dnia dzisiejszego. I zauważyłem, że co prawda 1.1ml KramerDrak daje 0.005ppm Fe, tak jak zalecałeś. Ale wcześniej te strzały +2ppm potasu (40ml FerrDrakon K) dawały jednocześnie +0.05ppm Fe. Zresztą nawet sam na to zwróciłeś uwagę.

Mam już KNO3 - odebrałem dziś z paczkomatu. Jeśli trzeba, to mogę też stosować.

Jeszcze chcę tą trzyletnią tabelkę sprawdzić zanim ją zaprezentuję i zaczniemy z niej jakieś wnioski wyciągać. Mogłem się gdzieś pomylić.

[ Dodano: 2018-06-17, 16:32 ]
Rozpisałem sobie przykładowo Twoje zalecenie, że świecę 11h, według pierwszej interpretacji i z wyłączonym UV:

Kod: Zaznacz cały

Jeden znak to 15minut.
      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24
C&#58;                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++     1 LED &#58; 14h
ZC&#58;                   ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy&#58; 11h
ZC&#58;                                           ++++++++++++++++                 2 LEDy&#58;  4h
tZ&#58;   +++                                                                +++++

podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia by wyniosło&#58;

                  ====                          1 LED  &#58; 3h       =======
                      ========================  3 LEDy &#58; 7h   ====
                                              ==5 LEDów&#58; 4h===
Ale na razie tego nie ustawiam, poczekam na wskazówki od Ciebie :)

Próbuję coś sensownego z tej trzyletniej tabeli wycisnąć. W sumie to wszystko już wpisałem ale mam jakiś taki bałagan :(
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Ta ostatnia tabelka ze świeceniem ma sens i o to mi chodziło. UV bezwzględnie wyłącz. Walka z glonami odbywa się przez odpowiednie proporcje w wodzie a każdy pierwiastek makro odpowiada za konkretny typ glona. U Ciebie widzę tylko glony związane z nadmiarem fosforu i żelaza.
Teraz przejdź na kno3. 1 ppm no3 da Ci 0,63ppm k. Staraj się byś nie miał więcej niż 8ppm mg. Masz nh4 w wodzie i nie chce by Cię plaga zakwitów dopadła.

Ja nie używałem ale odstaw również węgiel w płynie i inna chemię na glony. Masz CO2 i to wystarczy.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Dzięki! Wyłączam UV. Ustawiam światło według tej ostatniej tabelki. Nawożenie EasyCarbo odstawiłem tydzień temu, w momencie gdy mi zaleciłeś, żebym wszelkie nawożenie wstrzymał ;)

Ostatnia dwaka AlgenStopp była trzy tygodnie temu, i już więcej tego nie leję. To była cała dziwna chemia jaką lałem. Zostają tylko czyste konkretne nawozy.

Przechodzę z kombinacji EuDrakon N (azot) + FerrDrakon K (potas+żelazo) na KNO3. Czyli będę lał kombinację:

KNO3 (+1ppm NO3, +0.63ppm K) + KramerDrak 1.1ml (+0.005ppm Fe)

Zaraz to sobie przeliczę i sprawdzę Mg.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”