Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Odstaw tą Tropikę! Niektóre rośliny są aż czarne. Przede wszystkim te które nie są chronione przez podłoże.

Masz aktualnego excela z nawożeniem?
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Zdążyłem rano wyłączyć tropikę zanim znowu poleciała o 10 rano. Wieczorem wrzucę pełen skład nawożenia (według tego mojego kalkulatora) jaki leciał i leci.

Krasnorosty nawet się porobiły!

[ Dodano: 2019-03-28, 23:20 ]
Oto dokładny wykaz tego co leciało przez ten czas. Minimalnie zmieniałem ilość wlewanego mikro, bez konsultowania się z Tobą ;) Oprócz tego zmierzyłem, że wpada tylko 0.5ml fosforu dziennie, mimo że na dozowniku ustawiłem 1ml. Po prostu w ciągu 24h się trochę cofa w wężyku. Uznałem, że to lepiej niż gorzej więc tak zostawiłem ;)

Kod: Zaznacz cały

     |od 26 lutego |od 5 marca   |od 25 marca  |od 28 marca  |
     |do 5 marca   |do 25 marca  |do 28 marca  |do ??        |
     |             |             |             |             |
     |3ml tropica  |3ml tropica  |3ml tropica  |0ml tropica  |
     |0.5ml fosfor |0.5ml fosfor |0.5ml fosfor |0.5ml fosfor |
     |4ml mikro    |3ml mikro    |5ml mikro    |5ml mikro    |
-----+-------------+-------------+-------------+-------------|
NO3  |0.0000       |0.0000       |0.0000       |0.0000       |
K    |0.0625       |0.0625       |0.0625       |0.0025       |
Ca   |0.00000      |0.00000      |0.00000      |0.00000      |
Mg   |0.02924      |0.02924      |0.02924      |0.00000      |
Fe   |0.00517      |0.00517      |0.00517      |0.00000      |
PO4  |0.00625      |0.00625      |0.00625      |0.00625      |
Cu   |0.00077      |0.00069      |0.00085      |0.00040      |
Mn   |0.00377      |0.00356      |0.00399      |0.00106      |
I    |0.00000      |0.00000      |0.00000      |0.00000      |
Zn   |0.00184      |0.00142      |0.00226      |0.00211      |
B    |0.00058      |0.00051      |0.00065      |0.00035      |
Mo   |0.00018      |0.00017      |0.00019      |0.00004      |
Oto ostatnia wersja mojego kalkulatora - dopisałem do niego Seanchem Fluorish Trace: http://podforak.rzeszow.pl/upload/u4384_1553811505.xls
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Janek, zaczynam mocno powątpiewać w jakość testu na potas. Czy on faktycznie mierzy potas czy wszystkie kationy jednowartościowe czyli K i Na. Nie wiem, może na ulotce jest to napisane ale jak zgłaszasz krasnorosty to przykro mi, ale potas masz mocno poniżej Ca.

Możesz poszukać rad w necie odnośnie walki z krasnymi. DOC, pH, kH itd. Podmienisz mnóstwo wody, 500 razy odmulisz dno, zalejesz kwasem akwa by zbić kH i pH i dojdziesz do wniosku, że najlepszym killerem na krasnorosty jest potas. Odkąd nie schodzę z potasem poniżej wapnia nie mam żadnego krasnego. Swego czasu byłem królem krasnorostów. ;-) Czasami przy nowo zakupionej roślinie wyskoczy jakiś na liściu ale dojdzie potas do brzegu liścia i go killim.

Nie wierzę już, że raz podłoże wywala Ci K a raz nie, zatem podejrzenie o sumarycznym liczeniu kationów jednowartościowych jest moim zdaniem prawidłowe. I utrata dolnych liści sugeruje braki potasu a nie molibdenu. I co są warte te testy za grubą kasę? Nic.

