Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Projekt akwarium 1260l

Moderator: Administracja

lukast1983
Posty: 10
Rejestracja: 28 sty 2014, 21:29
Imię: Lukasz
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 40

Projekt akwarium 1260l

Post autor: lukast1983 »

Witam.
Jak w temacie zabieram się za budowę akwarium o wymiarach 300x60(h)x70. Myślałem, ze po przeczytaniu tony książek, zapoznaniu się z masa wiedzy na forach i troszku własnemu doświadczeniu, sam dam sobie rade....jednak moje myślenie szybko zostało skorygowane. Jeżeli ktoś ma jakaś wiedzę, doświadczenie w zakładaniu takiej wielkości zbiornika to bardzo bym prosił aby podzielili się nia w tym wątku. Niektóre etapy zakładania akwarium, jak np podłoże, juz przetestowałem w swoich poprzednich zbiornikach wiec raczej ni podlegaja zmianie, chyba ze ktoś ma jakiś lepszy pomysł :wink: Każdy pomysł, uwaga, krytyka będzie mile widziana.

Aktualnie jestem na etapie przygotowywania pokoju pod w/w akwarium.

Zalożenia/ tak jak ja to widzę ;

Stelarz; metalowy, o wysokości ok 80 cm (może 90). Zależy mi na tym aby wygodnie można go było oglądać na siedząco i na stojąco. Do różnego rodzaju prac sprzątających czy korekcyjnych w zbiorniku bede używał małego podestu wiec wysokość całości mi nie straszna ;)

Akwarium; jak juz mówiłem 300x60x70, przód opty white (jeśli cena mnie nie powali), z kominem w rogu zbiornika. Nad wymiarem komina się nie zastanwaiałem. Myslę, ze budowniczy akwarium coś podpowie. Przednia szyba będzie miała paski na gorze i na dole by zasłonić część podłoża i ewentualne wachania stanu wody.

Filtracja; hydroponiczna, korytko zamocowane na stale, na scianie z tylu, nad akwarium. Wodę będzie pompowała pompa do wody. Modelu jeszcze nie jestem pewny ale o kilku czytałem dobre opinie wiec pewnie zadecyduje dostepność w okolicy.

Oświetlenie; 6 belek, 150cm, power led o łącznej mocy 360W. Nigdy nie mialem z takim oświetlenie do czynienia wiec się okaże czy dobrze wybrałem. Spotkałem się z podobna ilością pozytywnych opinii co i negatywnych wiec wszystko się okaże "w praniu". Ja zdecydowałem się ze względu na koszta utrzymania.

Podłoże; glina wymieszana z torfem, przykryta odpowiednia warstwa czarnego, drobnoziarnistego żwirku, takiego jaki uda mi się dostać.

Obsada/ biotop; Ameryka Poludniowa - amazonka i dorzecza, chciałbym moc trzymać w tym zbiorniku tyle par/ haremów pielęgniczek ile się tylko da :mrgreen: Uwielbiam te rybki! Zbiornik będzie "zielony" z mnóstwem kryjówek, obrośniętych korzeni, kokosów i kamiennych jaskiń. Do tej pory sprawdzało mi się to w 450l to i teraz powinno :wink:

Jak juz pisałem, każda uwaga, spostrzeżenie, link do artykułu, tematu będzie mile widziany i bede za niego bardzo wdzięczny!
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Polecam zapoznanie się z tymi tematami. Baniaki o ile dobrze pamiętam kleił Przemek Wieczorek.

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19205

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20268
lukast1983
Posty: 10
Rejestracja: 28 sty 2014, 21:29
Imię: Lukasz
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: lukast1983 »

K2 pisze:Polecam zapoznanie się z tymi tematami. Baniaki o ile dobrze pamiętam kleił Przemek Wieczorek.

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19205

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20268
Dzieki za linki. Juz je kiedys czytalem. To wlasnie dzieki temu akwarium, miedzy innymi, zdecydowalem sie na hydroponike, bez zadnych doadatkow.
Gdyby fundusze pozwolily to w planie bylo nawet 5 metrow... ale to moze w innym zyciu ;)
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

no no - kolego
kawał bańki
trzymam kciuki i zabieram do obserwowanych
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
lukast1983
Posty: 10
Rejestracja: 28 sty 2014, 21:29
Imię: Lukasz
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: lukast1983 »

Mala aktualizacja.

