Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: duch »

Mam takie małe pytanie. Posiadam roślinne 112 litrów z bardzo dużą ilością roślin(tyle że proste w hodowli gatunki). Do tej pory jako oświetlenie miałem belke 2 x 24 W T5 świetlówki. Rośliny rosły na tym światełku całkiem przyzwoicie. Chciałem jednak zmniejszyć koszta akwarium i kupiłem belke chichiros 39 wat A-601. Dostałem razem z nia ściemniacz i zmniejszyłem z max na średnią ilość światła.(pi razy oko). Moje pytanie do osób które już mają tą belke. Rosną wam na niej rośliny?? Dodam że nie nawoże w słup wody tylko stosuje kulki gliniano-torfowe w żwir. No i podłoże mam żwir rzeczny, bez żadnych substratów. Filtr to Tetra ex800. Ryby to prętniki i 3 wielkopłetwy, kilka kirysków, otoski.
Więc czy na ledach chichiros będą rosły rośliny a nie np. glony???

Dodam że ta belka chichiros daje max 5800 lumenów.
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: spike1975 »

A ta belka to zwykłe białe światło czy jakieś roślinne kolorowe cuda? Pytam bo okazyjnie kupiłem 2 belki aquael slim 36 W jedna w wersji sunny a druga plant z diodami niebieskimi i czerwonymi i odpaliłem na parę godzin w akwarium 112 l obie. Się zrobiła sprawa nieprzyjemna bo jakby "popaliło" mi szczyty roślin. Listki zrobiły się czerwone i poskręcane. Po tym eksperymencie wyłączyłem tą plant i na razie zostawiłem sunny włączoną a planta na 2 h dziennie. Posadziłem też nowy egzemplarz roślinki które mi "popaliło" i zobaczymy czy teraz się tak nie stanie.
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: duch »

No już myślałem że nikt nie odpowie...
Ta belka chichiros 39 wat daje światło 6500K czyli daylight czyli sunny. Nie rozumiem co masz na myśli pod pojęciem "roślinne kolorowe cuda"??? Sam mam teraz belke aquael LED 32 waty plant i są tam diody białe ale również czerwone i niebieskie. To właśnie te jak to określiłeś kolorowe cuda dają odpowiednie światło dla rozwoju roślin. Wprawdzie na daylight też rośliny będą rosły ale tak jak pisałem "kolorowe cuda" są dedykowane roślinom.
72 waty które naraz odpaliłeś to bardzo dużo. Czy masz instalacje co2?
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: kali555 »

Witam
Może już jestem starej daty (zapewne trochę tak), ale przeżyłem czasy, kiedy jako dzieciak ,,oświetlałem,, akwarium zwykłą żarówą 60W, i powiem tak: rośliny rosły zdumiewająco dobrze, może dlatego, że nie były wymagające, ale rosły i to dobrze. Jak to światło żarowe, coś a la światło bardzo żółte, ponad 3000K.
Wracając w temat...
Ostatnio kupiłem belkę na ledach 17W, i jestem całkiem zadowolony, jeśli chodzi o moc świetlną, tak na oko, to światła jest bardzo dużo. Jest jaśniej jak było niż na jednej świetlówce T8 daylight, ale tutaj zapewne chodzi o wartość światła. Barwa światła jest ciepła, tam jest chyba coś około 80 kilka ledów. Akwarium to 63l. przy poborze 17W, to światło jest wg mnie bardzo zadowalające, a rośliny rosną całkiem przyzwoicie. Nie są wymagające bo to Nadwódka, rogatek (który rośnie nawet w kałuży, i w bajorze by rósł, ale mogę spokojnie polecić taką belkę. Za jakiś czas wrzucę troszkę roślin bardziej wymagających i się okaże na ile to światło jest ok.
Dodam tylko że podłoże to żwir, a pod spodem cienka warstwa ziemi ogrodowej. Jedyna wada obecnego stanu tego akwarium to brak większej ilości roślin z korzeniami w podłożu, pomijam dwa egzemplarze Nadwódki. Jest dużo rogatka który absorbuje większość azotanów, a fauna jest w niewielkiej ilości, to też bez dodatkowego źródła azotu, roślinki są trochę blade a nie soczyście zielone. Wolę poczekać aż obsada się powiększy.
Przyszłość to ledy. Niski pobór prądu, a światło bardzo dobrej jakości. Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam
kali
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: duch »

Eee... kolego jak ty jesteś stary to mnie już powinni chyba na cmentarz wywieżć :D Ale żarty żartami, zgadzam się z tobą że ledy to przyszłość. Dają dobre światło wszystko jedno czy sunny czy plant. Ja też nie hoduje jakiś wymagających roślin ano kryptokoryna, nurzaniec, żabienice. Miałem z 15 lat temu jedną świetlówke 18 wat z castoramy też jakaś ciepłej barwy i rosły mi rośliny. Akurat teraz mam tą belke aquaela 32 waty plant i też jestem zadowolony z niej.