Bez potasu wszystko słabo wchodzi. Wszystko!
Jeżeli Ty lałeś 3ml Tropici to lałeś dziennie 0,0052ppm Fe. Pragnę Cię poinformować, że właśnie taki poziom utrzymuje w akwa i nie widzę jak na razie żadnych niedoborów Fe. Martwię się nawet czy nie jest przelany bo dałem go z Tropici czyli formy schelatowanej i dopiero z czasem on się rozpada. Tak jak jony miedzi czy cynku.
Nie wiem jaką masz kumulację boru i molibdenu teraz. Resztę metali pochłonie z biegiem czasu podłoże lub rośliny (sczernieją). Zacznij dodawać K2SO4 po 2ppm dziennie i nie rób podmian. Na jakiś czas odstaw Trace bo nie mikro stało się teraz problemem ale źle ustawione makro. Dlaczego siarczany? Bo one ewentualnie blokują bor i molibden.
I teraz chyba rozumiesz moje podejście do testów. Są niedokładne albo mylące. Roślina Ci więcej powie niż test.
A potasu się nie bój. Różnica w proporcji K:Ca 1:1 a 1,5:1 jest kolosalna na korzyść wyższego K. Dobicie do 2:1 nie polepszyło ani nie pogorszyło jakości liści. Nie wiem gdzie jest granica bo nie zamierzam zasalać wody potasem jak nie widzę poprawy.

Edit: Gdyby Ci jednak zjarało stożek od boru, to mocna podmiana.
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Janek, zrób test potasu na soli kuchennej. To NaCl, zatem będziemy wiedzieć.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

O dzięki za pomysł. Ja tylko pomyślałem, żeby przetestować wodę mineralną z biedronki (polaris), ona ma 1.3ppm K oraz 7.3ppm Na napisane na plakietce. Będzie ewidentnie widać.

Ale dopiero jutro wieczorem będę mógł się tym zająć. Dam znać jutro :)
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Kurcze, byłem zbyt zmęczony. Jutro to posprawdzam.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Janek, zaczynam mocno powątpiewać w jakość testu na potas. Czy on faktycznie mierzy potas czy wszystkie kationy jednowartościowe czyli K i Na. Nie wiem, może na ulotce jest to napisane ale jak zgłaszasz krasnorosty to przykro mi, ale potas masz mocno poniżej Ca.
OK, przetestowałem test na potas. Jednak raczej on jest dobry:
  • słona woda, 2 gramy soli (moja waga ma dokladność do 2g) w 1 litrze wody, 2000ppm. Test wykazał K=2.5ppm.
  • Woda polaris z biedronki, 7.3ppm Na, 1.3ppm K, test wykazał K<2 (poniżej dwóch, bo mniej ten test nie potrafi pokazać). Czyli też dobrze.
  • Woda z akwarium: uparcie wychodzi K=33ppm.
Nie istnieją testy na sód. Gdyby się dało zmierzyć wszystkie kationy jednowartościowe, to wystarczyło by od tej zmierzonej wartości odjąć wynik testu na potas i byłby wynik dla sodu.

Przy okazji zrobiłem komplet testów w akwa:

Temp=24
pH=7
KH=6
GH=8
Ca=30
K=33
Mg=7
NO3=18

Te krasnorosty są wyłącznie na kilku łodygach rotalach indica, na samej górze pod lustrem wody. Być może to są jakieś obumierające łodygi. I to jest tylko tam gdzie wyjątkowo dużo światła.
Obrazek
Obrazek

Te rotale w ogóle się jakoś uaktywniły. Zaczęły ładnie rosnąć - wcześniej nie było fioletowawych pędów za bardzo na czubkach. Jedna rotala przy dnie zaczęła rosnąć w dół:
Obrazek

i właśnie ją naprowstowałem magnetycznym czyścikiem do szyb:
Obrazek

To tak wyglądało już na tych fotkach tydzień temu. Teraz się tylko dokładniej przyjrzałem.
oldmike pisze:Bez potasu wszystko słabo wchodzi. Wszystko!
To ile dolać? Jest teraz około K=33, Ca=30 :)
oldmike pisze:Jeżeli Ty lałeś 3ml Tropici to lałeś dziennie 0,0052ppm Fe. Pragnę Cię poinformować, że właśnie taki poziom utrzymuje w akwa i nie widzę jak na razie żadnych niedoborów Fe. Martwię się nawet czy nie jest przelany bo dałem go z Tropici czyli formy schelatowanej i dopiero z czasem on się rozpada. Tak jak jony miedzi czy cynku.
Nie wiem jaką masz kumulację boru i molibdenu teraz. Resztę metali pochłonie z biegiem czasu podłoże lub rośliny (sczernieją).
Podsumowałem tą tabelkę z poprzedniego posta, teraz widzisz jakie wyszły kumulacje (oczywiście nie mam pojęcia ile zostało pochłonięte przez rośliny):

