Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Czyli masz niedobór manganu. Brąz a szklenie liści to różne objawy. Szczegóły wieczorem bo jestem w delegacji.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

OK, to już drugi objaw niedoboru manganu: (1) jasnozielone żyłki (2) szklenie liści.

Jakby co to dzisiaj rano nic nie wlewałem. Wychodzę z założenia, że rośliny są cierpliwe i lepiej nic nie wlać, niż wlać źle :)

Azot czeka w kolejce więc trzymając się starego planu wleję go jutro rano: 8ml EuDrakon N. A co z potasem EuDrakon K, lać też?

Mam nawóz manganowy! Kupiłem go trzy lata temu (nie wiem czemu) i się kurzył w szafce. Jak wrócę do domu, to sprawdzę jego skład i datę ważności.

KNO3, który zamówiłem rano już do mnie wysyłają. Swoją drogą dzisiaj obszedłem kawałek Wrzeszcza: z 5 sklepów spożywczych, 2 mięsne i nawet apteka :lol: - nikt nie miał saletry. Tylko żadnego sklepu z chemii przemysłowej, budowlanego ani ogrodniczego nie natrafiłem po drodze.

Swoją drogą: narybek skalarów rano zaczął samodzielnie pływać w kotniku :) Wymyśliłem ciekawy patent: trójnik od rurek napowietrzających przyciąłem i wcisnąłem w jeden z otworów w wylocie filtra. Nałożyłem na niego rureczkę 4mm i doprowadziłem do kotnika. Teraz narybek ma stały dopływ świeżej wody. I pływa pod prąd.

[ Dodano: 2018-06-14, 17:41 ]
cosurgi pisze:Mam nawóz manganowy!
On daje 0.1ppm Mangan EDTA i 2.2ppm Potasu. Zapowiada się dobrze, ale ma datę ważności do października 2017 :( Chyba go kupię jeszcze raz, wydaje mi się, że nie był drogi.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Muszę Ci się przyznać, że wysoko mi postawiłeś poprzeczkę. Gdybyś leciał na żwirze, nie ma możliwości by Ci zabrakło manganu. Mangan w chelacie jest specyficzny.Wszystkie inne metale są stabilne w dniach, ten akurat w godzinach. Można się zastanawiać godzinami po co go chelatować jak w glebie po 5 godzinach jest go 95% w postaci czystych jonów.
Na żwirze sprawa jest prosta, wchodzi w liścia i zostaje. Jak jest fosfor w wodzie tylko on wejdzie roślinę. Oprócz Fe nic nie jest w stanie go zablokować tzn. nie ma blokera od pierwiastka makro. To był jedyny przypadek który mi się trafił w życiu. I nie potrafiłem rośliny przed tym uchronić. Waliłem Mn EDTA, DTPA i z siarczanu. Faktem jest, że nie wiedziałem ile "wlałem" Fe.
Wracając do meritum, pytanie zasadnicze. Ten liść Ci wyrósł przed dodaniem Ferrdrakona K czy później? Dwie dawki po 3ppm K, bo pod K wyliczaliśmy, daje Ci 0,04ppm Mn. Czy to dużo? Na żwirze piekielnie dużo. W Twojej odpowiedzi na powyższe pytanie tkwi odpowiedź co dalej.
1. Jeżeli Mn się rozpada i chłonie go podłoże, trzeba dać ekstra Mn. Na żwirze miałbyś pochrzanione stożki i rośliny zielone w kolorze bordo. Wręcz bym Cię zniechęcał do dodawania Mn.
2. Jeżeli po, zaryzykowałbym podawanie tylko Mn. Ale w dawkach codziennych i ciut, ciut.

Masz podłoże i tutaj mam zagwostkę jak to chłonie. Szybko czy wolno. Dochodzę do wniosku, że piekielnie szybko zachodzi sorpcja wymienna. Mangan wchłonięty przez podłoże nie jest dostępny ze słupa wody ale dla roślin z korzeniami w podłożu tak. Mnóstwo dowodów jest w necie na ten temat.

