Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rośliny się płożą

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Rośliny się płożą

Post autor: Asilia »

Witam.
Często zastanawia mnie pewien incydent, dla czego rośliny tylu rotala się położy, bywa tak że idzie ładnie ku górze lecz po jakimś czasie znów zaczyna się kłaść.

Czytałem kiedyś gdzieś że jest to zbyt mała ilość potasu, lecz nie jestem na tyle doświadczony by to jakoś sensownie opisać, dla czego akurat tak reaguje i co w danym momencie się dzieje w roślinkę by stwierdzić ten fakt.

Czytałem również iż jest to wina zbyt mocnego świata, lecz gdyby tak to było cały czas by się roślina płożyła, a nie jest to zjawisko permanentne.

Dziękuję za każdą odpowiedź
Pozdrawiam
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Dosc czesto,mozna spotkac sie z twierdzeniem,ze to wina mocnego swiatla...ale ile to jest "to mocne swiatlo"? ile dochodzi swiatla do miejsca w ktorym roslina sie plozy?
Do takiego celu potrzebny jest miernik PAR,ktory mierzy rzeczywista ilosc swiatla na danej wysoksci,w okresie photoperiodu.

Ale zboczylismy z tematu,gdyz tak jak myslisz,to ze roslina sie plozy nie ma zadnego wplywu na ilosc swiatla.
Wplyw na plozenie ma na pewno ilosc fosforu i tutaj poszukaj wypowiedzi na forum Oldmike. Czesto mozna zauwazyc kiedy roslina sie zaczyna "plozyc" wypuszcza mase korzeni przybyszowych i mozna miec wrazenie ze ciagnie lodyge w strone podloza.

Na pierwszy rzut oka mozna to odczytac...
Lodyga nie majac fosforu,wypuszcza korzenie i ciagnie do podloza gdzie jest go najwiecej.

Ale jak przekonywal Michal (Oldmike) jest to bledna teza,i jest wrecz odwrotnie,gdzie nadmiar fosforu jest "wywalany" poprzez korzenie przybyszowe.

Jest jeszcze opcja potasu,gdzie potrzeba go wiecej w lodydze do transportu enzymow.


W kazdym razie w tych dwoch pierwiastkach bym szukal,a najblizej zostalbym przy fosforze.

Oraz zapoznalbym sie z wpisami Oldmike.
Pozdrawiam.
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

Dziękuję bardzo za odpowiedź skupie się na tych pierwiastkach i na pewno zapoznam się z tymi tematami które opisywał Oldmike.
Jeśli miałbyś pozapisywane jakieś fajne materiały do zapoznania się bardzo by mi byli miło jakbyś chciał się nimi podzielić ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Niektóre rotale położą się z "definicji", np. Rotala Orange Juice.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re:

Post autor: oldmike »

DavyJones pisze:
09 gru 2020, 10:59
Niektóre rotale położą się z "definicji", np. Rotala Orange Juice.
A jaka jest definicja "definicji"?
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”