Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Plamy i nitki na Ludwigii

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Hej wszystkim. Od dłuższego czasu na starszych liściach niektórych roślin mam krótkie nitki .Z tego co wyczytałem w internecie to pierwiastki mobilne ze starszych liści wędrują do stożka wzrostu a osłabione starsze liście atakują glony.Ostatnio zauważyłem jeszcze te plamki :przykro mi: Parametry wody koryguję raz na tydzień staram się trzymać N P K 10-1-20 . Dziś robiłem testy .
pH-6,4
Gh-7
Kh_2
no3-2 dodałem na 9
po4-0,2 dodałem na 1
k-15 dodałem na 18
Ca-35
Mg-9
Fe-0,2
CO2 20-30 ppm ( sterownik , butla ciśnieniowa )
Mn- 0,00... pomiędzy 0 a 0,025 bardzo mało
Mam test na mangan , kupiłem niedawno . Pomyślałem że będę miał pojęcie o ilości mikro na podstawie wyniku tego testu. Z tego co piszą w ulotce testu stosunek Mn-Fe 1-3... 1-5. Boję się że jak dokoptuję kilka dawek dziennych na raz to będę miał jeszcze większy problem :płacz:
Mam wielką prośbę do akwarystów roślinniaków . Czy mógłby ktoś zidentyfikować te niedobory / nadmiary sam nie wiem jak sie za to zabrać .Niby parametry ok ale ewidentnie cos jest nie tak , może to nieszczęsne mikro. Aaaa podłoże manado i pod nim aqabasis + może sie już wyczerpało. W sumie warstwa 10cm wiec jak coś wyciągam (rosliny) przesadzam to niewiele sie unosi bo gruba warstwa podłoża . A moze właśnie to jest przyczyna ale w testach nic nie wychodzi.W moim życu ostatnio tych MOŻE jest zbyt wiele. PROSZĘ O POMOC :pomocy:
Obrazek
Tak wygląda ta moja Ludwigia a była jedną z najładniejszych roślin, Ludwigia var Kuba też padła .

Obrazek

A tak wygląda Eustralis Stellata który uchodzi za trudniejszą roslinę. Jest duży ,wybarwiony ,ładnie rosnie.

Reszta roślin jest w stanie bardzo dobrym , może althernantera ma kilka włosków ( glonów) na najniższych listkach. I jeszcze jedno MOŻE :> W akwarium jest gąszcz roślin i pomyślałem że składniki odżywcze nie docieraja i dokupiłem falownik dla lepszego dopływu wody pod rośliny.
Obrazek
A tak wygląda całość
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Hej. Mam pewną hipoteze ,do której potrzeba było więcej danych niż te które wypisałem wyżej. Sorrki . Poczytałem trochę rozprawek mistrza chemii roslinek akwariowych oldmike o glonach na naszym forum i doznałem OLŚNIENIA 8-( . Ale od początku .
Mineralizując wodę RO mineralizator dodawałem 30-60 minut przed samoą dolewką , a po dwóch godzinach robiłem testy czasem nawet wcześniej . Pamiętam że często jego stałe cząsteczki wpadały do akwarium z plastikowej bńki którą stosuję do wody RO.( Sole Ca i Mg PO PROSTU NIE ROZPUŚCIŁY SIĘ W CAŁOŚCI) :masz: W moich zapiskach wyników testów znalazłem nieoczekiwane a czasem niewiarygodne wyniki stężenia Ca i Mg . Ponieważ mam podłoże manado ,na którym przed założeniem akwarium robiłem testy twardości wody ( sórowe manado uwalniało bardzo dużo wapnia ) wyniki testów Ca i Mg uznałem za wiarygodne a winą tych skoków parametrów Ca i Mg obarczałem podłoże i czekałem aż się wypłucze. Ja dozowałem wapń i magnez dopełniając braki tych pierwiastków . Tymczasem wina była po mojej ( mineralizatora ???? ) stronie . Jestem początkującym HT-kowcem i nie miałem nigdy wcześniej do czynienia z mineralizatorami.
Podsumowując, myślę że te właśnie wyniki Ca i Mg nie były prawdziwe a to odbiło się na moich roślinach.
Na koniec mam pytanko. Czy wasze mineralizatory mają małe białe zauważalne gołym okiem gródki ??? Jakich używacie ??? Jakie polecacie ??? Ja używam mineralizatora i wszystkich innych nawozów firmy artsyl. Ostatnio kupiłem mikro od QalDrop.