Pozdrowienia z Łodzi.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: mazmaciek »

A mi bardziej wizualnie podoba się światło z porządnych akwarystycznych t5.
Ale dla oszczędności i tak mam dwie świetlówki led które świecą cały dzień a t5 tylko ze 3 godziny.
Kiedyś gdy miałem tylko t5 50 kilka wat i jedną 10 warową led z aquaela było średnio, po dorzuceniu jeszcze 16 wat w ledach wszystko ruszyło mimo ze świetlówki świecą teraz krócej. Rośliny chyba wolą światło z ledów
Dodatkowym i to nie małym kosztem przy jarzeniówkach jest ich wymiana, u mnie co rok.
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: spike1975 »

Pisząc o "kolorowych roślinnych cudach" miałem wlaśnie te specjalne źródła światła z dodatkiem pasma czerwonego i niebieskiego dedykowane do wzrostu roślin, stąd "kolorowe, roślinne cuda". Ty masz właśnie tego kolorowego aquael. Ja też tylko jak pisałem, u mnie działa tylko 2 h dziennie. I jak Ci się sprawuje? Dobrze rośliny rosną, nie ma glonów? Masz co2 w akwarium? Ja nie i mieć nie chcę. Masz rację że 72 waty w ledach to niby dużo ale zgodnie ze specyfikacją te belki mają:
36W sunny - 3800 lumenów
36W plant - 2800 lumenów.

czyli razem 6600 lumenów co w akwarium, przyjmijmy 100 l daje ok 70 lumenów na litr. Bez co2 faktycznie dużo, na tyle dużo że wysyp glonów uznałbym za uzasadniony. Ale dlaczego "popaliło" mi szczyty roślin? W takiej konfiguracji jak mam teraz, czyli przez cały dzień święcąca sunny a obie przez 2 godziny "w samo południe" od 12 do 14 wydaje się wszystko działać dobrze. Poczekam kilka tygodni i jak roślinki odżyją to spróbuję zmienić - dać cały dzień belkę plant a sunny na 2 "południowe" godziny. Ciekawe jaki będzie efekt.
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: duch »

U mnie ta belka aquael 32 wat led plant sprawuje się dobrze. Rośliny rosną mimo że jest to około 2000 lumenów. Nie mam co2, mimo że chciałbym mieć ale nie mam gdzie nabić(nie mam samochodu aby przewieżć butle). Ten chichiros 39 wat LED co miałem wcześniej teoretycznie chinole piszą że daje 5800 lumenów ale ja bym w to tak nie wierzył.

Mieszkam na Retkinii i był na Armii Krajowej sklep Rybarium ale się przenieśli do Smardzewa. Dla mnie z ewentualną butlą co2 nieosiągalne.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: mazmaciek »

Poszukaj punktu gdzie handlują gazami technicznymi, tam napijesz butle bez problemu. A 2 litrową możesz w plecaku przewieźć bez problemu
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: duch »

Jednak kicha... Wszystko zaczęło mi marnieć na tych ledach... Pojawil się wysyp glonów. Wróciłem dzisiaj do belki na świetlówki 2 x 24 wat T5. Więcej żre prądu ale przynajmniej ja się nie musze denerwować...
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2021, 9:38 przez duch, łącznie zmieniany 1 raz.
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: duch »

Jeszcze dodam że za mocne było to oświetlenie 32 wat belka aquael plant. Jak bym miał instalacje co2 to co innego. Do mojego 112 litrowego akwarium spokojnie wystarczą ledy coś koło 20 wat(oczywiście biore pod uwage moje nisko wymagające pospolite rośliny).
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: kali555 »

Duch, spróbuj lać Carbo, jeśli nie masz opcji z butlą. Masz te 112 l. a Carbo to nie jest wielki koszt przy tej pojemności zbiornika.
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: duch »

Leje carbo od Qualdrop 2 ml dziennie. Dawniej używałem easy carbo ale nie było za bardzo efektu. Ten Qualdrop Carbo One używam dopiero niecały tydzień także trudno mi jeszcze się wypowiedzieć.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Re: Akwarium 112 L i ledy Chichiros 39 wat

Post autor: kali555 »

To zobaczysz jaki będzie efekt :) Myślę, że warto jest podawać węgiel w płynie, węgiel to podstawa dla roślin, później azot, potas, fosfor i reszta czyli mikro
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”