Recepta jest jedna na to wszystko. Odpuścić rośliny z nawożeniem ze słupa wody i przejść na korzeniowe. Wtedy możesz mieć w słupie cokolwiek. Kh=1 do 100. K=3 a Fe=6. Roślina z korzeniami w podłożu ma za przeproszeniem gdzieś jak nawozisz. Anubias jest nawożony ze słupa.

Edit:
Po nocnych przemyśleniach wlałbym teraz 2ppm K z Drakona K oraz 2ppm N z nawozu azotowego. Aczkolwiek Drakona K by wlewał z rana i z chwilą kiedy zapalasz światło lub jak masz taką możliwość to godzinę po załączeniu światełka.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Dziś na szczęście jestem w domu, więc wlałem 2h po zapaleniu światła: 8ml EuDrakon N i 26.6ml FerrDrakon K. czyli po 2ppm N oraz K.

Próbowałem odpowiedzieć na Twoje pytanie czy to szklenie liści pojawiało się przed wlaniem FerrDrakon K. I w sumie odpowiedź mam taką, że wtedy jeszcze tych liści nie było.

Udało mi się znaleźć zdjęcie jednego liścia z poniedziałku 11 czerwca:
Obrazek

W poniedziałek wlałem jedną dawkę 40ml FerrDrakon K, zanim zrobiłem to zdjęcie. We wtorek wlałem drugą dawkę FerrDrakon K. I dziś, w piątek, ten liść jest cały przezroczysty:

Zdjęcie z piątku 15 czerwca: zrobiłem to samo ujęcie jak na fotce w poniedziałek, niestety w tym ujęciu słabo widać:
Obrazek

Zdjęcie z piątku 15 czerwca: ale tutaj wyraźnie widać, że jest przezroczysty, oraz że się zawija:
Obrazek

Dużo młodych liści się zawija, dwa udało mi się w miarę wyraźnie sfotografować:
Obrazek
Drugie ujęcie tego samego liścia.
Obrazek

Obrazek

Mam automatyczny dozownik nawozów, mogę go ustawić tak, żeby lał np. 1ml co 3h, wtedy bym chyba mógł utrzymać stałe stężenie manganu w słupie wody. No ale mój nawóz manganowy jest przeterminowany, więc zamówiłem nowy. Będzie chyba w poniedziałek lub wtorek.

Te anubiasy już trzy lata jakoś rosną w tym akwarium. W sumie to pierwszy raz tak straszliwie wyglądają. To musiało być dlatego, że od pół roku lałem wodę mającą 126ppm Na. Z tym, że zanim wywaliłem te 200 do 300 litrów mchu, to pod mchem anubiasy rosły ładnie (wtedy właśnie otworzylem ten wątek na forum). Być może muł zaplątany w mchu kolekcjonował mangan i inne potrzebne elementy.

Tak sobie myślę, że póki co jeszcze bym nie wywalał tych anubiasów ;) Spróbuję nawozić ze słupa wody, może coś wspólnie wykombinujemy.

Wczoraj też przyszła paczka z roslinyakwariowe - kupiłem tam za 185zł rozszerzenie do automatycznego dozownika nawozów. Mogę teraz mieć 6 osobnych butelek nawozowych. Czyli nie muszę mieszać fosforu z resztą. Mam nadzieję, że uda nam się ustalić sensowną dawkę dzienną. Jak skończę liczyć tą trzyletnią tabelkę to się dowiemy ile dzienne akwa zżerało. Wtedy to tu wrzucę razem z fotkami z różnych miesięcy.

Jest szansa, że regularne wlewanie co 2h lub 3h lub 4h małych porcji Mn się uda, bo Fe wyląduje w podłożu i nie będzie blokował Mn.

