Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Podyskutujmy o glonach

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Podyskutujmy o glonach

Post autor: marlowe_ »

W literaturze, na .....forach tematy o glonach w większości przypadków skupiają się na odpowiednim nawożeniu, glon to efekt silnego światła, albo nieodpowiednie nawożenie, ewentualnie przerybienie... tak można przeczytać, innych wątków, nie uświadczycie. Zrobiłem eksperyment :krzesłem: Akwarium nowiutkie, czysciutkie, rośliny tylko invitro i to z dobrego źródła, woda ro, światełko niewielkie, podłoże benibachi, wiadomo dla krewet więc bez żadnych npk, 2 tygodnie od założenia tego zbiornika i glon nitkowaty ściele się gęsto, dlaczego? ;)
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Podyskutujmy o glonach

Post autor: duch amazonski »

Zarodniki glonów/alg są w powietrzu, potrafią żyć w uśpieniu dosyć długo.

Ciekawy artykuł o rozmnażaniu alg/glonow.

https://jj24tb7rlmkztslvu34tfakah4-ac5f ... -histories
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
cob_ra
Posty: 287
Rejestracja: 01 lut 2014, 9:45
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice
Akwarium: Roślinniak 450l
Płeć:
Wiek: 40

Re: Podyskutujmy o glonach

Post autor: cob_ra »

Kiedyś miałem kostki 10l jako krewetkaria, też jakieś podłoże dla krewetek. Start bezproblemowy i zero glona, sęk w tym, że robiłem podmiany 50% 2-3x w tygodniu. Nie wiem czy to był sukces czy nie ale tak się udało. Małżonka na platinum soil podobnie zero problemu.

Ja na obecnym zbiorniku miałem problemu na podłożu master soil pomimo podmian 2-3x w tygodniu po 50%. Dopiero po 1,5 miesiąca wróciło wszystko do normy.
624l
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Podyskutujmy o glonach

Post autor: marlowe_ »

cob_ra pisze:
29 kwie 2021, 15:40
Kiedyś miałem kostki 10l jako krewetkaria, też jakieś podłoże dla krewetek. Start bezproblemowy i zero glona, sęk w tym, że robiłem podmiany 50% 2-3x w tygodniu. Nie wiem czy to był sukces czy nie ale tak się udało. Małżonka na platinum soil podobnie zero problemu.

Ja na obecnym zbiorniku miałem problemu na podłożu master soil pomimo podmian 2-3x w tygodniu po 50%. Dopiero po 1,5 miesiąca wróciło wszystko do normy.
Dlaczego robiłeś tak często podmiany? Myślisz że to one spowodowały zero glona na starcie? Jaką wodą zalewales zbiorniki?
cob_ra
Posty: 287
Rejestracja: 01 lut 2014, 9:45
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice
Akwarium: Roślinniak 450l
Płeć:
Wiek: 40

Re: Podyskutujmy o glonach

Post autor: cob_ra »

Zbiorniki zalewane 100% ro, częste podmiany w pierwszych 1-3 tygodniach mają wypłukać nadmiar składników oddawanych przez podłoże do słupa. W momencie jak jeszcze rośliny nie wystartowały to kumulacja związków będzie duża i może spowodować powstanie glonów.

Gdzieś na necie było to fajnie opisane ale nie mogę znaleźć w tym momencie.
624l
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Podyskutujmy o glonach

Post autor: marlowe_ »

Może i masz rację, ja bardziej myślałem ze glony na starcie to efekt nieodpowiedniego dozowania bakterii na start. Kiedyś nie dawałem bakterii w ogóle i start był bezproblemowy, tyle ze pilnowałem zamkniecia cyklu azotowego, nawet i 2 miesiące to trwało. Później robiłem restart i korzystałem z bakterii jakis tanich, Sery chyba, miałem wysyp glonów. Kolejny restart to już użycie dużej ilości bakterii tlenowych i beztlenowych, z różnych firm, efekt - brak glonów. Wszystko to na podłożu aktywnym, 100% RO i roslinach in-vitro
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Podyskutujmy o glonach

Post autor: duch amazonski »

Azotany i fosforany z nawozu nie powodują glonów! Dlaczego?

https://www.invital.pl/azotany-i-fosfor ... w-dlaczego

Według Was ma to sens?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Luki0
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2022, 18:00
Imię: Lukasz
Akwarium: 180

Re: Podyskutujmy o glonach

Post autor: Luki0 »

[URL=http://podforak.rzeszow.pl/upload/u5091_1659460277.jpg]Obrazek[/URL
Luki0
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2022, 18:00
Imię: Lukasz
Akwarium: 180

Re: Podyskutujmy o glonach

Post autor: Luki0 »

[URL=http://podforak.rzeszow.pl/upload/u5091_1659460478.jpg]Obrazek[/URL
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”