Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[71] Odwrócone

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

[71] Odwrócone

Post autor: cyklista »

Dolny element 58l , górny element 13l = 71l

Filtracja: aquaponika 15l napełniona keramzytem

Oświetlenie: 3x11w

Ogrzewanie: jakaś grzałka z termostatem

Podłoże: żwir + piasek (miejscami odrobina ziemi)

Nawożenie: carbo, azot, potas, fosfor, mikro

Flora: podforakowa mieszanka spotkaniowa

Fauna: krewetki + narybek
kirysek albinos
glonojady 20x
pawiki 20x
kiryski pigmeje 7x
Ostatnio zmieniony 04 maja 2012, 20:49 przez cyklista, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

A pokażesz nam jakieś zdjęcie ?
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Pokażę ale dopiero w niedzielę, jak posadzę roślinki ze spotkania :-)
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Mozesz jakos to opisac w tej chwili jak to ma wygladac, bo nie umiem sobie tego wyobrazic bo tak obszernym i szczegolowym opisie akwa. :mrgreen:
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Ja to zrozumiałem w ten sposób, że będzie 15L akwa z czymś na kształt sumpa o pojemności 70L...jeśli tak to wielki szacun :podziw:

...i w moim odczuciu pierwsze miejsce za przerost formy nad treścią. :win:

Zobaczymy co z tego wyjdzie i czy to będzie jakoś fajnie wyglądało - może się przekonam. :mrgreen:


Masz już może jakąkolwiek wizję, jak byś chciał to akwarium urządzić? Czego się możemy spodziewać? :)
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Właśnie kto spamuje w boksie to wie :-)

Wizja urządzenia utknęła już na dnie, bo nie wiem czy robić filtr pod-żwirowy i na to żwir (wtedy nie ma problemu z gąbkami pre-filtrami i wciąganiem krewetek) czy jednak ziemia pod spód i wtedy gąbka pre filtra (a pewnie tak bo naprawdę to mam jedna komorę na całą tylną ścianę w której mogę zrobić typowy panel filtracyjny tylko trzeba by było dokupić pompę a i tak zostanie problem wlotu i gąbki na nim żeby nie zaciągać krewetek). Lub trzecia wersja czyli połowa to filtr podżwirowy, a połowa to ziemia (i wtedy w jednej części rośliny co wolą żwirek a w drugiej takie co wolą zapuścić korzenie w ziemię)
.
Wiadomy jest środek akwarium bo tam wyląduje to co jest w obecnej (17mchy i korzenie). Wszystkie boki czyli po 10-15 cm rośliny wystające z wody (tylko ich na razie nie mam).

Jeszcze pozostaje kwestia tła dla niższej części: czy zwykła folia czy tak jak w pierwszym moim tło kamienne)

Na koniec niewiadoma to oświetlenia. Pożądane ale nieosiągalne kasowo ledy dookoła akwarium. Na razie tylko belka na samej górze ale to zdecydowanie nie efekt końcowy.


s. i jak zwykle mnóstwo muszelek :-)
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2012, 21:49 przez cyklista, łącznie zmieniany 1 raz.
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Trzeba bylo pisac, ze dales link w SB do swojego. :P Widzialem, spoko pomysl. :) Powodzenia, oby sie udalo. :)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Co do podłoża to się chyba na 95% zdecydowałem. Ponieważ nie będzie to na bardzo długo i pewnie górne akwarium ulegnie szybko zmianie to i trzeba będzie przestawiać podpory i grzebać do dna. Dlatego będzie żwir i kratka pod-żwirowa podłączona do kaskady.

szkic, proporcje niezachowane ponieważ podpory są wysokości 2/3 akwarium.
Obrazek

Ponieważ kolumienki zostały na dole wzmocnione i tak jak zaznaczyłem mają szkło dookoła to powstał w nich koszyczek na rośliny o boku 5cm. Tam pójdzie ziemia i jest miejsce na 4 roślinki ziemiolubne. Pozostałe ziemiolubne będą w koszyczkach sklepowych, albo mogę i porobić szklane.

