Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[54] - Pierwsze akwarium - muli9 - Rzeszów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

[54] - Pierwsze akwarium - muli9 - Rzeszów

Post autor: muli9 »

Witam

A tak zaczęła się moja przygoda z akwarium 54L jakieś 1,5 miesiąca temu.
Na początku znalazłem ogłoszenie sprzedam całość z wyposażeniem i rybkami – wyglądało to tak:

Obrazek

Potem trzeba było to jakoś przenieść kilka bloków dalej – więc praktycznie demolka ale woda i część żwiru do wiader, żeby w miare szybko ruszyć z kopyta bez całkowitego restartu w docelowym miejscu i pierwsza próba aranżacji a w zasadzie odtworzenia tego co było:

Obrazek

Niestety mimo, że to było kilka bloków dalej – ewidentnie nowe warunki nie spodobały się lokatorom a w szczególności roślinom – zaczęły marnieć, liście brązowieć - wręcz zanikać – jak się okazało wina to zbyt gruntowne wyczyszczenie podłoża plus wymycie filtra i gąbki pod kranówką oraz najgorszy czyli ph ponad 8 i twarda woda – więc w pierwszej kolejności trzeba było się tym zająć…
Parametry zostały obniżone poprzez kwasek cytrynowy plus szyszki olchowe plus torf granulowany:

PH - 6,8 -7,2
CL2 - 0
NO2 -0
NO3 – 25
GH >7
KH 6

a w między czasie trzeba było dokupić rybek, roślin, ozdób (kokosy, bambusy) oraz zmienić trochę wystrój itp.

Obrazek

Oraz ostateczna aranżacja/reorganizacja bo troche było za ciasno jak na poniższej fotce.

Podłoże to oprócz żwiru – drobny piasek kwarcowy jasny plus czarny piasek
Oświetlenie ograniczone przez pokrywe – świetlówka T8 philips aquaelle
Filtracja poprzez filtr wewnętrzny z napowietrzaniem

Obsada to:
8 neonków
3 danio weloniaste
Gupiki/pawiki
Pawiki endlera
Otosek
Glonojad
1 gurami
2 ślimaki helena
Krewetki red cherry
Raczek orange

Nawożenie poprzez macro green plus carbo – po jednym „psiknięciu” na dzień
A te widoczne kawałki firanek to nieudolna próba przymocowania mchów


Obrazek




Oraz kilku mieszkańców podłoża ;)




Obrazek
Obrazek
Obrazek
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

Witamy na forum ;) akwarium bardzo fajne już na starcie roślinność w dobrej kondycji tylko tak trzymaj ;)
P.S. napisz coś więcej o akwarium jaką masz filtrację, oświetlenie, ogrzewanie, jaką masz obsadę
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Witamy witamy :)
Może zacznę od roślinek - na pewno dużo lepiej je rozplanowałeś i fajnie wygląda tak jak jest teraz.Korzeń można obsadzić jakimis roślinkami - mech, czy anubias. Na pierwszych zdjęciach widać jednolite tło, na ostatnim wydaje mi się że zmieniłeś na kolorowe. Jeśli tak - to proponuje wrócić do wcześniejszego ;)
Jeśli chodzi o obsadę - to bym ją zredukowała - myślę że neony spokojnie mogą zostać, Otoski tez - nie wiem ile masz, z opisu wynika że jeden, więc można dokupić z 4-5 myślę, gurami to raczej zły pomysł -wydaję mi się że to za duża ryba jak na to akwarium. No i cała reszta czyli gupiki i danio - hmmmm.... myślę że albo neony, albo danio ;).
Reszta czyli 2 ślimaki helena,Krewetki red cherry,Raczek orange myślę że ok.
Jeśli chodzi o nawożenie to niech inni się wypowiedzą bo w tym raczej nie pomogę :/
Niektórzy jeszcze dokładanej jedną świetlówkę do takiego litrażu - ale to tez jest temat dla bardziej doświadczonych - którzy ci ewentualnie podpowiedzą jaką.
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

Dzięki za powitanie i komentarze - obsade podałem w pierwszym poście, co do tła to zapomniałem, że zmieniłem na kolorowe :o
Gurami jest małe i fakt, że brałem wszystko co popadnie byle coś pływało a teraz pasuje się zastanowić... 8-)
Nie wiem też która ryba dziś obgryzła ogon najładniejszemu gupikowi - zostały 2 dni bez jedzenia i pierwszy raz tak się zachowały :evil:
Dodatkowo dziś zauważyłem, że krewetka RC nosi jajeczka 8) tylko nie wiem jak ją i przyszłe potomstwo zabezpieczyć przed resztą ekipy a nie mam innego zbiornika 8-)

