Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[300 l.] Ogólnokorzenne :)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Hyhyhy, Chwastox to był żart :) - niczego nie lałem :)
Napowietrzanie jat takie samo jak i za dnia - czyli filtry + przelew wody prze komin.
Musze dodać, że generalnie mam przepływ w okolicach 1600 litrów / h - komin+ filtr gąbkowy. W tej chwili, od kilku dni wisi tez New Jet 1200 l/h z podpiętą gąbą.
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

Ja bym jednak na twoim miejscu zaciemnił na co najmniej 3-dni,w tym czasie dobrze napowietrzając wodę.Rośliny masz wytrzymałe to nic im nie będzie.Jeśli po zaciemnieniu powróci zakwit to lampa i wysterylizować wodę.Miałem dawno temu podobny problem,przyczyną był prawdopodobnie nie wygotowany żwir,nic nie pomagało a lampa tak.Pozdrawiam i życzę powodzenia.
pawel
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Zenonzlasu, I co u Ciebie? Zmiany w dobrą stronę? Popytałem, poszperałem i proponuję ringi Tropicala do filtra. Dobra relacja ceny do jakości na dziś na rynku.

Pozdrawiam
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Dzięki Zdzisławie za pamięć i czas :). Zmiany....hmmm...... nie idą. Metodą eliminacji - musi być coś z podłożem, korzenie usunąłem przedwczoraj, wymieniłem 99% wody - dalej zielono :). Dziś wywalam piach i daję zupełnie nowy, w końcu musi zaskoczyć :)
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

Cóż to może ja podzielę się swoimi spostrzeżeniami , jakiś czas temu toczyłem nierówną i bezskuteczną walkę z sinicami ( które akurat sam przez swoją głupotę zaprosiłem do akwarium) , postępowałem standardowo a więc zaciemniałem akwarium , nie nawoziłem, wymieniałem wodę i codziennie się wkurzałem widząc efekty mojej ciężkiej aczkolwiek daremnej pracy. Miałem już pomysł bu zrestartować zbiornik , ale poczytałem w necie , że najlepsza metoda by glonów lub w moim przypadku sinic się pozbyć to je zagłodzić ;) Ponieważ nie miałem nic do stracenia zmieniłem strategię , kupiłem dużo , szybko rosnących roślin i zacząłem z powrotem nawozić , tak by roślinkom niczego nie brakowało . Jednocześnie po lekturze jakiegoś forum zmieniłem godziny świecenia od 14 do 24 ( czy akurat ten wariant się sprawdził, nie wiem ) i dodawałem Tetra Pond AlgoSchutz ( preparat z torfu i słomy jęczmiennej ) . Oczywiście raz w tygodniu wymieniałem wodę by pozbyć się syfu. Cóż do miesiąca problem znikł . Do tej pory stosuje Tetra Pond AlgoSchutz , nie barwi wody choć ją zakwasza , a słoma jęczmienna ma podobno właściwości antyglonowe . Przede wszystkim zaś w moim akwarium na stałe zagościła Pistia rozetkowa . Rośnie jak szalona ( podejrzewam , że to ona zagłodziła glony , przy okazji pływając po wierzchu skutecznie zaciemniała akwarium ) , cieszy rybki ( pływają w jej korzeniach ) . Cóż jej jedyna wada to , że rośnie jak szalona i wszyscy moi znajomi mają już pistii dość . Powtarzam więc , nie wiem czy opisany powyżej sposób działa ale spróbować warto .
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Zenonzlasu, A co masz w filtrze? Może spróbujesz z węglem aktywnym.
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Węgiel mam cały czas, niedawno wymieniałem na nowy. Za kilka godzin znajomy ma mi podrzucić 25 kg piachu, już porządnie wypłukanego, więc zrobię podmiankę i zobaczymy, co się ulęgnie :). Obecny piach miałem co prawda wygotować, ale nie mam tylu garnków :); z Kwarcysytemu trzeba by pewnie porządnie wypłukać -----> już mi sie nie chce :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Jak tam postępy w walce z przeciwnościami losu?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Myślę, że dopiero w piątek się dowiemy ;)
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Yyyy....no, jest piątek :)

Wymieniłem podłoże, po zalaniu woda była krystalicznie czysta przez dwa dni, potem wyjechałem na pięć dni, po powrocie.....cóż, jeśli ktoś potrzebował zielonej wody np. do hodowli rozwielitek, to mógłby wpaść :P - ale już podmieniłem :). Ostatnie w kolejce były rośliny, i właśnie wszystkie sobie poszły - sorry Dżoena :(. Dlaczego akurat rośliny - bo już nic innego nie zostało, to raz, a dwa, przy zmianie podłoża wszystkie rośliny poszły na dwie godziny do małego akwarium 20 l - i wystarczyło kilka minut żeby woda w nim przybrała dobrze mi znany kolor. Owszem, później bardzo dokładnie je wypłukałem, ale....nie wiem, może w nich coś siedziało? Póki co, woda po podmianie jest czysta, zostały otoczaki, korzeń (wygotowany) i nowe podłoże, zobaczymy za parę dni co się z tego urodzi.