Cześć tylna ma 10cm i na razie będzie tam wisieć kaskada, już teraz widzę że pójdzie to w kierunku hydroponiki, czyli będzie tam pompa zastępująca kaskadę i keramzyt a w nim roślinki (a ponieważ ma to pojemności 16 litrów to filtracja będzie jak w kubełku). Ewentualnie jeszcze 10cm gąbka oddzielająca keramzyt od pompy.
Część powstała dlatego że akwarium miało być i tak odsunięte 10cm od ściany dla zmieszczenia za nim kaskady i sobie pomyślałem że lepiej zrobić taką komorę bo potem sobie można przerobić na coś dowolnego a nawet na morskie:-) i panel będzie gotowy. \

Dalej nie zdecydowałem się co z tłem, ale ponieważ na razie zanim nie ma podłoża wpuszczę tam bojowniki na tarło dla zdrowia to się z nim nie spieszę.

Nie wiem jeszcze czy góra będzie umieszczona symetrycznie czy też nie. Skłaniam się jednak chyba że umieszczę ją w rogu i będzie przód i jedna strona dużo szersza a optycznie może to lepiej i ciekawiej wyglądać. Jutro może postawię na miejscu wszystko, tylko jeszcze bez obracania akwarium i się okaże zgrubny wygląd.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

przymiarka
Obrazek

pokazała że, 4 osobne słupki nie dają 100% stabilności, jednak delikatnie można ruszać, karimaty są za grube i za miękkie i dlatego całość chodzi (najpierw była dodatkowa podkładka, i po jej usunięciu zrobiło się dużo bardziej stabilne). Mam dwa wyjścia: 1. podkładki z twardej ale elastycznej substancji - cienkie - i po to szukam przeźroczystych. 2. wieniec łączący słupki ze sobą.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

dokup od razu odkurzacz piorący do ściągania wody z dywany ;)

a tak poważnie, to fajny projekcik :)
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

cyklista pisze:przymiarka...pokazała że, 4 osobne słupki nie dają 100% stabilności...
Bo układ jest jednokrotnie przesztywniony, czyli statycznie niewyznaczalny (mechanika). :mrgreen:
A tak na chłopski rozum - przez dowolne 3 punkty (końcówki nóżek) można przeprowadzić jedną płaszczyznę (tu denko akwarium), ale przy 4 punktach już nie jest tak kolorowo - wszystkie muszą być idealnie równe, lub 2 pary sąsiadujących ze sobą nóżek powinny być równe. :)

Z tego co widzę, to górne akwarium masz normalnie postawione, a z tego co się orientuję, to górne powinno być do góry dnem, aby był odpowiedni efekt. :lol:
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Dywanu nie mam, więc tylko wystarczy poprawić lakier na parkiecie i jechać z mopem :-)

Co do projektu, to co prawda nikt nie doradza, ale samo napisanie i oczekiwanie na odpowiedzi daje trochę czasu i dystansu i pozwala sprawę spokojnie przemyśleć.

Więc po przemyśleniach połączyłem słupki na górze i na dole wieńcem szklanym. Po pierwsze będzie to stabilna skrzynka, po drugie będą wszystkie krawędzie akwarium leżeć na podporze a nie tylko rogi i to samo na dole - nacisk się rozłoży na całość, po trzecie znika ryzyko że w czasie sadzenia roślinek czy czegokolwiek lekko trącę czy przesunę akwarium a ono zleci ze słupka i rozwali dolne.

Na razie w dolnym bojowniki mają szybkie tarło, bo samica już pękała z ikry (nie będę specjalnie wychowywał masy bojowników).
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Ja widzialem tego tupu akwarium zrobione tak:

Obrazek

Tu "przeciete" po skosie co by zrozumiec ogolny zamysl :P

Srodkowy slupek oczywiscie nie moze byc pusty bo jest szansa ze dokona implozji jak sie zaleje baniak :D
Obrazek
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Też nad takimi rozwiązaniami myślałem, ale oprócz faktu że mi się takie w środku nie podobają (był jeden wyjątek, jak przez słupek leciała woda i dziurą na górze wylewała się jak fontanna na szkło i spadała kaskadami po bokach na dół) to zawsze zostaje problem nacisku na dno w miejscu podparcia słupkiem (zazwyczaj tam była dodatkowa płytka szklana itd..).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”