Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

240l z paletkami

Plany ;)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

240l z paletkami

Post autor: pawmoss »

Za tydzień planuje postawić nowe szkiełko, tak szczerze to jeszcze nie jestem pewny co do litrażu :D
Minimum 240l, ale jeżeli cena będzie dobra to i na 450l jestem zdecydowany :D
Ale piszmy na razie o 240l :)

Ryby:

Myślę o paletkach ( kilka sztuk ), kiryski, bocje wspaniałe...i przydałyby się może jakieś małe ale jakie :) innesa ?
PS: na pewno będa moje ulubione krewetki filtrujące :D

Ale co do paletek, potrzebuję kilka porad:

- Rozumiem, że woda do paletek MUSI być dojrzała ?

- Jak to jest z odrobaczaniem paletek oraz innych ryb ? wszystkie w osobnym zborniku ( oprócz paletek ) ?

- Czy warto zakupić RO ? ( tutaj takie ogólne, jeszcze nie wiem jaką mam wodę obok galerii Grafica )


Rośliny:

Tutaj zaczyna się temat w którym proszę was o radę, chce jak najbardziej zmniejszyć zużycie prądu dlatego planuje minimalne oświetlenie, paletki to lubią a i mnie wyjdzie taniej przy fakturze :)

Najlepiej LEDY ( tanie w utrzymaniu ) tylko ile musiałbym dać W na 240l aby cokolwiek rosło? wiadomo, że mówimy tutaj o jak najmniej wymagających roślinach, mchy itd

Czy LEDY również muszą mieć minimum 6500k czy mogą być zwyczajne ?



Filtracja:

Tutaj miałem już sporo filtrów, fluval 205, JBL E1501, tetra 1200, wszystkie mnie denerwowały i po wszystkich doświadczeniach postanowiłem zrobić Kubełek DIY, najlepsza propozycja i najmniej akwaryjna, wiadomo, beczka, pompa i dużo chęci :)
Pojemność zalezy już od pojemności akwa i szafki ale pewnie wyniesie z 50l :)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

pawmoss pisze:Tutaj zaczyna się temat w którym proszę was o radę, chce jak najbardziej zmniejszyć zużycie prądu dlatego planuje minimalne oświetlenie, paletki to lubią a i mnie wyjdzie taniej przy fakturze

Najlepiej LEDY ( tanie w utrzymaniu ) tylko ile musiałbym dać W na 240l aby cokolwiek rosło? wiadomo, że mówimy tutaj o jak najmniej wymagających roślinach, mchy itd

Czy LEDY również muszą mieć minimum 6500k czy mogą być zwyczajne ?
Hej, ja posiadam w swoim zbiorniku 250l moduły led samsunga https://polskiled.com.pl/modul-goq-sams ... ,3404,2935 20 sztuk + 5 czerwonych i roślinki mało wymagające bardzo ładnie mi rosną. Zużycie prądu 25W a akwarium wygląda tak: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=30928

Co do reszty pytań niech wypowiedzą się osoby które posiadają większa wiedzę :)
charta non erubescit
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

Ooo ładnie jasno :) o to mi właśnie chodzi :) oświetlenie załatwione 😁 dziękuję bardzo XerX, !

Czekam na resztę :D

XerX a czerwone do czego ?
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

pomoże ktoś ?;)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

pawmoss, by rybcie wybarwić ładniej i dla roślinek ;)
charta non erubescit
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

Wiem że spamuje ale prosiłbym pomoc :)
Chciałbym kupić i zalać akwarium jak najszybciej żeby dojrzewało,reszty dowiem się później:)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

OK.
pawmoss pisze:- Rozumiem, że woda do paletek MUSI być dojrzała ?
Dojrzała, czyli? Jeśli chodzi o to czy akwarium ma być dojrzałe to oczywiście tak :)
pawmoss pisze:Myślę o paletkach ( kilka sztuk ), kiryski, bocje wspaniałe...i przydałyby się może jakieś małe ale jakie :) innesa ?
Kilka sztuk to raczej nie, w takim akwarium myślałbym raczej max o parze, choć prywatnie uważam, że to raczej bez sensu. Kiryski do palet - np. sterbai powinny być ok. Dla bocji akwarium za małe. Innesy nie do paletek.
pawmoss pisze:- Czy warto zakupić RO ? ( tutaj takie ogólne, jeszcze nie wiem jaką mam wodę obok galerii Grafica )
Jeśli nie masz innej opcji na zapewnienie wody o pH=<7 i dość miękkiej to by się przydało :)

Ogólnie fajnie, że planujesz słabe oświetlenie. Skoro już masz takie plany to może warto byłoby pomyśleć chociaż o takich 375, zrobić w nich fajne korzeniowisko z lekką herbatką i wpuścić kilka palet. Może to wyjść bardzo fajnie :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

375l niestety nie mogę na razie znaleźć w okolicach Rzeszowa :(

Będzie albo 240 albo 300 gdyż 450 ( tylko takie są ) to już trochę za dużo :)