Po namyśle światła zdecydowałem się nie zmieniać, ten zakwit przybiera(ł) na sile po ciemku, więc nie wygląda na to, żeby świetlówki miały jakiś wpływ. Świecą teraz dwa AquaMedice 39W 10 000K i 15 000K

Zawsze zostaje mi zakup lampy UV :).

A pomyśleć, że rezygnując z morskiego byłem przekonany, że słodkowodne samo się będzie bujać - hehe, ironia losu, pokarało mnie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Zenonzlasu, Szkoda że tak się potoczyły losy tak fajnie zapowiadającego się baniaczka. Wodę masz rzeszowską jak znaczna liczba forumowiczów więc jakiś błąd musiałeś lub ciągle popełniasz i dlatego tak się dzieje.W baniaku masz-miałeś głównie mchy, lałeś takie brązowe "coś" jak pisałeś być może to te mikro przedawkowałeś, na pewno na starcie brakowało Tobie zielska szybko rosnącego które by pomogło w ustabilizowaniu zbiornika :/ Może światło do bani :/
Zenonzlasu pisze:A pomyśleć, że rezygnując z morskiego byłem przekonany, że słodkowodne samo się będzie bujać
Bujnęło się tylko nie w tą stronę :P
Mam nadzieję że szybko miną te wszystkie Twoje niepowodzenia ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Krzysiu, proponuję zmianę podłoża- na bazalt + ziemia ogrodowa. Zaszadzić roślin ile wlezie- potem- jak biologia się ustabilizuje- wyrzucisz to, co Ci będzie wadzić. U mnie się udało w niewiele większym baniaku. Rośliny mają bogate podłoże, w którym szybka się ukorzenią i zaczną szaleć. Może nie tyle lampa UV a kubełek? Filtracja będzie lepsza...
Zenonzlasu pisze:Ostatnie w kolejce były rośliny, i właśnie wszystkie sobie poszły
Na to znajdzie się wyjście ;) U mnie cały czas rosną- tych nie braknie :mrgreen:
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Zakupiłem świetlówkę AquaMedic Plant Grow - w sumie nie wiem po co, ale tyle osób pisało "zmień światło", że chyba zadziałała jakaś podprogowa sugestia :P. Świeci ohydnie na różowo, i na pewno długo miejsca u mnie nie zagrzeje. Na razie akwarium jest w stanie chwiejnej równowagi, wyjeżdżam na dwa dni, i jeśli po powrocie znów zastanę zielony chlew, to akwarium nauczy się dobrych manier.

Planuję bowiem kupić taką swietlówkę http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... 3cc4abad19 i podpiąć ją na dziesięć godzin bezpośrednio nad akwarium, bez bawienia się w jakieś przepływowe bzdety - wyłowiwszy wcześniej ryby - i wysterylizować wszystko do cna. Jedyna kwestia to taka, czy UV-C nie wpłynie jakoś negatywnie na silikon w spojeniu szyb - nie zrobi się, bo ja wiem, kruchy, albo co? Nie chciałbym żeby mi się akwarium rozłożyło.

Aha, jeszcze jedno: znalazłem w szafie świetlówkę T8 30W Arcadia Original Tropical, kupiłem ją ze trzy-cztery lata temu, ale barwa (równie obleśny róż jak ta AM Plant Grow) mi nie podeszła, więc chyba po dwóch dniach świecenia poszła do szafy, gdzie przeleżała do dziś. Powinna być sprawna (nie mam już układu T8 żeby sprawdzić), więc jeśli ktoś chciałby sobie wziąć za free, to zapraszam :).
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3449
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Zenonzlasu, PW
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

Krzysztof,mam nadzieję że rośliny też wcześniej usuniesz, bo możesz ich czasem nie znależć po tym zabiegu. :mrgreen: Co do silikonu to nic mu nie będzie to nie pianka poliuretanowa.Radził bym tylko zaciemnić zbiornik bo to światło jest naprawdę szkodliwe dla życia. :do piekla:
pawel
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”