Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[260l] Start początkującego akwarysty

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Kiepski argument, ale nie ważne. Koledzy nieco zbaczamy z kursu tematu.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Misiekfu
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2016, 9:33
Imię: Michał
Lokalizacja: Zarzecze
Akwarium: 260l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Misiekfu »

Witam ponownie!
Akwarium już jakiś czas chodzi a mi się wydaje że coraz mniej wiem o akwarystyce :?
Z glonami nitkowatymi sobie poradziłem ale nawiedziły mnie krasnorosty które ni jak nie chcą odpuścić. Niestety większym problemem dla mnie są padające rybki.
Po wpuszczeniu ok 35 neonów czerwonych zanim zorientowałem się co im dolega ( najprawdopodobniej nicienie bo po kuracji Caspisolem było jakiś czas ok ) padła połowa. Po ustabilizowaniu się sytuacji z chorobą ( dwa tygodnie bez żadnego zgonu ) wpuściłem 6 skalarów i 3 otoski. Jeden otosek zdechł od razu reszta się fajnie trzymała. Po ok miesiącu zauważyłem że skalary straciły apatyt i siedziały praktycznie cały czas takie osowiałe przy dnie lub za kamieniami. Karmiłem rybki płatkami Tropicala oraz jak widziałem że skalarki tego nie jedzą kupiłem mrożoną chotkę ale nie bardzo to pomogło. No i skalary zaczęły padać pewnie z głodu bo nie bardzo chcą dalej jeść. Na chwilę obecną z 6 zostały 3 ( w między czasie padło ok 5 neonków i jeden otosek ).
Parametry wody wydają mi się ok tzn:
ph: 7
kh: 6
gh: 7
NO2: 0
NO3: 10
CL2: 0
temp. wody : 27 oC
Czas świecenia: 16.00-23.00
Wydaje mi się że problemem może być albo nie do końca wyleczone nicienie ( kuracja trwała 2 tygodnie zgodnie z zaleceniami na Capisolu ) ew. na co wpadłem ostatnio przy podmianie wody za słaba filtracja ( filtr Sera 250 ).
I teraz pytanie bo mam jeszcze jeden taki filtr w domu ( bez węży, wlotu i deszczowni ) czy jest sens spróbować uruchomić ten drugi filtr aby obydwa pracowały jednocześnie. No i jeśli tak to w jakiej konfiguracji je uruchomić - jeden typowo biologiczny a drugi mechanik, czy drugiego zrobić tak samo jak tego działającego czyli gąbka i ceramika?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Misiekfu pisze: ew. na co wpadłem ostatnio przy podmianie wody za słaba filtracja ( filtr Sera 250 ).

Masz akwarium długości 120cm, ja w swoim 100x50x50 mam dwa filtry kubełkowe eheima 2226 i 2224 ustawione po obu końcach akwarium. Działał najpierw 1 2226 ale stwierdziłem że nie jest w stanie odpowiednio oczyścić całego dna. Teraz jestem bardzo zadowolony.
Misiekfu pisze:Z glonami nitkowatymi sobie poradziłem ale nawiedziły mnie krasnorosty które ni jak nie chcą odpuścić.
Ja kiedyś stosowałem FEMANGA Algen Stopp General i muszę przyznać że nie znam szybszego i łatwiejszego sposobu by się ich pozbyć :D
Ten środek jest metodą doraźną dlatego powinieneś poczytać skąd biorą się krasnale i jak im zapobiegać na przyszłość ;)
Misiekfu pisze:Niestety większym problemem dla mnie są padające rybki.
Tu niestety nie jestem specjalistą i nie chciał bym w błąd niechcący wprowadzić albo źle doradzić ;)
Misiekfu pisze:Po ok miesiącu zauważyłem że skalary straciły apatyt i siedziały praktycznie cały czas takie osowiałe przy dnie lub za kamieniami.
Miałem podobny problem i przyczyną był pokarm. A dokładnie mrożony. Z 10 skalarów zostało mi 6, odtawiłem mrożonkę i już będzie drugi miesiąc jak wszystkie rybie maja się dobrze :D Dostają 3 rodzaje granulowanego (2 z hikari i spirulinę 36%), do tego czosnkowy i pokarm żywy ( byle nie ochotka- jestem jej zagorzałym przeciwnikiem w każdej postaci ) ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Misiekfu pisze:ph: 7
kh: 6
gh: 7
NO2: 0
NO3: 10
CL2: 0
Że tak zapytam: testy paskowe?
Misiekfu pisze: na co wpadłem ostatnio przy podmianie wody za słaba filtracja ( filtr Sera 250 ).
A na jakiej podstawie tak twierdzisz? Patrząc na wyniki testów (akurat paski nie przekłamują chyba w istotny sposób na związkach azotowych) wszystko gra w 100%. Nadmiar filtracji jest przereklamowany i do szczęścia niepotrzebny, a zalecenia producentów są znacznie niższe niż realne możliwości filtra.

