Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[25l] pierwsze akwarium

Moderator: Administracja

proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

[25l] pierwsze akwarium

Post autor: proxlee »

-Wymiary akwarium i litraż : 40x25x25, okolo 20l wody
-Filtracja Claro 300
-Oświetlenie narazie lampka usb :D
-Ogrzewanie grzałka 20W
-Podłoże piasek
-Nawożenie brak
-Flora Anubias
-Fauna Bojo(kubeczko)wnik
-Temperatura odkąd są mrozy 24, tak to utrzymywała się około 26.

Obrazek

Obrazek

Akwarium juz ma około miesiąca.
Zabieram się za oświetlenie i dokupię parkę gupików. W planach zakup mchu i pewnie też jakieś roślinki.
Pewnie zauważycie ślady kamienia na szybie, tak mam z tym mega problem, woda jest strasznie twarda a kamień po paru dniach zakrywa 70% szyby...
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Takie wyszło Ci bojownikowe malawi - moim zdaniem ciekawa koncepcja :)
Co to za piasek zastosowałeś? Wygląda na nie-typowy bardzo drobny.
proxlee pisze:Pewnie zauważycie ślady kamienia na szybie, tak mam z tym mega problem, woda jest strasznie twarda a kamień po paru dniach zakrywa 70% szyby...
Tyle, że kamień nie jest żadnym problemem, w porównaniu z cierpieniami bojownika, który musi pływać w takim "kamieniu" :( Ktoś powie, że to forma hodowlana - tak, ale nie zatraciła z pewnością swoich przystosowań i w bardzo twardej wodzie zwyczajnie powoli będzie kitować :/ W tak małym zbiorniku z powodzeniem możesz próbować schodzić z twardością przy pomocy wody destylowanej.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Dzięki za komentarz :)
Ciekawa koncepcja tak jak mówisz i też tania bo wzystko spod domu (wyparzane i po próbie octowej)
Piasek z kupki z budowy domu, zwykły budowlany (jeśli można to jakoś nazwać) :D :D
Greek pisze:W tak małym zbiorniku z powodzeniem możesz próbować schodzić z twardością przy pomocy wody destylowanej.
Właśnie powoli przymierzam się do zaczęcia stosowania takiej taktyki :D

Znalazłem w piwnicy stare popsute lampki oraz żarówkę led nextec e27 5,5W 500lm o barwie 6400K. Załaczyłem ją ale tak daje po oczach że podejrzewam że jest o wiele za mocna bo daje tak jak zwykła 60W. Czyli wnioskuje że mam znależć taką żarówkę ktora bedzie swiecić tak jak zwykła żarówka 10W? Przyjmując te 0,5W na litr? Czy może ta co teraz świeci jest dobra. Próboje ogarnąć ten temat od dwoch dni i nie jestem wstanie :podwójnie widzę:
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

proxlee pisze:Znalazłem w piwnicy stare popsute lampki oraz żarówkę led nextec e27 5,5W 500lm o barwie 6400K. Załaczyłem ją ale tak daje po oczach że podejrzewam że jest o wiele za mocna bo daje tak jak zwykła 60W. Czyli wnioskuje że mam znależć taką żarówkę ktora bedzie swiecić tak jak zwykła żarówka 10W? Przyjmując te 0,5W na litr? Czy może ta co teraz świeci jest dobra. Próboje ogarnąć ten temat od dwoch dni i nie jestem wstanie :podwójnie widzę:
Ale w zasadzie to po co Ci mocniej? Bo nie ma tam nic co potrzeba dopalać światłem, a szkoda razić bojownika.
proxlee pisze:Piasek z kupki z budowy domu, zwykły budowlany (jeśli można to jakoś nazwać) :D :D
Tutaj uważaj, bo on może Ci jeszcze bardziej zatwardzać wodę.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Greek pisze: Ale w zasadzie to po co Ci mocniej? Bo nie ma tam nic co potrzeba dopalać światłem, a szkoda razić bojownika.


