Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pogostemon Erectus

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Pogostemon Erectus

Post autor: JaroGL »

W jakich parametrach uprawiacie tą roślinę?
Ja nie mam z nią doświadczenia.
Kilka lat temu dostałem od kolegi dwie szczepki to w 3 dni się rozpuściły całkowicie.
Trzy tygodnie temu kupiłem jedną szczepkę, posadziłem i tak sobie stoi. Szczyt nie ruszył, wypuściła ze dwa boczne odrosty po 1 cm długości i stoi. Zielona w dobrej kondycji, bez glonów. Inne rośliny rosną. Problem mam trochę z Stellatusem i Macandrą (niektóre stożki pokręcone)
Obstawiam jakąś blokadę, bo wszystko w wodzie jest.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 979
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

U mnie jest podobnie, mam ją chyba ze 2 miesiące, co centymetr puszcza nowe odrosty.
Przypuszczam że coś uszkadza stożek wzrostu ale nie wiem co to może być.
Zastanawiam się czy nie odcinać nadmiaru pędów i zostawiać tylko jeden najmocniejszy.
ktoś tak próbował??
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Post autor: JaroGL »

Obawiam się że może to byc nadmiar Boru. Często mi kręci stożkami w Stellatusie i Macandrze po podmianie wody. Przeanalizowałem wodę kranową i tam jest ponoć już 0,05 mg/l Boru, czyli już za dużo, a ja jeszcze podaję z intermagu ok 0,02 mg/l tygodniowo, czyli prawdopodobnie może dochodzić do kumulacji i tak naprawdę może okazać się, że w akwarium Boru jest nawet więcej niż 0,07 mg/l, a wtedy możemy sobie szukać w innych mikro, makro.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 979
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

ja używam 30% kranówki reszta RO, od dziś będę dodawał mineralizatora więc u mnie raczej to odpada, przypuszczam że mam niedobór wapnia ale nie wiem czy to może mieć wpływ
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”