Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przewodnik po glonach ze zdjeciami

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Przewodnik po glonach ze zdjeciami

Post autor: krzysiekb4 »

Ponieważ pytań na temat glonów jak zawsze wiele , może ten post przybliży trochę temat i będzie pomocny w szybkiej identyfikacji nieodłącznych gości naszych akwariów.


Krasnorosty
Obrazek

Obrazek

Opis:
Często rośnie na brzegach liści roślin wolno rosnących, powierzchni drewna i urządzeniach mechanicznych. Czasami rośnie w szybkim nurcie lub na wylocie z filtra. Rośnie w kępy czarnych pędzelków do około 0,5 cm długości.
Przyczyny powstawania:
W zbiornikach HT jest wskaźnikiem niskiego lub wahań poziomu CO2 lub zbyt słabego obiegu wody wokół roślin. Brudny filtr i dno również może być przyczyną. W zbiornikach LT często występują w związku ze zmianą poziomu CO2.
Usuwanie:
W HT trzeba zwiększyć poziom CO2 i / lub poprawić przepływ wody wokół roślin. Zeskrobać z wyposażenia i wyciąć zaatakowane rośliny ile tylko można.. Podnieść poziom CO2 powoli do 30 ppm lub więcej, należy przy tym obserwować ryby, czy nie ma przyduchy. Upewnij się, że masz dobry przepływ wody wokół całego zbiornika wraz z lekkim falowaniem powierzchni.
Jeżeli masz LT bez CO2 zmniejszenie podmian może pomóc.
Krasnorosty nie lubią wody miękkiej o odczynie Ph poniżej 6,8.
Przedawkowanie Fluorish Excel (węgiel w płynie) może je usunąć.


Cyjanobakterie /Sinice

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Opis:
To nie są glony, tylko bakterie zwane sinicami, zdolne do fotosyntezy. Pokrywają wszystko niebiesko/zielonym maziowatym nalotem. Łatwe do usunięcia mechanicznego, ale wracają bardzo szybko. Po roztarciu w palcach śmierdzi.
Przyczyny powstawania:
Często powodem powstawania jest bardzo niski poziom azotu. Spotykane pomiędzy substratem a przednią szybą skąd mogą się rozprzestrzeniać. Czasem atakują po zmianie światła i chwilowym zachwianiu poziomu azotu. Następną przyczyną może być brudne podłoże i filtr. Kolejną słaba cyrkulacja wody w zbiorniku
Usuwanie:
Zaciemnienie jest najlepszą metodą do walki z tymi bakteriami. Usuń tyle glonów, jak to tylko możliwe i następnie podmień od 30 do 50% wody. Jeśli NO3 jest niskie, podnieś poziom na 20ppm. Usuń CO2 i dodaj napowietrzanie!! Wyłącz światła i zaciemnij cały zbiornik, światło nie ma prawa dostępu , żadnego podglądania. Zaciemnienie na 3 do 4 dni. Nie karmić ryb w tym czasie !! Po upływie 3 do 4 dni odsłonić zbiornik i podmiana 30 - 50% wody. Usuń napowietrzanie i podłącz CO2 . Konieczne utrzymywanie azotu na odpowiednim poziomie.
Upewnij się , że masz dobrą cyrkulacje w zbiorniku oraz sprawdź czy dno i filtr nie są zbyt zabrudzone.
Pomocna może być w walce z sinicami czerwona/zielona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej na 100-150L. Wywar zalewamy wrzątkiem!
Wlewać po łyżce-dwie co 1-2 godziny i obserwować ryby! Dodatkowo kwas borowy (Borasol do kupienia w aptece) w ilości 1ml/L wody w akwarium.


