Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

,,Strumyk,, [63l.]

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Hecarim22
Posty: 13
Rejestracja: 27 sty 2013, 19:32
Imię: Hecarim22
Lokalizacja: Żołynia
Płeć:

,,Strumyk,, [63l.]

Post autor: Hecarim22 »

Akwarium 63l. standard, szyba float 4mm.

Oświetlenie - 6500K, phillips T5 24W

Podłoże - ziemia ogrodowa, żwirek 2-4 mm

Nawożenie - K2SO4, Micro Plus Intermag, KH2PO4, ocet

Podmiany wody raz w tyg. 30%

Flora:
nurzaniec, kryptokoryna nana, i brązowa, microsorum, rogatek, rotala indica, blyxa japonica, mini pelia, mchy, wąkrotka białogłowa, jezierza amerykańska

Fauna:
neony inessa x10
kirysek spiżowy x2, kirysek pstry x2
gupik endlera 6 szt. dorosłe i pełno narybku
helenki

Obrazek
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Pięknie, tylko czekać aż zarośnie.
Marekt16
Mecenas
Posty: 298
Rejestracja: 06 paź 2012, 20:22
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 162L i 20L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Marekt16 »

Bardzo fajny korzeń, przydał by mi się taki :)
Hecarim22
Posty: 13
Rejestracja: 27 sty 2013, 19:32
Imię: Hecarim22
Lokalizacja: Żołynia
Płeć:

Post autor: Hecarim22 »

Korzeń zdobyty po wycince sadu śliwowego. Bardzo twardy i trudny w zatopieniu :P
Hecarim22
Posty: 13
Rejestracja: 27 sty 2013, 19:32
Imię: Hecarim22
Lokalizacja: Żołynia
Płeć:

Post autor: Hecarim22 »

Witam po krótkiej przerwie. Oto mała aktualizacja, akwarium wygląda obecnie tak:

Obrazek
Norbi
Posty: 66
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:14
Imię: Norbert
Lokalizacja: USA
Akwarium: 90 gal.
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Norbi »

Widzę następny zbiornik na ziemi ogrodowej i w związku z tym pytanie do kolegi: co to za ziemia i w jaki sposób ją przygotowywałeś?
Opisów w necie jest sporo, zgadza się ale ja zawsze pytam właściciela zbiornika jak tylko taki zauważę na jakimś forum akwarystycznym.
Sam chcę zrobić swój właśnie na ziemi z domieszką gliny, ponoć glina pomaga we wzroście wszelkich roślin o czerwonych liściach.
Swoją drogą zbiornik ładny, szczególnie ten korzeń przyciąga uwagę.
Hecarim22
Posty: 13
Rejestracja: 27 sty 2013, 19:32
Imię: Hecarim22
Lokalizacja: Żołynia
Płeć:

Post autor: Hecarim22 »

Ziemia jakiej użyłem to zwykła uniwersalna, którą można dostać w sieci sklepów Biedronka i w żaden szczególny sposob nie została ona przygotowana poprostu wysypana z worka do akwarium na grubośc 1cm i na to ok. 4cm żwiru.
Norbi
Posty: 66
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:14
Imię: Norbert
Lokalizacja: USA
Akwarium: 90 gal.
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Norbi »

W większości opisów zauważyłem że na ziemię ludziska sypią żwir - grubszy czy drobniejszy ale żwir. To jakaś zasada? Ja przygotowuję na ziemię zwykły piasek ze względu na obsadę - pandy i ramirezy. Dodatkowo właśnie zamówiłem kulki glin-torf. a to dlatego że nie na całym dnie będzie ziemia. Częściowo będzie sam piasek i to właśnie pod niego planuję włożyć kulki ze względu na to że planuję dosyć cienką warstwę tego piasku - max. 2 cm. Na reszcie powierzchni podłoża ma być ziemia zasypana piaskiem. A sprawdzałeś jak rosną wszelkiego rodzaju rośliny o czerwonych liściach?
Jeszcze jedno - rozumiem że nie mineralizowałeś ziemi? Pytam z ciekawości bo znalazłem taki ciekawy artykuł:
oryginał --> http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... albot.html
tłumaczenie --> http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 30039.html
I jak zwykle, im więcej czytam tym głupszy się robię.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Norbi pisze:planuję dosyć cienką warstwę tego piasku - max. 2 cm
Ryby mogą Ci się przy takiej grupości dokopać do ziem, także polecam 1-2cm ziemi i z 4-5cm piasku ;) Albo w ogóle nie dawać ziemi tylko same kulki ;)
Norbi
Posty: 66
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:14
Imię: Norbert
Lokalizacja: USA
Akwarium: 90 gal.
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Norbi »

Nie zrozumiałeś jak widzę. Tam gdzie będzie ziemia tam będzie grubsza warstwa piasku. Dodatkowo postaram się przykryć ziemię jakąś siatką. Nie planuję żadnych zbrojników w akwarium jedynie pandy. A tam gdzie będzie sam piasek planuję jego cieńszą warstwę i tam chcę włożyć kulki z wiadomych względów.
Akwarystyka to fajne hobby :)
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Aaa :)
Hecarim22
Posty: 13
Rejestracja: 27 sty 2013, 19:32
Imię: Hecarim22
Lokalizacja: Żołynia
Płeć:

