Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

240l z paletkami

Plany ;)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
ksywa
Posty: 51
Rejestracja: 25 maja 2013, 22:04
Imię: Damian
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 550, 240, 70
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: ksywa »

Greek pisze:
Greek, ja to widzę tak: "Nie przejmuj się No2 i No3. Najważniejsze przy paletkach jest pH poniżej 7."
No w sumie też tak można :P Mnie zasugerowało to pH<7 jako związane z toksycznością amoniaku. Ale zgadzam się, że cudów uczynić nie można przy takiej pisowni ;)
a jak nazwiesz i określisz czystą H2O ?
Właśnie tymi trzema znakami: "H", "2" oraz "O". I na pewno nie jest to RO.
Tak jak pisalem ile wedlug Ciebie ma pH wody RO?? wody czystej?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

ksywa pisze:Tak jak pisalem ile wedlug Ciebie ma pH wody RO?? wody czystej?
Znowu brak interpunkcji... Jak mam zrozumieć co piszesz?
pH wody czystej to 7.
A pH wody z RO to loteria, zazwyczaj powinno to być koło 6, ale nie ma żadnej reguły.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ksywa
Posty: 51
Rejestracja: 25 maja 2013, 22:04
Imię: Damian
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 550, 240, 70
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: ksywa »

Greek pisze:
ksywa pisze:Tak jak pisalem ile wedlug Ciebie ma pH wody RO?? wody czystej?
Znowu brak interpunkcji... Jak mam zrozumieć co piszesz?
pH wody czystej to 7.
A pH wody z RO to loteria, zazwyczaj powinno to być koło 6.
Zazwyczaj??? wiesz to zazwyczaj bo tak Ci się wydaje czy wiesz bo badałeś?
Ja badałem i wiem że woda RO ma pH 7,0, Kh=0, GH=0, a temat nei tyczy interpunkcji tylko zdrowia ryb
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

A tak właściwie dlaczego nie mogę lać samej RO? Brak czegoś ?

U mnie RO ma na pewno później 7, koło 6.3-6.4
ksywa
Posty: 51
Rejestracja: 25 maja 2013, 22:04
Imię: Damian
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 550, 240, 70
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: ksywa »

pawmoss pisze:A tak właściwie dlaczego nie mogę lać samej RO? Brak czegoś ?

U mnie RO ma na pewno później 7, koło 6.3-6.4
a jakich dokładnie testów używasz?
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Możesz lać czyste RO, ale chodzi tu o to, żeby skoki parametrów nie były za duże. Stopniowo możesz dawać mniej kranówki, a więcej RO.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Zawsze jest minimalna szansa, żeby miała pH 7, przy zasadowości=0, mając kontakt z atmosferą, ale to przypadek bardzo rzadki. A w większości przypadków błąd pomiaru. Myślałem, że po kilku postach zrozumiesz temat, ale w takim razie wyjaśnię. Otóż woda chemicznie czysta, jest jak sama nazwa wskazuje czysta - czyli H2O. Woda z RO, choćby nawet to była super ekstra membrana, wszystko by wychwyciła, to przy kontakcie z powietrzem taka woda musi mieć pH poniżej 7. Wystarczy spojrzeć na tabelkę pH-CO2-zasadowość i każdy wie o co chodzi.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2016, 22:24 przez Greek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

Kurde wcześniej chyba źle napisałem...

No2, no3 używam testów Sera
Gh,Kh, Ph JBL
ksywa
Posty: 51
Rejestracja: 25 maja 2013, 22:04
Imię: Damian
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 550, 240, 70
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: ksywa »

Greek pisze:Zawsze jest minimalna szansa, żeby miała pH 7, przy zasadowości=0, mając kontakt z atmosferą, ale to przypadek bardzo rzadki. A w większości przypadków błąd pomiaru. Myślałem, że po kilku postach zrozumiesz temat, ale w takim razie wyjaśnię. Otóż woda chemicznie czysta, jest jak sama nazwa wskazuje czysta - czyli H2O. Woda z RO, choćby nawet to była super ekstra membrana, wszystko by wychwyciła, to przy kontakcie z powietrzem taka woda musi mieć pH poniżej 7. Wystarczy spojrzeć na tabelkę pH-CO2-zasadowość i każdy wie o co chodzi.
Najważniejsze to wierzyć w to co się pisze. ;)

[ Dodano: 2016-11-30, 22:27 ]
pawmoss pisze:Kurde wcześniej chyba źle napisałem...

