Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[126] Mój powód do "dumy"

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

[126] Mój powód do "dumy"

Post autor: Rodman17 »

Witam , jak obiecałem tak uczyniłem , by uczynić mój baniaczek lepszym a życie roślinek i rybek łatwiejszym zamieszczam poniżej kilka fotek tego mojego "cudu". Od razu wyjaśniam na pytania jaka to roślina i jakie ma wymagania odpowiadam "nie wiem , sam chciałbym wiedzieć" ;) . Jeżeli chodzi o moje akwarium to działa od maja 2009 r. W środeczku mamy grunt filtusa , filtr aquaszut Turbo 750 z deszczownią , bimbrownie i grzałkę . Z rybek pływają modrooki słoneczne i gertrudy ( 7 + 18 ) , 10 szt. razbor klinowych , 5 kosiarek , 2 glonojady i krewetki amano i red fire . Rośliny mam od przemyskiego kolegi akwarysty ( ten to ma akwarium ) i prawdę powiedziawszy wszystkich nie rozpoznaję . Wodę wymieniam 1 raz w tygodniu ok. 30 % . Nawożę po podmianie 6 ml Easy Life Profito , 6 ml Easy Life Ferro , co drugi dzień 2 ml Easy Life Profito , 2 ml Easy Life Ferro a co dziennie 6 ml Potasu ( roztwór K2so4 ) i 2 - 4 ml Easy Life Carbo ( 2 ml jak bimbrownia działa w pełni ) . Parametry wody ph 7,4 i kh 11,06 innych nie mierze ( kiedyś mierzyłem paskowymi JBL 5 in 1 ale po porównaniu wyników z laboratorium odpuściłem sobie ).

Tak więc do dzieła oto moje "szczęście'"

1. Z daleka całkiem nieźle
Obrazek

2. Po ciemku całkiem , całkiem
Obrazek

3.Zaczynają się schody ....
Obrazek

4. Jest coraz gorzej
Obrazek

5. A teraz tragedia
Obrazek

6. Coś na pocieszanie
Obrazek

7. I dalej to samo
Obrazek


Jak by ktoś wiedział dlaczego moje akwarium wygląda jak wygląda to proszę o radę , jak się sprawdzi stawiam browar ( nieletnim mleko ) . Pozdrawiam .
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2009, 18:30 przez Rodman17, łącznie zmieniany 1 raz.
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Uzupełnij dane o zbiorniku litraż i oświetlenie...
Nie jest tak źle, jak jeszcze trochę nad nim popracujesz to będzie supcio ;)
Trzeba tylko chcieć... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

Oki, już wyjaśniam akwarium ma 126 l i 4x18 W ( 2 aquarelle , 2 świetlówki 865 ) . Pozdrawiam .
togawa
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2009, 21:48
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112, 30, 18
Płeć:
Wiek: 44

Re: [126] Mój powód do "dumy"

Post autor: togawa »

Może kolego oświetlenie zmień??? Warto spróbować :-)
No i strasznie dużo tej chemii :-(
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

Czyli co zmienić w oświetleniu i jakich nawozów nie dodawać .
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Trochę pokrytykuję, mam nadzieję konstruktywnie :D

Podłoże, które posiadasz, psuje cały efekt. Proponuję zakupić żwirek bazaltowy o granulacji 3 - 5 mm i biogrunt, lub specjalistyczne podłoże do roślin. Już samo dobrze wyglądające podłoże daje dobry efekt.

Aranżacja.... pooglądaj różne galeria konkursowe. Poczytaj http://www.akwarium.org/ (tam też masz galerie).

Poczytaj również touriale http://naacademy.pl/TUTORIALE,1,1,59,.htm

Sam wybierz styl który jest ci najbliższy (czy to ma być iwagumi czy holenderek czy coś w kierunku ogólnego)

Moim zdaniem Heterantera (to z lewej z długimi liściami) rośnie ładnie. Przydał by się przed nią korzeń. Zrób drugi i pierwszy plan. Przy takim oświetleniu masz dużą dowolność w wyborze roślin. Dobrm drugoplaanowcem może być np. duży henio lub korzenie czy kamienie. Na pierwszy plan może mały henio.
Zrób coś z prawą stroną. Wywal ludwigie i co tam masz. Posadź tam coś z gatunków rotala (indica, green) albo ludwigia arcuata. Możesz się zdecydować np. na cztery gatunki na trzecim planie.

Narazie tyle uwag. Jak coś mi przyjdzie do głowy to napiszę.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Rodman17 pisze:Czyli co zmienić w oświetleniu i jakich nawozów nie dodawać .
Nie przejmuj się. Niektórzy traktują nawozy jako chemię a to nie jest tak. Ważne, że nie dajesz innych świństw. Z nawozów to jeszcze trzeba będzie zwiększać.
A więc tak, linii Easy Life nie znam w praniu więc nie jestem w stanie polecić ci konkretnych ilości i częstotliwości. Właśnie dlatego uciekłem od firmowych nawozów, aby wiedzieć co daję do zbiornika. Inaczej byłbym znawcą jednego producenta.