Post autor: Hecarim22 »

Ziemi nie poddawałem żadnym obróbkom ani mechanicznym ani chemicznym, jest po prostu wsypana prosto z worka bez zbędnych kombinacji. Co do kulek glin - torf nie mam pojecia jak się zachowują bo nigdy ich nie stosowałem. Zawsze stosuję tylko ziemię i resztę potrzeb staram się uzupełnić nawozami. Ja stosuje żwir ponieważ wydaje mi się że mniejsze jest wtedy prawdopodobienstwo wydostawania się ziemi niż w przypadku użycia piasku, wygodniej się sadzi rośliny lub je usuwa bez wydostawania się dużych ilości ziemi co może sprawiać spore kłopoty. Ja pewno jak już decydowałbym się na używanie piasku to albo przysypałbym ziemię najpierw drobnym żwirkiem ok 1cm i na to piasek, lub gdybym używał samego piasku to pewno dałbym grubszą warstwę niż żwiru (1cm ziemi i jakieś 6cm piasku). Z roślin wybarwiających się na czerwono to tylko mam Rotalę indica ale na razie jest zielona i gubi się w tłumie:)
Norbi
Posty: 66
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:14
Imię: Norbert
Lokalizacja: USA
Akwarium: 90 gal.
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Norbi »

@kuba4410 - teraz się dogadaliśmy ;)
@Hecarim22 - po pierwsze przepraszam że się tak wpakowałem w Twój temat. A po wtóre skoro dyskutujemy o ziemi jako warstwie spodniej i żwirze albo piasku jako warstwie wierzchniej to dalej nie bardzo rozumiem dlaczego na wielu forach pokutuje opinia że na ziemię to tylko żwir albo żwir a później ewentualnie piasek? Zdaję sobie sprawę że żwir to nic innego jak kamyki - drobniejsze albo grubsze nazywane potocznie żwirem ale dlaczego na ziemię tylko żwir? Mając na uwadze wielkość tych ''kamyków'' można by uniknąć stref ''beztlenowych'' które mogą być niebezpieczne dla mieszkańców zbiornika i to chyba jest jedeny racjonalny argument. Pomijam względy wizualne czyli gust właściciela zbiornika ale ''o gustach się nie dyskutuje''. Na dokładkę piszesz że ''...... piasku dałbyś grubszą warstwę niż żwiru czyli jakieś 6 cm.''. Gdzieś w necie przeczytałem że dla wyeliminowania stref beztlenowych maksymalna grubość piasku na ziemi ogrodowej to 4 cm''. No cóż, podejrzewam że ile zbiorników opartych na ziemi to tyle samo opinii ich właścicieli. No dobrze, chyba czas zakończyć te wywody i czas poprosić autora o kilka zdjęć zbiornika bo najbardziej interesuje mnie wzrost roślin bo to jest jak dla mnie wskaźnikiem poprawnego funkcjonowania zbiornika :) Jeśli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.
Hecarim22
Posty: 13
Rejestracja: 27 sty 2013, 19:32
Imię: Hecarim22
Lokalizacja: Żołynia
Płeć:

Post autor: Hecarim22 »

Norbi, wydaje mi się, że sama grubość żwiru jak i piasku nie ma większego znaczenia, szczególnie biorąc pod uwagę omawianą różnicę 4cm czy 6cm. U kumpla (kali555) grubość żwiru waha się w okolicach 8cm-10cm i wszystkie rośliny jakie od niego dostałem miały świeże, białe korzenie. Wydaje mi się też, (bazuje na własnym doświadczeniu), że strefy beztlenowe nie są aż tak groźne, kiedy zapewnimy roślinom dobre warunki czyli: odpowiednie światło, nawożenie, temp. parametry wody. Ogólnie, jeżeli akwarium będzie dobrze prosperowało, warunki dla roślin będą optymalne, to i problem stref beztlenowych nie będzie tak istotny.
Norbi pisze:dlaczego na wielu forach pokutuje opinia że na ziemię to tylko żwir albo żwir a później ewentualnie piasek?
Nie jestem w stanie Ci tego wytłumaczyć, ale mogę wyrazić swoją opinię, z którą oczywiście możesz się nie zgodzić. :D
Ja używam żwiru ze względów praktycznych w połączeniu z ziemią, tak jak wcześniej wspomniałem. Ułatwia mi to sadzenie, usuwanie roślin, ogólne przemeblowania i odmulanie dna. A jeżeli chodzi o hodowlę ryb wymagających dna piaszczystego, to na pewno postarałbym się im utworzyć jakieś plaże, miejsca otwarte, gdzie mogłyby się ,,wylegiwać,,, bez umieszczania pod nim ziemi, ponieważ ziemia bardzo łatwo spod niego się wydostaje.
tyrko
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwie 2014, 9:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: tyrko »

Piękne akwarium. Ja również posiadam 60 litrowe akwarium, ale na razie dosyć puste. Postaram się wrzucić jakieś fotki jak je upiększę :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”