PS. a to co mnie denerwuje to ta przednia gięta szyba bo strasznie przybliża i się wydaje, że akwarium jest wąskie :evil: trzeba się oddalić na kilka kroków, żeby się powiększyło optycznie
Jary
Posty: 42
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:51
Imię: Jarek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Jary »

Witam.
Oooo... widzę że raczek ode mnie sie odnalazł, a pisałeś że zaginął :D
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Jeśli chodzi o akwarium profilowane - to tak niestety jest, że zniekształca obraz i ciężko się ogląda, dlatego ja jestem "fanką" prostych akwariów ;)
Nie wiem też która ryba dziś obgryzła ogon najładniejszemu gupikowi
Obstawiam że to mógł być raczek ;) aczkolwiek to tylko takie moje przemyślenia :lol:
jak ją i przyszłe potomstwo zabezpieczyć przed resztą ekipy
hmmm... myślę że nie ma sensu izolowanie jej, lepiej zapewnić im schronienie w tym akwarium czyli na pewno mchy, a jeśli uda Ci się zdobyć trochę Pelii, ulepić kulkę lub więcej to może się uda odchować potomstwo ;)
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

Postanowiłem troche zmienić wygląd i juz od dawna mnie nachodziło na korzeń red moor - jak sprzedawca mi mówił, że to red moor to myślałem, że mnie w konia robi bo miało to kolor jasny niczym buk (widać to na fotkach tam gdzie końcówki korzenia nie są zanurzone w wodzie) ale jak go wrzuciłem do baniaka żeby troche wygotować a potem wrzuciłem do akwa to oniemiałem - nabrał pięknych egzotycznych kolorów i te piękne plamki - niestety narazie nie bardzo mu do tonięcia 8-) więc sie moczy a przy okazji cała ekipa ma czas na oswojenie się z nowym elementem - zobaczymy ile mu zejdzie ;) Mam też nadzieje, że nie wpływa on na parametry wody...
Pierwsze 2 fotki sa z lampa a ostatnia bez

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

korzonek bardzo ładny, ja od razu obsadziłam korzeń roślinkami i mchami i włożyłam w odpowiednie - wcześniej zaplanowane miejsce do akwa. Tobie też to podpowiadam bo po co ma pływać bezwładnie w akwa i psuć wygląd skoro może już mieć swoje miejsce. Wystarczy przyłożyć kamieniami a potem stopniowo kamienie wyciągać.
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

Dzieki za rady a możesz i podpowiedzieć ile tego korzenia obłożyć roślinkami - zastanawiam sie czy obłożenie całego to nie czasem psucie jego uroku - a jeżeli tylko w kilku miejscach to których ?
Również ostatnio radziłaś aby zmienić tło na jednolite - tak zrobiłem tylko, że mam tylko czarne lub niebieskie (dałem czarne) - czy takie moze być ? - lub czy jest coś lepszego co polepszy efekt ?
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Jeśli chodzi o tło to zależy jakie Ci się podoba. Ale i czarne i niebieskie są jak dla mnie ok - kwestia gustu.
Jeśli chodzi o roślinki to tez zależy co chcesz stworzyć, pooglądaj sobie galerie nasze, może coś Ci wpadnie w oko. Ogólnie na korzeniu możesz obsadzić anubiasa w miejscu trochę bardziej zacienionym ( musisz przede wszystkim wiedzieć jak obsadzisz korzeń w akwarium), no i mchy. Myślę że prościej będzie jak uda Ci się zrobić zdjęcie korzeni tak jak ma on leżeć w akwarium to wtedy będzie prościej ocenić gdzie co i jak. Z doradzeniem gdzie obsadzić to muszę również poprosić innych kolegów żeby w razie czego się wypowiedzieli... bo ja mogę coś palnąć ;) i będzie wyglądać jak niewygląd :P . Ale trzeba też dodać że każdy ma swoje gusta i zależy co się podoba Tobie.
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ponieważ kolega zmienił baniaczek na większy i dał fotorelację, wydzieliłem ją do nowego tematu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=21071
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”