Gałęzatka / Caldophora

Obrazek

Opis:
Gałęzatka jest rozgałęzionym glonem nitkowatym.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 lub składników odżywczych.
Usuwanie:
Może być bardzo uparty i trudny do zwalczenia. Upewnij się, że nawożenie jest prawidłowe i utrzymujesz wysoki poziom CO2. Ręczne wyciąganie powoduje zatrzymanie wzrostu. Może to potrwać jakiś czas, ale powinno w końcu działać . Upewnij się, że masz dobrą cyrkulację wody w zbiorniku. Przedawkowanie &#8222;węgla w płynie&#8221; może je usunąć.


Okrzemki
Obrazek

Opis:
Tworzy brązowe plamy na szybach, podłożu i roślinach.
Przyczyny powstawania:
Zwykle powstają w nowo założonych zbiornikach w wyniku zachodzących tam procesów w czasie dojrzewania filtra oraz podłoża. W dojrzałych zbiornikach preferują słabe oświetlenie.
Usuwanie:
Zwykle znikają po kilku tygodniach, gdy zbiornik dojrzeje.


Pył na szybach

Opis:
Wygląda jakby szyby były pokryte drobnym zielonym pyłem, w skrajnych przypadkach powodując zupełny brak widoczności w głąb akwarium.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 lub składników odżywczych. Dość często pojawia się po wprowadzeniu zmian w nawożeniu.
Usuwanie:
Łatwy do usunięcia czyścikiem magnetycznym ale prawdopodobnie szybko powróci.
Można pozwolić mu przejść pełny cykl rozwoju przez pozostawienie na szybie przez 3 tygodnie. Następnie należy zdrapać glony i wykonać dużą podmianę wody 50-70%.
Czasami konieczne powtórzenie terapii z pozostawieniem glonów na 4 tygodnie.
W czasie walki z tym glonem obniżamy dawkowanie nawozów 30-50%.


Zielone kropki , zielenice kolonijne

Obrazek

Opis:
Tworzy twarde zielone okrągłe plamy na szkle i wolno rosnących liściach roślin.
Przyczyny powstawania:
Podczas nawożenia EI obniżenie stężenia fosforanów często wywołuje te glony. Także niski poziom CO2 i słaby przepływ wody. Zbyt długi okres oświetlenia również może mieć wpływ na ich powstanie.
Usuwanie:
W przypadku dawkowania EI podniesienie stężenia fosforanów do poziomu 2 do 3ppm. Sprawdź poziom emisji CO2 i cyrkulację wody. Między 9 a 10 godzin to dość czasu na oświetlenie roślin , jeśli jest więcej ograniczenie świecenia może pomóc.
W przypadku dawkowania na niższych poziomach ustalenie stosunku No3/Po4 powinno pomóc.


Zielona woda / Zakwit
Obrazek

Opis:
To jednokomórkowy glon. Czasem dający tylko zielony odcień, czasami może wyglądać na grochówkę.
Przyczyny powstawania:
Amoniak jest często główną przyczyną zakwitu. Może powstać podczas &#8222;skoku&#8221; poziomu amoniaku. Inne możliwe przyczyny to brak równowagi składników odżywczych i / lub niski poziom CO2.
Usuwanie:
Duże podmiany wody (50%+) wraz z filtracja przez watę, nie zawsze pomagają. Jeżeli powodem była nierównowaga składników odżywczych ich prawidłowe dozowanie powinno pomóc. Trzydniowe zaciemnienie z dużą podmianą wody w wielu wypadkach jest skuteczne. Lampa UV często jest jedynym sposobem aby je usunąć.
Podobno glony te nie lubią dużego ruchu wody co może nam pomóc w walce z nimi.
Nie należy mylić tego z zakwitem pierwotniaków, który daje wodę białą .