Rozmiary zbiornika sie lekko zmienily :> Teraz bedzie to 350x80x60h.
Wiem, ze nie ma za bardzo sie czym chwalic, ale stelaz jest juz gotowy a szklo ma byc dopiero w marc. Gdy cos sie zmieni podesle nowe zdjecia ;)

Obrazek[/img]

Obrazek[/img]
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Załaduj foty przez forumowa wgrywajke---> http://podforak.rzeszow.pl/upload.php
Słuszna decyzja, tez mi się marzy kolos i ryby metrowej wielkości. :)
Ostatnio zmieniony 07 lut 2017, 12:07 przez duch amazonski, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

Ten stelaż to już końcowy efekt? Nie podpierałeś go "w środku" ?
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Bardzo ciekawa sprawa, akwarium potężne, mi też się marzy wielkie, ale bardzo długie niskie i głębokie to byłoby by coś dla mnie.
Czekam z niecierpliwością na efekt końcowy tym bardziej, że jak piszesz ma być zielono. Powodzenia
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Kto będzie kleił szkło?
Rozmiar suoer. Swoje bym powiększył z chęcią do takiego rozmiaru.
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Projekt super, litraż marzenie, ale panie toż to cały dzień koszenia będzie :mrgreen:
Trzymam kciuki za powodzenie i z niecierpliwością oczekuje fotek funkcjonującego już zbiornika :tak:
Awatar użytkownika
djmcg
Posty: 106
Rejestracja: 25 lis 2010, 16:32
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160L,35L,5L
Płeć:

Post autor: djmcg »

Też mi się marzy takie akwa
lukast1983
Posty: 10
Rejestracja: 28 sty 2014, 21:29
Imię: Lukasz
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: lukast1983 »

Przepraszam za opoznienie w odp ale cos mi powiadomienia nie dochodza :evil:

Stelaz jest zbudowany z ksztaltownikow 3x4. Na zdjeciach, jest juz obudowany plyta. Wykonawca zapewnial, ze 5t spokojnie wytrzuma :podwójnie widzę:

Obrazek

Obrazek

Z braku srodkow, akwarium jest "tylko" takich rozmiarow. W Jamie bylo by miejsce na dwa razy dluzsze... ale do puki nie znajde sponsora, musze zadowolic sie ty :mrgreen:

Polecono mi firme z Ostrowa Wielkopolskiego. Znalazlem ich na ONX.PL i, po wstepnych ustaleniach, jestemy umowieni na marzec.

Co do zieleni, jak najbardziej, ALE ;) Bede sie staral zostac przy roslinach "korzennych" tp zwartki, zabienice, itp, zeby jak najmniej musiec w nim grzebac ;) Miejsce na mchy, anubiasy i microsorium tez jest przewidziane ale zadna z powyzszaych roslin nie wymaga kto wie jakich nakladow pracy. Leniwy jestem 8)
Musze tylko zaznaczyc, ze z wczesniejszymi zbiornikami, tez mialo tak byc, a konczylo sie na zielonej dzungli ku niezadowoleniu mojej zony :evil:

Plan na aranzacje jest, mniej wiecej, taki; z lewej strony stos korzeni (ok 1m szerokosci akwarium), gdzieniegdzie porosniety anubiasem i microsorium, srodek pusty (1m) a prawa strona (1,5m ) korzenie z kamieniami i wszystko zarosniete jak sie tylko da. Calosc ma uwzgedniac rewiry dla pielegniczek.
Mam tylko nadzieje, ze calosc wyjdzie, przynajmniej w polowie, tak jak to sobie wymyslilem :mrgreen:
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Z zapartym tchem czekam na finał prac :D
Awatar użytkownika
Blondona
Posty: 339
Rejestracja: 15 sty 2017, 18:24
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Mam!!!!!!!!!
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Blondona »

Wow!!!
:o
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Powiem ci tak ....Zwróć się naprawdę do ludzi od takich konstrukcji bo to nie jest 100 litrów sam budowałem sobie akwarium i widziałem co napór wody robi z szybą o grubości 12mm szyba o wymiarach 175cm na 70cm wys wygieła się w banan z poprzeczną listwą tej samej grubości , listwa o szerokości 6 cm pękła i prawie by doszło do tragedii a fachowcy ,,psełdo fachowcy chcieli mi robić mój baniak z szyby 10 mm to bym miał po zawodach wędkarskich i nie sugeruj się netem forami bo co drugi to kłamie albo ci po prostu do końca wszystkiego nie powie ,, jeżeli chodzi o szkło opti white to jest drogie i niestety się rysuje najlepiej jek byś miał do porównania dwie tawle i zobaczyć jaka jest różnica w przejżystości jak będziesz chciał to na privat meila dam ci telefon do gościa który robi takie baseny i coś doradzi , ale to jest Poznań
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”