Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[260l] Start początkującego akwarysty

Moderator: Administracja

Misiekfu
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2016, 9:33
Imię: Michał
Lokalizacja: Zarzecze
Akwarium: 260l
Płeć:
Wiek: 39

[260l] Start początkującego akwarysty

Post autor: Misiekfu »

Witam!
Na wstępie chciał bym się przywitać, mam na imię Michał i dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką.
Akwarium jakie posiadam to:
- Aquael Glossy 120x40x60 jak na razie ze standardowym oświetlenie ( w planach jeszcze jedna świetlówka Plant )
- filtr zewnętrzny Sera 250
- grzałka Jager 150
- butla CO2

Akwarium na chwilę obecną wygląda tak:
Obrazek

Akwarium zalane 2 tygodnie temu ale od paru dni mam problem z glonami nitkowymi i oprócz usuwania mechanicznego nie bardzo wiem jak sobie z nimi poradzić. Z nawozów jakie stosuję to tylko potas.
Tydzień temu wpuściłem 11 neonków czerwonych ( dwa z nich padły, może dlatego że nie miałem jeszcze grzałki i temp w baniaku wynosiła 21oC ).
Teraz pytanie czy mogę już pomału wpuszczać rybki czy powalczyć jeszcze z tymi glonami. Myślałem zakupić ok 5 kosiarek żeby trochę te glony podjadły.

Rybki jakie planowałem wpuścić to:
- Neonki czerwone - ok 40-50 szt. ( bardzo mi się te rybki podobają )
- Kosiarka ok 5 szt. jako ekipa sprzątająca ( ew otosek ale kosiarka mi się bardziej podoba )
- Pyszczak Yellow i tutaj nie wiem jaką ilość wpuścić aby było dobrze i czy mi neonków te pyszczaki nie pozjadają
- Myślałem jeszcze o kilku Skalarach i Molinezjach tylko nie chcę zrobić z baniaka zupy rybnej.

Jak myślicie taka obsada była by ok czy coś zamienić/odrzucić.

Parametry wody podam jak wrócę do domu.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Misiekfu pisze:Pyszczak Yellow i tutaj nie wiem jaką ilość wpuścić aby było dobrze i czy mi neonków te pyszczaki nie pozjadają
nie ta rybka do tego biotopu
Misiekfu pisze:Myślałem jeszcze o kilku Skalarach
kup tak z 10 sztuk i jak Ci się dobiorą pary to zostaw dwie
Misiekfu pisze:Kosiarka ok 5 szt. jako ekipa sprzątająca
odpuść sobie je a reszta może zostać by nie zrobić
Misiekfu pisze: nie chcę zrobić z baniaka zupy rybnej
Możesz dać coś na dno jakieś kiryski zbrojnika niebieskiego
A wizualnie bardzo ładny baniaczek zapowiada się ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Witamy na Podforaku. Miskufu mam jedna prośbę mógłbyś w przyszłości zdjęcia wrzucić naszą wgrywajką ? Wtedy zostaną dla potomnych, a tu gdzie masz znikną. Akwarium na początek całkiem niezłe. Rybki można spokojnie puszczać. Wybór pozostawiam TOBIE bo one sie maja TOBIE podobać a nie biotopowi:D (albo Xerxowi xd)
Wazne jest żebyś dobrał ryby mniej wiecej o Tych samych temperaturach życia. Kosiarki owszem kosza nieżle ale tylko niektóre typy glonów więc wszystkiego nie posprzątają.
Nitki mogły pojawić się z nawożenia wnioskuje to stad że piszesz że podasz parametry wody (no i jest butla jest czyli roslinnniak pełna geba) więc pewnie juz cos tam lejesz. Czekamy na więcej informacji i życzymy sukcesów z naszą pomocą lub bez xd
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

pawprz, to nie chodzi czy to się ma mi podobać ale o to że pyszczaki nie łączy się innymi rybami nie pochodzącymi z malawi bo to się źle kończy dla tych ryb i szkoda by się męczyły :P I piszę to z własnego doświadczenia ;)
Koledze tylko napisałem co się fajnie łączy z tymi rybkami co on chce a wybur i tak należy do niego ;)
Kosiarki czyszczą tylko jak są młode i tak jak pisałeś tylko niektóre gloniska, jak urosną to juz im sie nie chce ( przynajmniej moje tak miały xd )
charta non erubescit
Awatar użytkownika
amy
Posty: 703
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:54
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240 Malawi 70 Ogólny
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: amy »

pawprz, z ciężkim sercem ale muszę przyznać rację Piotrowi, pyszczaków nie powinien kolega puszczać do obsady ponieważ: 1. zeżrą kolegów a po 2 zeżrą wszystko co zielone
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Amy, nie prawda, zależy jakie pyszczaki. Ty miałaś takie co jadły, ja mam takie że zieleniny nie jedzą.
Awatar użytkownika
amy
Posty: 703
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:54
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240 Malawi 70 Ogólny
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: amy »

yelloły lubią zielenine
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3449
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Misiekfu, broń Boże nie wpuszczaj tam żadnych pyszczaków. One potrzebują wody o innych parametrach. No chyba że zrobisz sobie baniak z malawi to oprócz pyszczaków nie wpuszczaj nic innego ;)
Misiekfu
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2016, 9:33
Imię: Michał
Lokalizacja: Zarzecze
Akwarium: 260l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Misiekfu »