Póki te anubiasy nie wykitują kompletnie, to spróbujmy je nawozić ze słupa wody ;)


Wstawiam podsumowanie ostatnich działań:

Kod: Zaznacz cały

     |pomiar |wlewam|wlewam|pomiar |13.czerwca.2018|15.czerwca.2018
     |11     |40ml  |8ml   |12     |wl.8ml|podmiana|wl.8ml| 26.6ml|
     |czerwca|FerrDr|EuDrak|czerwca|EuDrak|10% wodą|EuDrak|FerrDra|
     |2018   |akon K|on N  |2018   |on N  |o param.|on N  |kon K  |
-----+-------+------+------+-------+------+--------+------+-------+
Temp |       |      |      |       |      |        |      |       |
pH(*)| 7     |      |      |       |      | 7.5    |      |       |
dKH  | 9     |      |      |       |      | 6      |      |       |
dGH  | 7     |      |      |       |      | 9      |      |       |
CO2  |       |      |      |       |      |        |      |       |
O2   |       |      |      |       |      |        |      |       |
Na   |       |      |      |       |      |        |      |       |
NH4  | 0.03  |      |      |       |      | 0      |      |       |
NO2  | <0.01 |      |      |       |      | <0.01  |      |       |
NO3  | 3     |      | 2.0  |       | 2    | 0      | 2    |       |
K    | 16    |3.0   | 0.4  | 18    | 0.4  | 0.5    | 0.4  |1.99500|
Ca   | 27.5  |0.01  |      | 35    |      |60      |      |0.00665|
Mg   | 3.2 ??|0.75  | 0.1  |  7    | 0.1  | 2.5    | 0.1  |0.49875|
Fe   | 0.03  |0.05  |      |       |      |        |      |0.03325|
PO4  | <0.02 |      |      |       |      | 0      |      |       |
Cu   |       |0.001 |      |       |      | 0.05   |      |0.00067|
Mn   |       |0.02  |      |       |      |        |      |0.01330|
I    |       |      |      |       |      |        |      |0.00031|
Zn   |       |0.001 |      |       |      |        |      |0.00067|
B    |       |0.003 |      |       |      |        |      |0.00200|
Mo   |       |0.001 |      |       |      |        |      |0.00067|
Co   |       |      |      |       |      |        |      |0.00033|
Li   |       |      |      |       |      |        |      |       |
SiO2 |       |      |      |       |      |        |      |       |
EC&#40;@&#41;|       |      |      |       |      |        |      |       |
EDIT: poprawiłem błąd w tabelce.

EDIT2: wstawiłem drugie ujęcie zawiniętego liścia.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2018, 13:46 przez cosurgi, łącznie zmieniany 1 raz.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Cieszę się, że chcesz walczyć.
Uruchom to mikro czym prędzej bo nie tylko manganu Ci brakuje. Ale bez fosforu w zbiorniczku.
Korzenie widzę, że Ci odrastają bardzo ładnie więc potas jest. Zatem mogłeś je faktycznie przesuszyć. Zatem teraz tylko mikro i N.
Mikro na poziomie 0,005Fe dziennie. To kosmos dla mnie ale u Ciebie z podłożem może być okej.
Jeżeli nawóz mikro w tym dawkomierzu musisz rozcieńczać, to ja bym ciut sody kaustycznej dodał. Podasz nie tylko jony manganu od razu ale i resztę w postaci jonowej. Wysokie pH ma wpływ na trwałość chelatu.

Miałem zawsze kiepskie doświadczenia z dawaniem tylko 1 nawozu. Wchodziły interakcje pomiędzy mikrusami i nie było to do opanowania. Można spróbować ale dopiero jak całe mikro nie zatrybi.

Edit
Była edycja w dawce. Teraz widzę sporo Fe na liściach starych.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Heh, dopiero rozpakowałem ten dozownik i się okazało, że nie załączyli rureczek ;) Zadzwoniłem i przyślą mi gratisowo 15 metrów. Więc póki co dawkowanie ręczne. No i chcę skończyć te obliczenia :)

Czy będę musiał rozcieńczać to jeszcze nie wiem :) Nie mam sody kaustycznej. Myślałem żeby rozcieńczać tą moją wodą ze zmiękczacza? Tą która ma 126 ppm sodu?

