Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[25l] Miał być lasek a wyszło jak zawsze :)

bojownik

Moderator: Administracja

Tussi
Posty: 44
Rejestracja: 10 gru 2010, 10:32
Imię: Tussi
Lokalizacja: RDE
Akwarium: 25l
Płeć:

[25l] Miał być lasek a wyszło jak zawsze :)

Post autor: Tussi »

Witam się serdecznie na forum.
Podczytywałam Was troszkę od pewnego czasu, aż w końcu zostałam szczęśliwą posiadaczką mini akwa , czyli 25-tki.
Mam nadzieję, że pomożecie mi tak pokierować akwa, żeby było ładne, zdrowe i na długo cieszyło nasze oczy.
Na razie wiadomo nie ma w nim wiele.

Pojemność: 25l 40*25*25
Oświetlenie: Aquarel 11w 6500k
Ogrzewanie: jest
Podłoże: piasek i drobny żwir kwarcowy 1-3mm
Fauna: bojownik, kirysek(tylko chwilowo jako przesiadka w dalszym transporcie), helenka, 1 tyci krewetka Red Cherry-ma z 4mm, ampularia żółta, 2 samce gupika endlera
Flora: kabomba, mech java, ludwigia czerwona, moczarka, jakaś trawka, rogatek
Filtr: kaskadowy

zdjęcia aktualne-gdzieś na 2 str

Mam nadzieje, że nie zbesztacie mnie, aż tak bardzo na samym początku, mając na uwadze, że to moje początki
Obrazek
Obrazek



Nie mam pojęcia dla dlaczego zdjęcia nie chcą się załadować :(
Ostatnio zmieniony 30 lip 2012, 12:08 przez Tussi, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Chcemy zdjęcia :mrgreen:
Tussi
Posty: 44
Rejestracja: 10 gru 2010, 10:32
Imię: Tussi
Lokalizacja: RDE
Akwarium: 25l
Płeć:

Post autor: Tussi »

Już działają :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Pusro trochę... Jakiś korzonek, mchy i może małe odmiany anubiasów by mi się widziało :)
Podoba mi się bieluśkie podłoże :)
Tussi
Posty: 44
Rejestracja: 10 gru 2010, 10:32
Imię: Tussi
Lokalizacja: RDE
Akwarium: 25l
Płeć:

Post autor: Tussi »

Czy mając takie roślinki jak na zdjęciu, to one dadzą rade w tym piasku i zwirku? czy trzeba dokupić np te kulki gliniane? Nie mam za bardzo kasy na profesjonalne podłoża i pewnie przez najbliższy rok strumień pieniędzy będzie lokowany gdzie indziej... a chciałabym, żeby te roślinki rosły.
I jeszcze pytanie co można dosadzić tam jeszcze(z pospolitych roslin, bo u nas cudów w sklepie nie ma) i jak umocować dobrze java moss? Nie wiem czy ten mech tak ma, ale za każdym razem jak go przywiąże do czegoś to za kilka dni robi sie śmieciowa kupa, rozwirzchony taki jakiś, babcia by powiedziała, że wygląda jakby piorun strzelił w rabarbar :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Mam inną propozycję: Przez 2 lata miałam akwarium na ziemi postawione. Uważam, że to doskonała, tania alternatywa dla drogich podłoży ( o wyższości jednego nad drugim dyskutować nie będę, bo mnie na drogie podłoża stać jakoś nigdy nie było). Kładziesz na dno cienką warstwę najzwyklejszej ziemi ogrodowej a na to żwirek - warstwę 2 razy grubszą przynajmniej, co ziemi.
Jeżeli nie chcesz ruszać już akwarium- zastosuj kulki gliniano-torfowe.
Jak drobny masz ten żwir? Nie każda roślina w zbyt drobnym podłożu da radę, chociaż u mnie np nurzaniec w drobnym piasku rośnie bez ulepszaczy ;)
Tussi pisze:co można dosadzić tam jeszcze(z pospolitych roslin, bo u nas cudów w sklepie nie ma)
Nurzaniec ( chociaż na 25 l będzie za duży), kryptokoryny, mikrozoria, anubiasy... Ładnie poradziłyby sobie mchy na fajnym korzeniu ;)
Tussi pisze:jak umocować dobrze java moss?
Do czego mocujesz? Nitką albo zyłką do kamienia bądź korzenia. Jak się po czasie rozsypuje, to może warunki mu nie odpowiadają? Jaką wodę masz? Parametry mierzyłaś?
Tussi
Posty: 44
Rejestracja: 10 gru 2010, 10:32
Imię: Tussi
Lokalizacja: RDE
Akwarium: 25l
Płeć:

