Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co jej brakuje

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Co jej brakuje

Post autor: Goran »

Hej. Jako, że jest tu wiele osób co wiedzą wszystko o roślinach i wszystkim co z nimi związane to zapytam.
Ne fotce
upload/u4748_1639839354.jpg]Obrazek[/URL]
Jest roślina, która mam już ponad 2 lata. Lekko u mnie nie ma, co pewnie widać:) w tym czasie puściła może z 5 -6 nowych liści. Pierwsze były normalne, a ostatnie są poskręcane jak na fotce. Czego jej brakuje?
Całkiem możliwe, że wszystkiego.... ale może jest coś ( poza zmiana właściciela ) co jej choć trochę umili życie:)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Co jej brakuje

Post autor: oldmike »

Na pytanie czego jej brakuje odpowiem wapnia. Czy bym go dodał? Nie. Bo wapń jest. Tylko, że jest blokowany przez magnez. Dodanie potasu w tym przypadku nic nie da, wręcz zrobi armageddon. Oczywiście wprowadzisz wapń ale również jego blokera czyli magnez no i mikro które Ci zmiecie rośliny. Masz sporo fosforu w wodzie. Ten tylny korzeń o tym świadczy, świadczy również o tym, że jakiś przyzwoity poziom potasu masz.
Mikro masz przewalone do potrzeb. Korzenie muszą być białe a nie są. Aczkolwiek nie do końca. Korzeń w podłożu nigdy nie podejmie próby budowy chlorofilu, ten podjął ale zatruł się żelazem. Ale rozumiem, że dajesz mikro + ekstra Fe ze względu na chlorozy (liść po prawej). Nie wiem czy on jest żółty od prześwietlenia czy faktycznie chlorotyczny. Magnez nie tylko blokuje Ci wapń ale rewelacyjnie blokuje również potas. Stąd zaglonione dolne liście.
Po korzeniu widać, że masz bor i mangan w wodzie. Masz korzeń główny (bor) i korzenie boczne (mangan).
Recepta? Ja mam jedną. Świadomie po podmianie nie dałbym magnezu czy magnezu ekstra. Odblokujesz potas i wapń. Odblokowany wapń poprawi kształt liścia (musi być płaski a nie w formie baldachimu). Jeżeli dajesz ekstra magnez z siarczanów to i o dawce mikro bym zapomniał. Poprawia się skuteczność potasu a zatem i mikro w dół. Pisałem o siarczanach bo to związane jest z molibdenem. I teraz jeszcze jeden myk bym zrobił, bo może Ci zabraknąć boru. Odstaw również ekstra fosfor (ryby masz i pewnie je karmisz). Nie będziesz indukował rozrost korzeni więc ten bor będzie kierowany do stożka a nie na rozbudowę korzeni.
Masz NH4 w wodzie. Odblokowanie potasu może spowodować, że nitki Ci zdechną na liściach ale nadal mogą być na szybach. Albo filtracja jest słaba albo wciąż za mało tlenu. Potas odpowiada za fotosyntezę więc obniżenie magnezu może pomóc. Jeżeli jakimś cudem będziesz miał widoczną fotosyntezę to przekraczasz granicę rozpuszczalności tlenu. Ale jak nadal będziesz miał nitki to możesz mieć fałszywy przepływ w kubełku (ja przy JBL tak miałem) i ekstra kilogramy ceramiki na której z powodu braku tlenu nic Ci się nie rozmnoży, nie pomogą. Bakterie zżerają większe ilości tlenu niż obsada rybna moim zdaniem. Bo trudno zwalić na ryby jak ich nie miałem a deficyt tlenu był ;-)
Ja wiem Ca/Mg 4:1. NO3/PO4 10:1. Sam sobie odpowiedź ile razy to miałeś i co to dało.
Pozdrawiam
Michał
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Co jej brakuje

Post autor: Goran »

Dzięki, za bardzo wyczerpująca odpowiedź. Nie będę ukrywał, że czytam ja że zrozumieniem równym czytaniu instrukcji obsługi pralki dołączonej do telewizora i to w języku chińskim:)
Z tego co zrozumiałem, to sporo czegoś w wodzie mam, ale to nie zawsze dobrze że mam, A jak nie mam to mogę dodać tylko niekoniecznie:)
Dodam jeszcze, że korzonek za roślina na fotce jest od epipremnum rosnącego nad taflą wody, nie dodaje ani mikro ani makro, tak naprawdę nie dodaje do wody nic poza jedzeniem dla ryb :) ten żółty liść po prawej to grzybienczyk, trochę przeswietlony ledami , stąd taki kolor.
No3/po4 mam nijakie, bo i jedno i drugie mam niewykrywalne. Całą produkcją NO3 jest natychmiast zjadają przez rosliny te w wodzie i te nad wodą.
Jak juz gdzieś tu pisałem, rosliny u mnie raczej wegetują niż rosną, poza jednym lub dwoma wyjątkami. ( bucki mają sie swietnie ) Muszą walczyć z glonami, detrytusem i całą reszta śmieci osiadających na liściach:)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Co jej brakuje

Post autor: oldmike »

Goran pisze:
19 gru 2021, 10:10
No3/po4 mam nijakie, bo i jedno i drugie mam niewykrywalne.
Gdybym napisał co myślę o testach to by to zabrzmiało jak o zderzaczach hadronów po aramejsku. Sorry, nie potrafię prościej.
Pozdrawiam
Michał
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Co jej brakuje

Post autor: Goran »

Wcale nie oczekiwałem, że to zrozumiem, bo z chemii zawsze byłem cienki :)
A testy jakie są wszyscy wiedzą, ale jak mam no3 to coś pokazują, jak nie to nie.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Co jej brakuje

Post autor: oldmike »

Goran pisze:
20 gru 2021, 10:52
Wcale nie oczekiwałem, że to zrozumiem, bo z chemii zawsze byłem cienki :)
A testy jakie są wszyscy wiedzą, ale jak mam no3 to coś pokazują, jak nie to nie.
No to tak nie działa. Bez NO3 temat by brzmiał "co na sinice".
Budowa prostego łodygowca typu ludwigia repens rozwiewa wszystkie wątpliwości co do poziomu NO3 i PO4.
Pozdrawiam
Michał
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Co jej brakuje

Post autor: Goran »

Na sinice wiem co jest:) co jakiś czas hemiclean zapodaje i jest spokój ;)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”