Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[128l] fauna i flora :)

Moderator: Administracja

Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Shadow7 »

Póki co nie ma co pokazywać, bo Monte Carlo in vitro, które miało być na 1 planie i obrastać kamienie, praktycznie padło. Okres uruchamiania akwarium, pierwotniaka, sluzowca i odrzucania liści z in vitro musiał się nałożyć i je dobić, bo reszta roślin całkiem ładnie i nie miały żadnych problemów. Nuzaniec i mchy 2x większe, rotala to już prawie tafli sięga i ładnie się barwi na czerwono od połowy. Dopóki nie wymyślę czegoś na pierwszy plan to nie ma co pokazywać.

Myślę czy nie spróbować jeszcze raz z Monte Carlo kiedy w akwarium już jest spokój, ew. może macie jakąś inną roślinę, która fajnie obrosnie te kamienie na froncie? Choć chyba Monte Carlo najlepiej tam pasuje?

Czy mam się czym przejmować, jeśli nie mam w wodzie fosforanów? Glonów póki co nie ma. Totalnie 0, pewnie rośliny zużyły. No3 jest 20. Mam dostęp do takich źródeł wody:

Kran:
KH - 4
No3 - 10
Po4 - 0,2
Studnia:
KH- 0-1
No3 - 20
Po4 - 0
Do tego deszczówka lub destylowana z odszronień pompy ciepła to wiadomo, wszystko 0 jak RO bo mieszkam praktycznie pod lasem z daleka od miast. Chyba muszę podmienić trochę kranówką, ew. dołożyć w nawozie? Stosuję metodę nawożenia solami Zulixa: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=8709
KH2PO4 to chyba fosfor którego potrzebuję.
Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Shadow7 »

Czas na mały update. Monte Carlo nie ma lekko, bo z in vitro sporo liści po włożeniu do akwarium musi odpaść a brzanki są takim kąskiem bardzo zainteresowane, co skutkuje ciągłemu rozrywaniu przyklejonego Monte Carlo, ale cierpliwie zbieram co większe kawałki Monte Carlo i znajduje im nowe miejsce. Może się uda mu jakoś zaadoptować bo kolejny raz Monte Carlo już nie kupię.

Fosfor znika w oczach. Dziennie podnoszę praktycznie 0,8mg/l. 0,4 rano i 0,4 wieczorem a nie mam żadnego podłoża aktywnego. Azot potas i magnez daję 2ml z mieszanki Zulixa, Micro 1ml. Testy na potas magnez itp mają przyjść jakoś w tym tygodniu to postaram się bardziej dostosowywać ich poziom.

Póki co NO3 staram się trzymać na 10-20, PO4 1-2. KH 1, GH-8. CO2 to w zasadzie z kwasku cytrynowego bo bimbrownia ostatnio słabo szła bo już końcówka, dopiero dziś uruchamiam nowy nastaw na żelatynie. Kwasku tyle, aby PH było ok i indykator zrobił się zielony. TDS wody staram się trzymać 100-150 ppm.

Przez moment dawałem Micro 2ml i nie wiem czy to przez braki fosforu wtedy czy właśnie przez to zwiększone micro trochę na korzeniach i kamieniach wyszły zielenice, ale zostawiam je bo nawet ładnie wyglądają.

Rotundiflore trochę już ucialem najdłuższy pęd i zasadziłem go po drugiej stronie. Trochę się symetrycznie zrobi ale trudno, zobaczymy, najwyżej skasuję. Ludwigia mini Red zakupiona ostatnio powoli rośnie, chyba się przyjęła, choć na zdjęciu pewnie nie będzie jej widać. Poza tym nic nie ciąłem jeszcze, czekam aż będzie tak przerośnięte, że zacznie się robić mało miejsca 😁 chyba, że to zły pomysł?

Obsada ma się dosyć dobrze, nic nie umiera, brzanki ganiają się wesoło po akwarium. Wydaje mi się, że trochę za dużo je karmiłem na początku. Teraz staram się raz dziennie aż do momentu w którym przestają jeść i 2 dni w tygodniu robię im post. Nie wiem czy dobrze, ale takie porady doczytałem.

Myślę o tym czy nie zwiększyć światła do 9h. Teraz świecę 8h leddy slim plant 34W. Pomyślę o tym jak już dostanę wszystkie testy i wyreguluje poziomy makro.

Zdjęcie niestety aparat przyciemnił, następnym razem postaram się lepiej zrobić.

Obrazek
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Jedzosław »

Hejka shadow7 jak na pierwsze akwarium to SUPER . Moje drugie i nawet trzecie nie było tak ładne 😊. Ale od tamtych czasów sporo lat minęło i akwarystyka dziś jest csłkiem inna LEPSZA. Wracając do tematu ... moim zdaniem za batdzo się tymi wszystkimi parametrami przejmujesz . Jak na początkującego akwarystę lej wodę taką jak masz w kanie. Podmieniaj raz w tygodniu 20% i przy takich rybkach jakie masz i roślinach wszystko będzie ok . Te wszystkie kwasy które dolewasz deszczówki tylko powodują ci niepotrzebne skoki pH kh gh itp. Reszta przyjdzie z czasem POWODZENIA I POZDRAWIAM 😊😊😊
piotrko
Posty: 53
Rejestracja: 02 lut 2013, 20:08
Imię: piotrek
Lokalizacja: Lesko
Płeć:

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: piotrko »

Faktycznie jak na pierwsze akwa super. Na początek wyglądało trochę nijako, choć widać było z planem. Teraz dzieła dopełniają glony na kamieniach i korzeniach, których chyba jestem największym fanem. Jestem ciekaw jak na obecną chwilę wygląda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”