JEŻELI TA HIPOTEZA NIE WYPALI TO OGŁASZAM SIĘ NAJWIĘKSZYM NUBKIEM AKWARYSTYKI I PRZECHODZĘ NA WELONKĘ W KULI Z ZAMKIEM I DINOZARŁEM KTÓRY CO KILKA SEKUND WYPUSZCZA BĄBELEK POWIETRZA Z PYSKA :ale jaja:
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: mazmaciek »

Ja stosując mineralizator qualdrop i podłoże mastersoil tez miałem takie liście jak u ciebie. Może dużo mniej ale dół taki był. Nie wiem co tam manado wywala. Ja się tym nie przejmowałem nie było bardzo widać 😀
Nawoziłem vimi
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Dzięki Maciek za odpowiedź . A manado prawdopodobnie już nie wywala nic tylko ja za późno mineralizator rozpuszczałem :-) i wyniki testów były nim zdążył się rozpuścić w całości. Tak mi się wydaje . POZDRAWIAM i dzięki za polecane preparaty. QalDropa i vimi.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: mazmaciek »

Testy najlepiej robić przed podmianą, wtedy jeśli do akwarium wlewasz ro plus mineralizator u nawozy to wiesz ile czego akwarium przez tydzień zjada .
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Tak . Tak właśnie planuję od teraz robić . W razie gdyby się miało coś rozpuścić to ma na to cały tydzień :) Wydaje mi się że na tym forum jesteś tylko ty i duch amazoński . DZIĘKI
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: mazmaciek »

Czasami ktoś jeszcze zajrzy. Nie mam Facebooka, a gdzieś trzeba skedzieć 😀
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Też nie mam facebooka :) . Myślałem że tylko ja nie mam facebooka.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: duch amazonski »

Czym świecisz?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

Darek , mam dwie lampy Chihirios 90W i 60W. Ta większa sterowana z aplikacji a ta mniejsza daje czyste białe mocne światło. Nawet ją trochę zciemniłem
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: duch amazonski »

Jaki model? Te klasy A nie są za dobre.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

A 1201 65W 8000K
RGB A PLUS 90W
Czy podejrzewasz lampy ??????????
Sądzę że lepsze to jak samoróbka a i na samoróbce niejeden akwarysta prowadzi piękne akwarium roślinne .
Ale ufam twojemu doświadczeniu :)

Może kolory w apce źle ustawiłem !!!

RBG
czerwony mam 98%
zielony 50%
niebieski 100%
temperatura barwowa 7000K
moc 100%
czas 8h 100% + 1H świt i 1h zmierzch
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: mazmaciek »

8 godzin to nie za krótko? Ja po 14 świecilem
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: Jedzosław »

No nie wiem . Może przeprogramuję ? Ta 1-2 h dłużej :-)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Plamy i nitki na Ludwigii

Post autor: oldmike »

To są niedobory manganu, moim zdaniem. Na podłożu jono często spotykane. A ponieważ mangan jest w miarę mobilny to daje takie szare plamy w przypadkowych miejscach.
Ale to może być również blokada od wapnia jak miałeś źle rozpuszczony np. z węglanów. Z siarczanów i chlorków bez problemu się rozpuszcza. Wszystkie bordowe są wypasione manganem, stąd kolor.
Nie przeczytałem solidnie Twojego tekstu więc zapytam. Pylą Ci szyby?

Nitki to nadmiar NH4. Coś jest w lewo z biologią.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”