Mam teraz jeszcze czegoś z mikro dolać ręcznie?

Mogę dolać 0.005 Fe z tych trzech nawozów:

Kod: Zaznacz cały

         |KramerDrak|DayDrakon| FerrDrakon| EuDrakon P|
         | 1.1 ml   | 1.5 ml  | 2.0 ml    | 2.0 ml    |
azot     |          |         |           |           |
potas    | 0.05592  | 0.00192 | 0.01500   | 0.01000   |
wapń     |          |         |           |           |
magnez   | 0.00917  |         | 0.00375   |           |
żelazo   | 0.00500  | 0.00500 | 0.00500   |           |
fosfor   |          |         |           | 0.02500   |
miedź    | 0.00025  |         | 0.00010   |           |
mangan   | 0.00191  | 0.00025 | 0.00200   |           |
jodek    |          | 0.00077 | 0.00002   |           |
cynk     | 0.00021  |         | 0.00010   |           |
bor      | 0.00019  | 0.00019 | 0.00030   |           |
molibden | 0.00011  |         | 0.00010   |           |
kobalt   | 0.00007  |         | 0.00005   |           |
lit      | 0.00002  | 0.00008 |           |           |
wanad    | 0.00002  | 0.00002 |           |           |
fluorek  |          | 0.00004 |           |           |
glin     | 0.00002  | 0.00004 |           |           |
nikiel   | 0.00002  |         | 0.00005   |           |
selen    | 0.00002  |         |           |           |
cyna     | 0.00001  | 0.00004 |           |           |
krzem    |          |         |           |           |
Tzn. gdybym wlał 1.1ml KramerDrak to bym miał 0.005 Fe, lub gdybym wlał 1.5ml DayDrakon, lub 2ml FerrDrakon. To który wlać? :)

Oczywiście nie sądzę żebym super dokładnie odmierzył jedną dziesiątą mililitra ;) Ale będę się starał. Na strzykawce jest podziałka co 0.2ml :)

No chyba, że faktycznie bym rozcieńczał.

EDIT: piszesz, że brak fosforu też. Więc wstawiłem do tabelki ile bym mógł przykładowo uzyskać fosforu jakbym wlał 2ml.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2018, 14:22 przez cosurgi, łącznie zmieniany 1 raz.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:Czy będę musiał rozcieńczać to jeszcze nie wiem :) Nie mam sody kaustycznej. Myślałem żeby rozcieńczać tą moją wodą ze zmiękczacza? Tą która ma 126 ppm sodu?
Już lepiej rozcieńczyć kranówką.

Z tych trzech to KramerDrak. I winszuje Ci. To pierwsze akwa w którym widzę niedobory mikro, nie wynikłe z blokad od makro.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Dzięki! To musi być sprawka tego podłoża ;)

OK, wlewam 1.1ml KramerDrak.

A co z fosforem, też dolać trochę?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:A co z fosforem, też dolać trochę?
Nie, bo będziesz miał blokadę Fe. Gdybyś zauważył, że liście nowe Ci brązowieją, jak wtedy co pisałeś, to wtedy lej PO4 i bezwzględnie odstaw mikro. Nowe liście nie mają chlorofilu, stare już w niewielkim stopniu, zatem coś ten cukier musi Ci wyprodukować w procesie fotosyntezy.

I dobrze by było obserwować dolne liście. Czy na przykład ogonki dolnych liści Ci nie brązowieją.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Pisałeś, żebym lał 0,005Fe dziennie. Mam w tej chwili sprawne dwie pompki dozujące nawozy automatycznie. Teraz są wyłączone.

Czy mam jedną z nich ustawić, żeby lała 1.1ml KramerDrak dziennie? (dziś już wlałem) To wtedy rozcieńczę kranówą x10 i będę lał dziennie 11ml. Bo pompka ma dokładność do 1ml.

Pozostałe cztery pompki dozujące będę miał sprawne we wtorek (przysyłają mi brakujące rureczki do dozownika), i wtedy też dostanę ten nawóz manganowy.