Post autor: Tussi »

Dżoena pisze:Jak się po czasie rozsypuje, to może warunki mu nie odpowiadają? Jaką wodę masz? Parametry mierzyłaś?
Rosnąć rośnie, ale takie krzacczysko brzydkie się robi. Może trzeba te wszystkie gałązki poodcinać na równiutko jak trawnik? Robiłam już na korzeniu i na kamieniu i i taka rozwichrzone coś mi zawsze rośnie.
A co do ziemi to boje się, że jak będę coś dosadzać albo przesadzać to ziemia mi ucieknie i będzie bandżaj. Żwirku mam niewiele (tylko po rogach ukopane na skos), więcej piasku.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Tussi, jest dokładnie jak pisze Dżoena. Drogie, profesjonalne podłoże, to fajna sprawa, ale dla już nieco zaawansowanych rośliniarzy. Są różne problemy podczas startu akwa z takim podłożem. Równie dobre sukcesy można odnieść na zwykłej ziemi ogrodowej (ziemia najlepiej bez nawozów).

Roślinki, które masz powinny dać sobie radę przy lepszym podłożu przy tym świetle.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Tussi pisze: co do ziemi to boje się, że jak będę coś dosadzać albo przesadzać to ziemia mi ucieknie i będzie bandżaj. Żwirku mam niewiele (tylko po rogach ukopane na skos), więcej piasku.
Jak przysypiesz większą warstwą żwirku będzie dobrze :) Inna sprawa, że rośliny takie jak kryptokoryny mają silny system korzeniowy i przy przesadzaniu w późniejszym czasie może się zrobić bajzel. Ale jak zostawisz łodygowce, nie będzie takiego problemu.
Ja osobiście z akwarium na ziemi byłam zadowolona.
Tussi pisze:Czy mając takie roślinki jak na zdjęciu, to one dadzą rade w tym piasku i zwirku?
Odpowiedziałam na Twoje pytanie. Dałam propozycję, przy zastosowaniu której masz szanse osiągnąć fajne efekty. Co zrobisz- Twoja decyzja
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Mech java niestety tak rosnie, ze na wszystkie strony, dlatego juz lepszy jest taiwan albo xmass. Taiwan powinien sobie poradzic w LT na ziemi bez problemu.
carpe diem ;]
Tussi
Posty: 44
Rejestracja: 10 gru 2010, 10:32
Imię: Tussi
Lokalizacja: RDE
Akwarium: 25l
Płeć:

Post autor: Tussi »

Boje się strasznie zmieszania ziemi z wodą jakby się gdzieś hela dokopała albo co... I pomyślałam, czy może być tak: ziemie wsadzić do takich małych plastikowych kubełków i obstawić nimi tył akwa i dopiero potem podsypać żwirem. Dobry pomysł?
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Najgorszy pomysł, jeśli chcesz tak robić to po prostu sadź rośliny w kubeczkach z ziemią na dole.
Nawet jak się ktokolwiek do tej ziemi dokopie to nic się strasznego nie stanie. Chyba że zrobisz sam rewolucję i powyciągasz masowo głęboko ukorzenione rośliny bez odcinania korzeni.
Tussi
Posty: 44
Rejestracja: 10 gru 2010, 10:32
Imię: Tussi
Lokalizacja: RDE
Akwarium: 25l
Płeć:

Post autor: Tussi »

A jak mi jakaś roślinka padnie lub będę chciała przesadzić? to jak to sie wtedy zachowa?
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Jak padnie to obetniesz równo z podłożem i tyle. Jak będziesz przesadzała to trochę podniesiesz żeby 2 cm korzeni wyszło i obetniesz a reszta korzeni zostaje w podłożu. Nawet jak trochę ziemi się wydostanie to nie będzie to żadnym problemem.
Tussi
Posty: 44
Rejestracja: 10 gru 2010, 10:32
Imię: Tussi
Lokalizacja: RDE
Akwarium: 25l
Płeć:

Post autor: Tussi »

Powiedz mi jeszcze jak mam akwa takie tyci 25l to ile tej ziemi powinno być i na tym żwirku?
Aha a jak będę chciała dosadzić roślinę to nie wpychać jej głęboko tylko w warstwe żwiru?czy do końca?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”