Nitki , włoski itp. zielenice

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Opis:
Ogólnikowa nazwa dla bardzo szerokiej gamy glonów nitkowatych . Generalnie zielone glony o różnej długości.
Przyczyny powstawania:
Wiele jest przyczyn, w tym niski poziom CO2, niski poziom składników odżywczych i skoki amoniaku.
Usuwanie:
Czasami mogą być bardzo trudne do usunięcia.
Dobre efekty przynosi trzymanie wysoko azotu (20ppm) i CO2 a nisko fosforu (0,1-0,2ppm) i mikroelementów przez ok tydzień i dopiero potem powoli podnosimy te pierwiastki.
Duża masa roślinna z dobrą cyrkulacją, CO2 oraz prawidłowe nawożenie w połączeniu z mechanicznym usuwaniem glonów powoduje ich zwalczenie .
Pomocna w walce może być czerwona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej (zalany wrzątkiem) na 100-150L.
Przedawkowanie &#8222;węgla w płynie&#8221; może pomóc. Krewetki Amano często go jedzą.


Oedogonium

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Opis:
Krótkie nitkowate glony.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 oraz składników odżywczych dla roślin.
Usuwanie:
Sprawdź poziom CO2 oraz nawożenie. Przedawkowanie &#8222;węgla w płynie&#8221; może pomóc. Krewetki Amano często go jedzą.


Rhizoclonium
Obrazek

Opis:
Pasemka cienkiej nici zielone lub brązowe, które są miękkie i rozpadają się w rękach.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 i słaby przepływ wody. Niski poziom składników odżywczych. Zaniedbanie zbiornika , za dużo DOC.
Usuwanie:
Wzrost stężenia CO2 i poprawa nawożenia . Generalne porządki w zbiorniku z odmulaniem. Przedawkowanie &#8222;węgla w płynie&#8221; może pomóc. Krewetki Amano go zjadają.


Spirogyra

Obrazek

Opis:
Długie pojedyncze nici glonów, czasami bardzo długie. Ciężkie do rozerwania jak żyłka wędkarska , podobne w dotyku. Pod mikroskopem wyglądają jak spirala.
Przyczyny powstawania:
Często pojawia się kilka tygodni po zaburzenia, które powoduje skok amoniaku. To może być wszystko, począwszy od ingerencji w substrat po martwą niezauważona rybkę. Upodobania podobne do roślin dlatego też jest tak kłopotliwa do usunięcia.
Usuwanie:
Upodobania podobne do roślin dlatego też jest tak kłopotliwa do usunięcia.
Usuń ręcznie ile się da a następnie trzydniowe zaciemnienie bez CO2 z codziennymi dużymi podmianami wody. Po podmianie uzupełniaj macro.
Ewentualnie może pomóc kwas borowy czyli Borasol do kupienia w aptece, dozowanie 1ml/L w jednej dawce , po tygodniu podmiana wody i jak dalej są to przerwa tygodniowa bez nawozów ,podmiana i znowu dawka Borasolu.
Podawanie &#8222;węgla w płynie&#8221; również pomaga
Spróbuj także zmniejszyć oświetlenie.
Inną metodą walki z tym glonem jest zmniejszenie nawożenia EI do 1/4&#8211; 1/8 normalnych dawek.


Compsopogon

Obrazek

Obrazek

Opis:
Pojedyncze krzaczki to nóżka z wieloma rozgałęziami . Wygląda trochę jak poroże jelenia. Czarne i szaro-zielonej barwy, a czasami mają odcień czerwony.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 i / lub słaba cyrkulacja wody. Przekarmianie ryb , brudny filtr , zamulone dno brak lub zbyt małe podmiany wody.
Usuwanie:
Sprawdź poziom CO2 i upewnij się, że masz dobry obieg wody. Zmniejszenie karmienia ryb z odmulaniem jest bardzo pomocne. Należy usunąć porażone liście oraz mechanicznie z przedmiotów, które zaatakował. Przedawkowanie &#8222;węgla w płynie&#8221; zwykle pomaga.