EDIT: ogonki liści raczej nie wyglądają na brązowe. Jeszcze poszukam.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Gdybyś miał siarczany w wodzie obstawiałbym niedobór molibdenu. Ale to anion i moim zdaniem nie podlega sorpcji. Zatem jeden pierwiastek przychodzi mi do głowy to miedź Cu. Niedoborów nigdy Cu nie miałem ale blokadę od azotanów tak. I wtedy spadały mi zdrowe liście z przegnitymi ogonkami.
Przy niedoborze Zn nie miałbyś wzrostu bo on odpowiada za hormon wzrostu a on się tworzy kilka pięter niżej. Bo to było by perpetuum mobile gdyby nowy liść miał tworzyć z własnych hormonów. Ogólnie brakuje i Mn i Cu (90% szans, 10% na molibden). Zatem lepiej dać całe mikro.

A ponieważ Kramer ma więcej Cu, to wybrałem go.

Edit: Aczkolwiek przy blokadzie molibdenu siadła by Ci całkowicie gospodarka azotowa. I wtedy masz 30ppm NO3 w wodzie, a dolne liście pokazują niedobór azotu. Brak bąblowania z korzeni miałem przy siarczanach porównywalnych z węglanami. Właśnie takie zależności między pierwiastkami pokazują, że ciężko wysnuć prawidłowe wnioski. Bo mogą być inne objawy przy faktycznych niedoborach a inne przy blokadach.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Blondona
Posty: 339
Rejestracja: 15 sty 2017, 18:24
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Mam!!!!!!!!!
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Blondona »

:ale jaja: :ale jaja: :ale jaja: czytam.... Jp... Torturuję mój mózg, uwielbiam to!!!!
- Sadystka.
:ale jaja:
W nastroju była zawsze szampańskim albo podłym. Same skrajności, nic pośredniego. Niektórzy mówili, że jest stuknięta. Drętwusy tak mówiły.

Charles Bukowski
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:A ponieważ Kramer ma więcej Cu, to wybrałem go.
Hm, mam miedziane rury w domu. Przy podmianie leję około 0.03 do 0.05 ppm Cu.

Wrzucam jeszcze parę fotek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jeszcze Staurogyne Repens:
Obrazek

Ogonki liści chyba wyglądają dobrze.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Dużo po4 widać. Czy Twoje podłoże chłonie po4? Ja wiem, że masz cu ale ostatnia podmianę zrobiłeś na kranie bodajże.

Blondyna, ja Cię kiedyś wyrwę na kawę na opowieści o synergii. W nawożeniu rzecz jasna. &#128512;
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Gdyby komuś się to miało przydać to wrzucam na forum kalkulator dawek.

Tylko w zielonych polach wpisujemy ile chcemy wlać w mililitrach czegoś. I poniżej wypisuje ile [mg/l] trafi do akwarium. Po prawej w ostatnim zielonym polu trzeba wpisać objętość akwarium.

http://podforak.rzeszow.pl/upload/u4384_1529079388.xls

Obrazek

[ Dodano: 2018-06-15, 18:22 ]
oldmike pisze:Dużo po4 widać. Czy Twoje podłoże chłonie po4? Ja wiem, że masz cu ale ostatnia podmianę zrobiłeś na kranie bodajże.
Ostatnią podmianę zrobiłem na kranówie. Ale tam też jest Cu, tyle samo co ze zmiękczacza.

Nie wiem czy to podłoże chłonie PO4. Ostatnie pomiary PO4 były niezerowe, ale na tyle bliskie zera, że mniej niż pierwsze kolorowe kółko na teście kropelkowym JBL. Czyli PO4=poniżej 0.02. Zauważ, że od tego czasu (od 11 czerwca) nie lałem PO4.

EDIT: Ach kurcze, nie znam daty ważności tamtego testu PO4, więc być może ten pomiar był do niczego. Na szczęście w zeszłym miesiącu kupiłem nowy test na zapas. I tym razem też na buteleczce flamastrem tą datę napiszę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”