No dobra zrobiłem test wody:

- NO3 - 50
- NO2 - 0
- GH - 4
- KH - 6
- pH - 6,4
- CL2 - 0

Niestety pyszczaki sobie odpuszczę ( szkoda bo bardzo mi się te ryby podobają ).
Na pewno zostają neonki i chyba na pewno będą skalary ( podobają mi się też paletki ale trochę się boje na początek tych ryb bo się trochę naczytałem i nasłuchałem że to wymagające ryby ).
Małe rybki mam ( Neony ) duże ( Skalary ) też brakuje mi jeszcze coś średniego.
Co mogę wpuścić zamiast tych pyszczaków żeby było ładne, kolorowe i pasowało do reszty?

No i co z tymi nieszczęsnymi glonami których się tak bałem i które tak szybko mnie nawiedziły ( no i ten wzrok żony który mówi " A nie mówiłam że tak będzie" ;) )
Kupiłem dzisiaj w sklepie środek w płynie Tetra Algumin wylałem cały no i zobaczymy co będzie. Pani w sklepie powiedziała że w tak świeżym akwa nie powinno być glonów a jak się pojawiły to znak że standardowe oświetlenie ( LED 2x 24W ) jest do bani. Prawda to? Wcześniej świeciłem 10h ( 12-22 ) teraz zmniejszyłem o godzinę ( 14-23 ).
Jutro spróbuję zrobić pierwszą podmiankę wody może to coś pomoże.
Aha raz na tydzień dolewam jeszcze Flourish Seachem.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3449
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Jeśli chodzi o obsadę to możesz wpuścić haremik pielęgniczek np Kakadu.
Co do nawożenia to niech się experci wypowiedzią.

Przeglądaniu sobie mój temat:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=28782
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

NO3 trochę za wysokie.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Nie wiem jeszcze jakie masz PO4, ale moim zdaniem to zbyt duzy stosunek PO4 do NO3 powoduje u ciebie glony. Poza tym nowe akwarium, a Ty już świecisz po 10 godzin. Proponował bym ci podmianki dwa razy w tygodniu skoro nie ma ryb nic sie nie stanie po 30% wody. Jak NO3 spadnie do powiedzmy 30 zaprzestać podmianek i przerzucić się na standardowe 30-40% co tydzień. Co jeszcze NO3 50 i takie światło w prawie pustym akwarium to pewne glony. Więc opcje śa dwie. Dorzuć jakichkolwiek roślin na start, albo zmniejsz świecenie do 5-6 godzin. Pozdrawiam i trzymam kciuki.

PS. Jakbyś był łaskaw sprawdzić PO4, ale według mnie będzie poniżej 1
PS2. Po co od razu chemia do świeżego akwarium.
Misiekfu
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2016, 9:33
Imię: Michał
Lokalizacja: Zarzecze
Akwarium: 260l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Misiekfu »

Niestety nie posiadam testów na PO4 ale może jutro uda mi się je kupić to sprawdzę.
Od zalania baniaka jeszcze nie robiłem podmiany ale w takim razie za chwile się za to biorę ( na szczęście wczoraj wlałem wodę do wiadra aby trochę odstała :D )
Roślinek wydaje mi się że wcale mało nie ma i całkiem fajnie rosną jak do tej pory także wybiorę opcję ze skróceniem czasu świecenia.
A z tą chemią to chyba faktycznie trochę mnie poniosło ale dzisiaj zaobserwowałem że jest już mniej glonów.
Wracając jeszcze do obsady to czy takie zestawienie będzie ok:
- Neon czerwony (10 już pływa :mrgreen: ) / 50 szt.
- Skalar / 4-6 szt.
- Pielęgnica niebieskołuska / 2 szt.
- Molinezja Black Molly / tu nie wiem ile wpuścić aby było ok
- No i coś na dno, otoski się nadają? Większość pisze o kiryskach ale mi te ryby jakoś nie pasują. / 6-10 szt.
Uciekam podmieniać wodę ;)
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Na tą chwilę ustabilizuj baniak, a na obsade masz czas....Tak jak kolega wyżej pisze zrób podmianki i zbij NO3 i mniej światła na początek.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Przy podanej obsadzie czarno to widzę, za dużo ryb by biologia wydoliła z obiegiem azotu. A już na pewno nie pasują tu niebieskołuskie. Ryby bardzo agresywne, w akwarium tej wielkości cała powierzchnia dna zostanie przez nie zajęta i wszystko co się rusza zostanie najprawdopodobniej przez nie zlikwidowane. A jak to przy większości pielęgnic bywa dno będzie skutecznie przekopywane więc z zieleniną może być krucho.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”