Niestety masz kiepskie podłoże. Nie zawiera ono praktycznie żadnych składników odżywczych. Z moich obserwacji u siebie i na forach mogę powiedzieć, że trudno będzie ci na tym podłożu uzyskać idealny wzrost blyksy i żabienic.
Ogólnie więcej trzeba będzie podawać nawozów do wody. Na 1 zdjęciu widzę braki azotu i być może skojarzonego z nim fosforu. Bo oczywiście nimi nie nawozisz. Jak zaczniesz nimi nawozić to może trzeba będzie skorygować dodawanie potasu i magnezu.
Skład Skład Profito jest następujący (wg roslinyakwariowe.com.pl):
Fe(2+): 0,12%
K: 0,7%
Mg: 0,09%
Mn: 0,04%
I: 0,02%
B: 0,008%
Cu, Mo, Zn, Li: 0,002%
Ni, Co, Al, Sn, F: 0,001%
V, Se: 0,0005%
a więc nie ma azotu i fosforu. Magnezu też jest troszkę za mało, chociaż stosując kranówkę nie powinno być źle.

Napisz jak robisz roztwór K2SO4. Według mnie będziesz musiał zmienić go na KNO3 (na początek). Jak się poprawi (lub nie) to będziemy myśleć dalej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

Witam , dzięki Zullix za odpowiedż , nie ukrywam bardzo na nią liczyłem . Więc od razu wyjaśniam nawóz potasowy zrobiłem ze 100 g K2So4 i 1 l wody destylowanej . Do tego przymierzam się do zrobienia nawozu z chelatu żelaza Fe 8 % ( stary Easy Life mi się kończy ). Dodatkowo cały czas eksperymentuje ze światłem , na początku świeciłem 12 h 4 x 18 W , teraz świecę 12 h 2 x 18 W i 6 h 4 x 18 W . Może z światłem coś zmienić . Ponadto chciałbym jednak posiadać w swoim baniaczku kilka krzaczków blyxy , więc może dodać im pod korzenie kulki nawozowe . Do tego jeszcze ładnie mi rosną krasnorosty na liściach ludwigi ( tuż pod deszczownią ) . Ostanio wzrost glonów jakby się zmniejszał a rośliny zaczęły wreszcie bąbelkować . Myślałem , że fosforu i azotu mam za dużo ( przez glony ) i kombinowałem jak zmniejszyć ich poziom , chciałem dać dodatkowy pojemnik do filtra z zeolitem .
Ps. Sprawdziłem od kwietnia 2009 r. mam na dnie dwa grunty MHK : Aquagrunt i floran
Skład Aquagruntu :
Si02 – 55%, Al2O3 – 35%, Fe203 – 3%, MgO – 0,5%
Floran jest obojętny dla wody i przykrywa część powierzchni akwarium , niestety część powierzchni stanowi odkryty Aquagrunt ( może to powoduje część problemów z glonami ) .
Mam nadzieję , że to coś wyjaśni . Czekam na dalsze porady a na pytania chętnie odpowiem .
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Rodman17 pisze:Więc od razu wyjaśniam nawóz potasowy zrobiłem ze 100 g K2So4 i 1 l wody destylowanej
Według mojego kalkulatora wychodzi ci 15 ppm potasu tygodniowo. Przy tym oświetleniu to dobrze. Jako, że masz niedobory azotu proponowałbym zrobić roztwór 50 g KNO3 w litrze wody i dodawać go 2-6 ml dziennie. Zaczynamy od 2 ml, czekamy tydzień. Jak się nic nie dzieje (na niekorzyść - bo rośliny powinny od razu zzielenieć a może i odskoczyć) to dokładamy znowu i jest 4 ml. Maksymalna dawka 6 ml. Jak ta ostatnia dawka będzie dobra to możesz K2SO4 i KNO3 w takim stosunku jak ci wyjdzie i dozować ten jeden nawóz. Wtedy jeżeli będziesz zmieniał to równocześnie oba makro. Jeżeli nie będziesz dodawał azotu i potasu do podmian to powinno wszystko działać bardzo dobrze.
Rodman17 pisze:Do tego przymierzam się do zrobienia nawozu z chelatu żelaza Fe 8 % ( stary Easy Life mi się kończy ).
Samo żelazo nie da ci wszystkiego. Podłoże masz wyeksploatowane (pół roku) i musisz dawać więcej mikro do wody. Ja kupiłbym na twoim miejscu komplet mikro. Spider72 poleca bardzo dobre mikro dostępne w znanym sklepie z solami akwarystycznymi za "psie pieniądze". Jak trzeba to odszukam info. Oczywiście możesz stosować każdy z firmowych mikro, choćby "profito".
Rodman17 pisze:Dodatkowo cały czas eksperymentuje ze światłem , na początku świeciłem 12 h 4 x 18 W , teraz świecę 12 h 2 x 18 W i 6 h 4 x 18 W .
Jak będzie dobre nawożenie to oświetlenie 12 h wszystkim co masz. Ewentualnie można stosować po godzinie (wschód i zachód słońca) mniej.
Rodman17 pisze:Ponadto chciałbym jednak posiadać w swoim baniaczku kilka krzaczków blyxy , więc może dodać im pod korzenie kulki nawozowe.
Nic innego ci nie zostaje. Można też zasadzić blyksie w malutkich doniczkach ceramicznych wypełnionych ziemią i je potem zamaskować.
Rodman17 pisze:Myślałem , że fosforu i azotu mam za dużo ( przez glony ) i kombinowałem jak zmniejszyć ich poziom , chciałem dać dodatkowy pojemnik do filtra z zeolitem .
Zeolit nie szkodzi a usuwając amoniak z wody ułatwia walkę z glonami, szczególnie na początku. Niestety zeolit nie jest wybiórczy i wyłapuje też na początku część nawozów. Stąd może się okazać, że dawki nawozów będą za małe. Wtedy trzeba eksperymentować nad ich zwiększeniem po to, aby zacząć je zmniejszać, gdy zeolit przestaje wyłapywać. Ponieważ nie wiemy, kiedy to nastąpi to raz na miesiąc można próbować obniżyć nawożenie. W sumie zabawa, ale ja np. ją stosuję.
Rodman17 pisze:niestety część powierzchni stanowi odkryty Aquagrunt ( może to powoduje część problemów z glonami ) .
Samo z siebie to nie szkodzi.