Podsumowanie
Zbyt niski poziom CO2 jego wahania w ciągu dnia świetlnego oraz jego słaba dystrybucja w zbiorniku z mocnym oświetleniem (powyżej 0,5W/L) jest prawie zawsze głównym powodem ataku wielu odmian glonów. Drugim głównym powodem jest nieprawidłowe nawożenie lub brak któregoś z głównych macro. Trzecia przyczyna to zbyt dużo DOC i/lub brudny filtr.
Bardzo ważna jest cyrkulacja , która w zbiorniku HT powinna zbliżać się do 5-8x objętość .
Saechem Fkuorish Excel oraz Easy Life Carbo są pomoce podczas walki z wieloma odmianami glonów. Można je przedawkować dwu trzykrotnie przez okres ok dwóch tygodni.

Artykuł zaczerpnięty za zgodą autora z Mały przewodnik po glonach autorstwa użytkownika Siara.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 6:55 przez krzysiekb4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Dobra robota obu panów :)

Dodam jeszcze zdjęcie cyjanobakterii (czyli sinic), które nawiedzają Rzeszów bo takie kożuchy jak na fotce to chyba trzeba miesiąc nie zaglądać na akwaria :)
Obrazek
Takie glony na liściach odpadają jak się potrząśnie gałązką - zostaje piękna zielona roślinka :(
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Znalazłem dzisiaj fajny artykuł o glonach warty polecenia :Glony w akwarium
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

Ten tutaj przewodnik może skromniejszy, ale za to nowocześniejszy.

W tamtym jest kilka błędów jak na mój gust np:
Najczęściej przyczyną plagi glonów są podstawowe błędy akwarysty, który zapomina iż zarodniki glonów są w każdym akwarium - a za to czy dojdzie do ich nadmiernego wzrostu odpowiada konkurencja pokarmowa
Gdyby głównym punktem była konkurencja pokarmowa pomiędzy roślinami i glonami a rozwój glonów zależał tylko od dostępnych dla nich substancji pokarmowych, to rośliny zawsze by przegrały, a każdy zbiornik byłby pełen glonów, bo glony potrzebują od 100 do 1000 razy mniej składników pokarmowych niż rośliny.

Jest tam więcej podobnych błędów, zwłaszcza w określaniu przyczyn występowania niektórych glonów, ale nie chce mi się ich wszystkich opisywać.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Jak odróżnić glon "Oedogonium" od nitek? wyglądają tak samo, takie same przyczyny powstania i walka z nimi są.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Zachęcam też do lektury pracy licencjackiej kolegi Rafała Olszyńskiego. Jest tam też sporo zdjęć, głównie mikroskopowych: http://podforak.rzeszow.pl/upload/u10_1425983082.pdf
Ostatnio zmieniony 10 mar 2015, 11:25 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

zulix pisze: Dodam jeszcze zdjęcie cyjanobakterii (czyli sinic), które nawiedzają Rzeszów bo takie kożuchy jak na fotce to chyba trzeba miesiąc nie zaglądać na akwaria :)
W moim LT które stoi grubo ponad rok taki kożuch urósł w dwa może trzy dni, zaraz przy powierzchni. na rogatku. Trochę sobie eksperymentowałem w tym akwarium i od jakichś 3 miesięcy nie było w nim nawet żadnego filtra. Wody w tym akwarium w tym roku nie podmieniałem (dolewam tylko to co odparuje, wodę biorę z automatu takiego jak można w różnych urzędach spotkać). Ryby sztuk dwie (srające co niemiara) z ciekawości pierwszy raz w tym akwarium zmierzyłem parametry:

pH - poza skalą (czyli więcej niż 7,6 stopnia)
kH - 14 niemców
NO3 - 60 mg/l
PO4 - poza skalą

Glonów całkowity brak, tylko te sinice. Spróbuję z nimi powalczyć bez zaciemniania.
Markiz

Post autor: Markiz »

ja wrzuce co do Krasnorostów-niekonieczne jest usuwanie mechaniczne-zwiększenie podmian wody do 40% raz w tygodniu przy zachowanym nawożeniu i poziomie co2 skutecznie je niszczy i samoczynnie giną.

