Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

nowe akwarium 200l

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Hiena78
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2016, 3:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Sosnowiec
Akwarium: 54l
Płeć:

nowe akwarium 200l

Post autor: Hiena78 »

witam.
jestem dumnym ;) posiadaczem tel akwarium. wyposażone jest m.in. w filtr aquael fan 1 plus oraz aquael minikani 80.
w najbliższych planach mam zamiar zmienić je na 200l (100*40*50).
wiem, że filterek minikani 80 ma przepływ na poziomie ok 300l/h i jest dedykowany do akwarium max 80l. stąd moje pytanie- czy zakładając 200l akwarium mogę je wykorzystać dodając do niego np. aquael yurbo filtra 1000 lub 1500?
z góry dziękuję za odpowiedzi i rady.

co do planowanej obsady to mają być skalar lub guraminy.

[ Dodano: 2016-11-13, 03:38 ]
chodzi mi o to czy mogę do 200l "wsadzić" minikani 80 i dodać do niego jakiś wewnetrzny filtr.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

możesz mini kani 80 zatrudnic do oczyszczania 200l akwarium ale musisz pomocnika mu solidnego znalezc jesli ma byc to wewnetrzny gabkowiec to powinien byc dedykowany do conajmniej 150l akwarium a że planujesz duze rybska do akwarium to raczej poszukałbym czegoś dedykowanego do 200l a mini kani byłby wspomagaczem duzego
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Lub większy kubełek kupic a ten sprzedać ;)
charta non erubescit
Hiena78
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2016, 3:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Sosnowiec
Akwarium: 54l
Płeć:

Post autor: Hiena78 »

a jakieś rady, konkretne modele, tagi wewnętrznego filtra?

[ Dodano: 2016-11-13, 12:24 ]
miało być rady zamiast tagi
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Najpierw trzeba wiedzieć jaka będzie pełna obsada (skalarom byłoby ciasno). Wystarczy, że dobierzesz obsadę rozsądnie (nie przerybisz) i ten minikani 80 będzie spoko do takiego zbiornika (to 3L pojemności wkładów, więc wystarczająco). Przepływem się nie przejmuj, bo to nie jest istotne w wyborze filtra. Natomiast coś wewnętrznego istotnie się przyda, tylko że bardziej jako cyrkulator. Generalnie to o czym myślisz to jest dobra droga - mniejszy filtr zewnętrzny + coś dla ruchu wody. Kubły mają ogólnie małe przepływy w stosunku do ich objętości, stąd chcąc mieć jedno urządzenie trzeba kupić za duży kubeł, żeby ta woda rzeczywiście fajnie ruszała się w akwarium. Nie opłaca się to jednak, dlatego rozwiązanie z dokupieniem czegoś wewnętrznego jest bardzo fajne. Aquael Turbo 1000 + gąbka byłby dobrym rozwiązaniem - dodatkowym atutem byłaby w tym wypadku skuteczna filtracja mechaniczna.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Hiena78
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2016, 3:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Sosnowiec
Akwarium: 54l
Płeć:

Post autor: Hiena78 »

cieszy mnie to co napisałeś. kupię jakiś wewnętrzny może ino lub turbo folder.
co do obsady to chciałbym parę skalarow i kilka gurami. do tego kilka kirysow.
co i tym sądzicie.
czy standardowe oświetlenie 2*30w nie będzie za małe? no planuje jakiś wymagających roślin. tylko żeby ciemno nie było.
aktualnie w 54l mam na belce 2*24w i jest super. dawkuje tam co2 z bimbrowni. w 200l nie przewiduje CO2, no chyba , ze też bimber.
proszę o rady
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Hiena78 pisze:co do obsady to chciałbym parę skalarow i kilka gurami. do tego kilka kirysow.
Tak jak pisałem - na skalary akwarium małe. Szkoda pakować do niego tak wielkie ryby.
Gurami nadaje się. Co do kirysków to warto byłoby dobrać do gurami bardziej ciepłolubne gatunki - np. spiżowe czy sterbai.
Mierzysz parametry wody? Napisz jaką wodą dysponujesz, bo jakkolwiek gurami nadają się nawet do mocno skrajnych warunków, tak dla większości kirysków takie warunki nie będą już dobre.

Co do oświetlenia - jaką masz ogólnie wizję zbiornika? Słabsze oświetlenie jest lepsze dla ryb (prawdę mówiąc to 2x30W to już dla ryb jest bardzo silne), w takim układzie mogłoby to dobrze wyjść gdyby puścić na taflę jakieś pływające rośliny typu pistia, limnobium czy wąkrota, a poniżej zrobić fajny korzenny wystrój. Dla gurami rośliny pływające będą ważne. Takie rośliny jak nurzaniec też powinny sobie dać radę, a do drewna możesz poprzyczepiać anubiasy czy mikrozoria, bądź też obsadzić mchem.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Hiena78
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2016, 3:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Sosnowiec
Akwarium: 54l
Płeć:

Post autor: Hiena78 »

nie mierze parametrów wody. leje odstana przy wymianie.
w aktualnym mam pistie na powierzchni, a w środku 3 korzonki obsadzone anubiasem, mikrosorium i wglebka. nie wygląda źle. kiryski też mam. na chwilę obecną obecną 54l powolutku wszystko rośnie, brak glonów, rybki żyją, nie chotlruja więc chyba jest dobrze :)
jak mi napiszesz jak krok po kroku zamieścić zdjęcia to wrzucę tu kilka.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Jest wszystko wyjaśnione na forum ;) Wymowny tytuł: Jesteś tu pierwszy raz? Koniecznie zajrzyj.
Zdjęcia specjalnie potrzebne nie są, bo nie rozmawiamy o tym akwarium :D
Jakie masz te kiryski?
Testy wody tak czy siak wypadałoby zrobić, ew. sprawdzić na stronie wodociągów. To podstawa.
PS. to, że ryby nie żyją i nie chorują nie jest wyznacznikiem niczego - no może najwyżej tego, że nie żyją w chlewie ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Hiena78
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2016, 3:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Sosnowiec
Akwarium: 54l
Płeć:

Post autor: Hiena78 »

mam kiryski spizowe.
parametry wody sprawdza na stronie wodociągów i zamieszczę tutaj. mam nadzieję, ze pomożesz mi w ogarnieciu tego tematu.
co do rybek, to wiem o co chodzi ;)

[ Dodano: 2016-11-13, 19:02 ]
ph 7.3
twardość 238

ustalone z www wodociagow
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

To powinno być ok ;) Ale jakbyś był w stanie zmierzyć pH u siebie to byłoby bardzo dobrze.
Kiryski spiżowe + gurami to byłby dobry skład. Jesteś zainteresowany jakąś ławicą? Możesz przejrzeć temat podlinkowany w moim podpisie w celu wyszukania interesujących gatunków.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”