Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[63] Aneta

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

[63] Aneta

Post autor: Aneta »

[center]Akwarium 63l[/center]

Dane techniczne:

Filtr: Aquael Fan - 1 Plus
Grzałka: Tetra 50W
Oświetlenie: Świetlówka firmy Diversa - 15W
Ozdoby: 1x Korzeń; 1x kokos
Podłoże: Brązowy żwirek śr. ok. 2-3 mm
Tło: Czarny bristol
Nawożenie: Planta Gainer Green Pro

Parametry:

Temperatura: 25*C
pH: 6,8
KH: 6
GH:7
NO2: 0,1

Fauna:

3x - Colisa lalia (Prętnik karłowaty)
15x - Paracheirodon innesi (Neon innesa)
6x - Corydoras panda (Kirysek panda)
1x - Corydoras aenus (Kirysek spiżowy)
1x - Acanthopsis choirorhynchus (Mułojad)
3x - Anentome Helena (Helenka)
xx - Planorbarius corneus (Świderek)
xx - Melanoides tuberculata (Zatoczek)

Flora:


Cryptocoryna Wendtii (Zwartka Wendta)
Echinodorus amazonicus (Żabienica amazońska)
Echinodorus bolivianus (Żabienica boliwijska)
Sagittaria platyphylla (Strzałka szerokolistna)
Vallisneria spiralis (Nurzaniec śrubowy)
Riccia fluitans (Wgłębka)
Spiky moss (Mech ciernisty)
Peacock moss (Mech pawi)
Monosolenium tenerum (Pelia)
Cladaphora aegagropila (Gałęzatka)
Myriophyllum aguaticum (Wywłócznik brazylijski)
Cabomba caroliniana (Kabomba karolińska)
Microsorium pteropus (Mikrozorium oskrzydlone)
Micrantemum umbrosum (Mikrantemum okrągłolistne)
Hygrophilia corymbosa (Nadwódka szerokolistna)
Lomariopsis lineata
Jakiś heniek
Jakaś cryptocoryna

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 maja 2012, 15:42 przez Aneta, łącznie zmieniany 7 razy.
Pozdrawiam,
Aneta
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Kryptokoryny i żabienice ciągną składniki odżywcze przez korzenie, podłoże to czysty żwir czy masz coś pod/w nim? Nurzaniec baaardzo często nie chce rosnąć w towarzystwie zwartek (allelopatia?)

Proszę Cie wody dolej ;/
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Aneta »

Nurzaniec tak średnio, ale daje radę. Wody doleję jutro, bo część podmieniłam wczoraj i jutro jeszcze podmienię (walczę z tym smrodem). Normalnie mam wody tyle ile trzeba. Podłoże to czysty żwir.
Pozdrawiam,
Aneta
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

No to się na jakiś szalony wzrost nie nastawiaj. Warto byłoby zainwestować w jakieś źródło pierwiastków aplikowane pomiędzy korzenie (kulki z gliny).
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Aneta »

Na szalony wzrost się nie nastawiam, ale mogłyby przynajmniej nie padać. Leję Planta Gainer to powinno być dobrze.
Pozdrawiam,
Aneta
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

No i światła bym jeszcze dołożył, bo przy 15W/63L to straszna tam ciemnica musi być. :(
musiaradka
Posty: 654
Rejestracja: 17 sie 2010, 13:36
Imię: Piotrek
Lokalizacja: ...
Płeć:

Post autor: musiaradka »

bardzo ladnie
lubie taki chaos ;)
tylko dolej wody

[ Dodano: 2012-01-09, 23:11 ]
comatose pisze:Kryptokoryny i żabienice ciągną składniki odżywcze przez korzenie, podłoże to czysty żwir czy masz coś pod/w nim? Nurzaniec baaardzo często nie chce rosnąć w towarzystwie zwartek (allelopatia?)

Proszę Cie wody dolej ;/

u mnie jakos rosliny rosly na czystym zwirze
i nie bylo nic pod nim
tylko odpowiednie nawozenie i wiecej swiatła i u Niej bedzie git
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Jak wody dolejesz to wtedy pstryknij zdjęcia a wyjdą o wiele lepiej.
comatose pisze:Kryptokoryny i żabienice ciągną składniki odżywcze przez korzenie, podłoże to czysty żwir
Posłuchaj Marcina bo dobrze radzi ;)
Pod korzenie kryptokoryn włóż kulki gliniane, możesz je sama zrobić z gliny którą w piekarniku wyparz aby się jakieś dodatkowe życie do bańki nie dostało :P
MST pisze:No i światła bym jeszcze dołożył, bo przy 15W/63L
To są czarne wody :D
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

Jeśli nie chcesz wody dolewać pod samą pokrywę to możesz okleić górę akwarium czarną taśmą izolacyjna to nie będzie światło przebijać ;)
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: kfjat26 »

Witam

Jak miło że kolejna osoba z moich okolic zawitała na forum.
Wracając do tematu to koleżanka prosiła o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny powstawania smrodku w akwarium w tym tym temacie z tego co wynalazłem. Pasowałoby i tu prośba do adminów modów jakoś scalić temaciki bo się będą sypały odpowiedzi i w tym i tamtym temacie.

Co do smrodku to tak jak przedmówcy pisali wcześniej. Z tym że jeżeli masz świderki to niekoniecznie będą ryły tam gdzie jest fermentacja w podłożu. Nie wiem gdzie to wyczytałem czy u nas czy na innym forum ale pisało o tym. A jeżeli wlezie w taką toksyczna strefę to się przekręci a tym samym dodatkowo spowoduje przyrost masy gnilnej powodujący dalszy wzrost smrodku. Piszesz że szuflujesz świdry bo tak dużo ich jest ale siedzą na szybach cały czas czy w podłożu raczej bo to tez ma znaczenie czyli toksycznie w podłożu to nie wlezą i nie ryja a tym samym nie rozbijają stref beztlenowych.

