Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

RYUBOKU

Moderator: Administracja

Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: RYUBOKU

Post autor: Jedzosław »

OK Maciek . Dzięki za rady. Przy następnych zakupach allegro kupie ten VIMI i wypróbuję . DZIĘKI
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: RYUBOKU

Post autor: Jedzosław »

Aktualizacja '
Mamy dzis 7 kwietnia . Akwarium prawie dwa miesiące . Nitek próżno szukać . No może jest kilka na mchu ,na korzeniu który wychodzi z wody pod samą lampą :-) Szyby już prawie nie pylą . Nawożę VIMI aio jak radził Maciek. Na razie nawóz zdaje egzamin. Poczytałem trochę o Vimi i sugerują stosowanie metody EI. I tak właśnie zacząłem od dwóch tygodni . Od trzech nie badam już wody.
Doszło tez kilka chwastów ( różdżyca) dostałem w klubie akwarystów :-) Przykleiłem na górnych pędach korzeni, aby przysłonić światło ( chodzi o glony które dzięki temu ..... a może i nie , ale odpuściły ) . Powoli będę odsłaniał po jednej i obserwował.
MonteCarlo na razie słabo . Poczekam jeszcze trochę i zobaczymy , najwyżej wymienię na parwulę

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: RYUBOKU

Post autor: mazmaciek »

Spróbuj pod monte carlo włożyć jakiś nawóz, albo nawet strzykawką z igłą wstrzyknąć vimi
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: RYUBOKU

Post autor: Jedzosław »

Witam :-)
Akwarium już widzę doszło do siebie , jest o niebo lepiej . Różdżyca wypadła z akwarium . Lampy świecą na full, całe 150W. Bucki puszczają nowe liście , jak doczytałem ,one nie lubią świeżych akwariów dlatego pewnie się rozpuszczały ..... albo w hurtowni rosły nad wodą .... A Monte Carlo ?????????? coś słabo rośnie ,mimo że zastosowałem twoje rady Maciek. Ono chyba woli bardzo żyzne podłoże . Oczywiście są nowe pędy ale jakoś wolno rośnie . Na razie zostaje .
Metoda EI jak na razie działa bardzo dobrze .Jestem z nawożenia EI bardzo zadowolony . Trochę pyli szyby , ale to może dla tego że dawkę powiększyłem w zeszłym tygodniu do 20ml, od dziś daję 10ml. Szkoda że nie wypróbowałem EI przy wcześniejszym roślinniaku .

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: RYUBOKU

Post autor: mazmaciek »

Szyby pyli z powodu zbyt dużego mikro. Monte carlo na szczęście rośnie powoli. Zobaczysz kiedyś jakie do cięcia to jest upierdliwe
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: RYUBOKU

Post autor: Jedzosław »

Może i mikro Maciek . Ale dziś właśnie z ciekawości zmierzyłem NO3 i PO4 i wyszło . Azot 10 a fosfor 0,1 i to też może być powód . Nawóz pewnie lepiej wpisuje się w starsze akwarium gdzie więcej kup w podłożu jest a więc i więcej fosforu. Tak mi się wydaje. Ale co by nie było to na razie nawóz SUPER.
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: RYUBOKU

Post autor: Jedzosław »

Aktualizacja . Dodałem trochę fosforu i po problemie :-) szyby nie pylą .

Obrazek
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: RYUBOKU

Post autor: Jedzosław »

Od pewnego czasu mój piękny christmas moss i hydrootylle tripartita japan marnieje ( wcześniej rosły jak szalone). Zostały tylko strzępki. Inne rośliny mają się bardzo dobrze. Podejrzewam kosiarki. Czy to możliwe że podgryzają ??? Niestety nie dam rady ich odłowić , to nie możliwe z tą aranżacją.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Myślałem wymienić ten christmas moss na feniks. Jakiś czas temu kupiłem na allegro i tak się rozrasta że spokojnie mogę przycinać.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Re: RYUBOKU

Post autor: K2 »

Dziwne że smakuje im tylko christmas. Widziałeś jak podgryzają?
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: RYUBOKU

Post autor: Jedzosław »

Tak. Nie ma kąta w akwarium żeby nie szurowały pyskami. Młode liście hydrocotylli najpierw wyrastały z ubytkami a teraz same kłącz się pokazują.
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: RYUBOKU

Post autor: Jedzosław »

Mierzyłem dziś parametry
NO3 - 2
PO4 - 0,8
K - 20
-potas jest zawyżony bo trz tygodnie temu podniosłem trochę , myślałem że to wina niskiego potasu.
Nawóz VIMI który stosuję ma go odpowiednią proporcję .
Ostatnie dwa tygodnie leję powiększoną dawkę z 15 klików dozownika do 20 klików mimo to azot niski :-(
Niepokoi mnie azot względem magnezu NO3 - 2 / Mg - 12
Może tutaj jest problem .
Spróbuję go trochę podnieść i zobaczymy :-)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: RYUBOKU

Post autor: mazmaciek »

wpuść kilka większych ryb to podniosą azot
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: RYUBOKU

Post autor: Jedzosław »

Akwarium wraca do stanu przed koszeniem . Piraci wyłapani . Czaiłem tydzień temu po drugiej zmianie do 2.00 w nocy . Wyłapałem na śpiocha. Hydrocotylla tripartita odradza się

Obrazek


Kupiłem też jak Maciek radziłeś większe rybki. Platki. Może parametrami howu trochę odbiegają od moich ale dużo s...ą i amoniaku przybędzie. Poza tym ładnie komponują się kolorystycznie z aranżacją. Są czerwone wszystkie :-)
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: RYUBOKU

Post autor: Jedzosław »

Obrazek

Aktualizacja
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Re: RYUBOKU

Post autor: K2 »

Pięknie zarosło. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”