Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[260l] Start początkującego akwarysty

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

Tak jak kolega wisłok napisał, prędzej czy później otoski/kiryski i neony zostaną zabite/zjedzone przez Rocio ;)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Z kolei molinezje kompletnie nie pasują do reszty jak i do warunków.
Natomiast neony i skalary średnio mi się widzą w takim wystroju, ale skoro już część kupiona to jak to mówią "po ptokach".
A tak przy okazji to wygląda na to, że przesadzasz z ilością CO2.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Misiekfu
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2016, 9:33
Imię: Michał
Lokalizacja: Zarzecze
Akwarium: 260l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Misiekfu »

Z tą niebieskołuską jak dobrze poczytałem to faktycznie bym przesadził także odpada.
Na tę chwilę planowana obsada to:
- 6-8 skalarów ( docelowo 2 pary)
- 40-50 neonów czerwonych
- 6 molinezji
- 10 otosków ( chociaż dalej chodzi po głowie kosiarka)
- może jeszcze jakiś zbrojnik ale jak coś to nie teraz
Skrócenie czasu świecenia i podmiana wody fajnie podziałało na glony a i NO3 spadło do ok 25.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Jeżeli chodzi o neony i Skalary to z mojego własnego doświadczenia nie polecam łączyć dorosłych skalarów z małymi nie wyrośniętymi neonami :)

Mi w jedną noc 2 Skalary 11 neonów zjadło :)
Misiekfu
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2016, 9:33
Imię: Michał
Lokalizacja: Zarzecze
Akwarium: 260l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Misiekfu »

Dlatego najpierw będą neonki i reszta drobnicy a skalarki za jakiś czas i do tego młode także mam nadzieję że się nie pozabijają ;)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Nic trzeba będzie przytoczyć starą niedoskonałą, ale jednak pomocną zasadę dla początkujących adeptów sztuki magicznej zwanej akwarystyką. Aby uniknąć problemów typu azot, glony, fosfor, zatrucia ryb ... itd. maksymalna ilość ryb w zbiorniku określona jest równaniem 1l wody= 1cm długości ciała osiągany przez dorosłą rybę. Czyli np. jak w przypadku twojej propozycji obsady wychodzi to:
skalar- 6x15cm=90l
neony- 40x5cm= 200l
molinezja- 6x7cm=42l
otoski 10x4cm=40l

RAZEM: 90+200+43+40=373l czyli obsada jak do zbiornika 150x50x50.

[ Dodano: 2016-10-05, 04:00 ]
O tych molinezjach nie wspominałem już, przemilczając je jako mniejsze zło ale jest tak jak kol. Greek, pisze.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

swoją drogą to molinezje nie do końca są głupim pomysłem bo można je traktować jako żywy pokarm dla neonków czy innych ryb

skalary raczej nie jedzą dorosłych neonów czerwonych, prędzej inessa

a swoją drogą gdzie kupić neony czerwone które mają 5cm ?
a molinezje 7cm w życiu to widziałem ze 2-3 razy
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

sky pisze:swoją drogą to molinezje nie do końca są głupim pomysłem bo można je traktować jako żywy pokarm dla neonków czy innych ryb
Są fatalnym pomysłem, bo ich wymagania kompletnie nie zgadzają się z wymaganiami pozostałych ryb.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

a widziałeś molinezje w akwarium morskim ?? też nie ich wymagania a jakoś żyją...
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

A widziałeś ludzi, którzy przeżyli obóz koncentracyjny? To co piszesz to jest namawianie to męczenia żywych stworzeń.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

no ale dlaczego tak piszesz, skoro ludzie z tego forum tak robia
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

sky bo to prawda. A większość nie zawsze ma rację, i nic nie stoi na przeszkodzie by uwrażliwiać na to nowych adeptów tej sztuki.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

tak, tylko prawda jest taka że każdy z nas przez to przechodził i dopóki sam tego nie stwierdził, nie był do końca przekonany o czym mówią mu inni bardziej doświadczeni
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

sky pisze:tak, tylko prawda jest taka że każdy z nas przez to przechodził i dopóki sam tego nie stwierdził, nie był do końca przekonany o czym mówią mu inni bardziej doświadczeni
Po 1. to bardzo fajnie, że zdajesz sobie z tego sprawę. Tylko skoro to wiesz, to nie rozumiem skąd Twoje stanowisko w poście wyżej ;)
Po 2. to nie ma to nic wspólnego z doświadczeniem, a raczej ze zrozumieniem, że fakt iż ryba żyje, wcale nie oznacza, że są to dla niej dobre warunki.
Po 3. - myślę że znakomita większość długoletnich akwarystów nawet posiadając konkretną wiedzę, hoduje ryby w nieodpowiednich warunkach świadomie i ma to za przeproszeniem gdzieś. Tym ważniejsze jest więc, aby nowym adeptom wyłuszczać jak sprawa wygląda, a nie pisać że ryba "pociągnie w takich warunkach".
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

Greek pisze: nie pisać że ryba "pociągnie w takich warunkach".
prawda jest taka że akurat dla ryb kupinoych w sklepie typu "Majster" to i tak takie życie jest lepsze niż śmierć w sklepie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”