Chodziło mi o to że własnie jest chyba za mocna. Licząc tak jak podają na różnych poradnikach że 0,5W na litr. Ta ma 5,5W ale daje tak jak 60W, I zastanawiam się czy nie mam poszukać takiej zarówki która ma "X"W ale świeci tak jak 10W.
Do tej pory anubias zgubił dwie łodygi więc zwykłe dziennie światło raczej nie dawało rady.
W przyszłości chcę zasadzić jakiś mech na całym podłożu.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

proxlee pisze: Ta ma 5,5W ale daje tak jak 60W,
Nie przesadzajmy, aż tak to chyba nie :) To 0,5W/L zazwyczaj odnosi się do typowego światła świetlówkowego. Nie widać na zdjęciu by było jakoś przesadnie jasno, jest w dodatku punktowe i daje w pozostałej części akwarium półcień - to dość dobre rozwiązanie. Niemniej dałbym jakiś element wystroju dający bojkowi poczucie bezpieczeństwa - jakiś rozgałęziony korzeń?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

To punktowe światełko to była ta lampka usb, którą używałem do wczoraj.Co do mocy to tak kłamie na opakowaniu 5,5W replacement 60W. Jeśli zostawię tą żarówkę to i tak będe musiał zastosować jakiś "klosz" zwężający pole rażenia tej lampy bo inaczej szybko oślepnę :roll:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

proxlee pisze:.Co do mocy to tak kłamie na opakowaniu 5,5W replacement 60W.
Pisałem już - oni Ci podają odpowiednik zwykłej, bezczelnej żarówy. Taka 60-cio watówka odpowiada 11-watowemu kompaktowi. Czyli pi razy oko 11W świetlówki (może nawet mniej. Czyli masz jakieś 0,4W/L.
A w tak niskim akwarium takie oświetlenie słabe nie jest - ale też nie przesadnie mocne. Na pewno efekt oślepiający potęguje fakt, że baniak jest prawie pusty.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Mały update.
Dzięki uprzejmości ariks, zostały dosadzone 3 rodzaje mchów oraz 4 roślinki.

Obrazek

Wie ktoś czy przez siatkę od mosikitierów mech wyrośnie? Po lewej stronie akwarium można to zobaczyć.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Powinien sobie poradzić ;)
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Wczoraj wpuściłem Miecznika Czarnego. Z początku dominował bojownik jednak po nocy to miecznix rządzi w akwarium. Bojuś ucieka z rogu do rogu, niechcąc dać się oskubać.

Obrazek
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Oddaj mieczyka. Dokup 2 samice bojownika i będzie pięknie ;)
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

kasztan, w tym akwarium może być tylko samiec.
Do haremu potrzebujemy 50L :)
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Ja osobiście podchodzę do tych wymogów internetowych z przymrużeniem oka. Wiele osób krzyczy o litraż o ilość ryb o dobór ryb itp. Wielu moich znajomych ma akwaria i powiem krótko. Jakby wstawili opisy swoich akwariów na różne fora to zostaliby wyśmiani, zwyzywani itd. A mimo to ryby u nich żyją, nie widać oznak chorób czy przejawów nietypowych zachowań.

Jako że jestem bardzo początkujący jeszcze wiele przede mną. Jeśli czegoś nie spróbuję to sam się nie przekonam. Doświadczenie samo do mnie nie przyjdzie i chce je zdobywać na własnych obserwacjach a nie wyczytując je z internetu :)

Dlatego też chciałbym więcej konkretów, czy te zapotrzebowania na litraż i dobór bierzecie z własnego doświadczenia czy z "doświadczenia" opisów na różnych stronach www? :P
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

Mamy takiego użytkownika który ma piękne bojowniki. Nazywa się Konrad Demczuk. Trochę się od niego dowiedziałem o bojownikach. I sam tak pisze że harem od 50L.


Sam wolę mieć mniej ryb ale być pewny ze mają dobrze. Miałem kiedyś bojka w "akwarium do bojownika", ale to było przed rejestracją na to forum. Uwierz mi, że lepiej posłuchać innych, ale jak chcesz wydawać kasę na swoje błędy. Proszę bardzo. To są Twoje, nie moje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”