Ryby masz niepoprawnie dobrane - otoski w takiej temperaturze się srogo przegrzewają.
Objawy skalarów wskazują na problemy związane z układem pokarmowym. Wskazuje na to także dieta, którą rybom fundujesz - ona ma być urozmaicona i zdrowa. A nie monodieta oparta na jakichś płatkach, a potem ochotka, która jest chyba jednym z najmniej zdrowych pokarmów, a do tego przenosi pasożyty. To prosta droga do zainfekowania ryb robalami.
Te skalary wyglądają na jakieś wychudzone (w stylu "skóra i kości")? Czy mają niepokojąco wyglądające odchody?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Misiekfu
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2016, 9:33
Imię: Michał
Lokalizacja: Zarzecze
Akwarium: 260l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Misiekfu »

Greek pisze: Że tak zapytam: testy paskowe?
ph, kh, gh kropelkowe Zooleka reszta paskowe JBL
Greek pisze: Objawy skalarów wskazują na problemy związane z układem pokarmowym. Wskazuje na to także dieta, którą rybom fundujesz - ona ma być urozmaicona i zdrowa. A nie monodieta oparta na jakichś płatkach, a potem ochotka, która jest chyba jednym z najmniej zdrowych pokarmów, a do tego przenosi pasożyty. To prosta droga do zainfekowania ryb robalami.
Te skalary wyglądają na jakieś wychudzone (w stylu "skóra i kości")? Czy mają niepokojąco wyglądające odchody?
Skalary ( a dokładnie skalar bo został już tylko jeden :( ) wygląda na mocno wychudzonego. Dwa dni temu wlałem Capisol no i wydaje mi się że od wczoraj ten jeden skalar zaczął trochę żwawiej pływać i przyjmować pokarm.
Jeśli możesz to podpowiedz jaki pokarm jeszcze dokupić aby rybki miały odpowiednio zbilansowane menu.
Filtr który obecnie u mnie pracuje nie był filtrem nowym no i z opisu wynika że obsługuje maksymalnie akwa o pojemności 250 l a u mnie jest 260. Dodatkowo przy podmianach wody wydaje mi się że z deszczowni strumień wody nie jest jakiś imponujący ale jest to moje pierwsze akwarium także nie mam jakiegoś większego porównania.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Dla takich ryb jak skalary dietę jest bardzo łatwo dobrać, bo są wszystkożerne. Podstawę powinien stanowić pokarm mięsny, np. mrożonki takie jak artemia, kryl, lasonogi, wodzień, rozwielitka, a także krewetki, mięso ryb. Pokarmy suche nie powinny stanowić podstawy diety. Wybieraj te dobrej jakości i te, które danym rybom akurat przypadają do gustu. Patrz na skład i staraj się stawiać na te najbardziej urozmaicone. Spiruliną też nie powinny pogardzić.
Misiekfu pisze:Filtr który obecnie u mnie pracuje nie był filtrem nowym no i z opisu wynika że obsługuje maksymalnie akwa o pojemności 250 l a u mnie jest 260. Dodatkowo przy podmianach wody wydaje mi się że z deszczowni strumień wody nie jest jakiś imponujący ale jest to moje pierwsze akwarium także nie mam jakiegoś większego porównania.
Tak jak wspomniałem, te sugestie, że filtr jest do takiego a takie litrażu są niemal zawsze wyraźnie zaniżone.
Co do strumienia to nie patrz jak mocno bezwzględnie bucha wodą, tylko zwróć uwagę czy nie ma spadków przepływu. Jeśli spadek jest wyraźny to należy wyczyścić prefiltr, a jeśli nie ma prefiltra to wyczyścić filtr i prefiltr założyć :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”