Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wykaz roślin których należy unikać

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Wykaz roślin których należy unikać

Post autor: krzysiekb4 »

Poniżej zamieszczam listę roślin NIE akwariowych które możemy spotkać w sklepach zoologicznych. Przed zaplanowanymi zakupami radzę się zapoznać z tymi roślinami których warto unikać. Czasami sprzedawcy po prostu z braku wiedzy wciskają takie rośliny które na początku się utrzymują przez jakiś czas w dobrej kondycji ale potem zaczynają gnić i obumierać.

Acorus
Aglaonema
Alternanthera variegata
Caladium
Chamaedorea elegans
Chlorophytum bichetii
Commelina
Cordolyne
Cryptanthus
Cyperus
Dieffenbachia
Dracaena
Fittonia
Hemigraphis
Houttuynia cordata
Hypoestes
Ophiopogon
Peliosanthes
Philodendron
Pilea cadierei
Polygonum
Scindapsis
Syngonium
Selaginella

P.S.
Jako przykład podaję jeden z tematów na forum roślin akwariowych Link
Dokładniej chodzi mi o post użytkownika : robal_ag
Lista roślin zaczerpnięta z: www.akwarystyka.com
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Uwaga na rośliny nie akwariowe

Post autor: DarekP »

Jak w temacie ostatnio w Resgalu jak i w Iguanie pojawiła się ładnie wyglądająca roślina sprzedawana jako akwariowa -Selaginella Wildenowii .Z jej opisu wnoszę ,że można by jątrzymać w akwa ale tylko korzonki ,reszta powinna wystawać ponad wodę.
Swoją drogą coraz częsciej zdarzają sie takie przypadki, czy nie wydaje się wam , że jest to nieuczciwe?. Wiem, że niedoinformowanie nie usprawiedliwia , ale też sklepy zoologiczne nie powinny wprowadzać w błąd klientów.To tak jakby w salonie lamborgini sprzedawali traktor jako terenówke-no co wkońcu przeciez jeździ no nie!
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

onem pisze:Swoją drogą coraz częsciej zdarzają sie takie przypadki, czy nie wydaje się wam , że jest to nieuczciwe?


cię proszę bardzo :)
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=3505

P.S
krzysiekb4 pisze:Cordolyne
krzysiekb4, kliknij w nią i zobacz czyj avatar tam widać :P
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

justfilied233 pisze:Swoją drogą coraz częsciej zdarzają sie takie przypadki, czy nie wydaje się wam , że jest to nieuczciwe?


cię proszę bardzo
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=3505
jak zwykle kupiłem tą roślinkę :)
ale nie o to chodzi, kupując ją otrzymałem od sprzedawcy informację, że jest to roślina akwariowa i jeden z ich klientów ma w akwa pięknie rosnąca całą kępę, jeżeli te informacje się nie potwierdzą, to już można wtedy mówić o naciąganiu. Na roślinie nie ma metki z określeniem przeznaczenia.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

A wiem że taka była w ZOOIguana.
Też kiedyś rozmawiałem ze sprzedawcą to mówił że mają to od jakiegoś prywatnego dostawcy i podobno u niego to dobrze rośnie w akwarium. Najlepiej to by było samemu przetestować czy będzie rosła czy zmarnieje po miesiącu. Bo sam jestem ciekawy :)

justfilied233, ty to widzę zawsze coś wynajdziesz :D Nie no ale nawet bym się tam tego nie spodziewał :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

krzysiekb4 pisze:Też kiedyś rozmawiałem ze sprzedawcą to mówił że mają to od jakiegoś prywatnego dostawcy i podobno u niego to dobrze rośnie w akwarium.
Pewnie w akwarium nie zalanym wodą :P
Też mi się ta roślinka podoba i kiedyś nawet kupiłem i oczywiście wywaliłem do kibla po czasie. Poszukałem sporo i znalazłem większość informacji, że nie nadaje się ona w akwarium zalanym wodą, choćby tutaj: http://www.heimbiotop.de/selaginella.html#selwildenow
Na stronce jest opis dużej ilości roślinek wodnych więc myślę, że nie jest to strona kompletnego laika.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

to ta zakichana paprotka... miałem kupować ostatnio również ale jakoś tak wyczaiłem... fuks znaczy się....

A może założyć wątek na temat fajnych roślin do których się przymierzacie i które ew. można by kupić na spółę...

Ja przeglądając rośliny akwariowe znalazłem coś takiego:
prosepnica palustris cuba pełzacz bagienny
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

truteen pisze:Ja przeglądając rośliny akwariowe znalazłem coś takiego:...pełzacz bagienny
i to jest prawdziwa roślinka podwodna. Mam ją już pół roku i wielu osobom już ją dałem. Piękna.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

No to już znam odpowiedz na swoje pytanie. Dlaczego roslinka Acorus(na początku nie wiedziałem że ona sie tak nazywa) tak ładnie mi rosła a poźniej padła po miesiacu nie wiadomo dlaczego... A kupilem ja dawno temu w sklepie zoologicznym.
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

No ja też się naciąłem właśnie na ophiopogona w Realu a pytałem ale i tak moja wina... Nie chce ktoś to terrarium???
hard8888
Posty: 120
Rejestracja: 29 sie 2011, 15:11
Imię: Krystian
Lokalizacja: Stlowa Wola
Akwarium: krewetkrarium 30l
Płeć:
Wiek: 25

Post autor: hard8888 »

Te rosliny wyglądają jak do stawu, czy oczka wodnego, przynajmniej niektóre i niektóre spotkałem u siebie w stawie.
Strasznie szybko się rozrastają, i nie można ich wytępić ścinając tylko trzeba ja z korzeniami usunąć.

Poprawione błędy ortograficzne - Dżoena
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 7:55 przez hard8888, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

hard8888 pisze:niektóre spotkałem u siebie w stawie.
Strasznie szybko się rozrastają, i nie można ich wytępić ścinając tylko trzeba ja z korzeniami usunąć.
Amura wpuść i po problemie :P
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Te wszystkie roślinki mogą być za to idealne do hydroponik.
Awatar użytkownika
MakuŚ
Posty: 92
Rejestracja: 02 cze 2012, 13:45
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Grodzisko
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: MakuŚ »

No wlasnie spodobala mi sie dzisiaj roslinka ktora zobaczylem w zoologicznym Hemigraphis colorata, kupilem i tak chcialem sie przedchwila dowiedziec cos o niej i wyczytalem jedynie ze nie bardzo sie nadaje do akwarium. Jak myslicie zostawic ja czy posadzic w doniczce kolo akwa:D? Najlepsze jest to ze sprzedawca sie zarzekal ze jest to bardzo duza roslina ktora w akwarium potrzebuje nawozenia, odpowiedniego podloza z torfem, dobrego oswietlenia...
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Mi też się ta roślinka podoba. Pewnie kiedyś sobie ją kupię do wabi kusy.

Jeśli zależy Ci na roślinie, to oczywiście zasadź ją w doniczkę. Choć ludzie hodują w pełnym zanurzeniu np. Hottonię palustris, która również jest rośliną błotną.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2013, 22:07 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”