W kwestii nawożenia podłoża proponuje tobie zamiast kulek glinianych np. Osmocote. Też znajdziesz na forum kilka tematów o zadowolonych z tego produktu forumowiczach. Oczywiście nie dajesz całych koreczków tylko połamane fragmenty pod system korzeniowy. U mnie się to sprawdziło pod kryptokorynami. W Brzozowie znajdziesz je w Zielonej Oazie a przynajmniej ja tam kupowałem.

Szyszki olchy w lasach naszych okolicznych znajdziesz bez problemu. Wystarczy się tylko na spacerek wybrać.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

kfjat26 pisze:Wracając do tematu to koleżanka prosiła o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny powstawania smrodku w akwarium
kfjat26 pisze:Piszesz że szuflujesz świdry bo tak dużo ich jest
Możliwe że przekarmiasz ryby i jedzenie zalega, jeśli dużo jedzenia dajesz to te pierony szybko się namnażają :P
Rośliny gniją :/ jak to wygląda? Możliwe że wsadzasz bardziej wymagające rośliny co do oświetlenia i dlatego gniją bo w tych warunkach oświetleniowych nie dają rady żyć :?:
Aneta pisze:Leję Planta Gainer to powinno być dobrze.
Ale jaki ?? classic czy ferro+ ?
Przy tym światełku i tak częstych podmianach to bym nie nawoził ponieważ rośliny i tak tego nie wykorzysają a same podmiany dostarczą należytą dawkę pożywienia + ryby.
Aneta pisze:1x Mułojad
Czy ten kolega nie wykopuje roślin? ;) Potrafi się w sekundzie w podłożu zakopać a nawet śmigać w nim jak kret :mrgreen:
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Aneta »

Już odpowiadam, zdjęcia będą wieczorkiem.

Więc tak:

1) Mułojad - myślałam właśnie, że się przekręcił bo siedział z przodu, nie ruszał skrzelami i w ogóle nie dawał znaku życia nawet jak pukałam w szybę (jest u mnie dopiero trzeci dzień więc powinien być płochliwy) Dopiero jak go szturłam siatką na ryby to odpłynął i okazało się, że przyssał się do tabletki z pokarmem (przy tej ilości ryb dennych wrzucam im po jednej dziennie i zeżerają co idzie). Roślin nie wykopuje (póki co), jak mnie bardzo będzie denerwował to out.

2) Leję Planta Gainer Macro Green Pro

3) Świderki kopią sobie chętnie. Tak 2 - 3 razy na dobę dostają takiej fazy i wszystkie naraz wychodzą na szybę, wtedy je szufluję ;) Inaczej ich nie widać. Co do kulek to się jeszcze zastanowię. Jak wyprażę tą ziemię (do kwiatków jak sądzę) to nie będzie mi brudzić wody? Może mam ja płukać?

4) Żarówka słaba, ale wbrew pozorom wcale nie jest tak ciemno w baniaku. Nie ma jak dołożyć światła pod pokrywę, bo miejsce jest tylko na jedną świetlówkę, a nie umiem tego przerobić...

5) Szyszki olchy bezpieczniej kupić. Myślałam o liściach dęby ale ciężko znaleźć takie niespleśniałe.

6) Rośliny jakieś dziwne są. W 30l miałam żarówkę energooszczędną typu OSRAM i bazalt w miejscu podłoża, a rosły jak głupie. Jak przesadziłam mech na inny korzeń to padł. Coś naprawdę musi być nie tak, żeby nawet mech mi zdechł. Kupuję roślinkę sadzę do ziemi, za jakiś czas żółkną liście / wypadają dziury (jak pogryzione). Wyciągam roślinkę, a spodu nie ma - tak było w przypadku Echinodorus Brasilensis.

7) Wody zazwyczaj mam ponad pokrywę, a stan z wczoraj jest tylko tymczasowy.

8) Później zrobię podmianę, przesadzę roślinki jak należy i dodam zdjęcia.

9) Widzę Mariusz, że jesteś z Humnisk, więc tak dokładniej to mieszkam w Starej Wsi myślę, że wiesz gdzie to jest ;)
Pozdrawiam,
Aneta
piotr77

Post autor: piotr77 »

moim zdaniem swiderki podgryzaja lub wrecz zjadaja korzenie roslin,mialem tak gdy bylo ich naprawde sporo ponad to co chcialem zeby bylo,
sproboj uzyc calkiem innego podloza bez swiderkow a zobaczysz ze roslinki beda rosly jak we wczesniejszym baniaku.... ;)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Aneta »

Świderki niedługo opanuję, bo szufluję, a i helenki swoje robią (zeżarły mi neritinię, a przecież innego jadła ci u mnie dostatek ;) ) A pomyśleć, że na początku miałam 2 świderki :)
Pozdrawiam,
Aneta
piotr77

Post autor: piotr77 »

mi kumpel dal kilka ,po 2 miesiacach mialem ich tak duzo ze normalnie wygladalo jak ruchome dno...
jak raz nie puscilem powietrza na noc ,to na sciankach az bialo bylo ,ale tych malutkich no to poprostu masa ....
wyciagnalem cale podloze ,do gara i gotowalem przez okolo 30-40 minut..
zabilem wszystkie ,a zwirek spowrotem do akwa i teraz jest ok ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”