Co do wody, na razie do końca nie wiem ile mam PH :) Dzisiaj kupiłem testy kropelkkwe JBL, niby wyszło 7,4 ale to była woda odstawiona w kubeczku więc wiadomo xd

Ale rozumiem że gdybym miał filtr RO, to dla rybek wyjdzie na plus ?:)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

pawmoss pisze:Co do wody, na razie do końca nie wiem ile mam PH :) Dzisiaj kupiłem testy kropelkkwe JBL, niby wyszło 7,4 ale to była woda odstawiona w kubeczku więc wiadomo xd
Najlepiej zmierzyć KH, to będziesz wiedział z większą dokładnością ile Ci wyjdzie pH :)
Ale rozumiem że gdybym miał filtr RO, to dla rybek wyjdzie na plus ?:)
Zawsze na plus, nawet jeśli miałbyś odpowiednią wodę w kranie (choć to bardzo rzadkie w Polsce - np. w niektórych częściach Górnego Śląska), gdyż będziesz też miał wodę z grubsza oczyszczoną ze związków, które mogłyby zatruć życie :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

KH zmierzę na dniach i dam znać :)


A jaką beczkę ( filtr diy ) dać do akwarium 300 ?:) 50l beczka?


Krewetki red cherry dadzą radę z paletkami?


Jak to jest z odrobaczaniem? Paletki mogę w 240l a resztę w 50?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

pawmoss pisze:Krewetki red cherry dadzą radę z paletkami?
Nie dadzą, bo mają inne wymagania ;)
pawmoss pisze:A jaką beczkę ( filtr diy ) dać do akwarium 300 ?:) 50l beczka?
Nie jest potrzebna taka pojemność filtra :) Tak naprawdę wszelkie filtry "proponowane do danego litrażu" są zdecydowanie przesadzone, gdyż żeby wydoliła nitryfikacja, pojemność mogłaby być znacznie mniejsza. Problemem jest już końcowy produkt, czyli NO3 (zwłaszcza przy dyskach, które swoje zjedzą), ale w zbiciu tego duży filtr nam już nie pomoże.
Tu masz przydatny temat: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=28908 Nie wiem, czy stąd brałeś pomysł czy nie, ale na wszelki wypadek podrzucam :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

Potrzebuję pilnej pomocy, odpowiedzi na kilka pytań :)


Wczoraj dotarło do mnie akwa 240l, w planie paletki, które dotrą do mnie niestety bardzo szybko - jutro... dlatego muszę się szybko dowiedzieć kilku rzeczy :)

1. Dawać pod żwirek ziemię ? mam już z tym pozytywne doświadczenie ale boję się o paletki, nie podniesie to PH ?
Oświetlenie będzie LED-owe, pewnie z 25W dla jak najmniej wyagających roślinek.

2. Z paletkami chcę mieć kilka krewetek filtrujących i kiryski, mam je odrobaczać ?

3. Dla pewności, paletki były trzymane w proporcjach 20L RO / 10L woda, ok ?

4. Dzisiaj będę robił filtr DIY 30l z beczki, napchać keramtyzu ? mam dać jeszcze wewnętrzny Aquael Uni filter 500 ?

5. Filtr RO, brać najtańszy jaki jest ? np: http://allegro.pl/filtr-ro3-osmoza-akwarystyczna-helix-pro-75-gpd-01-i6596522742.html


Proszę o pomoc :)
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

up
Awatar użytkownika
Sebastian1995
Mecenas
Posty: 545
Rejestracja: 02 lut 2010, 15:08
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 375L :)
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Sebastian1995 »

polecam na początek akwarium bez niczego abyś mógł obserwować ich odchody oraz przyjmowanie pokarmy , a przy młodych sztukach pomoże Ci to w utrzymaniu czystości. I to mało rozsądne wpuszczać ryby do świeżego akwarium , a szczególnie delikatne dyskowce. Odsyłam do poczytania forów o dyskowcach, są tam przejrzyste odpowiedzi na twoje pytania. Właśnie od nich trzeba było zacząć zamiast kupować ryby :P Życzę jak najlepiej ale może to być dość kosztowny początek przygody z tymi rybami bez twojego przygotowania :)
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Hm, jak Ty to zaplanowałeś, że akwarium masz nie zalane i niedojrzałe, a Paletki w drodze? xd
Nie masz możliwości załatwić od kogoś przynajmniej połowy dojrzałej wody?

Po co ziemia jak chcesz niewymagające rośliny? Żwirek pod Palety odradzam - najlepsza opcja to piach rzeczny albo kwarcowy - Paletki strasznie brudzą, dużo jedzą i jeszcze więcej wydalają - jak to wszystko wpadnie w żwir to Ci się kompost zrobi. Zamiast ziemi kulki GT pod rośliny i tyle, nie ma co kombinować. Myślę, że pod Palety dobrą opcją byłoby lanie RO lub demineralki przez armatkę torfową.
Tyle mogę pomóc, do reszty się nie wcinam, nie mój zakres zainteresowań xd
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”