Podmiany wody w granicach 20% objetości co tydzień skutecznie blokuje rozwój większości glonów - trzeba też pamietać a zróżnicowanym nawożeniu-jesli nie jesteśmy profesjonalistami wystarczy kupić gotowe zestawy makro, mikro i żelaza i dawkować DZIENNIE - te kilka minut nas nie zbawi.

Dawkowanie tygodniowe nie daje takiej stabilizacji - do podmienianej wody oczywiście również dodajemy dawkę nawozów odpowiednio do litrażu uzupełnianego.

Ja z racji braku dostępu do plantagarniera który jest świetny dla laików używam

http://www.seapets.co.uk/products/aquar ... 125ml.html

http://www.seapets.co.uk/products/aquar ... 125ml.html

http://www.seapets.co.uk/products/aquar ... 125ml.html

te trzy nawozy akurat sa tak skomponowane że wszystkie rośliny szybko rosnące wzrastają równo z wolnorosnącymi-ale to juz inny temat :P
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez Markiz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mariano
Posty: 31
Rejestracja: 20 maja 2010, 12:59
Imię: Marcin
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 54, 112
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: mariano »

Masz literówke w FE. Popraw na Flourish Excel
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Ja tylko odnośnie sinic 5 gr. W istocie występują tylko w zbiornikach z małą obsadą zwierzęcą i dużą roślinną, co potwierdza ich atak przy 0 NO3. Z książki p. Żdanowa poznałem kurację polegającą na podaniu 2 mln jednostek na 10 l wody penicyliny, która intensywnie się namnażając prawdopodobnie zwiększała drastycznie poziom NO3. Po 3 dniach niemożliwego syfu w akwa sinica ginęła i podmiana załatwiała sprawę. Później działającym środkiem był preparat Zoomediki przed przejęciem przez Tetrę, ale jak on się nazywał - zapomniałem. Ale... podpowiedział mi pewien kolega - kup wodę utlenioną za zyla w aptece (100 ml) i daj 20ml/100l. Tak zrobiłem, ale efekt chyba zależy od może zawartości amonu, bo jak w tym konkretnym przypadku zwiększyłem dawkę x 2, to się skończyło.

Czy warto wydawać zyla??? Może nie, może trzeba silnie napowietrzać - amon zamieni się w azotyn, a sinica się odczepi.
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

Mam akwa od pół roku i zaczęły mi się pojawiać sinice.
W pierwszym poście o sinicach napisano...
'' Wyłącz światła i zaciemnij cały zbiornik, światło nie ma prawa dostępu , żadnego podglądania. Zaciemnienie na 3 do 4 dni. Nie karmić ryb w tym czasie !! ''

Chce sie upewnić że dobrze rozumiem...przez 3-4 dni ryby mają siedzieć w totalnych ciemnościach, jak w nocy i to bez jedzenia? Nie zaszkodzi im to?
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Z całą pewnością nie :) Ryby w dobrej kondycji spokojnie mogą funkcjonować bez jedzenia nawet dwa tygodnie bez żadnego uszczerbku na kondycji.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

To że bez jedzenia wytrzymają to ja wiem. Pytałem o 3-4 dni totalnych ciemności. Może to jakiś błąd?
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Toshi pisze:Pytałem o 3-4 dni totalnych ciemności. Może to jakiś błąd?
Nie - to nie błąd, to sprawdzona praktyka. Oczywiście, że w tym czasie nie karmimy roślin CO2. Filtry powinny przez ten czas pracować bardzo sprawnie, by rybkom i roślinom tlenu nie zbrakło.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Administracyjnie
W tym temacie piszemy ogólnie o identyfikacji i usuwaniu glonów. Przypadki indywidualne powinny być rozpatrywane gdzie indziej.

Kolejne posty dotyczące takiego indywidualnego problemu i pomocy które się znalazły w tym temacie są tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=23113
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”