Kod: Zaznacz cały

     |od 26 lutego |od 5 marca   |od 25 marca  |od 28 marca  |            |
     |do 5 marca   |do 25 marca  |do 28 marca  |do ??        |            |
     |             |             |             |             |            |
     |3ml tropica  |3ml tropica  |3ml tropica  |0ml tropica  |            |
     |0.5ml fosfor |0.5ml fosfor |0.5ml fosfor |0.5ml fosfor |            |
     |4ml mikro    |3ml mikro    |5ml mikro    |5ml mikro    |            |
-----+-------------+-------------+-------------+-------------+------------+
     |   8 dni     |   20 dni    |    3 dni    |    8 dni    |RAZEM 39 dni|
-----+-------------+-------------+-------------+-------------+------------+
NO3  |0.0000       |0.0000       |0.0000       |0.0000       |0           |
K    |0.0625       |0.0625       |0.0625       |0.0025       |1.9575      |
Ca   |0.00000      |0.00000      |0.00000      |0.00000      |0           |
Mg   |0.02924      |0.02924      |0.02924      |0.00000      |0.90644     |
Fe   |0.00517      |0.00517      |0.00517      |0.00000      |0.16027     |
PO4  |0.00625      |0.00625      |0.00625      |0.00625      |0.24375     |
Cu   |0.00077      |0.00069      |0.00085      |0.00040      |0.02571     |
Mn   |0.00377      |0.00356      |0.00399      |0.00106      |0.12181     |
I    |0.00000      |0.00000      |0.00000      |0.00000      |0           |
Zn   |0.00184      |0.00142      |0.00226      |0.00211      |0.06678     |
B    |0.00058      |0.00051      |0.00065      |0.00035      |0.01959     |
Mo   |0.00018      |0.00017      |0.00019      |0.00004      |0.00573     |
oldmike pisze:Zacznij dodawać K2SO4 po 2ppm dziennie i nie rób podmian. Na jakiś czas odstaw Trace bo nie mikro stało się teraz problemem ale źle ustawione makro. Dlaczego siarczany? Bo one ewentualnie blokują bor i molibden.
I teraz chyba rozumiesz moje podejście do testów. Są niedokładne albo mylące. Roślina Ci więcej powie niż test.
A potasu się nie bój. Różnica w proporcji K:Ca 1:1 a 1,5:1 jest kolosalna na korzyść wyższego K. Dobicie do 2:1 nie polepszyło ani nie pogorszyło jakości liści. Nie wiem gdzie jest granica bo nie zamierzam zasalać wody potasem jak nie widzę poprawy.

Edit: Gdyby Ci jednak zjarało stożek od boru, to mocna podmiana.
Do jutra akwa jeszcze musi wytrzymać na starej konfiguracji: 0.5ml Eudrakon P i 5ml Seachem micro. Wiem, że lepiej jakbym to ustawił parę dni temu ale znów jestem zmęczony, a do tego jutro mam pobudkę o 5:30 :evil: , a ja wolę zwykle spać do południa :)

Jutro wyłączę Seachem micro i wstawię żeby leciało +2ppm dziennie K2SO4. Fosfor zostawię. Czyli od jutra będzie:

+0.00625 ppm fosfor
+2ppm K2SO4.

Za jakiś tydzień lub dwa powinienem zacząć myśleć o podmianie. Poprzednia była 4tyg. temu.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Poczekaj chwilę z podmiana. Mnie to się nie spina
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Poczekaj chwilę z podmiana. Mnie to się nie spina
OK, poczekam :) Mi też to nie pasuje :)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Po pierwsze gratulacje. Właśnie obaliłeś mit, że rodzaj widma ma wpływ na płożenie roślin. Nie ma. Wielki wpływ za to ma fosfor który wprowadziliśmy do nawożenia. Trzeba go odstawić.

Spójrz na to
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... =1&slide=0

To jest rotala indica green. Ta reaguje 100 razy gorzej na fosfor od indici. I pierwsze co robi by wywalić fosfor z czuba to produkuje korzenie. U Ciebie tego nie widzę, uruchomione zostały pączki uśpione ale korzenia brak. Muszę uwierzyć, że masz potas w wodzie. Ale widać, że jest go za mało względem .....
sodu/magnezu?
Magnez jest w synergii z fosforem. Nie pasuje mi ta wartość fosforu bo 0,24ppm PO4 to niewiele ale wiedząc, że Twoje podłoże wchłania mikro to proporcje mogły się mocno rozjechać. Magnez skutecznie potrafi zblokować wapń ale nie sądziłem, że potrafi to zrobić przy słabym świetle.
Ja bym ustawił 40K 30Ca a z magnezem zejść do 5ppm. Fosfor odstawić a na mikro nie mam pomysłu. Na razie bym odstawił ale naszykowałbym podajnik by w razie czego wpadało 1ml z Tropici. Teraz ewentualne chlorozy były by od fosforu a nie braku mikro. A cynk fosfor gorzej blokuje od Fe. Nigdy nie udało mi się przebić fosforu mikrem.