No2, no3 używam testów Sera
Gh,Kh, Ph JBL
używaj tylko testów kropelkowych bo tylko one dają rzetelny wynik
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Z samej definicji, logiczne jest, że czysta chemicznie woda ma odczyn obojętny. Tyle, że taka woda ma podstawową wadę ( naszego punktu widzenia) szybciej niz kranówka ozpuszcza wszystko, z czym się zetknie. Dwutlenek węgla jest najłatwiej rozpuszczalnym gazem obecnym składzie powietrza, więc nie dziwota że łyka go ile tylko się da. W przeciętnych warunkach równowaga pomiędzy CO2 w powietrzu i wodzie RO ustala się kiedy jego stężenie będzie w granicach 1,5 do 3 ppm. Wystarczy że twardość węglanowa takiej wody będzie mniejsza niż 0,04 mg/l w pierwszym przypadku i około 0,1 w drugim a testy wskażą nam odczyn w okolicach 5,5 pH. W tak miękkiej wodzie cały dostępny węgiel występuje w formie kwasu węglowego. Odczyn wody z RO sprawdzamy na drugi dzień napowietrzając ją uprzednio. Ta sama woda w żywym akwarium będzie miała zupełnie inne właściwości, mamy tam zarówno producentów jak i konsumentów dwutlenku węgla jak i innych związków chemicznych, które w różny sposób wpływają na odczyn wody.
Filtr RO nie załatwia nam problemów z odczynem wody pozbawia ją jedynie większości związków, które na to wpływają.
Jaka wodę zechcemy mieć to już będzie zależało do nas
Wypowiedz znajomego ;)
charta non erubescit
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

Ale okej wszystko reasumując :)

Gh, Kh mam dobre ? Ma ktoś te testy JBL?

NO3, NO2 zostają mi tylko podmianki i czekać aż filtr wystartuje.

PH jutro zmierzę jak to że zwirkiem ale czy PH 7.2 to źle bez kwasu? ? Poczekam jeszcze parę dni, może pH się ustabilizuje

[ Dodano: 2016-11-30, 22:30 ]
ksywa, no tak tak, wszystko mam kropelkowe
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

pawmoss pisze:Gh, Kh mam dobre ? Ma ktoś te testy JBL
Jak chcesz pH<7 to potrzebujesz KH~1
pawmoss pisze:PH jutro zmierzę jak to że zwirkiem ale czy PH 7.2 to źle bez kwasu?
Kwas sobie odpuść mając RO. Generalnie dla tej obsady nie zrobisz dobrego pH bo masz np. paletki czy bocje (dla których akwarium jest za małe!), które potrzebują <7 i mieczyki, które lubią zasadową wodę.


Problem z pH wody RO jest taki, że woda zupełnie pozbawiona bufora ma pH potwornie niestabilne, więc teorie jakoby miała mieć ona takie a takie pH są po prostu szarlatanerią :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
pawmoss
Posty: 64
Rejestracja: 03 mar 2015, 15:53
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów :)
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pawmoss »

Greek, meczyki oraz bocje jestem w stanie oddać tak więc parametry chce podporządkować pod paletki
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

pawmoss pisze:Greek, meczyki oraz bocje jestem w stanie oddam tak więc parametry chce podporządkować pod paletki
Pod palety super byłoby lekkie zakwaszanie wody torfem i wtedy lejesz tak, żeby mieć tę twardość tak ze 3n, zasadowość nieco niższą i dokwaszasz torfem. Empirycznie musisz dojść oczywiście do odpowiednich proporcji i pamiętać, że torf się zużywa.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ksywa
Posty: 51
Rejestracja: 25 maja 2013, 22:04
Imię: Damian
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 550, 240, 70
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: ksywa »

Więc nawet czyste RO nie załatwi sprawy, bo nie obniży skutecznie PH do wartosći poniżej 7 w akwarium, są do tego specalne preparaty, poza tym czysta RO jest niezdrowa dla ryb i trzeba bedzie dozować minerały (wyobraż sobie picie wody bez mikro i makroelementów, a co gorsza przebywanie w takim środowisku)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”