Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Światło w akwariach roślinnych

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

Z Waszych testów wynika że różnica jest ogromna, a więc zobaczymy, jak w przyszłym tygodniu (mam zamówione) wymienię dwie świetlówki, jedną miałem w zapasie i już ją wymieniłem, moim zdaniem musi coś się ruszyć, albo rośliny, albo glony :)
Awatar użytkownika
OTTO
Posty: 283
Rejestracja: 11 paź 2013, 17:03
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: 240l- roślinniak
Płeć:

Post autor: OTTO »

No i dziś wymieniłem nowe philips 965, efekt piorunujący :podwójnie widzę:
Niesamowite , rośliny mam podupadłe, obglonione ciemnym zielonym szlamem i brunatnymi sinicami, po wymianie świetlówek, akwarium nabrało się zdrowych kolorów, choć glony w 5 min nie znikły ;)
W samym pokoju zrobiło się jaśniej a w stronę świetlówek nie można spojrzeć bo tak razi, na stare patrzałem ze spokojem.
Niestety , wydaje mi się że na nowym świetle bardziej skorzystają glony niż rośliny, przynajmniej z początkowej fazie.
MiruK
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2015, 22:00
Imię: Mirek
Lokalizacja: Dębica (okolice)
Akwarium: 200l
Płeć:

Post autor: MiruK »

Szkoda że mało jest informacji odnośnie ledów w akwarium, ceny już mocno spadły i można kupić powerledy w cenie około 1zł/W + zasilacz 1,8-2zł/w + okablowanie to wychodzi około 3zł/W. To bardzo dobra alternatywa dla świetlówek biorąc pod uwagę ich żywtność, ostatnio zamontowałem takie oświetlenie w moim akwarium, nie wiem tylko czy dobrze dobrałem barwę światła dla roslinek.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Wszystko ładnie pięknie w teorii ale w moim baniaku ja już przeszłem różne formy oświetlenia i zawsze to samo ,,,,glon,,,, narazie mam u siebie zwykłe żarówki 25wat te nieekologiczne z wolframem z przodu i efekt jest taki że glon przestał rosnąć ,,z przodu mam trzy ,,po bokach są zwykłe żarówki a po środku jest świetlówka o barwie ciepłej mini twist osram 21wat i tak jak ona puszcza poświatę na szybę tam mam glon ,,przy tych zwykłych żarówkach szyba czysta a przy ledach było jasno ,,a teraz mam całe akwarium do remontu bo glony są tak wżarte w rośliny i tło że jest kicha
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Jak jest mało światła to i glon mniejszy przy tych samych błędach przy nawożeniu.
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

OTTO, bardzo dobre świetlówki i dobra inwestycha. MiruK, Już coraz więcej firm przechodzi na ledy, choć by zoolight robi wyprzedaż świetlówek liniowych bo wprowadza ledy. Znam sporo osób co mają szkła na ledach i to przelicza się lumeny a nie wat jak w t5/t8. Ja jeszcze nie przekonany do tego ale to chyba przyszłość
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Ja mam wyłącznie ledy od prawie 3 miesięcy. Troche jeszcze się muszę nauczyć i potestować w tej kwestii ale wybierając źródło światła do nowego akwarium nawet bym się nie zastanawiał.
Pozatym jest to rozwiązanie dość tanie, jakiś czas miałem oświetlenie na paskach led w silikonie za kilkanaście zł.
No i w tani i łatwy sposób można sterować oświetleniem imitując wschody i zachody słońca
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

mazmaciek, Też myślałem dorzucić paski led u siebie, jeśliby się zmieściły, bo pod wromakiem już mało miejsca. Po przebudowie na 4x18W niewiele tam miejsca. A powiedz mi Maciek jak kondycja roślin u Ciebie na tych ledach.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

to było ponad rok temu w innym akwarium :D
teraz mam świetlówki i ledy ale gotowe retrofit
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Ledów używam już od 2 lat - obecnie całkiem przeszedłem na lampy ledowe - używam "rurki" od aquaela (takie co można wpiąć w obudowę po swietlówkach). Mam 2 "roślinne" i jedną "normalną" -taki odpowiednik 865 - czyli bez czerwonych i niebieskich. Każda ma 16W (zamiat świetlówki 30W) i rosliny rosną. Nawet trawniczek . Miałem też próby z taśmami renomowanej firmy - ale po roku świeciła tylko 1/3 punktów. Do tego uzupełniałem modułami (po 4-5 diod) 10 tys st. K ale te też szybko "wyparowały"... na razie te z aquaela świecą wszystkie... Ale to dopiero 6 miesięcy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”