BTW Zastrzyki śmierci są robione na bazie chlorku potasu. Widać, że potas rozcieńczony jest za mocno sodem i nie może z przytupem wejść w krasnego. A sód to i ja podnoszę. Wszystko wskazuje na to, że rotale to rośliny sodolubne i wapniolubne (Mg w dół).
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Te korzenie u rotali chyba też tam widziałem u góry gdzieś pod lustrem wody. Jutro się przyjrzę dokładniej, bo teraz padam z nóg :)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Jutro Ci wkleje fotę co potas/sód robi z glonami. Nie uwierzysz.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Są te korzenie. Strasznie ciężko im zrobić zdjęcie. "Na żywo" widać je wyraźnie. Są w samym środku zdjęcia.
Obrazek
Obrazek

Dzisiaj rano, zanim poleciały nawozy wyłączyłem fosfor i mikro. Ustawiłem, żeby leciał wyłącznie K2SO4 +2ppm K dziennie.

Kod: Zaznacz cały

      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24
K2SO4                *                 razem +20.0ml  o 9&#58;55         +2ppm K, codziennie
Z&#58;                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             1 LED &#58; 12h
ZC&#58;               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy&#58; 12h
ZC&#58;                               +++++++++++++++++                            2 LEDy&#58;  4h
tZ&#58;   +++                                                               ++++++ 

podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia wynosi&#58; 
                  ================   3 LEDy &#58; 8h   =============== 
                                  == 5 LEDów&#58; 4h ==
oldmike pisze:Po pierwsze gratulacje. Właśnie obaliłeś mit, że rodzaj widma ma wpływ na płożenie roślin. Nie ma. Wielki wpływ za to ma fosfor który wprowadziliśmy do nawożenia. Trzeba go odstawić.
ok, fosfor wyłączony :)
Wow, ale się płoży!
oldmike pisze:Muszę uwierzyć, że masz potas w wodzie.
No właśnie oprócz tego testu JBL Potas ja nie wiem co innego zrobić aby się przekonać, że on tam jest.
oldmike pisze: Ale widać, że jest go za mało względem .....
sodu/magnezu?
Magnez jest w synergii z fosforem. Nie pasuje mi ta wartość fosforu bo 0,24ppm PO4 to niewiele ale wiedząc, że Twoje podłoże wchłania mikro to proporcje mogły się mocno rozjechać. Magnez skutecznie potrafi zblokować wapń ale nie sądziłem, że potrafi to zrobić przy słabym świetle.
Ja bym ustawił 40K 30Ca a z magnezem zejść do 5ppm.
Teraz wpada +2ppm dziennie K. Czyli będzie 40K za 4 dni. Czy lepiej wlać od razu? Ale nie wiem jak zbić magnez, skoro unikamy podmian na razie. Z tropicą wpadało raptem 0.05Mg dziennie i już też jest wyłączone.
oldmike pisze: Fosfor odstawić a na mikro nie mam pomysłu. Na razie bym odstawił ale naszykowałbym podajnik by w razie czego wpadało 1ml z Tropici.
Dzisiaj zrobiłem trochę porządku z tym podajnikiem. Teraz mogę szybko włączać i wyłączać: tropicę, mikro, fosfor i K2SO4. Przy następnej okazji podłączę do tego zestawu jeszcze KNO3 i MgSO4 ;)
oldmike pisze: Teraz ewentualne chlorozy były by od fosforu a nie braku mikro. A cynk fosfor gorzej blokuje od Fe. Nigdy nie udało mi się przebić fosforu mikrem.

