Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co to za glon i jak się dziada pozbyc

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Co to za glon i jak się dziada pozbyc

Post autor: Minoris »

Witam, jak w temacie ;-)

Dane:
Akwarium 240 l (120x40x50)
Temperatura 24-25 stopni
Filtracja:
Aquael ultramax 2000 ( standardowa gąbka gruba i drobna i reszta to ceramika przykryta włóknina)
Aquael ultra 900 ( na spodzie standardowa gąbka a reszta ceramika przykryta włóknina)
Aquaponika napędzana pat mini,
Oświetlenie power LED własnej roboty ( diody 6000k, 10000k, WFS po 17 szt plus 8 sztuk deep Red). Połowa światła świeci od 11 do 19:45, druga połowa od 12 do 19:15. Diody 3W (realny pobór to 2,4W każda z diod )

Podmiana wody co 3 tygodnie po około 30-40% ( podmienialem co tydzień po 20% ale w tedy glony miały raj)

To co odparuje uzupełniam demineralizowana

Parametry wody:

Temperatura 24-25
pH 6.8
KH 6
No3 26
PO4 2.6
Mg 24
Ca 85
K 46
No2 0


Glon :
Obrasta kamyki i w dotyk to jakbym wziął taki zamszowy kamyczek, kolor na moje oko czarny

Obrazek


Obrazek

Całego akwarium zdjęcie mogę wrzucić dopiero wieczorem bo teraz strasznie się wszystko odbija i nie będzie widać nic.

Jakbym coś zapomniał napisać to sorka i pytajcie ;-)
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Co to za glon i jak się dziada pozbyc

Post autor: Minoris »

Obrazek


Zdjęcie całości.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Co to za glon i jak się dziada pozbyc

Post autor: oldmike »

Sprawdź pod lupą czy ten kamyczek nie ma porowatej struktury. Jeżeli tak to w tych porach tkwią Ci bakterie nitryfikacyjne. Miałem takie coś, jak żwirek Filtusa był w akwa.
Pozdrawiam
Michał
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Re: Co to za glon i jak się dziada pozbyc

Post autor: Minoris »

Tylko kwestia jeszcze taka że to się pojawiało w miejscach gdzie nie było roślin i światło bezpośrednio padało na żwirek aaaa....i jeszcze zapomniałem dopisać że najpierw się to wszystko zielone robiło a później zmieniało kolor na czarny. Lanie np woda utleniona powodowało że zaczynały lecieć bąbelki powietrza i kolor zmieniało na ciemno czerwony/bordowy ale za kilka dni znów były czarne.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Co to za glon i jak się dziada pozbyc

Post autor: Goran »

Swego czasu podobnie czarne robiło się u mnie ostatnie stadium sinic:)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
sasiad
Mecenas
Posty: 49
Rejestracja: 17 gru 2009, 13:59
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 182
Płeć:
Wiek: 39

Re: Co to za glon i jak się dziada pozbyc

Post autor: sasiad »

Mam chyba to samo co kolega

Obrazek

U mnie glon ma kolor taki jakby ciemnobrązowy. Świetnie rośnie w nasłonecznionych miejscach, natomiast w zacienionych nie występuje. Tworzy na roślinach taką grubą warstwę, która łatwo schodzi gdy przejadę po niej paznokciem. Początkowo miałem problem z sinicami, zastosowałem chemiclean, sinice zniknęły i przypalentało się to coś. Na tego glona chemiclean działa tylko połowicznie, testowałem też borasol - bezskuteczny, zniszczyłem tylko rośliny.
Jeżeli ktoś ma pomysł jak się pozbyć tego dziadostwa to chętnie posłucham. Szykuje mi się restart zbiornika i nie chciałbym mieć tego gloniska w nowym baniaczku.
Widzę, że jako podłoże kolega również stosuje płukane kamyczki - może to ma jakiś wpływ. Ja dodatkowo pod spód dałem ok. 1cm warstwę czarnej ziemi bez nawozów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”