Na razie nie widzę niedoborów magnezu więc na razie można tego nie korygować - pewnie idzie z kranówką. Podobnie, na razie można sobie odpuścić nawożenie fosforem, ale dobrze mieć kupiony KH2PO4 gdyż może się w przyszłości przydać. Wtedy zużywasz 30 g KH2PO4 na litr wody i dozujesz 2 ml dziennie. Tak więc koszt znikomy.
W sumie nakłaniamy cię więc do rezygnacji z drogich nawozów firmowych..... ale mikro możesz zostawić.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

Dzięki serdeczne , czyli zamawiam KNO3 i KH2PO4 mieszam i zaczynam dodawać do akwarium . Do końca zużyję Easy Life Profito . Kupię kulki nawozowe dla blyxy . Zrobię nawóz Fe bo czerwona Ludwigia tego chyba wymaga . Jak będę miał wszystko w domu to się zgłoszę z prośbą o ustalenie ostatecznej strategii nawożenia .
Jeszcze raz serdeczne dzięki Zulix , mam nadzieję że jesteś pełnoletni bo masz u mnie piwo :)
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

Rodman17 pisze:mam nadzieję że jesteś pełnoletni bo masz u mnie piwo :)
Hehe :D Popatrz na profil zulixa ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Rodman17 pisze:Jeszcze raz serdeczne dzięki Zulix , mam nadzieję że jesteś pełnoletni bo masz u mnie piwo :)
Jestem dwupełnoletni :płacz:. Zapraszam na spotkanie RzeFA to dam ci nawozy za friko.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

Mateusz pisze:
Rodman17 pisze:mam nadzieję że jesteś pełnoletni bo masz u mnie piwo :)
Hehe :D Popatrz na profil zulixa ;)
Wiem , wiem to taki żarcik był .

[ Dodano: 2009-09-24, 11:18 ]
zulix pisze:
Rodman17 pisze:Jeszcze raz serdeczne dzięki Zulix , mam nadzieję że jesteś pełnoletni bo masz u mnie piwo :)
Jestem dwupełnoletni :płacz:. Zapraszam na spotkanie RzeFA to dam ci nawozy za friko.
Wiem ,rozumiem ja też za miesiąc będę obchodził 18 rocznicę mojej 18-stki ;) . A co do spotkania to bardzo chętnie jeśli tylko będe miał czas ( a to niestety nie zawsze zależy od moich chęci ) . Pozdrawiam .

[ Dodano: 2009-09-28, 10:18 ]
Witam , ponieważ zamawiam na Allegro Kno3 zastanawiam sie czy przy okazji nie zamówić nw. sole ( ten sam koszt wysyłki ) , może mi się kiedyś przydadzą :
MgSO4*7H2O (siarczan magnezu 7 wodny)
KH2PO4 (diwodorofosforan potasu)
KNO3, azotan potasu (V)
Chelat manganu FORTE 14 %
Chelat żelaza FORTE 8 %
CaCO3 (węglan wapnia)
Do tego nawóz w kulkach dla blyxy.
Jak uważacie warto je zakupić ?
Ps. Coś mi ostatnio żółknie limnobium , domyślacie się jak może być tego przyczyna ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”