BTW Zastrzyki śmierci są robione na bazie chlorku potasu. Widać, że potas rozcieńczony jest za mocno sodem i nie może z przytupem wejść w krasnego. A sód to i ja podnoszę. Wszystko wskazuje na to, że rotale to rośliny sodolubne i wapniolubne (Mg w dół).
To jak ten Mg w dół robić? Czekać aż podłoże wciągnie? Podmiana?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:Wow, ale się płoży!
Pisząc korzenie miałem na myśli to
Obrazek
To jest płożenie i fosfor w wodzie. 95% roślin chlorki zamieniły w NH4. Gdybym coś tam wiedział o wzajemnych relacjach pomiędzy PO4 a Cl to pewnie od razu bym zawalił fosforem akwa. Pal licho płożenie, chodzi o przeżycie. Z tyłu widać prespinacea. Po włożeniu do wody bez fosforu od razu chlorki odezwały się i rozmiękczyły blaszkę. U mnie jest o tyle lepiej, że nie ma strącania żelaza przez podłoże i plama robi się czarna. Teraz zareagowałem prawidłowo. Wlałem fosfor choć go nie chcę z uwagi na blokadę cynku i żelaza. Ale lepiej mieć płożące rośliny niż brak roślin.

Do czego zmierzam. Spójrz na tylną moczarkę i przednią. Różnica polega na tym, że tylna wywaliła 5 korzeni a przednia żadnej. Obie były zaglonione ale ta z korzeniami siorbnęła już potas i sód. To chyba ta słynna allelopatia która nie pozwala na rozwój glonów na blaszce liściowej. Do czego zmierzam? Wniosek jest jeden. Roślina nie potrafi chłonąć jonów przez liście i łodygę, tylko jedynie przez korzeń! Część roślin jeszcze nie wypuściła korzeni zatem z "obrzydzeniem" wlewam fosfor. Moczarki czuby mają przy żwirze bo są zagubione przez fosfor. Ammanie już mają więcej korzeni niż liści w wodzie. A ja nadal wlewam fosfor bo "nie chcem ale muszem".
I teraz do konkretów. Moczarka to roślina easy. Nie na tyle easy by tolerowała chlorki bo z defragmentowane jej części krążą nadal po akwa. Ale spójrz na liście. Są skręcone zatem i ona krzyczy "mniej magnezu". No i trzeba go mniej dawać. To jest główny i jedyny bloker wapnia i potasu.
Nie pamiętam czy u Ciebie czy na innym wątku pisałem o żelowaniu i zolowaniu komórki na podstawie opracowania biologa. Ale tam było napisane, że Mg i Ca są 80-krotnie bardziej żelujące niż uwadniające Na i K. Załóżmy, że dla roślin wodnych wynosi 10-krotność. Załóżmy też, że masz 100ppm Na w akwa. Mając 30Ca+5Mg możemy podnosić potas bez obaw. Wolałbym raczej, żeby roślina była zdziwiona niż zszokowana więc potas wprowadzałbym stopniowo. Czyli 2ppm K dziennie. Magnez w dół i zacznijmy 6:1. Z proporcji wynika, że jeżeli z 7ppm mamy zejść na 5ppm to podmiana 30% Ale Ty lepiej pamiętasz parametry swojej kranówy więc podmianę ustal sam.

Jedna uwaga. Bardzo ważna. Potas puszcza wszystko w tym i chlorki które mogą wpadać z Twojego zmiękczacza wody. Jeżeli zobaczysz jakąś mokrą plamę na środku liścia wal fosfor. Przyglądaj się uważnie roślinom, bo Twoje podłoże zbija mikro i będziesz miał przezroczystą plamę a nie czarną.

To co wejdzie w roślinę nie za bardzo ma prawo wyjść z niej. Bor nadal odbija się czkawką na ammani. Jego kumulacja nadal tkwi w stożku i dopiero jak roślina urośnie to następny pobór pierwiastków będzie w stężeniu ze słupa wody. To był błąd. Staurogyne brakowało wapnia a nie boru. Interpretacja w moim wykonaniu jest w większości przypadków błędna. Nawet tu na forum jest mój wątek gdzie podałem K2SO4 i stożek oklapł a dolne liście zaczęły się rozpuszczać. Wprowadzasz potas i siarczany a tu chlorki się odzywają.
I teraz ludwigie, rotale puściły młode liście. Karłowate i chlorotyczne. Kiedyś bym od razu sypnął mikrem. Chloroza i karłowatość? Dodatkowo płożenie. Fe i Zn. Banalne. No właśnie nie. To jest właśnie blokada Ca przez Mg. Już się na to nie nabiorę. Na dzień dzisiejszy Ca do Mg mam 6,5:1. Zobaczymy czy nie za wysoko jeszcze magnez.
I dodatkowe info. Sód już przekroczył wapń. Potas mam już 1,5:1 z wapniem. Łodygowce lubią potas. A rotale? Na 99,99% sód. Proporcja Na do K? Nie znam. Ca do Mg? Nie znam. PO4 do mikro? Nie znam. So4 do Mo? Nie znam. Po tylu latach tysiące pytań bez odpowiedzi.
Sód jest piekielnie ważny dla roślin i patrząc na Twoją indicę ona rośnie dzięki sodowi w akwa. Rośliny potasowe jak Alternatea cierpią. No i te krasnorosty. Sodem ich nie zabijesz.

