Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co zrobić żeby rosły rośliny a nie glony?

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A kalkulator zulixa widział?
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

Widział ale trzeba by chyba jakąś wagę jubilerską nabyć do odmierzania po parę gramów soli. Nie mówię, że nie ale nie mam w tej chwili. Trza zamówić.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

To groszowa sprawa ale przy solach prawie konieczna
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Z solami sobie daj spokoj. Kup markowe gotowe nawozy.
Jak opanujesz proste zależnosci i sie dowiesz co z czym sie je., to wtedy mozna sie bawic w sole.
Ale to za jakiś czas.;)
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

Panowie (i panie, jak jest tu jakaś pani) normalnie cud się stał. Wszystko rośnie. Akwarium jeszcze dosyć zaglonione ale na wszystkich roślinach widać nowe przyrosty. Wiem dobrze bo od jakichś 2 miesięcy przyrostów nie było więc dotychczasowy wygląd mam odciśnięty w mózgu na stałe :)
Pan Redfield jednak rules i na razie restartu nie będzie. O ile oczywiście mój entuzjazm nie jest przedwczesny. Dzisiaj zrobiłem podmianę jakichś 30 proc i po tym zmierzyłem NO3:PO4 i wyszło:
NO3, 5-10
PO4, 0,5-1
czyli tak jak powinno być. Dokładniej się niestety nie da.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

:brawo2:
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

Tak se siedzę i patrzę na to moje akwarium i serce mi rośnie. Bida jeszcze, zaglonione, ale tu nowy listek widzę, którego wczoraj jeszcze nie było, tamten jest wyraźnie większy niż jeszcze wczoraj i tak w całym akwa. No idzie na dobre. Jaka to jest różnica w porównaniu do ostatnich miesięcy to nawet nie wiecie :D
Jak w słynnym dowcipie o rabinie i kozie.
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Uzbrój się w cierpliwość i poczekaj aż minie okres zimowy. U mnie w okresie letnim rośliny rosną dużo lepiej jakby dostały kopa. Restarty akwarium też robię na wiosnę bo wtedy rośliny szybciej się przyjmują .Pod żwir możesz dać kilka kulek gliniano-torfowych.Powodzenia.
Łukasz
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Łukasz pisze:Uzbrój się w cierpliwość i poczekaj aż minie okres zimowy. U mnie w okresie letnim rośliny rosną dużo lepiej jakby dostały kopa. Restarty akwarium też robię na wiosnę bo wtedy rośliny szybciej się przyjmują .Pod żwir możesz dać kilka kulek gliniano-torfowych.Powodzenia.
O jakich roślinach piszesz, ze na wiosnę rosną dużo lepiej?
Bo z tych co ja mam, to nie robi im roznicy kalendarzowa pora roku do dobrego wzrostu. ;)
Ostatnio zmieniony 03 lut 2020, 20:59 przez duch amazonski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Duch a nie słyszałeś o pszenicy jarej???Sadzi sie na wiosnę i wtedy rośnie xd xd xd
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 979
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

ze zbóż sadzi się jedynie ryż, pszenicę się sieje :P
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Rosną cały rok ale u mnie lepsze przyrosty mam w okresie letnim. Z tym że ja nie nawożę nie podaje co2 oświetlenie 0,5W/l pod żwirem ziemia ogrodowa. W okresie letnim wpada tez więcej światła słonecznego do akwarium.
Łukasz
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

Tak sobie pomyślałem że dam mały update.
Cuda się działy od mojego ostatniego wpisu. Faktycznie dodanie PO4 na trochę pomogło ale za niedługo znowu pojawiły się rozmaite glony i sinice, no cuda.
Postanowiłem dziadostwo zwalczyć zaciemnieniem akwarium. Faktycznie - to działa, zwłaszcza na sinice. widziałem pełno pływających w toni nitek sinic które oblepiały gąbkę od filtra tak że co 2 dni musiałem ją płukać. Znaczy sukces.
Jak już większość zeszła to zacząłem świecić tylko 4 godziny dziennie, tak na początek. W miarę zadziałało, glony są ale jednak mniej, raczej ustępują niż się rozrastają choć różnie to bywa.
Ale czegoś jeszcze ewidentnie brakowało bo mimo że azot i fosfor były na poziomach ok to rośliny znowu stanęly (całe szczęście glony nie rosły).
Zakupiłem więc mikro firmy intermag i trochę dodałem do akwa. No i podziałało w sumie. Coś rośnie, na rotali zobaczyłem największą różnicę. Wcześniej nawet jak rosła to nowe liście były takie bardzo wąskie, nie wiem dlaczego. A teraz są takie jak powinny być. No i coś tam wypuściła czerwona ludwigia. Wcześniej od paru miesięcy nic.
Ale jeszcze czegoś brakuje bo trawa, sagittaria subulata nie chce rosnąć.
Się zastanawiam co to może być.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Sagittaria subulata, moze wciśnij pod nia jakie s kulki gliniano torfowe lub paleczki nawozowe, tylko nie przesadź, bo beda nadmiary.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 979
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

i wstawił byś jakąś fotkę
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”