Edit:
Staurogyne jest potasową rośliną. Pięknie bąblowała na potasie aczkolwiek nie rosła bo magnez blokował wapń. Jak coś tam od niej wyszło z podłoża to od razu skarłowaciało. Przy okazji podniesienie sodu to listki indici składają się na noc. Czyli fotosynteza musi w nich zachodzić ale za mało roślin mam teraz w wodzie by była widoczna.
Nie kupię na razie żadnych roślin. Jak rotale będą rosły dopiero wtedy. Wkroczyłem w obszar który jest mi nie znany bo na 100% jakieś interakcje między K a Na są.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Magnez w dół i zacznijmy 6:1. Z proporcji wynika, że jeżeli z 7ppm mamy zejść na 5ppm to podmiana 30% Ale Ty lepiej pamiętasz parametry swojej kranówy więc podmianę ustal sam.
OK. Ale dopuszczamy trochę chloru, czy zupełnie kranówa sprzed zmiękczacza? Sęk w tym, że moja kranówa ma Ca=60 i Mg=3, oto jaką wodą dysponuję:

Kod: Zaznacz cały

    | Typ00 | Typ20 | Typ30 | Typ40 | Typ60 | 
----+-------+-------+-------+-------+-------+ 
pH  | 7.40  | 7.43  | 7.45  | 7.47  | 7.50  | 
KH  | 8    ?| 8     | 7.5   | 7     | 7    ?| 
GH  | 0     | 3     | 4.5   | 6     | 9     | 
CO2 |       |       |       |       |       | 
O2  |       |       |       |       |       | 
Na  | 126   | 84    | 63    | 42    | 0     | 
NH4 |       |       |       |       |       | 
NO2 |       |       |       |       |       | 
NO3 |       |       |       |       |       | 
K   |  0    | 0.17  | 0.25  | 0.33  | 0.50  | 
Ca  |  0    | 20    | 30    | 40    | 60    | 
Mg  |  0    | 1     | 1.5   | 2     | 3     | 
Fe  |       |       |       |       |       | 
PO4 |       |       |       |       |       | 
Cu  | 0.03  | 0.05  | 0.06  | 0.07  | 0.08  |
A w tej chwili w akwa jest Ca=30. Więc żeby zbić Mg z 7 do 5 mam takie warianty:

Kod: Zaznacz cały

Podmiana wodą | żeby wyszło   Mg=5   | podmiana | Wyjdzie Ca | Wyjdzie Na =          |
--------------+----------------------+----------+------------+-----------------------+
Typ60         | 7*0.5 + 3  *0.5  = 5 |   50 %   | Ca = 45    | 50*0.5 + 0  *0.5 = 25 | 
Typ40         | 7*0.6 + 2  *0.4  = 5 |   40 %   | Ca = 34    | 50*0.6 + 42 *0.4 = 47 |
Typ30         | 7*0.64+ 1.5*0.36 = 5 |   36 %   | Ca = 30    | 50*0.64+ 63 *0.36= 55 |
Typ20         | 7*0.67+ 1  *0.33 = 5 |   33 %   | Ca = 27    | 50*0.67+ 126*0.33= 75 |
Czyli chyba muszę zrobić podmianę 36% wodą Typ30 lub 40% wodą Typ40. Problem w tym, że moja kranówa ma magnez. Ilość końcową sodu tak sobie szacuję. Kiedyś mi pomogłeś policzyć ile mam sodu w każdym z tych typów wody i ja to wpisałem do tabelki. Ostatnio robiłem podamiany wodą Typ30 a wcześniej Typ40, więc tak sobie z grubsza szacuję, że obecnie w akwa jest chyba Na=50.

Natomiast co z tym piekielnym chlorem?? Jak wleję wodę Typ30, to będę miał potwornie dużo chloru. A Typ60 (czysta kranówa sprzed zmiękczacza) ma magnez.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”